Edukacja domowa nie zagrozi finansom gminy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Od 1 lipca 2021 r. zliberalizowane zostaną zasady prowadzenia edukacji domowej – nie będzie wymagana opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Samorządowcy obawiają się też, że przez to poradnie stracą na znaczeniu. Podkreślają, że problemem może być też poluzowanie przepisów dotyczących przypisania do konkretnego województwa.

29.04.2021

Medyk może stracić pracę za odradzanie pacjentom szczepień przeciwko COVID-19

Prawo pracy Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Fizjoterapeuta, lekarz czy pielęgniarka, którzy odradzają pacjentom szczepienie się przeciwko koronawirusowi, mogą nie tylko zostać ukarani przez pracodawcę, ale odpowiadać dyscyplinarnie przed swoim samorządem zawodowym. Wiele zależy jednak od kontekstu wypowiedzi i percepcji pacjenta. Zdaniem ekspertów, każdy taki przypadek powinien być badany odrębnie,

29.04.2021

Po wyroku TK firmy mają szanse na obniżkę podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Sądy administracyjne zaczęły już powoływać się na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę to jeszcze za mało, by domagać się od niego wyższego podatku. Konieczne jest jej wykorzystywanie w biznesie. To duża zmiana – nie tylko dla osób fizycznych, do których wprost odniósł się Trybunał, ale też dla firm.

29.04.2021

Sądy na dłużej przeprowadzą się do internetu – zmiany w procedurze coraz bliżej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Projekt „tymczasowych” zmian procedury cywilnej został, z poprawkami, przyjęty przez Sejm. Technicznie jest to nowelizacja przede wszystkim ustawy z 2 marca 2020 r., a nie kodeksu postępowania cywilnego, a wprowadzane rozwiązania mają obowiązywać jeszcze rok od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii - pisze radca prawny Justyna Dereszyńska,

29.04.2021

Troje sędziów kandyduje na stanowisko prezesa Izby Pracy SN

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Bohdan Bieniek, Jolanta Frańczak i Piotr Prusinowski - to sędziowie wskazani jako kandydaci na nowego prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego przedstawieni prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Kadencja obecnego prezesa SN kierującego Izbą Pracy - Józefa Iwulskiego - dobiegnie końca w sierpniu br.

28.04.2021

Każdy bilet wkrótce stanie się fakturą

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów zaczyna konsultacje projektu rozporządzenia zmieniającego zasady uznawania biletów za faktury. To jedna ze zmian w rozliczeniach VAT wdrażanych w ramach pakietu Slim VAT 2. Do 7 maja 2021 roku można zgłaszać uwagi w ramach konsultacji publicznych.

28.04.2021

Urząd Patentowy ułatwi firmom rebranding po pandemii

Prawo gospodarcze

Po pandemii większość marek będzie musiała przeprowadzić rebranding i zmienić sposób komunikacji - twierdzi prezes Urzędu Patentowego RP Edyta Demba-Siwek. I informuje, że by umożliwić jak najszybsze działanie w tym zakresie, Urząd uruchomił tzw. szybką ścieżkę, która ma zapewnić maksymalne przyspieszenie decyzji o udzieleniu prawa ochrony na znak towarowy.

28.04.2021

TK odroczył rozprawę w sprawie zabezpieczenia TSUE do 13 maja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny nie wydał w środę orzeczenia w sprawie stosowania środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem są wnioski formalne złożone przez przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich. W zabezpieczeniu z 8 kwietnia 2020 r. TSUE podważył legalność działania Izby Dyscyplinarnej, a w odpowiedzi sędzia tej Izby złożyła wniosek do Trybunału

28.04.2021

UOKIK: Spółka ukarana za zmowę na rynku sprzętu biurowego

Ochrona konkurencji

Fellowes Polska przez wiele lat narzucała dystrybutorom minimalne ceny odsprzedaży sprzętu biurowego w internecie. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na nią ponad 434 tys. zł kary. Sankcja byłaby wyższa, jednak przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar leniency oraz dobrowolnie poddał się karze.

28.04.2021

Samorządy, organizacje i przedsiębiorcy chcą znać aktualną wersję projektu KPO

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Upublicznienia i uzgodnienia nowej wersji projektu Krajowego Planu Odbudowy przed przekazaniem jej do Komisji Europejskiej domagają się przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego, samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców. Apelują w tej sprawie do premiera. Ich zdaniem trzeba m.in. wspólnie uzgodnić sposób wdrażania KPO.

28.04.2021

RPO: Problemy ze ślubami w urzędach stanu cywilnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi obywateli na brak możliwości wyboru daty ślubu, a jedna data może być zarezerwowana tylko dla jednej pary, mimo że uroczystość trwa ok. 15-20 minut. Ich zdaniem to ograniczenie możliwości zawarcia związku małżeńskiego.

28.04.2021

Wynagrodzenie brutto i netto – z czego wynika różnica?

PIT Rachunkowość Finanse

W ostatnich latach weszło w życie wiele zmian, które mają wpływ na kalkulację wynagrodzenia netto. Czym się różnią pojęcia wynagrodzenie brutto i netto oraz jak obliczyć swoje własne wynagrodzenie netto - na przykładach tłumaczy Sebastian Kałuża, aplikant adwokacki, doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

28.04.2021

MF szykuje duże zmiany w zwrotach VAT dla podróżnych

VAT Rachunkowość

Od 1 stycznia 2022 roku zacznie działać nowy system zwrotów VAT podróżnych w ramach procedury TAX Free. Rozliczenia w formie elektronicznej zastąpią dokumenty papierowe. Przedsiębiorcy do nowego systemu będą mogli się zgłaszać już od 1 lipca 2021 roku.

28.04.2021

Od 4 maja dzieci z klas I-III wrócą do szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

W środę rząd przedstawił plan łagodzenia obostrzeń na najbliższe tygodnie. Zgodnie z nim, od 4 maja dzieci z klas I-III wrócą do szkół, a wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają wrócić do nauki stacjonarnej 29 maja.

28.04.2021

Sędziowie z Krakowa będą tłumaczyć się ze szczepień

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Czynnościami wyjaśniającymi zakończył się incydent podczas szczepienia sędziów w jednym z krakowskich punktów na początku kwietnia. Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych sprawdza czy uchybili godności urzędu szczepiąc się lub usiłując się szczepić poza kolejnością.

28.04.2021

Już 11 maja startuje konferencja Compliance Days 2021

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

We wtorek 11 maja rozpocznie się konferencja online Compliance Days. To 25 sesji tematycznych, 50 prelegentów, workshopy w małych grupach, know-how, najnowsze zmiany w prawie już obowiązujące i planowane. To najkrótsze podsumowanie programu trzydniowej konferencji poświęconej zarządzaniu zgodnością z prawem.

28.04.2021

Firmy mają problem z pracownikami pod wpływem, i to nie tylko alkoholu

Prawo pracy BHP

Pracodawcy czekają na przepisy, które jasno pozwoliłyby im badać trzeźwość pracowników. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje zmianę Kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak jednak ustaliło Prawo.pl, prace nad tą zmianą prawdopodobnie nie ruszą, dopóki nie zakończą się te nad uregulowaniem pracy zdalnej.

28.04.2021

Nowa mapa pomocy - niektórzy inwestorzy muszą się śpieszyć

Spółki Małe i średnie firmy Prawo unijne

Komisja Europejska przyjęła wytyczne w sprawie regionalnej pomocy państwa do 2027 roku. Mają one wpływ na firmy inwestujące w specjalnych strefach ekonomicznych oraz na małe i średnie firmy korzystające z pomocy w ramach regionalnych programów operacyjnych. Dobra wiadomość jest taka, że zyskają przedsiębiorcy z 9 województw. Zła - stracą z trzech,

28.04.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski