Bezprawna klauzula indeksacyjna przesądza o nieważności umowy frankowej

Prawo cywilne

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał w środę, że umowa kredytu indeksowanego kursem CHF jest nieważna. Wskazał, że po usunięciu z niej bezprawnej klauzuli indeksacyjnej, nie można ustalić wysokości świadczenia. Bank Millennium zamierza wnieść skargę kasacyjną. To precedensowe orzeczenie, które może istotnie wpłynąć na sprawy frankowe.

11.07.2019

Wymuszanie zeznań, pobicia - policja wciąż bywa brutalna

Wymiar sprawiedliwości Policja

Przedstawiciele RPO w jednej z komend policji ujawniają pobicie zatrzymanego - słyszą, że zachował się "jak nie człowiek". Policjanci nadużywają kontroli osobistych, nie zapewniają dostępu do prawnika. Problemem jest też brak znajomości przepisów, braki w szkoleniach i przeświadczenie o bezkarności - mówią eksperci. Skutkiem może być powtórka casusu śmierci Igora Stachowiaka.

11.07.2019

Sędzia Zaradkiewicz zawiesza prezesa SN Zawistowskiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dariusz Zawistowski (na zdjęciu), prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego został wstrzymany w wykonywaniu czynności kierowniczych w sprawie dotyczącej pytań do Trybunału Konstytucyjnego. Zdecydował o tym w postanowieniu o zabezpieczeniu sędzia tej izby Kamil Zaradkiewicz.

10.07.2019

Szef MEN: nakłady na oświatę ciągle rosną, zwłaszcza na wynagrodzenia

W ciągu kilku lat, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość subwencja oświatowa bardzo wzrosła. Gdy porównaliśmy subwencję z 2015 r. z subwencją w 2019 r. to okazało się, że ta różnica po czterech latach wynosi ok. 0,5 mld zł - mówił Dariusz Piontkowski po spotkaniu z prezydentem Warszawy.

10.07.2019

Kandydatka na szefową KE za mechanizmem kontroli praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Potrzebujemy mechanizmu pomagającego utrzymywać praworządność w państwach Unii Europejskiej - stwierdziła w środę Ursula von der Leyen, kandydatka na przyszłą szefową Komisji Europejskiej. Zapowiedziała też, że pierwszym wiceprzewodniczącym KE zostanie Frans Timmermans, który dotychczas zajmował się tą problematyką.

10.07.2019

Międzynarodowa federacja popiera protest pracowników socjalnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy

Międzynarodowa Federacja Pracowników Socjalnych - Region Europa zaapelowała do prezydenta RP, premiera oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej o zmiany w systemie pomocy społecznej oraz poprawę warunków pracy pracowników socjalnych i pomocy społecznej.

10.07.2019

Złote Blachy po raz 19. - m.in. za "sharing"

Prawo cywilne Policja

Honorowe wyróżnienia za przeciwdziałanie kradzieży dóbr własności intelektualnej i obronę praw autorskich otrzymali policjanci z czterech jednostek - z Krakowa, Warszawy i Szczecina. Nagrodzono ich m.in. za przeciwdziałanie kradzieży sygnału telewizyjnego, oraz piractwu programów komputerowych i fonograficznemu.

10.07.2019

Wierzbowski Eversheds Sutherland uruchamia nową platformę

Rynek

Platformę LegalTech oferuje aplikacje wspierające pracę działów prawnych, finansowych i compliance. Opracowane przez kancelarie narzędzia mają na celu zautomatyzowanie, ułatwienie i przyśpieszenie pracy prawników in-house, szefów działów compliance oraz innych osób odpowiedzialnych za określone kwestie prawne w przedsiębiorstwach.

10.07.2019

Nowa wersja projektu ustawy o split paymencie już w Sejmie

VAT

W środę do Sejmu trafiła nowa wersja, po konsultacjach, projektu nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy ona wprowadzenia obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu. Część postulatów została uwzględniona, jednak nie wszystkie. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 września 2019 roku.

10.07.2019

Polska nie wyda Rosjanina ściganego przez Szwecję za porwanie swoich dzieci

Prawo karne Prawo rodzinne Policja

Ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym przez szwedzkie władze Denis Lisow - Rosjanin, który wraz z córkami uciekł ze Szwecji do Polski - nie zostanie przekazany władzom tego państwa. Tak zdecydował w środę Sąd Okręgowy W Warszawie. Zdaniem sądu szwedzki ENA narusza wolności oraz prawa człowieka i obywatela.

10.07.2019

Do 27 lipca szpitale mogą składać oświadczenia w sprawie cen energii

Finansowanie zdrowia

Jeśli szpitale chcą utrzymać opłaty za energię na poziomie ubiegłego roku, na co pozwala ustawa prądowa i jej kolejne zmiany, powinny złożyć wymagane przez te przepisy oświadczenie w obsługujących je firmach energetycznych. Przypomina im o tym Ministerstwo Zdrowia i wskazuje, gdzie można znaleźć wzór takiego oświadczenia.

10.07.2019

Sędzia Mazur: Ujawnić listy poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jest prawomocny wyrok sądu, więc listy osób popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa powinny być jawne. Nie ma żadnych powodów, by ich nie upublicznić - stwierdził przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Orzeczenie NSA w tej sprawie zapadało 26 czerwca, ale Kancelaria Sejmu czeka na jego uzasadnienie.

10.07.2019

Ziobro: TSUE chce ingerować w sprawy wewnętrzne państw UE

Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem Zbigniewa Ziobry działania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej czy Fransa Timmermansa mają na celu wypracowanie mechanizmów ingerowania w sprawy wewnętrzne państw UE, uznawanych przez największych graczy za mniej znaczące".

10.07.2019

PPK to europejski standard - na emeryturę dodatkowo odkładają m.in. w Wlk. Brytanii i Turcji

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne HR PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe, które zaczęły w Polsce obowiązywać od 1 lipca w dużych firmach, wzorowane są na brytyjskich rozwiązaniach. W Wielkiej Brytanii w PPK od 2012 r. uczestniczy ok. 10 mln pracowników, czyli ponad 80 proc. objętych programem. PFR szacuje, że w pierwszych miesiącach przystąpi do planów oszczędzania ponad 50 proc. zatrudnionych.

10.07.2019

Piraci drogowi, cyberprzestępcy, oszuści - polskie więzienia potrzebują zmian

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok do więzień trafia coraz więcej skazanych odbiegających od stereotypów. Są często dobrze sytuowani, wykształceni, z dobrą pracą - a spowodowali wypadek drogowy, dopuścili się oszustwa w firmie lub w cyberprzestrzeni. Polskie programy resocjalizacyjne nie są przygotowane na takie wyzwania - uważają eksperci

10.07.2019

Nie będzie zwolnienia pracowników ze wstępnych badań lekarskich

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wycofało się z propozycji zwolnienia pracownika ze wstępnych badań lekarskich w przypadku, kiedy posiada on już aktualne orzeczenie lekarskie. Takie zmiany w Kodeksie pracy krytykowały związki zawodowe oraz Państwowa Inspekcja Pracy

10.07.2019

MEN nie zdradza, jak dobierało ekspertów tworzących podstawy programowe

Kadry w oświacie

Tylko jedną piątą ekspertów piszących podstawy programowe rekomendowały instytucje związane z systemem oświaty, resztę powołało MEN - punktuje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie na temat reformy edukacji. MEN nie wyjaśnia, jaki był klucz powoływania ekspertów, zdradza natomiast ich wynagrodzenia.

10.07.2019

Przetargi: Umowy będą bardziej przyjazne dla wykonawców

Zamówienia publiczne

Zamawiający nie będą mogli wpisywać do umów kar umownych za zachowanie wykonawcy niezwiązane bezpośrednio lub pośrednio z jej przedmiotem lub jej prawidłowym wykonanie. Za to będą musieli określić łączną maksymalną wysokość kar. Takie zmiany przewiduje projekt nowego prawa zamówień publicznych.

10.07.2019

Przedsiębiorca może się uczyć – fiskus zaczyna zmieniać zdanie

PIT

Przez długi czas skarbówka twierdziła, że przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na edukację. Jej zdaniem był to wydatek osobisty. Najnowsze interpretacje na szczęście potwierdzają zmianę tego niekorzystnego dla podatników podejścia. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.

10.07.2019