Loty do 44 państw nadal zakazane z powodu pandemii

Koronawirus

W środę 12 sierpnia weszło w życie kolejne rządowe rozporządzenie przedłużające, tym razem do 25 sierpnia, zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa. Na liście znalazły się 44 państwa - m.in. USA, Chiny, Rosja czy Izrael.

12.08.2020

W Gostyninie trzech chorych psychicznie czeka na decyzje

Prawo karne Opieka zdrowotna

Ośrodku w Gostyninie są trzy osoby, które – z uwagi na zdiagnozowane choroby psychiczne - nie powinny tam przebywać, ponieważ Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym nie jest szpitalem psychiatrycznym - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I domaga się reakcji od krajowego konsultanta w dziedzinie psychiatrii.

12.08.2020

„Wolne od LGBT”, ale też od funduszy UE – czy gminy mogą się odwołać?

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Prawo unijne

Nie ma możliwości odwołania od decyzji Komisji Europejskiej odrzucającej wnioski o dofinansowanie dla miast z tzw. strefami „anty-LGBT”. Jedną z dróg wpływania na zmianę stanowiska KE może być uchylenie uchwały i próba wykazania, że są prowadzone działania na rzecz równego traktowania. Według niektórych ekspertów jednak powinna być wskazana ścieżka odwoławcza dla samorządów.

12.08.2020

Firmy ruszyły z restrukturyzacjami i zwolnieniami grupowymi

Prawo pracy Finanse Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

W pierwszym półroczu br. firmy zgłosiły do zwolnień grupowych aż 41 tysięcy pracowników. To więcej, niż w całym 2019 roku. Prawnicy wskazują, że przedsiębiorcy mają gotowe pliki Excel z wykazem pracowników do zwolnienia i plany działania do końca roku. Tam, gdzie obejdzie się bez redukcji załogi, planowane są m.in. porozumienia w sprawie obniżenia wynagrodzenia czy czasu pracy.

12.08.2020

W zielonych strefach wesela bez nowych obostrzeń

Koronawirus

Obecnie ograniczenia dotyczące wesel obowiązują jedynie w tzw. strefach czerwonych i żółtych. Poza nimi młoda para nadal może mieć 150 gości bez maseczek - więc nowożeńcy z najbardziej zagrożonych stref organizują imprezę w strefie..."zielonej". Ministerstwo Zdrowia w najbliższym czasie planuje jedynie wprowadzić rejestr wesel, a być może i innych imprez.

12.08.2020

W pandemii urzędnik jest bezkarny, ale lekarz - nie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Medycy walczą o to, aby ich odpowiedzialność za leczenie pacjentów z COVID-19 była wyłączona, bo opiera się często na terapiach eksperymentalnych. Wskazują, że wyłącza się odpowiedzialność urzędników za decyzje podejmowane podczas pandemii - np. zakupy w przetargach, a nie chroni się ratujących życie i zdrowie pacjentów. Tym bardziej, że inne kraje wprowadziły zwolnienia dla lekarzy.

12.08.2020

MR: Kolejne wzrosty liczby firm prowadzących działalność gospodarczą

Małe i średnie firmy

Od czterech miesięcy notowany jest stopniowy wzrost przedsiębiorstw, które wznawiają prowadzenie działalności gospodarczej. Od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln – informuje resort rozwoju.

11.08.2020

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym są finansowo niekorzystne dla powiatów

Administracja publiczna

Po zmianie Prawa o ruchu drogowym powiaty może czekać duży ubytek finansowy, a ewentualne cięcia kosztów będą oznaczały pogorszenie jakości obsługi obywateli. Postulaty legislacyjne powiatów dotyczą utrzymania obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych, zachowania nalepki kontrolnej czy zniesienia karty pojazdu tylko przy jednoczesnym wprowadzeniu obowiązku zarejestrowania każdego nabytego pojazdu.

11.08.2020

Wiceminister zdrowia: Sklep może nie obsłużyć klienta bez maseczki

Koronawirus

Jeśli klient nie ma maseczki, a został poinformowany o obowiązku prawnym zakrywania ust i nosa, pracownik sklepu może odmówić jego obsłużenia – tak wynika z odpowiedzi Janusza Cieszyńskiego, wiceministra zdrowia na pytania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w tej sprawie.

11.08.2020

Linklaters doradzała przy zakupie budynku logistycznego na Górnym Śląsku

Prawnicy Rynek

Kancelaria Linklaters doradzała CBRE Global Investors, jednemu z największych inwestorów nieruchomościowych na świecie, przy transakcji nabycia kolejnego budynku magazynowego, wchodzącego w skład centrum logistycznego „7R Beskid Park” zlokalizowanego w Czechowicach-Dziedzicach, w województwie Śląskim.

11.08.2020

Sąd nie powie, dlaczego aresztował aktywistkę LGBT

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie odmówiła Stowarzyszeniu "Iustitia" podania do publicznej wiadomości powodów, dla których sąd zdecydował się na zastosowanie zatrzymania i aresztowania aktywistki LGBT Małgorzaty Szutowskiej. Zdaniem prawników, to nieuprawnione stanowisko, bowiem ochronie podlegają tylko fakty z postępowania, a nie stawiane zarzuty.

11.08.2020

Samorządowcy apelują o jasne przepisy dotyczące szkół i o pomoc dla rodziców

Potrzeba jasnych, precyzyjnych przepisów dotyczących otwarcia szkół od września tak, aby było to bezpieczne - podkreślają samorządowcy w piśmie skierowanym do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Apelują również o przywrócenie rodzicom uczniów prawa do zasiłku w sytuacji, gdy szkoły będą znów zamknięte.

11.08.2020

Minister sprawiedliwości chce uregulować zasady poruszania się na hulajnogach

Prawo karne

Ministerstwo sprawiedliwości postanowiło przyspieszyć prace nad uregulowaniem zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg i przygotowuje swój projekt w tej sprawie. Od ponad roku pracuje nad tym resort infrastruktury, ale na razie bez efektu. MS proponuje definicję e-hulajnogi, a także m.in. najwyższą dopuszczalną dla nie prędkość - 25 km/h.

11.08.2020

NAWA: 500 stypendiów dla studentów polskiego pochodzenia

Kadry w oświacie

Program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa na studia pierwszego stopnia i studia jednolite magisterskie umożliwia młodzieży polskiego pochodzenia (narodowości polskiej) i posiadaczom Karty Polaka kształcenie się w szkołach wyższych w Polsce oraz poprawę znajomości języka polskiego. Program skierowany jest do Polonii na całym świecie.

11.08.2020

MNiSW: Nie planujemy nowych stypendiów dla studentów

Dla studenta

Aktualnie nie są planowane modyfikacje obowiązującego systemu, które wprowadzałyby nowe świadczenia. Obecnie przyznawane stypendia i zapomogi, opisane wyżej, zapewniają osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej uzyskanie wsparcia w okresie studiów - tłumaczy resort nauki i szkolnictwa wyższego.

11.08.2020

Będą wzmożone kontrole Inspekcji Pracy w „żółtych” i „czerwonych” powiatach

Prawo pracy BHP Koronawirus

Inspektorzy pracy przeprowadzą dodatkowe kontrole w zakładach pracy funkcjonujących w powiatach z dodatkowymi obostrzeniami sanitarnymi. Mają w szczególności sprawdzać, czy przedsiębiorcy dokonali oceny ryzyka zawodowego związanego z możliwością zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 przy wykonywanych pracach.

11.08.2020

W przyszłym roku egzamin ósmoklasisty w maju

Resort edukacji i Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowali, że w przyszłym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie się w maju. Dotąd egzamin przeprowadzany był w kwietniu - wyjątkiem był ten rok, gdy z powodu epidemii COVID-19 został przesunięty na czerwiec.

11.08.2020

Podczas pandemii przybywa chętnych na szczepionki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze obserwują, że coraz więcej pacjentów deklaruje chęć zaszczepienia się przeciwko grypie. To może być istotne zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19. Medycy obawiają się, że epidemia koronawirusa wymiesza się z epidemią grypy i apelują aby starać się uniknąć tej drugiej skoro jest szczepionka.

11.08.2020

Maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Maturę zdało 74 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, a 17,2 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki we wrześniu. To gorzej niż w zeszłym roku, kiedy pozytywny wynik uzyskało 80 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

11.08.2020