Czarnek: Nie będziemy tworzyć ukraińskich szkół

Zarządzanie oświatą

Nie mamy na to środków, nie mamy na to kadr, nie mamy na to możliwości – mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek o tworzeniu ukraińskich szkół. Poinformował, że od rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski przybyło ok. 700-800 tys. dzieci w wieku szkolnym, z czego 166 tys. trafiło do polskiego systemu oświaty – 36 tys. trafiło do przedszkoli, 115 tys. do szkół podstawowych, a kilkanaście tysięcy do liceów i szkół branżowych.

05.04.2022

Powiaty chcą wskazania źródeł finansowania podwyżek dla nauczycieli

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Związek Powiatów Polskich choć nie neguje samego wzrostu minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, to sprzeciwia się ich wprowadzaniu w sytuacji, kiedy środki subwencji oświatowej na rok 2022 nie przewidują pełnego pokrycia wydatków na ten cel. Domaga się więc od ministra edukacji wskazania konkretnych źródeł finansowania podwyżek.

05.04.2022

Kandydaci na doradcę podatkowego muszą uczyć się według aktualnego stanu prawnego

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Od 1 maja br. obowiązywał będzie zaktualizowany zestaw pytań i zadań egzaminacyjnych dla kandydatów na doradców podatkowych. Obejmuje on pytania testowe, otwarte oraz zadania. Poinformowała o tym Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów.

05.04.2022

Rzecznik TSUE: Brak karalności w państwie wydającym to nie powód wstrzymania ENA

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Organ sądowy wykonujący europejski nakaz aresztowania nie może odmówić jego wykonania z tego powodu, że niektóre z poszczególnych czynów ukaranych w wydającym nakaz państwie członkowskim jako jedno przestępstwo nie podlegają sankcji karnej w państwie członkowskim wykonującym nakaz - uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ma wydać w tej sprawie wyrok.

05.04.2022

Well-being – nowe wyzwanie dla pracodawców

Rynek Prawo pracy

40 proc. Polaków uważa, że ich pracodawca w trakcie pandemii nie zapewnił im finansowego well-beingu – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę ADP. Choć w najbliższych miesiącach to pracownicy mają stanowić o sile przedsiębiorstwa, ich samopoczucie pozostawia wiele do życzenia. Pandemia COVID-19 uwypukliła problemy na linii zatrudniony-przełożony i postawiła przed kadrą kierowniczą nowe wyzwania.

05.04.2022

Miliardy złotych z Unii na nowoczesne terapie lekowe

Finansowanie zdrowia Farmacja

Budżet Funduszy Europejskich na Rzecz Nowoczesnej Gospodarki wynosi blisko 36 mld zł w latach 2021-2027. By skorzystać z programu trzeba mieć projekt kwalifikujący się do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W tym roku polska lista KIS została poszerzona o syntezę substancji czynnych i rozwój leków równoważnych, czyli generycznych. To daje szansę, że do polskich firm farmaceutycznych trafi więcej funduszy niż w latach 2014-2021.

05.04.2022

Szpitale potrzebują i dodatek na maseczki, i inflacyjny. NFZ zabiera im ten pierwszy

Finansowanie zdrowia

Podmioty ochrony zdrowia protestują przeciwko pozbawieniu ich dodatku na koszty środków ochrony: maseczki, rękawiczki jednorazowe, fartuchy czy płyny do dezynfekcji. Narodowy Fundusz Zdrowia trzyprocentowy dodatek doliczy ostatni raz do faktur za marzec 2022 roku. Za to podwyższy wartości umów o 4,5 proc. z tytułu inflacji. Przedstawiciele branży podkreślają, że inflacja wynosi 8,5 proc., a dodatek inflacyjny niektórzy zobaczą dopiero za dwa miesiące.

05.04.2022

Frankowicze długo jeszcze poczekają na rozstrzygnięcie TSUE o przedawnieniu roszczeń

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Dopiero na jesieni 2022 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok ważny dla tysięcy frankowiczów. Chodzi o rozwianie wątpliwości dotyczących początku biegu przedawnienia ich roszczeń przeciwko bankom. Na razie odbyła się rozprawa. Zdominował ją problem niewydolności Sądu Najwyższego w obszarze kredytów frankowych.

05.04.2022

Doręczenie wypowiedzeń, zwłaszcza porzucającym pracę, to dziś wyzwanie

Prawo cywilne Prawo pracy Koronawirus

Pracodawcy mają poważne kłopoty z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wszystko przez zniesione w pandemii domniemanie doręczenia przesyłki poleconej, która awizowana nie została odebrana przez adresata w ciągu 14 dni. Ratują się firmami kurierskimi, ale i to nie daje gwarancji, że pracownik, który np. porzucił pracę i zerwał kontakt z pracodawcą, będzie pod wskazanym adresem i ją odbierze.

05.04.2022

Prokuratorzy poskarżyli się na przeciążenie pracą i... wylądowali na karnych delegacjach

Wymiar sprawiedliwości

Czterech prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu zostało karnie oddelegowanych do innych jednostek. W dodatku dość odległych. O tym, że z początkiem tygodnia mają być w innym miejscu, dowiedzieli się w piątek. Prokuratorzy mówią jednak, że to zaledwie czubek góry lodowej. W okolicznych prokuraturach też brakuje rąk do pracy, a ci, którzy o tym głośną mówią, ponoszą dotkliwe konsekwencje.

05.04.2022

Bucza nową Srebrenicą - zbrodnia wojenna czy ludobójstwo?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W ukraińskiej miejscowości Bucza, podczas gdy okupowana była przez wojska rosyjskie, doszło do masakry bezbronnych cywilów. Międzynarodowa opinia potępia to bestialstwo agresorów i zastanawia się, czy to "tylko" zbrodnia wojenna, czy już zbrodnia przeciwko ludzkości, czy może "zbrodnia zbrodni", czyli ludobójstwo. Ale wszyscy poza Rosją i jej sympatykami są zgodni, że niezależnie od kwalifikacji, sprawcy powinni zostać ukarani.

05.04.2022

Zmiana pokoleniowa w okręgowych izbach lekarskich

Zawody medyczne

Prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Bydgoszczy został dr Szymon Suwała, endokrynolog, który rok temu zdał egzamin specjalizacyjny. Szefem samorządu lekarzy w Szczecinie po raz pierwszy został Michał Bulsa, członek OIL raptem od 2018 roku. W Warszawie po raz drugi na czteroletnią kadencję prezesa wybrano Łukasza Jankowskiego, członka Izby raptem od 2014 roku. To oznacza, że młodzi coraz chętniej i skuteczniej działają w samorządzie medyków.

04.04.2022

Solidarna Polska nie poprze zmian w sądach, PiS sugeruje współpracę z opozycją

Wymiar sprawiedliwości

Solidarna Polska nie może brać odpowiedzialności za całkowitą anarchizację, zakorkowanie i rozpad polskich sądów – powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. A do tego prowadziłyby, według niego, niektóre z propozycji prezydenckiego projektu o Sądzie Najwyższym. A szef klubu PiS nie wyklucza rozpadu koalicji i przyjęcia ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną we współpracy z częścią opozycji.

04.04.2022

Potrzebne specjalistyczne ośrodki dla dorosłych z autyzmem

Opieka zdrowotna

Przedstawiciele Porozumienia Autyzm-Polska zrzeszającego 30 organizacji domagają się utworzenia specjalistycznych ośrodków wsparcia dla dorosłych z najcięższymi przypadkami autyzmu. W opinii organizacji, takich placówek powinno być 15-20 w każdym województwie. Trwa właśnie kampania pod hasłem „Autyzm. Nie możemy czekać”, która będzie miała miejsce przez cały kwiecień – miesiąc Świadomości Autyzmu.

04.04.2022

Oprogramowanie z Rosji i Białorusi może być niebezpieczne

Prawo AI Prawo gospodarcze RODO Ukraina

W związku z wojną w Ukrainie rośnie ryzyko związane z używaniem oprogramowania komputerowego pochodzącego z Federacji Rosyjskiej bądź Białorusi. Ostrzega przed tym Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Spośród przesłanek, które mogą wpłynąć negatywnie na użytkowanie produktów są problemy z aktualizacją, czy brak wsparcia technicznego produktów.

04.04.2022

RIO: Pieniądze z Funduszu Pomocowego powinny być ujmowane w budżetach samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ukraina

Środki z Funduszu Pomocowego utworzonego na podstawie specustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy powinny być ujmowane w budżetach samorządów. Należy je klasyfikować jako wpływy z różnych dochodów lub środki na dofinansowanie zadań własnych pozyskane z innych źródeł – informuje Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych.

04.04.2022

Eurostat: W lutym poziom bezrobocia w Polsce wyniósł 3 proc.

Rynek Prawo pracy

Z danych Eurostatu wynika, że w lutym br. poziom bezrobocia w Polsce wyniósł 3 proc. i był niższy o 0,7 pkt. procentowego niż przed rokiem. To jeden z najniższych w UE – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Polska jest na drugim miejscu z najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

04.04.2022

Specjalne naklejki pozwolą na wjazd do stref czystego transportu

Środowisko Transport

Rok produkcji lub rodzaj paliwa będzie podstawą prawa do wjazdu do stref czystego transportu, tam gdzie zostaną one ustanowione. Zero i niskoemisyjne pojazdy będą mogły "legitymować się" specjalną naklejką, której wzór ogłosiło właśnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nalepkę trzeba będzie umieszczać w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu.

04.04.2022

Od kwietnia 2022 r. wnioski o wydanie A1 tylko elektronicznie

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

Od 1 kwietnia 2022 roku weszły w życie zmienione przepisy dotyczące ubiegania się i wydawania zaświadczenia A1. W efekcie wnioski o wydanie tego dokumentu można składać do ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Wnioski papierowe nie będą już przyjmowane – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

04.04.2022

Badanie: Najbardziej pożądani pracodawcy dbający o załogę

Rynek Prawo pracy

Standardem rynkowym idealnego pracodawcy jest zapewnienie benefitów pozapłacowych – oferuje je aż 98 proc. firm. Wśród trendów przyszłości eksperci wskazują m.in. na wzrost znaczenia spójnego wizerunku pracodawcy, wagę inkluzywności i różnorodności oraz dalszą digitalizację - wynika z badania firmy Antal.

04.04.2022