UOKiK: Dealer samochodów używanych nie podaje wszystkich opłat

Prawo cywilne Rynek i konsument

Brak pełnej informacji o ostatecznej cenie samochodu w chwili podejmowania decyzji o zakupie - to główna praktyka sprzedawcy samochodów, którą zakwestionował Prezes UOKiK. Firmie AUTOCENTRUM AAA AUTO – dealerowi samochodów używanych - za naruszenie praw konsumentów grozi kara do 10 proc. obrotu. Sprawdzane są też klauzule w umowach, które mogą ułatwić uchylanie się od odpowiedzialności za ewentualne wady pojazdu.

29.08.2022

RPO chce wyjaśnień w sprawie treści podręcznika do HiT

Zarządzanie oświatą

Do rzecznika praw obywatelskich trafiają skargi w sprawie treści zawartych w podręczniku dla klasy 1 liceum i technikum "Historia i Teraźniejszość 1945-1979", przygotowanym przez prof. Wojciecha Roszkowskiego. Czy treść podręcznika była analizowana z punktu widzenia konstytucyjnej zasady bezstronności światopoglądowej państwa? - pyta RPO i kieruje wystąpienie do resortu edukacji.

29.08.2022

Od 1 września nowe zasady funkcjonowania przejść granicznych

Ordynacja Administracja publiczna Transport

Od 1 września do 30 listopada 2022 r. będzie realizowany pilotażowy projekt zmiany w funkcjonowaniu przejść granicznych dla ruchu pojazdów ciężarowych. Poinformowało o tym właśnie Ministerstwo Finansów. Dostępność przejść granicznych będzie uzależniona od ciężaru pojazdu.

29.08.2022

RPO: Dlaczego bon turystyczny nie „idzie” za dzieckiem po zmianie opiekuna prawnego?

Pomoc społeczna

Rodzice zastępczy dziecka, które trafiło pod ich opiekę po 31 stycznia 2021 r., mają problem ze skorzystaniem z bonu turystycznego - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I pyta, dlaczego przez skomplikowaną sytuację rodzinną dzieci tracą prawo do bonu turystycznego - bo uprawnienie to nie „idzie” za dzieckiem, którego sytuacja prawna może się zmienić.

29.08.2022

Minister Czarnek: Karta Nauczyciela niszczy życie nauczycielskie

Kadry w oświacie

Myślę, że ten nieustanny zgiełk wokół polskiej szkoły i wciąż obecna Karta Nauczyciela, która niszczy życie nauczycielskie, to wciąż nierozwiązany problem. A także brak zmian systemowych, które proponowaliśmy, a które będą konieczne do przeprowadzenia, ale na taką skalę, jak chcieliśmy to zrobić, to już chyba dopiero po wyborach, w nowej kadencji - zapowiada minister Przemysław Czarnek.

29.08.2022

Zmiany dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Z pierwszym sierpnia weszły w życie zmiany dotyczące dofinansowania kosztów podróży i noclegu w trakcie trwania staży specjalizacyjnych lekarzy. Zakres dofinansowania obejmuje koszty podróży (bilety bądź podróż samochodem prywatnym), a także nocleg, jeżeli staż realizowany jest, co najmniej 50 km od miejsca zamieszkania.

29.08.2022

Polska Spółka Holdingowa bez dodatkowych barier

CIT Prawo gospodarcze

Nowe przepisy o CIT mają ułatwić tworzenie w naszym kraju spółek holdingowych. Znikną warunki związane ze strukturą holdingów oraz opodatkowanie 5 procent wartości dywidendy od spółek zależnych. Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że zachęci to przedsiębiorców do tworzenia międzynarodowych struktur biznesowych z centralą w Polsce.

29.08.2022

Zatruta Odra - sprawca katastrofy ekologicznej może nawet trafić za kratki

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Za zanieczyszczenie Odry grozi odpowiedzialność karna, administracyjna i cywilna. Konsekwencje może ponieść zarówno firma, jak i odpowiedzialne za to osoby fizyczne. Rybacy, właściciele hoteli i inni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie szeroko rozumianej turystyki, którzy ponieśli straty z powodu zanieczyszczenia Odry, mogą dochodzić odszkodowania od sprawcy lub sprawców zanieczyszczenia.

29.08.2022

Sędzia Kozielewicz zmierzy się z zarzutami prokuratury w sprawie ścigania sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W powołanej tymczasowo Izbie Odpowiedzialności Zawodowej opracowana została i opublikowana wokanda na wrzesień. Jednak jeszcze w sierpniu zostaną rozpoznane dwa wnioski o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziów. Jednoosobowo rozpozna je sędzia przewodniczący Wiesław Kozielewicz. Żądania uchylenia immunitetu wniosła Prokuratura Krajowa.

29.08.2022

Chodnik bez samochodów, chyba że zamieni się w drogę dla pieszych

Drogi Transport

Zamiast uporządkować przepisy dotyczące chodników i dróg dla pieszych, ustawodawca mocno w nich namieszał. Od 21 września 2022 r. chodnik będzie częścią drogi przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych. Pojawi się więc pytanie, czy i w jakich sytuacjach będzie można na nim zaparkować. Obecnie jest to pod pewnymi warunkami dozwolone i powszechnie praktykowane.

29.08.2022

Przez dodatek węglowy rodzina w kryzysie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Od kilku tygodni dynamicznie rośnie liczba małżeństw deklarujących faktyczną separację, a także skonfliktowanych domowników i usamodzielnionych dorosłych dzieci. To nie trend socjologiczny, ale wpływ... dodatku węglowego. Dostrzega to ministerstwo klimatu i środowiska, które chce uszczelnić przepisy, bo dziś, nie przyznając się do rodziny, można wziąć od państwa nie 3 tys. zł, ale i cztery razy więcej.

29.08.2022

Wraca debata o pracy w niedzielę, ale to problem nie tylko handlu

Prawo pracy

Minister pracy proponuje okrągły stół w sprawie handlu w niedziele, ale zastrzega, że może to być rozmowa tylko o przestrzeganiu tego zakazu. Tymczasem jest o czym rozmawiać, bo rządzący koncentrują się na wolnej niedzieli dla pracowników handlu, zapominając o potrzebach innych grup osób pracujących w dni wolne. Także o potrzebach firm, które np. w dni wolne muszą serwisować swoją infrastrukturę techniczną.

29.08.2022

Kuracjusze na wymagany w sanatoriach standard jeszcze poczekają

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Sanatoria i szpitale uzdrowiskowe dostały kolejny rok na przystosowanie się do wymogów określonych przez ministra zdrowia. Przeszkodą najpierw była pandemia koronawirusa, a teraz inflacja. W dodatku przepisy zdążyły się już zestarzeć. Prawdopodobnie zostaną więc zmienione zanim wejdą w życie. Choć i to nie jest pewne, bo nowe rekomendacje od dawna są już gotowe.

29.08.2022

Stowarzyszenia sędziowskie chcą unieważnienia decyzji o KPO dla Polski

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Cztery europejskie organizacje sędziowskie - Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Administracyjnych (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), Rechters voor Rechters oraz MEDEL - skierowały w niedzielę skargę do Sądu Unii Europejskiej (część TSUE), domagając się unieważnienia decyzji Rady UE w sprawie polskiego KPO.

28.08.2022

RPO: Ostrożnie z wydawaniem ludzi ściganych przez władze Białorusi

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Władze Białorusi nadużywają instrumentów prawa międzynarodowego przeznaczonych do ścigania przestępców, wykorzystując je do prób sprowadzania swoich przeciwników politycznych na terytorium Białorusi - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I prosi o wydanie instrukcji dla prokuratorów, by zapobiegać wydawaniu władzom Białorusi osób, których prawa człowieka mogą być tam łamane.

28.08.2022

Internetowe Konto Pacjenta – zaloguj się i sprawdź, co o Tobie wie NFZ

Opieka zdrowotna

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) dostępne na pacjent.gov.pl to rodzaj bramy do cyfrowych usług w ochronie zdrowia. Na tej platformie dostępne są informacje o każdej interakcji pacjenta z publicznym systemem ochrony zdrowia. Z IKP pacjent może skorzystać w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub smarftonie z dostępem do internetu.

28.08.2022

Kuratorzy zatwierdzili w te wakacje ponad 32,8 tys. wyjazdów i półkolonii

Zarządzanie oświatą

Kuratorzy zatwierdzili w tym roku ponad 32,8 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży – wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie w te wakacje skorzystało lub jeszcze z nich korzysta ponad 1,3 mln uczniów. Każdy organizator wypoczynku dla dzieci i młodzieży ma obowiązek zgłosić go na 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed.

28.08.2022

Jak jest zaliczany niepełny wymiar etatu do stażu pracy?

Emerytury i renty Prawo pracy

Od 15 listopada 1991 r. wymiar czasu pracy nie może wpływać na prawo ubezpieczonego do emerytury, a staż pracy, niezależnie od tego, czy pracownik pracuje na 1/4, połowie czy całym etacie, jest zaliczany dokładnie tak samo, jak w przypadku osób pracujących w pełnym wymiarze godzin - zapewnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

27.08.2022

Najpierw rehabilitacja ręki, a potem nogi - na NFZ w tym samym czasie się nie da

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeśli pacjent ma dwa skierowania na rehabilitację, to musi zakończyć zabiegi na pierwsze schorzenie, żeby móc stanąć w kolejce po zabiegi na drugą dolegliwość. To znacznie wydłuża czas oczekiwania na świadczenie rehabilitacyjne, który i tak liczony jest w miesiącach. NFZ potwierdza taki stan rzeczy i nie planuje zmian w tym zakresie.

27.08.2022