Zamknięto 1825 aptek w prawie dwa lata

Farmacja

W ciągu prawie dwóch lat obowiązywania ustawy „Apteka dla aptekarza” (AdA) w Polsce zamknięto 1825 aptek. Według Konfederacji Lewiatan i Business Centre Club to skutek restrykcyjnych przepisów. Innego zdania jest Naczelna Izba Aptekarska. Zdaniem samorządu w jednych miejscach apteki są zamykane, a powstają tam, gdzie są faktycznie potrzebne. Zmiana liczby aptek nie ma związku z tą regulacją.

03.06.2019

Projekt ustawy o pracownikach wymiaru sprawiedliwości nie zadowala związkowców

Wymiar sprawiedliwości

Trwają analizy projektu przedstawionego protestującym przed ministerstwem związkowcom pracowników sądów i prokuratur. Co prawda jest w nim zapisany system mnożnikowy, uzależniony od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce - ale jak mówią - ważne są szczegóły. A te - dodają nieoficjalnie - nie wyglądają dobrze.

03.06.2019

Będą pielęgniarskie studia niestacjonarne i sześć dni dodatkowego urlopu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Studia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo będzie można zacząć w formie niestacjonarnej. Dzięki temu także osoby pracujące mają mieć szansę wybrać ten zawód. Pielęgniarki będą mieć także 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którą w czwartek zajmie się rząd.

03.06.2019

O 300 miejsc więcej na studiach lekarskich w przyszłym roku

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia podało limity przyjęć na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w przyszłym roku akademickim. Na studiach prowadzonych w formie stacjonarnej w języku polskim będzie o 344 miejsc więcej, na niestacjonarnych o 29 miejsc mniej.

03.06.2019

Handel bitcoinami dłużej bez PCC

Finanse

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w poniedziałek projekt rozporządzenia, które zwolni z PCC handel bitcoinami i innymi walutami wirtualnymi do końca roku. Obecne przepisy przewidują je tylko do końca czerwca br. To jednak nie koniec problemów i niepewności handlujących wirtualnym pieniądzem.

03.06.2019

Rekordowo dużo rozliczeń PIT przez internet

Domowe finanse PIT

Aż 16 mln elektronicznych rozliczeń PIT wpłynęło w tym roku do Ministerstwa Finansów. Niemal 7 mln PIT-37 i PIT-38 złożono za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. W przyszłym roku łatwiej będzie można złożyć także PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Ministerstwo Finansów planuje rozbudowę systemu.

03.06.2019

Minister zapowiada kolejne zastrzenie kar

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie, które mają doprowadzić do dłuższego pobytu w więzieniach przy najcięższych przestępstwach - zapowiedział w niedzielę wieczorem minister Zbigniew Ziobro. Jak dodał, chodzi o przestępczość terrorystyczną i przestępczość zorganizowaną.

03.06.2019

Przy likwidacji OFE nie będzie miejsca na błędy

Rynek Ubezpieczenia społeczne

Decyzja o tym, czy pieniądze trafią do ZUS czy IKE jest nieodwracalna i nie da się jej zmienić aż do ukończenia wieku emerytalnego - przewiduje projekt ustawy, który zakłada likwidację OFE. Polacy będą musieli zdecydować do 1 stycznia, gdzie ulokować swoje środki.

03.06.2019

Projekt ustawy o nieletnich wkrótce do Sejmu? Zakończono konsultacje

Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze w czerwcu projekt ustawy o nieletnich może trafić na posiedzenie rządu. Obecnie trwają ostatnie uzgodnienia, m.in. dotyczące ochrony danych osobowych. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że dyskutowano też nad propozycjami umożliwiającymi dyrektorom szkół karanie uczniów za incydenty na terenie szkoły

03.06.2019

Dzięki RODO znamy skalę wycieku naszych danych

RODO

4 539 zgłoszeń o utracie danych wpłynęło do do Urzędu Ochrony Danych Osobowych od 25 maja 2018 r. W tylu przypadkach administratorzy uznali, że fakt ten mógł zaszkodzić osobom, których dane ujawniono. Zdaniem ekspertów to nie jest mało. Administratorzy wciąż jednak nie potrafią dobrze informować o wyciekach.

03.06.2019

Rozliczenia cen transferowych coraz bardziej ryzykowne

CIT PIT

Przedsiębiorcy składają coraz więcej wniosków o uprzednie porozumienia cenowe tzw. APA. Ma to zapewnić im pewność, że rozliczane przez nich transakcje z podmiotami powiązanymi są prawidłowo wycenione. Popularność porozumień ma związek z licznymi kontrolami, które prowadzi teraz skarbówka.

03.06.2019

Prof. Popiołek: Prace nad społecznymi projektami ustaw będą kontynuowane

Wymiar sprawiedliwości

Stosunkowo łatwo było wypracować propozycje dotyczące zmian ustrojowych. Trudniej było z projektami proceduralnymi, a najbardziej dyskusyjne były m.in. kwestie związane z mediacją i to jak uregulować przeciwdziałanie mowie nienawiści - mówi prof. Wojciech Popiołek, przewodniczący Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej.

03.06.2019

Duże zmiany w ustawie o zawodzie lekarza

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Będzie nowy egzamin państwowy odbywany w trakcie lekarskiego szkolenia specjalizacyjnego, a także centralny rejestr zapisów na miejsca specjalizacyjne. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza. Niestety, tylko w niewielkiej części spełnia oczekiwania środowiska - nie uwzględnia m.in. postulowanych podwyżek.

03.06.2019

Małe domy kultury mogą walczyć z wykluczeniem cyfrowym

Nowe technologie

Pieniądze na szkolenia z obsługi komputera dla wykluczonych cyfrowo czy sprzęt komputerowy to główne potrzeby gminnych ośrodków kultury w małych gminach. Starsi mieszkańcy domagają się nauki komputera, bo nie chcą być wykluczeni. Problem tkwi w braku środków i sprzętu.

03.06.2019

Węgry: Protest przeciwko podporządkowaniu akademii nauk rządowi

Szkolnictwo wyższe

Kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w stolicy Węgier w demonstracji przeciwko rządowemu planowi plany przekształcenia systemu instytutów badawczych podlegających Węgierskiej Akademii Nauk (MTA) i podporządkowaniu ich instytucji zależnej od rządu.

02.06.2019

Hulajnogi pojadą nie szybciej niż 25/h

Prawo karne Administracja publiczna

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiada, że w projekcie ustawy dotyczącej hulajnóg będzie propozycja ograniczenia prędkości tych pojazdów do 25 k. na godzinę. Poinformował też, że jego resort rozważa przygotowanie przepisów w sprawie melexów.

02.06.2019

Lekarze i pacjenci domagają się większych pieniędzy na ochronę zdrowia

Finansowanie zdrowia

Blisko 10 tysięcy osób – według organizatorów – wzięło udział w manifestacji, która w sobotę odbyła się w Warszawie. Lekarze, rezydenci, ale także przedstawiciele innych zawodów medycznych oraz organizacji pacjentów wspólnie domagali się pilnych zmian w ochronie zdrowia.

01.06.2019

Kongres prawników - chcemy ratować sądy i poprawiać prawo

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Spotykamy się po raz kolejny by wyrazić swój sprzeciw wobec destrukcji państwa prawa w Polsce, ale także by przedstawić program pozytywny, plan przywracania w przyszłości tych standardów oraz program naprawy wymiaru sprawiedliwości - to główny przekaz odbywającego się w sobotę w Poznaniu II Kongresu Prawników Polskich.

01.06.2019

Ma być sprawniej, szybciej, łatwiej dla obywateli - prawnicy przedstawiają swoje propozycje

Wymiar sprawiedliwości

Uniezależnienie sądownictwa od ministra, zreformowanie Krajowej Rady Sądownictwa i przekazanie jej nadzoru nad sądami, zmiany w postępowaniu administracyjnym, usprawnienie mediacji, wprowadzenie do sądów obywatelskich sędziów handlowych - to główne założenia przygotowane przez społeczną komisję kodyfikacyjną, które mają usprawnić wymiar sprawiedliwości.

01.06.2019