MEiN podaje profil absolwenta: Nowoczesny patriota

Zarządzanie oświatą

Szef resortu edukacji i nauki wziął udział w środę w uroczystym ślubowaniu klas pierwszych w Szkole Podstawowej im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej "Błysk" w Paradyżu. Uczeń i absolwent polskiej szkoły to musi być młodzieniec, który jest niezwykle nowoczesny. Niezwykle otwarty na nowinki technologicznie, ale jednocześnie nowoczesny polski patriota – mówił podczas spotkania.

12.10.2022

Kolejny konkurs UOKiK na pracę magisterską

Szkolnictwo wyższe

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłasza kolejną edycję konkursu na najlepszą pracę magisterską i doktorską, mającą na celu zwrócenie uwagi studentów i doktorantów na problematykę ochrony konsumentów i konkurencji. W konkursie mogą wziąć udział osoby, które ukończyły prawo lub inny kierunek – ekonomię, administrację czy zarządzanie.

12.10.2022

Dodatek elektryczny dla tego, kto zawnioskuje pierwszy

Ministerstwo Środowiska przygotowało rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego - warunkiem koniecznym do uzyskania tego dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

12.10.2022

Za mało sędziów do spraw frankowych

Prawnicy Kredyty frankowe

Spory frankowiczów z bankami obsługuje już około 500 sędziów. Tylko w 7 miesięcy wydali oni blisko 11 tysięcy wyroków. Najwięcej sędziów orzeka w takich sprawach w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Z kolei najwięcej wyroków w sprawach frankowych zapada w Warszawie, Katowicach i Gdańsku.

12.10.2022

Co ma zrobić frankowicz w Getin Noble Bank? Na pewno płacić nie musi

Kredyty frankowe

Kredytobiorcy Getin Noble Bank (obecnie w restrukturyzacji) mogą zaprzestać spłaty rat i nie muszą w tym względzie oczekiwać na wyrok sądu lub postanowienie zabezpieczające powództwo. Dotyczy to także tych kredytobiorców, którzy jeszcze nie złożyli pozwu przeciwko bankowi. Umowy kredytów indeksowanych kursem CHF stosowane przez dawny Getin Bank czy dawny Noble Bank są nieważne bez względu na to, czy i kiedy sąd o tym orzeknie - pisze radca prawny Tomasz Konieczny.

12.10.2022

Czas na sen? Nie na umowie cywilnoprawnej

Prawo pracy

Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych nie mają ustawowo zagwarantowanego prawa do wypoczynku, w tym do minimalnego wypoczynku dobowego. Zdaniem związkowców brak takiej regulacji może stanowić zaniechanie ustawodawcze i jest naruszeniem istoty konstytucyjnych praw. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił właśnie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

12.10.2022

Przed TSUE batalia o frankowiczów, banki na tym stracą

Wymiar sprawiedliwości

Po wielu miesiącach oczekiwania TSUE weźmie dziś pod lupę to, co spędza sen z powiek frankowiczów, czyli problem wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po nieważności umowy. Prawnicy spodziewają się prokonsumenckiego wyroku, ale nawet jeśli będzie inaczej, banki niekoniecznie na tym zyskają. Jeśli Trybunał uzna, że wynagrodzenie im się należy, to będzie należeć się też frankowiczom, i to nawet wyższe, za... korzystanie przez banki z płaconych przez nich rat.

12.10.2022

Kuratorzy chcą, by kurator sądowy był zawodem podwyższonego ryzyka na stres i mobbing

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Kuratorzy sądowi chcą, by w ustawie o kuratorach sądowych zapisano, że ich zawód ma szczególny charakter. To wynika zresztą z badań, które na zlecenie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych przeprowadził Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. A moment wydaje się dobry, bo nowela ich ustawy jest w pracach sejmowej podkomisji.

12.10.2022

Opłaty za mieszkanie w górę! Ochrona przed podwyżkami prądu nie dla wszystkich jednakowa

Finanse Nieruchomości

Mieszkańcy mrówkowców zapłacą o wiele więcej za prąd, niż osoby z małych bloków. Nowe przepisy przewidują taki sam limit 2000 kWh rocznie na każdy licznik - zarówno na dany lokal, jak i dla części wspólnych budynku, jak windy czy oświetlenie klatek. Limit tańszej energii wystarczy może w małych budynkach. Ci z dużych poniosą koszty licznych pięter, korytarzy i wind w opłatach za mieszkanie.

12.10.2022

Prezydent podpisał nowelę o zwrocie kosztów dowozu dzieci do szkół

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

Senat za nowelizacją systemu zwrotu kosztów dowozu dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami do przedszkoli i szkół, z poprawkami Sejmu zwiększającymi maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na zakup przez samorządy podręczników i ćwiczeń dla uczniów.

11.10.2022

Będzie maksymalna cena energii dla samorządów i podmiotów wrażliwych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

785 złotych/MWh ma wynosić maksymalna cena energii dla samorządów i podmiotów wrażliwych także m.in.: szkół, szpitali, domów pomocy społecznej. Podobne rozwiązanie będzie dotyczyć małych i średnich przedsiębiorców. Maksymalna cena ma obowiązywać od 1 grudnia 2022 do końca przyszłego roku.

11.10.2022

Czarnek: Zaproszenie do rozmów to hucpa w wykonaniu ZNP

Zarządzanie oświatą

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w niedzielę, że wysłane zostało pisemne zaproszenie do miasteczka edukacyjnego dla ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. - Jeżeli nie skorzysta z zaproszenia, 15 października my podejdziemy pod siedzibę MEiN – zapowiedział Broniarz.

11.10.2022

Dane ZUS: Świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tys. osób

Liczbę osób pobierających świadczenia kompensacyjne i ich przeciętną wysokość zawarto w "Miesięcznej informacji o wybranych świadczeniach pieniężnych". W sierpniu 2022 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tys. osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

11.10.2022

Rząd idzie na wojnę z pieniactwem, surowe kary za blokowanie budowy

Budownictwo

Zmorą inwestorów są bezpodstawne odwołania. Jedna taka skarga może zablokować budowę na długie lata. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma pomysł, jak poradzić sobie z tym problemem. Chce karać za pieniactwo grzywną lub aresztem. Taką propozycję zawiera najnowszy projekt noweli prawa budowlanego. Zdaniem wielu prawników wcale nie chodzi tu o pieniactwo, ale ograniczenie liczby odwołań, także tych zasadnych.

11.10.2022

W podróży służbowej koszty miejscowych przejazdów też do pokrycia

Prawo pracy

Zlecając pracownikowi podróż służbową nakierowaną na realizację konkretnego zadania służbowego, pracodawca musi liczyć się z obowiązkiem zwrotu wszystkich niezbędnych wydatków poczynionych przez pracownika w celu wykonania tego zadania. Obejmuje to również faktycznie poniesione koszty przejazdów miejscowych.

11.10.2022

Sędzia Zawistowski pyta TSUE o ważność zarządzenia prezes Misztal-Koneckiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już dwa lata czeka na rozstrzygnięcie zagadnienie prawne dotyczące przedawnienia roszczenia w sytuacji wezwania do próby ugodowej. Trójkowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w październiku 2020 r. przedstawił swoje wątpliwości rozszerzonemu składowi z udziałem tzw. neo-sędziów. Sędzia Zawistowski skierował więc pytanie do TSUE, czy zarządzenie o utworzeniu nieprawidłowego składu wywołuje skutki prawne.

11.10.2022

Skarbówka już zagląda na prywatne konta, ale obiecuje nie nadużywać uprawnień

Administracja publiczna Finanse

Skarbówka już przygląda się - choć na małą skalę - rachunkom bankowym osób fizycznych na podstawie nowych uprawnień. Jednak możliwość zaglądania na konta, nawet bez podejrzeń o popełnienie przestępstwa, niepokoi zarówno Rzecznika Praw Obywatelskich, jak też ekspertów podatkowych.

11.10.2022

NSA: Stacje pomiarowe to budowla, gdy jest związek techniczno-użytkowy z gazociągiem

Budownictwo Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W stanie prawnym obowiązującym przed 28 czerwca 2015 r. dla objęcia podatkiem od nieruchomości stacji i punktów redukcyjnych, redukcyjno-pomiarowych i pomiarowych, decydujące jest istnienie związku techniczno-użytkowego pomiędzy tymi obiektami a gazociągiem, co przesądza o opodatkowaniu tych obiektów jako budowli lub ich części.

11.10.2022

Dopłata do ciepła - możliwa odpowiedzialność majątkowa członków organów

Samorząd terytorialny Dodatek osłonowy

Jeśli ustawodawca wprowadza obowiązek składania oświadczenia w sprawie rekompensat ciepła i łączy go z ustanowieniem indywidualnej majątkowej odpowiedzialności, to powinien - po pierwsze - jasno i precyzyjnie określić zasady takiej odpowiedzialności zobowiązanych podmiotów i osób. Po drugie, powinien zapewnić odpowiedni czas na dostosowanie działalności podmiotów do wprowadzanych regulacji – ocenia mec. Rafał Rozwadowski.

11.10.2022

Dobrzy patroni poszukiwani, a samorządy prawnicze szukają sposobu na ich braki

Prawo cywilne

Ten rok będzie szczególny, bo na egzaminach na aplikacje był prawdziwy pogrom. Przynajmniej teoretycznie patronów aplikantom nie powinno zabraknąć. Tyle że przedstawiciele samorządów prawniczych mówią wprost o kryzysie patronackim i coraz mniejszej chęci do angażowania się w szkolenie przyszłych adwokatów czy radców. Wprowadzają też konkretne rozwiązania - począwszy od programów mentoringowych, po ułatwienia dla samych patronów.

11.10.2022