BCC przeciwne zbędnym obowiązkom sprawozdawczym nakładanym na pracodawców w pandemii

Emerytury i renty PPK

Polski Fundusz Rozwoju wysyła do pracodawców prowadzących Pracownicze Programy Emerytalne wezwania do złożenia oświadczenia o prowadzeniu PPE. W ten sposób weryfikuje firmy, które nie przystąpiły do pracowniczych planów kapitałowych, na co w takiej sytuacji pozwala ustawa o PPK. Według BCC, to dokładanie pracodawcom zbędnych obowiązków sprawozdawczych w pandemii COVID-19.

02.04.2021

Rząd zablokował Profil Zaufany oraz portal dla lekarzy i pacjentów, bo szczepi osoby 40 plus

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od wczoraj są problemy z funkcjonowaniem Profilu Zaufanego i portalu pacjentgov.pl oraz aplikacji gabinet.gov.pl. Wszystko dlatego, że rząd po cichu uruchomił rejestrację na szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób między 40. a 60. rokiem życia. W efekcie utrudnił życie pacjentom, pracę lekarzom i farmaceutom, a także możliwość korzystania z kont bankowych.

02.04.2021

MF wydał objaśnienia dla podmiotów powiązanych

CIT PIT Rachunkowość

Resort finansów opublikował w piątek kolejne objaśnienia podatkowe. Nowe dokumenty dotyczą metody porównywalnej ceny niekontrolowanej i korekty cen transferowych. Objaśnienia odnoszą się do przepisów, które weszły w życie w styczniu 2019 roku.

02.04.2021

Jest rozporządzenie w sprawie szczepień osób 40 plus

Koronawirus szczepienia

Rząd znowelizował w czwartek wieczorem rozporządzenie o kolejności szczepień. Do grupy pierwszej dodał osoby urodzone w latach w latach 1962–1981. Ponadto rząd usankcjonował wszystkie e-skierowania wydane dla nich przed 2 kwietnia. Pełnomocnik rządu sprecyzował, że osoby z tej grupy zarejestrowane na terminy przed 5 kwietnia zostaną zaszczepione, pozostali po 10 maja.

02.04.2021

Opis usługi wystarczy do interpretacji, skarbówka nie może dopytywać o numery PKWiU

Ordynacja Doradca podatkowy

Do wydania interpretacji podatkowej wystarczy sam opis usługi. Fiskus nie może domagać się od podatnika określenia i podania numeru PKWiU i uzależniać od tego udzielenia odpowiedzi. Zwłaszcza, że błąd z kwalifikacji usługi, skarbówka potem mogłaby wykorzystać przeciwko podatnikowi i pozbawić go ochrony wynikającej z interpretacji.

02.04.2021

Świadectwa będą lepiej chronione przed fałszerstwem

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zamierza wymienić druki świadectw i dyplomów - chodzi o lepsze zabezpieczenia tych dokumentów. Nowe wymogi dla kategorii dokumentów, do której należą świadectwa, wprowadziło ministerstwo spraw wewnętrznych. Zmiany obejmą też arkusze ocen i suplementy do dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

02.04.2021

Trzy lata więcej na wniesienie skarg nadzwyczajnych w starych sprawach

Wymiar sprawiedliwości

3 kwietnia upływa termin na wnoszenie skarg nadzwyczajnych w starych sprawach. Prezydent podpisał jednak nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która wydłuża go o kolejne trzy lata. To co może cieszyć obywateli nie do końca cieszy sądy, bo oznacza wydłużenie czasu "zamrożenia" akt w sądowych archiwach. Wątpliwości mają też prawnicy. Podnoszą, że stare orzeczenia nie powinny być wzruszane w nieskończoność.

02.04.2021

Resort nauki: Przy tworzeniu wykazów czasopism, nie trzeba pytać nikogo o zdanie

Szkolnictwo wyższe

Sporządzając wykaz punktowanych czasopism naukowych, organ nie jest ograniczony wyłącznie do projektu przedstawionego przez Komisję Ewaluacji Nauki – gdyby tak było, sporządzanie wykazu byłoby kompetencją komisji, a nie ministra - twierdzi w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

02.04.2021

Rząd chce pomóc najemcom w galeriach, wynajmujący protestują

Rząd zapowiedział pomoc najemcom w galeriach handlowych. Wsparcie ma polegać między innymi na automatycznej, 80 proc. obniżce czynszu w okresie obowiązywania zakazu handlu, najemcy mają też płacić połowę czynszu przez 3 miesiące po zniesieniu zakazu. Wynajmujący protestują. Dowodzą, że propozycje rządu są bezprawne, bo ingerują w swobodę kształtowania umów.

02.04.2021

Rząd zaszczepi tysiące osób wbrew prawu. Reszta może go pozwać

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Kolejność szczepień zmienia się z dnia na dzień. Nie ma nic wspólnego z Narodowym Programem Szczepień, rozporządzeniem w sprawie kolejności, a nawet wcześniejszymi komunikatami rządu. W efekcie Polacy, którzy poczuli się na skutek chaosu, który zapanował 1 kwietnia pokrzywdzeni, mogą pozywać państwo za naruszanie ich dobra osobistego, jakim jest zdrowie.

02.04.2021

Kto będzie dmuchał w alkomat przed pracą – ministerstwo już wie, ale nie chce powiedzieć

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ma już gotowy projekt zmian w Kodeksie pracy oraz w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, które mają umożliwić pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników. Zdaniem ekspertów, przy tej okazji uregulować trzeba też kwestię narkotyków. Przede wszystkim jednak ustalić, jakie normy i do kogo będą stosowane.

02.04.2021

Mediacje w umowach między przedsiębiorcami i pracowniczych? MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w mediacjach widzi jeden ze sposobów na uleczenie sądów. Proponuje m.in. by umowy między przedsiębiorcami, ale też te o pracę, zawierały postanowienia, że w przypadku sporu pierwszym krokiem będzie próba mediacji. W ocenie prawników to ładnie wygląda na papierze, bo w rzeczywistości - przez luki w przepisach - może prowadzić i do absurdów i niesprawiedliwości

02.04.2021

Są nowe zasady zgłaszania danych o pacjentach covidowych

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus

W Polsce potrzebny jest centralny system zarządzania ruchem pacjentów oraz szpitali i regionalni koordynatorzy – twierdzą zgodnie szpitale i lekarze. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia wprowadza jedynie drobne korekty do rejestru łóżek covidowych, które nie ułatwią skutecznej walki z pandemią. I zobowiązuje szpitale do raportowania szczegółowych danych o pacjentach covidowych,

01.04.2021

Pełnomocnik rządu przeprasza za błąd w systemie i brak informacji o rejestracji na szczepienia

Administracja publiczna Koronawirus szczepienia

W czwartek 1 kwietnia od godzin nocnych osoby, które w styczniu i lutym zgłosiły chęć zaszczepienia, mogły się zarejestrować na pacjent.gov.pl i wybrać termin. 30-, 40- i 50-latkowie dostali terminy w kwietniu. Te osoby zostały zapisane przez błąd systemu - twierdzi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. I przeprosił za to, a także za brak oficjalnej informacji o otwarciu okienka dla kolejnych osób.

01.04.2021

USA mają uwagi do praworządności w Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Wątpliwości dotyczące przeprowadzanej w ostatnich latach reformy wymiaru sprawiedliwości, niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zawieszenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także brak reakcji na wskazane przez Komisję Europejską uchybienia w związku z uchwaleniem tzw. ustawy kagańcowej - to niektóre z uwag Departamentu Stanu

01.04.2021

Ustawa o lepszym nadzorze nad instytucjami finansowymi podpisana

Rynek i konsument Finanse

Zwiększenie odporności banków i domów maklerskich na wypadek wystąpienia kryzysu na rynku finansowym to cel podpisanej w czwartek przez prezydenta nowelizacji Prawa bankowego i innych ustaw. Prawo bankowe ma objąć swoim zakresem finansowe spółki holdingowe i finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, które choć mogą być jednostkami dominującymi grup bankowych, nie są obecnie objęte nadzorem finansowym.

01.04.2021

W prima aprilis rząd nagle szeroko otworzył szczepienia, a potem przeprosił za błędy

Koronawirus szczepienia

Rząd nagle zmienił harmonogram szczepień. Tuż po północy 1 kwietnia uruchomił rejestrację dla wszystkich, którzy w styczniu zadeklarowali chęć zaszczepienia się. Jeszcze dwa dni temu szczepienia dla osób w wieku 59-48 lat miały ruszyć 12 kwietnia. W czwartek rano najpierw internet obiegła informacja o tym, że ruszyły zapisy, a Michał Dworczyk to potwierdził. Potem poinformował, że kwietniowe terminy zostaną przesunięte na maj.

01.04.2021

MEiN: 10 mln zł dla publicznych uczelni zawodowych

Koronawirus

Publiczne uczelnie zawodowe dostaną 10 mln zł wsparcia. Pieniądze są przeznaczone na poprawę jakości kształcenia na kierunkach studiów o profilu praktycznym. Dofinansowanie ma być częścią projektu "Inicjatywa wsparcia dążenia do doskonałości".

01.04.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski