Jak Polacy odpoczywają po pracy - badanie

Prawo pracy

W czasach ciągłych zmian coraz częściej wystawieni jesteśmy na stres, konieczność mobilizacji, duże napięcia w pracy. Ponad 1/3 Polaków regularnie odczuwa przeładowanie codziennymi obowiązkami zawodowymi - wynika z najnowszych badań Pracuj.pl. Co robimy, by odpocząć „po robocie”? Najczęściej sięgamy po seriale, spędzamy czas z rodziną i znajomymi czy słuchamy muzyki.

28.10.2022

UFG informuje: ważne zmiany dla organizatorów turystyki

Turystyka Finanse

Odroczenie spłaty rat do Turystycznego Funduszu Zwrotów oraz pełna elektronizacja deklaracji dotyczących składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy – to zmiany w przepisach, które wkrótce zaczną obowiązywać organizatorów turystyki.

28.10.2022

Lewiatan: Ponad 100 uchodźców z Ukrainy gotowych do podjęcia pracy w Polsce

Rynek Prawo pracy Ukraina

Po kilkumiesięcznej współpracy z doradcami ponad 100 uchodźców z Ukrainy zostało dobrze przygotowanych do podjęcia pracy w naszym kraju. Są wśród nich chemicy, lekarze, kosmetyczki, adwokaci, dziennikarze czy strażacy. Pracodawcy, którzy chcieliby ich zatrudnić, mogą liczyć na pewnych, sprawdzonych pracowników i praktyczne wskazówki co do formalności związanych z ich przyjęciem do pracy.

28.10.2022

Ostatnie chwile na zgłoszenie do pilotażu w zakresie obsługi medycyny szkolnej

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Centrum e-Zdrowia ogłosiło nabór do pilotażu w zakresie obsługi funkcjonalności medycyny szkolnej. W pilotażu weźmie udział maksymalnie 20 podmiotów. Realizowany będzie już w tym roku szkolnym. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października. Zainteresowane podmioty muszą posiadać odpowiedni potencjał oraz certyfikaty służące do obsługi e-recepty oraz e-skierowania.

28.10.2022

Obywatelom pozbawionym dostępu do zarchiwizowanej dokumentacji płacowej grożą niższe emerytury - interwencja RPO

Emerytury i renty Prawo pracy

RPO otrzymuje skargi od obywateli, którzy mają trudności z uzyskaniem z archiwów dokumentacji osobowej i płacowej ze zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy. Skarżący potrzebują ich, by uzyskać od ZUS wyższe świadczenia emerytalne. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów ZUS przyjmuje za podstawę wymiaru składek kwotę minimalnego wynagrodzenia.

28.10.2022

Księgowi chcą obowiązkowej certyfikacji dla biur rachunkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Księgowi przyznają, że ich praca jest coraz trudniejsza, m.in. w wyniku ciągłych zmian przepisów podatkowych. Aż 77 proc. spośród nich uważa, że zawód ten powinien być ponownie uregulowany, zwłaszcza poprzez konieczność uzyskiwania certyfikatu umiejętności zawodowych i obowiązek ustawicznych szkoleń. Trzeba przywrócić oficjalną weryfikację umiejętności księgowego - to dość powszechna opinia.

28.10.2022

Skazani odcięci od kontaktu telefonicznego z obrońcami - prezes NRA interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z nowelą Kodeksu karnego wykonawczego skazany pozbawiony wolności może co najmniej raz w tygodniu, w terminach wskazanych przez dany zakład karny lub areszt, korzystać z samoinkasującego aparatu telefonicznego do kontaktu m.in. z obrońcą. Z kolei w szczególnie uzasadnionych wypadkach dyrektor placówki może zgodzić się na telefony poza tymi terminami.

28.10.2022

Wkrótce święta i znowu spór o nagrody dla pracowników wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

2,5 tys. zł brutto na etat mają dostać sądy na nagrody dla swoich pracowników. To, kto i ile z tego otrzyma zależeć będzie od regulaminów premiowania i nagradzania, ale też lokalnych uzgodnień ze związkami. To pierwsza transza, ma być i kolejna, ale po zliczeniu sądowych oszczędności na koniec roku. Problem w tym, że konsultowano to tylko z częścią związków.

28.10.2022

Śląskie samorządy dołożą do puli rządowej tonę węgla dla najbardziej potrzebujących

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Samorządy, nie czekając na rządowy węgiel, tworzą własne porozumienia aby pomóc mieszkańcom. Współpracę z Polską Grupą Górniczą S.A. nawiązał właśnie Śląski Związek Gmin i Powiatów. Dzięki niemu osoby samotne, objęte stałą pomocą społeczną, w tym chore i z niepełnosprawnościami, będą miały szansę na zakup tony węgla od PGG. I to niezależnie od puli węgla, jaką przewidują przepisy rządowe.

28.10.2022

Nauczyciel na zastępstwo też z prawem do wypoczynku

Kadry w oświacie Prawo pracy

Umowy z nauczycielami zatrudnianymi na zastępstwo często zawiera się na czas określony od 1 września do 30 czerwca, co jest niekorzystne w kwestii prawa do urlopu - zwracają uwagę posłowie. Przy takiej konstrukcji umowy zostanie obliczony ekwiwalent, na którym straci, a nauczycielom zostaje zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.

28.10.2022

Pora nocna niejedno ma imię - decyduje pracodawca

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Każdy pracodawca powinien określić porę nocną, która musi wynosić nie mniej niż 8 godzin i przypadać w pełni w granicach godzinowych wyznaczonych w przepisach Kodeksu pracy pomiędzy 21:00 a 7:00. Jeżeli istnieje ku temu obiektywna przesłanka – będzie nią stosowana organizacja pracy – dla poszczególnych grup osób mogą zostać wyznaczone różne pory nocne.

28.10.2022

Podwyżki i dopłaty do rachunków za ciepło nie zawsze zgodne z prawem

Nieruchomości

Powodem wysokich rachunków za ciepło jest nie tylko wzrost kosztów, ale często także błędy w kalkulacji zaliczki, czy też nie uwzględnienie w rozliczeniu położenia mieszkania w budynku. Inne jest bowiem zużycie ciepła w przypadku lokalu położonego nad garażem podziemnym, a inne, gdy znajduje się na drugim piętrze. W takiej sytuacji warto walczyć o swoje. Trzeba też sprawdzać, czy podwyżki są zgodne z ustawą, która narzuca sztywne ceny.

28.10.2022

Udział współpracowników w imprezach integracyjnych nie jest kosztem podatkowym

CIT Doradca podatkowy Finanse

Wydatki na udział współpracowników w imprezach integracyjnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu spółki – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Eksperci zauważają, że to już kolejny przypadek, gdy WSA wydaje wyrok korzystny, a NSA przyznaje rację fiskusowi. Pytają, czy obowiązek rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika w ogóle ma jeszcze zastosowanie.

28.10.2022

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jej celem jest uporządkowanie i doprecyzowanie przepisów tak, by proces wydawania elektronicznych decyzji, postanowień i innych pism z ZUS był szybszy i bardziej skuteczny. Za nowelizacją głosowało 445 posłów, jeden był przeciw, czterech się wstrzymało.

27.10.2022

Maląg: Przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie w przyszłym roku

Prawo pracy

Przepisy o pracy zdalnej w formie zmian w Kodeksie Pracy, wejdą w życie w przyszłym roku, trzy miesiące po podpisaniu jej przez prezydenta - poinformowała w czwartek Marlena Maląg, minister pracy i polityki społecznej, w Polsat News. Podkreśliła, że prace nad projektem zakończyły się już w podkomisji sejmowej.

27.10.2022

Senat wniósł poprawki do ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt

Administracja publiczna

Senat w czwartek zaproponował poprawki do ustawy, która zakłada m.in. przejęcie przez ARiMR rejestru koniowatych oraz rejestrowanie zwierząt jeleniowatych i wielbłądowatych. Ustawa z poprawkami dotyczącymi m.in. wydłużenia czasu rejestracji koni wróci teraz do Sejmu. Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami głosowało 94 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

27.10.2022

MEiN podało wyniki rekrutacji - prawo wciąż bardzo popularnym kierunkiem

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Blisko 430 tys. osób zostało przyjętych na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2022/2023. Kandydaci na studia najchętniej wybierali informatykę, psychologię, zarządzanie, prawo oraz kierunek lekarski – przekazało w czwartek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Studia na uczelniach publicznych rozpoczęły prawie 291 853 osoby, z tego prawie 72 tys. zostało przyjętych na studia drugiego stopnia.

27.10.2022

Wiesław Kozielewicz prezesem Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Wiesław Kozielewicz został prezesem Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego. Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot zapowiadał, że prezydent Andrzej Duda wyznaczy prezesa w czwartek o godz. 16 i rzeczywiście, wręczył o tej porze tę nominację. Na to stanowisko kandydowali też sędziowie SN Marek Dobrowolski i Maria Szczepaniec.

27.10.2022