Uchwalona przez Sejm 2 września ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, nowelizuje też przepisy ustawy o dodatku węglowym (proces legislacyjny nie został jeszcze zakończony). Celem nowelizacji jest uszczelnienie przepisów, aby ograniczyć próby wyłudzenia dodatków węglowych poprzez sztuczne tworzenie gospodarstw domowych jednoosobowych i zmienienie złożonych wcześniej deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.  Więcej przeczytasz w artykule: Sejm poprawił przepisy - jeden dodatek węglowy na jeden adres>>

W znowelizowanej ustawie dodano przepis, że wójt burmistrz albo prezydent miasta zamieszcza w widocznym miejscu lub publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej informację o przeprowadzeniu przez osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie okresowej kontroli źródeł ogrzewania, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art 13 ust 1 i 2 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

Przepis wzbudził jednak obawy samorządowców jak go interpretować. Czy należy go rozumieć także jako obowiązek wyszczególnienia listy uprawnionych kominiarzy i firm kominiarskich działających na terenie gminy lub miasta.

 

W trakcie procedowania ustawy, podczas posiedzenia komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska odpowiadając na pytanie Marka Wójcika, sekretarza strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaprzeczyła, aby gminy w ramach nałożonego obowiązku musiały sporządzać listy kominiarzy. Jak zaznaczyła chodzi jedynie o przypomnienie właścicielom i zarządcom nieruchomości o takim obowiązku. Kominiarze podczas przeglądów okresowych będą mogli też weryfikować prawdziwość oświadczeń złożonych do centralnej ewidencji emisyjności budynków, co jest m.in. podstawą do wypłacania zasiłków węglowych.

Obowiązek przeprowadzania okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych ciąży na właścicielu lub zarządcy nieruchomości. Zgodnie z art. 62 Prawa budowlanego przeglądu instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) dokonuje się co najmniej raz do roku.