Także w Warszawie już trudniej wykonać legalną aborcję

Opieka zdrowotna

Połowa warszawskich szpitali z oddziałami ginekologiczno-położniczymi nie wykonała w 2017 r.  i od początku 2019 żadnego zgodnego z prawem przerwania ciąży. Jedynie 6 z 14 placówek przeprowadza zabiegi legalnej aborcji, a jeden powołuje się na klauzulę sumienia - wynika z raportu Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pn. „Prześwietlamy szpitale”.

28.06.2019

Zatrudnienie młodego pracownika może być schematem podatkowym

Ordynacja PIT Finanse

Już od sierpnia dochody osób do 26 roku życia mają być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Projekt zmian jest już przyjęty przez rząd. Eksperci zwracają uwagę, że zatrudnienie młodych – skoro prowadzi do obniżenia podatku – może być schematem podatkowym.

28.06.2019

PPK: Ustawa wymaga numeru dowodu pracownika - MF mówi, że nie trzeba

Rynek Ubezpieczenia społeczne PPK

Pracodawcy przy prowadzeniu PPK nie będą zobowiązani do przekazywania do instytucji finansowej numeru dowodu osobistego pracownika - poinformował Prawo.pl wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. Opinię w tej sprawie wydało już Ministerstwo Finansów. Podobne stanowisko znajdzie się niedługo w publikacjach PFR. Eksperci wskazują jednak, że co innego wynika z ustawy.

28.06.2019

Dyscyplinarka dla nauczyciela nawet za spóźnienie na lekcję

Kadry w oświacie

Do rzecznika dyscyplinarnego trafi więcej spraw. Dyrektor szkoły będzie miał obowiązek powiadamiać o każdym przewinieniu pedagoga, jeżeli zagrożone będzie dobro dziecka. Według autorów projektu zmiana zapobiegnie zamiataniu pewnych uchybień pod dywan, według krytyków - dyscyplinarka będzie grozić nawet za drobiazgi, jak spóźnienie na lekcję.

28.06.2019

Zastąpienie LIBORU innym wskaźnikiem w umowach o kredyt nie będzie łatwe

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Już w pięciu orzeczeniach Sąd Okręgowy w Warszawie wskazał, że z dniem, kiedy zniknie stawka LIBOR, umowy, w których nie przewidziano czym ją zastąpić, mogą stać się niewykonalne. Dlatego zdaniem sędziego Piotra Bednarczyka jeszcze dziś trzeba zacząć dyskusję o tym, co po LIBORZE.

28.06.2019

Wiceszef MSZ: Po wyroku TSUE możliwe zmiany w prawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Gdyby Trybunał Sprawiedliwości UE podzielił opinię rzecznika generalnego w sprawie zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, to wówczas będzie to krok do ewentualnych działań legislacyjnych - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

27.06.2019

Rzecznik TSUE: Izba Dyscyplinarna SN nie jest niezawisłym sądem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej w rozumieniu prawa Unii Europejskiej - stwierdził w opublikowanej w czwartek opinii dla Trybunału Sprawiedliwości UE jego rzecznik generalny Evgeni Tanchev. Krytycznie ocenił też sposób powołania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

27.06.2019

MEN proponuje dalsze dyskusje o statusie zawodowym nauczycieli

Kadry w oświacie

Szef MEN chce wrócić do rozmów w ramach zespołu ds. spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. Dariusz Piontkowski mówił o tym, podsumowując spotkanie z oświatową "Solidarnością". W posiedzeniach zespołu, oprócz przedstawicieli strony rządowej brali udział związkowcy oraz samorządowcy.

27.06.2019

KNF: Emitent obligacji nie może być agentem

Finanse Compliance

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał stanowisko w sprawie agentów emisji. Od 1 lipca trzeba będzie korzystać z ich pośrednictwa, aby wypuścić prywatne obligacje. Agentem nie będzie mógł być jednocześnie sprzedawca czy biuro maklerskie będące jednostką organizacyjną banku.

27.06.2019

Nowi członkowie w RDS

Rynek Prawo pracy

Prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego. Nominacje do RDS otrzymali: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek oraz minister finansów Marian Banaś.

27.06.2019

Za przemoc domową nawet na... bruk - MS ma projekt zmian

Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sprawca przemocy fizycznej będzie zagrażał życiu lub zdrowiu domowników, dostanie nakaz bezzwłocznego opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do niego. Sankcje natychmiast wyegzekwuje policja i to nawet, jeśli nie będzie miał gdzie się wyprowadzić - proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

27.06.2019

UODO: Nowelizacja kodeksu pracy nie pozwala pracodawcom na badania alkomatem

Rynek Prawo pracy BHP

Pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników. Przesądza o tym brzmienie art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - wskazuje UODO. I dodaje, że wykluczone jest również wyrywkowe czy prewencyjne badania pracowników alkomatem.

27.06.2019

Podatkami w MF zajmie się Leszek Skiba

Ordynacja Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek, że Leszek Skiba przejął nadzór nad sprawami podatkowymi. Wcześniej podatkami w MF zajmował się Filip Świtała, odwołany ze stanowiska 19 czerwca. Skiba odpowiadał natomiast za dyscyplinę finansów publicznych.

27.06.2019

Opłata karna do usunięcia? Senatorowie - za

Wymiar sprawiedliwości

Karna opłata za niewłaściwe opłacenie środka odwoławczego wzbudzała duże kontrowersje wśród prawników. Krajowa Rada Radców Prawnych kilkukrotnie, podczas prac nad nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, podnosiła że skutkiem będą zbyt daleko idące konsekwencje dla stron i to za błąd pełnomocnika. Senat się do tego przychylił i usunął przepis. Pytanie, czy zaakceptuje to Sejm.

27.06.2019

Sejmowa komisja za nowym nadzorem biegłych rewidentów

Rachunkowość

Sejmowa komisja finansów poparła w środę projekt zmian w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Chodzi o utworzenie Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego. Nowy urząd odbierze część uprawnień samorządowi biegłych rewidentów.

27.06.2019

SN: Pięć luk w prawie cywilnym, które trzeba szybko naprawić

Do tych najważniejszych błędnych lub brakujących przepisów sędziowie Sądu Najwyższego zaliczyli: odpowiedzialność z podwójnej polisy OC, unieważnienie umowy, która narusza praktyki rynkowe, przywrócenie prawa do ogródka działkowego, brak przepisu w ustawie deweloperskiej, a także zakaz wyodrębniania więcej niż dwóch lokali.

27.06.2019

Praca w nocy - sposobem na upały

Prawo pracy HR

Pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy. Nie może to jednak wpłynąć na wysokość wypłaty. - Podczas dużych upałów należałoby się zastanowić nad pracą w nocy, kiedy temperatura spada do znośnych wysokości - zwracają uwagę przedstawiciele pracodawców.

27.06.2019

Nowa waluta Facebooka wyzwaniem dla polskiej skarbówki

PIT

Ministerstwo Finansów potwierdziło serwisowi Prawo.pl, że libra – nowa waluta, której wprowadzenie planuje Facebook – będzie w Polsce traktowana jako kolejna waluta wirtualna albo instrument finansowy. Resort analizuje, jak zakwalifikować tę kryptowalutę. Jednocześnie nie przewiduje zmiany przepisów.

27.06.2019

Samorządy spłacają milionowe długi szpitali

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Po 2-3 mln zł dołożą średnio powiaty do zadłużonych placówek medycznych, w których m.in. przez szybujące w górę pensje rosną zobowiązania. To poważne obciążenie dla samorządów, jednak żaden nie chce się zdecydować na dopuszczaną przez prawo likwidację nierentownej instytucji.

27.06.2019

Upubliczniając nagrania z zatrzymań, służby balansują na granicy prawa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Policja coraz chętniej chwali się nagraniami z zatrzymań podejrzanych, a media równie chętnie je wykorzystują i to bez odpowiedniego zabezpieczenia wizerunku. Tymczasem w przepisach - jak mówią eksperci - jest luka. Tak naprawdę, nie wiadomo kiedy i w jakim zakresie można je upubliczniać.

27.06.2019