Od 1 lutego 2022 roku paszporty covidowe będą ważne tylko przez 270 dni, czyli przez dziewięć miesięcy. Tak zdecydowała Komisja Europejska, która na podstawie unijnego rozporządzenia 2021/953 z 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) może wydawać rozporządzenia delegowane o długości ważności paszportu. Najnowsze rozporządzenie delegowane 2021/2288 KE wydała z 21 grudnia, które będzie stosowane od 1 lutego 2021 roku. Zatem ważność paszportów skróci się po 1 lutego. Do tego dnia są ważne rok. Jeśli jednak ktoś przyjął drugą dawkę szczepionki w styczniu, lutym marcu, a nie przyjął dawki przypominającej, jego paszport przestanie być ważny. A to może sprawić, że od dawna planowany urlop na stokach Włoch, Austrii, a nawet Czech się nie uda. Uważać zwłaszcza muszą osoby jadące do Włoch, gdzie paszport  covidowy od 1 lutego będzie ważny tylko pół roku, o czym w czwartek 13 stycznia oficjalnie poinformowało już Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi dla Prawo.pl napisało, że szczepienia dawką przypominającą młodzieży powyżej 12. roku życia dawką przypominającą młodzieży powyżej 12. roku życia przed końcem stycznia.

Czytaj również: Omikron utrudnia podróżowanie - polisa nie rozwiąże wszystkich problemów >>

 

Włoskie stoki zamknięte dla polskich nastolatków

We Włoszech paszporty covidowe będą od lutego ważne tylko sześć miesięcy, czyli o trzy miesiące krócej niż w rozporządzeniu Komisji Europejskiej i innych krajach.

- Oznacza to, że osoby niepełnoletnie, których ważność certyfikatu według prawa włoskiego wygasła, a nie mogą zaszczepić się jeszcze dawką przypominającą - będą traktowane jak osoby niezaszczepione i nie będą mogły korzystać z m.in. hoteli, wyciągów narciarskich, transportu zbiorowego, restauracji itp. Włoskie przepisy nie przewidują w tym zakresie wyjątków, mimo że w Polsce nie jest jeszcze podawana dawka przypominająca osobom niepełnoletnim - ostrzega polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.  A zatem choć Komisja Europejska zapewnia o koordynacji przepisów, to Włochy stosują ostrzejsze.

- Nastolatek, który został zaszczepiony od razu jak tylko można było, od lutego będzie miał nieważny paszport - tak jest w przypadku mojej córki, która drugą dawkę miała 10 czerwca, czyli pół roku minęło 10 grudnia ubiegłego roku. Tymczasem ferie dla województwa mazowieckiego zaczynają się za dwa tygodnie, i jeśli nie będzie mogła przyjąć trzeciej dawki, będzie miała nieważny certyfikat, a co za tym idzie nie będzie miała możliwości korzystania z wyciągów narciarskich, bo testy nic nie dadzą - tylko osoby zaszczepione nie wcześniej niż 6 miesięcy lub ozdrowieńcy będą mieli ważny paszport tzw. Super Green Pass - pisze czytelniczka Prawo.pl. 

Zapytaliśmy więc Ministerstwo Zdrowia, od kiedy planuje wprowadzić dawkę przypominającą dla młodzieży. - Do czasu zatwierdzenia przez Europejską Agencję Leków szczepionek w dawce przypominającej dla osób poniżej 18 r. życia, resort zdrowia nie planuje wydać rekomendacji w sprawie - odpowiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik MZ.  I dodał, że rekomendacje ta prawdopodobnie zapadnie w drugiej połowie stycznia, a przed końcem stycznia powinny rozpocząć się szczepienia dawką przypominającą młodzieży powyżej 12. roku życia.

Z kolei prof. Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka uważa, że na razie należy się skupić na szczepieniu dzieci od 5 roku życia, bo młodzież ma wciąż ważne certyfikaty. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w czwartek 6 stycznia uznał0, że wszystkie dzieci w wieku powyżej 12 lat powinny otrzymać dawkę przypominającą. - Na forach pojawia się informacja, że sprawa została zgłoszona do włoskiego ministra turystyki i podobno włosi zastanawiają się nad zrobieniem wyjątku dla nastolatków i nie skracać im ważności super green pass od 1 lutego. Ile w tym prawdy, nie wiem i nie znalazłam nic na potwierdzenie. W każdym razie jest luka w przepisach - mówi czytelniczka Prawo.pl.

Co z ważnością paszportów nastolatków w innych krajach

W części mediów pojawiła się informacja, że nastolatkowie przez decyzję Komisji Europejskiej o skróceniu ważności paszportów, stracą prawo do szusowania, bo w Polsce nie mają ciągle prawa do przyjęcia trzeciej dawki przypominającej. To prawda, ale tylko, jeśli w ferie jadą do Włoch. Z kalendarza szczepień to nie wynika. Paszport covidowy jest ważny przez obecnie 365 dni, a od 1 lutego 270 dni od drugiej lub trzeciej dawki przypominającej preparatu dwudawkowego. Osoby w wieku od 16 do 17 roku życia mogły zacząć przyjmować szczepionki od poniedziałku 15 maja ur., a w praktyce, do następnego dnia - rzadko się zdarzało, że można było się umówić na szczepienie tego samego dnia, co się rejestrowało. W efekcie osoby w wieku 16-17 lat, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki jeszcze w maju, mają obecnie ważne paszporty mniej więcej do czerwca, a od 1 lutego ważność do końca marca. Jeśli jednak planują wyjazd na narty do Włoch, a do innych krajów na Wielkanoc (w tym roku niedziela wielkanocna wypada 22 kwietnia), powinny przyjąć dawkę przypominającą. 

Czytaj w LEX: Kwarantanna - zasady kierowania i odbywania >

Jak liczyć ważność paszportu

Unijne przepisy dotyczą zarówno podstawowego szczepienia (dwie dawki preparatów: Moderna, Pfizer i Astra Zenecka i jednej Johnson & Johnson) jak i przypominającego. Od 1 lutego 2022 roku informacja o ważności paszportu wyświetli się na zielono tylko przez 270 dni (dziewięć miesięcy), a nie jak obecnie przez 365 dni. Dziewięciomiesięczny okres da obywatelom i przedsiębiorstwom pewność, której potrzebują podczas planowania podróży - uważa Didier Reynders , komisarz ds. sprawiedliwości. 

Czytaj w LEX: Maruszkin Radosław, Unijne cyfrowe zaświadczenia COVID >

Zatem osoby zaszczepione 2. dawką w styczniu, lutym, marcu, kwietniu i na początku maja (do 7 maja) stracą ważność paszportu. By go przedłużyć, muszą przyjąć dawkę przypominającą. Jest to o tyle ważne, że choć pierwsze pięć województw ferie zimowe rozpoczyna 17 stycznia, a kończy 30 stycznia to pozostałe mają ferie już w lutym: podlaskie, warmińsko-mazurskie od 24 stycznia do 6 lutego, dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie od 31 stycznia do 13 lutego, a lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie od 14 do 27 lutego.

Czytaj również: Trzecia dawka szczepionki przeciwko Covid-19 - wszystko, co warto wiedzieć >>

Zatem, aby urlop na zagranicznych stokach się udał, warto sprawdzić ważność paszportu covidowego i zadbać o jego przedłużenie. Zarówno w Austrii, jak i we Włoszech i Czechach wstęp na stoki mają tylko ozdrowieńcy i zaszczepieni.  We Włoszech obowiązek ten nie dotyczy dzieci do 6 roku życia. W razie braku certyfikatu konieczne będzie poddanie się 5-dniowej kwarantannie. Dlatego też rodzice muszą również pomyśleć o zaszczepieniu dzieci powyżej 6 roku życia. Jak zarejestrować dziecko na szczepienie i pobrać paszport covidowy podpowiadamy tutaj >> 

Jadący do Włoch zaszczepieni drugą dawką do sierpnia, muszą szybko pomyśleć o trzeciej dawce. - Przyjęcie dawki przypominającej automatycznie, już od kolejnego dnia, wydłuża ważność certyfikatu - zapewnia MSZ.

Jedynie Francja i Szwajcaria obecnie nie uzależniają wejścia na stok od okazania paszportu covidowego. Tam jednak jest on wymagany np. w lokalach gastronomicznych. Z kolei w Austrii można się postarać o tzw. Holiday Ninja Pass. Jest to wakacyjny karnet dla uczniów, którzy nie zostali w pełni zaszczepieni lub nie mają dowodu przebycia Covid-19. By go zdobyć trzeba wykazać serią oficjalnych siedmiu negatywnych testów na Covid-19, w tym dwóch PCR. Z tym, że w Austrii dzieci do 12 roku życia nie muszą tak jak we Włoszech okazać paszportu covidowego.