Rumunia też z zarzutem ograniczania niezależności sądów

Wymiar sprawiedliwości

W Rumunii nie tylko zatrzymał proces reform, ale też cofa się, jeśli chodzi o walkę z korupcją i zapewnianie niezależności sądownictwa - stwierdziła Komisja Europejska. I wydała zalecenia do natychmiastowej realizacji przez to państwo. Także Parlament Europejski w przyjętej we wtorek rezolucji wyraził "głębokie zaniepokojenie" reformą sądownictwa i sytuacją dotyczącą praworządności w Rumunii.

13.11.2018

MF konsultuje zmiany w nadzorze nad audytorami

Domowe finanse Prawo gospodarcze

Wzmocnienie nadzoru publicznego nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich oraz powołanie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego - to zmiany przewidywane w projekcie ustawy, który Ministerstwo Finansów uzgadnia właśnie z zainteresowanymi środowiskami i instytucjami. Konsultacje potrwają do czwartku 14 listopada br.

13.11.2018

Lekarze alarmują: Nie jesteśmy przygotowani do wystawiania e-zwolnień

Opieka zdrowotna

Lekarze rodzinni i samorząd lekarski zgodnie podkreślają, że lekarze nie są w stanie za ponad dwa tygodnie wystawiać tylko zwolnienia w wersji elektronicznej. Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreśla, że w październiku br. liczba e-ZLA spadła z 44,9 do 44,73 proc. w skali kraju.

13.11.2018

TK odroczył do środy ogłoszenie wyroku w sprawie limitu składek

Ubezpieczenia społeczne

14 listopada Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić, co dalej z limitem trzydziestokrotności składek ZUS. Skargę prezydenta na tryb prac nad ustawą znoszącą ten limit rozpatrywał 30 października i 13 listopada. Na ostateczną decyzję trzeba jednak jeszcze poczekać.

13.11.2018

NIK: Zmiana w nadzorze nie uzdrowiła państwowych spółek

Administracja publiczna

Wprowadzona przez obecny rząd reforma nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa, polegająca na przekazaniu nadzoru nad nimi nowym ministrom, nie poprawiła kondycji finansowej tych firm - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. I nawołuje do bardziej efektywnych zmian w tym zakresie.

13.11.2018

Notariusze - trzeba zablokować lichwiarskie umowy

Prawo cywilne Prawnicy

Oszuści coraz częściej przejmują mieszkania w zamian za relatywnie niskie pożyczki. Notariusze przyznają, że nie zawsze są w stanie zablokować takie transakcje, dlatego wystąpili do ministerstwa sprawiedliwości z propozycją koniecznych zmian w prawie - m.in. wprowadzenia ustawowego zakazu zawierania takich umów, gdy wartość nieruchomości znacznie przewyższa kwotę wierzytelności.

13.11.2018

Urzędnicy rażąco naruszający prawo kończą „w zawiasach”

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Większość funkcjonariuszy publicznych prawomocnie skazanych za przekroczenie swoich uprawnień lub niedopełnienie obowiązków, zrobiło to dla korzyści majątkowej lub osobistej. Najmłodszy z nich nie ukończył jeszcze 21 lat. Wyroki pozbawienia wolności za korupcję orzekane są jednak w zawieszeniu, a same przepisy – wykorzystywane często do lokalnych rozgrywek.

13.11.2018

Lekarze rodzinni zaczęli wyścig po dotacje na komputery

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pierwsze wnioski na dofinansowanie sprzętu i oprogramowania przeznaczonego do wystawiania przez lekarzy rodzinnych e-zwolnień już wpłynęły do wojewódzkich oddziałów NFZ. Specjaliści mają czas tylko do 15 grudnia. To ostateczny termin, do kiedy można ubiegać się o dofinansowanie. O przyznaniu pieniędzy decyduje kolejność zgłoszeń.

13.11.2018

Wiceszef KE domaga się wdrożenia zabezpieczenia TSUE

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o polskim Sądzie Najwyższym musi być wdrożona - oświadczył wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. I wyraził zadowolenie z faktu, że wszyscy sędziowie SN wrócili już do pracy.

12.11.2018

Julia Przyłębska proponuje Europie nowy model sądów konstytucyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Każdy, nawet najmniejszy kraj poprzez swoje dziedzictwo kulturowe jest częścią naszej tożsamości europejskiej. Dlatego z prezesem Trybunału Konstytucyjnego Litwy uznaliśmy, że powinniśmy stworzyć pewną alternatywę dla tej myśli prawniczej czy idei trybunałów konstytucyjnych Europy Zachodniej - powiedziała prezes TK Julia Przyłębska.

12.11.2018

Egzamin na aplikacje 28 września

Strefa aplikanta Dla studenta

Minister Sprawiedliwości wskazał termin przeprowadzenia egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną oraz egzaminu konkursowego na aplikację komorniczą. Egzaminy te odbędą się w sobotę, 28 września 2019 r.

11.11.2018

Premier: Przedstawimy TSUE rozwiązania nie naruszające reformy wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Do 19 listopada przedstawimy bardzo konkretne kroki, które zamierzamy zrobić w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącym ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Jednak zastrzegł, że będą to propozycje nie naruszające reformy wymiaru sprawiedliwości.

11.11.2018