Programy komputerowe dla aptek pod lupą UOKiK

Prawo gospodarcze Farmacja

Apteki, które chciały uczestniczyć w promocjach niektórych leków, mogły być zmuszane do korzystania z konkretnego systemu informatycznego. Takie działanie może ograniczać konkurencję. Dlatego pod koniec lutego UOKiK rozpoczął przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Kamsoft i OSOZ z Katowic oraz PEX PharmaSequence z Warszawy.

12.03.2019

MEN negocjuje z oświatową "S". Planuje kolejne spotkania

Kadry w oświacie

Wkrótce zostanie podany termin kolejnego spotkania - zapowiada resort edukacji. Minister Anna Zalewska spotkała się ze związkowcami oświatowej "Solidarności". To reakcja na okupowanie siedziby kuratorium w Krakowie.

12.03.2019

Mniej fałszywych studentów z zagranicy. Ustawa podpisana

Prezydent podpisał ustawę, która uszczelnia przepisy dotyczące pracy cudzoziemców. Uniemożliwi to przyjazd fikcyjnym studentom, czyli cudzoziemcom, którzy wjeżdżają do kraju pod pretekstem studiów, ale nie kontynuują nauki.

12.03.2019

Nie powinno być opłat dla rodziców w szpitalach – ale kto ma za to zapłacić?

Opieka zdrowotna

Teraz jedne szpitale pobierają, a inne nie, opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem nawet, jeśli opiekun śpi na krześle. Opiekunowie płacą od 8 do 20 zł za dobę. Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że najlepiej, by nie było żadnych opłat, ale trzeba się zastanowić, kto ma ponieść takie koszty. Centrum Zdrowia Dziecka podało, że rocznie z tytułu opłat od rodziców otrzymuje 1 mln 600 tys. zł.

12.03.2019

Rząd za reaktywacją medycyny szkolnej, ale zadbać o to mają samorządy

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Nowy system profilaktycznej opieki nad uczniem ma się opierać na pielęgniarkach szkolnych oraz higienistkach, które mają współpracować z lekarzem rodzinnym. Założenia do ustawy przewidują, że pielęgniarka będzie się zajmować grupą ok. 750 uczniów. Pytanie tylko skąd wziąć tyle pielęgniarek, bo szkoły już mają problem, by je znaleźć. Samorządy alarmują, że to na nich zrzucono koszty tej rewolucji.

12.03.2019

Zmiany w VAT przyjęte – zapłata tylko na zgłoszony rachunek

VAT

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w VAT. We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będą tam podane również numery rachunków bankowych przedsiębiorców. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym.

12.03.2019

RPO ostrzega TK: postępowanie ws. KRS będzie nieważne

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 14 marca wyznaczył ogłoszenie wyroku w sprawie nowelizacji przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa. Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że dopiero 22 marca upływa ustawowy termin zgłoszenia przez niego udziału i przedstawienia stanowiska w tej sprawie. Wyznaczenie wcześniejszej daty - jak ocenia - to naruszenie przepisów ustawy o RPO oraz o samym TK.

12.03.2019

W maju manifestacja lekarzy, a we wrześniu protest dotknie pacjentów

Opieka zdrowotna

Na maj planowana jest duża demonstracja środowiska lekarskiego, a jesienią rozpocząć się ma akcja wypowiadania klauzuli opt-out i planowane jest zaostrzenie protestu. Środowisko lekarzy podkreśla, że czuje się oszukane, bo minister zdrowia nie spełnił składanych obietnic.

12.03.2019

Część nauczycieli już protestuje

Część nauczycieli nie chce czekać na oficjalny strajk. Grupa pedagogów rozpoczęła w poniedziałek okupację małopolskiego kuratorium oświaty w Krakowie. Domagają się podwyżki wynagrodzeń.

12.03.2019

NIK o zabytkach w woj. lubuskim: Brak pełnej ewidencji, brak odpowiedniej ochrony

Administracja publiczna

Województwo lubuskie ma najwięcej zabytków w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ale tak naprawdę nie wiadomo, ile ich jest dokładnie i w jakim są stanie. Nie wiadomo też, ile może kosztować ich konserwacja i remont. Wyniki kontroli NIK w tym województwie są alarmujące, dlatego zaplanowano już ogólnopolską kontrolę.

12.03.2019

Podatek u źródła podwyższa koszty działalności

CIT PIT

Zasady, które miały uprościć rozliczenia podatku u źródła tzw. WHT, przyniosły zgoła odwrotny skutek. Z uproszczeń właściwie nie da się skorzystać. Niektóre firmy zamiast pobierać podatek od kontrahentów, płacą go z własnej kieszeni. Tylko po to, żeby uniknąć skomplikowanych i czasochłonnych procedur. Odzyskanie nadpłaconych danin może jednak okazać się niemożliwe.

12.03.2019

Byli funkcjonariusze bezskutecznie proszą szefa MSWiA o łaskę ws. emerytur

Emerytury i renty

Blisko 5 tys. byłych funkcjonariuszy zwróciło się do szefa MSWiA z wnioskiem, aby wyłączyć ich spod ustawy dezubekizacyjnej. Resort w tej sprawie wydał ponad tysiąc decyzji, nie informuje jednak jakie są w nich rozstrzygnięcia. - Z naszych informacji wynika, że minister nie rozpatrzył żadnego wniosku pozytywnie - mówi wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Andrzej Szary.

12.03.2019

Będą podwyżki w Inspekcji Pracy, jednak bez dodatkowych etatów

Rynek Prawo pracy

Mimo cięć w budżecie inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy otrzymają podwyżki - poinformował Prawo.pl Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek. Dodał jednak, że obecny budżet Inspekcji nie pozwala zatrudnić dodatkowych osób, a tych brakuje w związku z poszerzonymi ostatnio obowiązkami PIP.

12.03.2019

Prawnicy i psychologowie razem przeciw "mowie nienawiści"

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Mowa nienawiści staje się dla społeczeństwa czymś coraz bardziej akceptowalnym - alarmują eksperci. I jako dowód podają to, że hejt w internecie przestaje być anonimowy. Zagrożeniom wynikającym ze zbyt pobłażliwego podejścia do problemu poświęcona ma być wspólna akcja edukacyjna prawników, psychologów i dziennikarzy.

12.03.2019

Fala uwag do projektu nowego prawa zamówień publicznych

Zamówienia publiczne

Blisko 50 podmiotów złożyło uwagi do projektu nowego prawa zamówień publicznych. Większość stanowisk liczy nawet kilkanaście stron. Pracodawcy krytykują przepisy dotyczące waloryzacji umów, UOKiK pomysł spotkania informacyjnego, a Rządowe Centrum Legislacji te dotyczące nowego postępowania koncyliacyjnego.

12.03.2019

Do 29 marca będzie wiadomo, kto w szkołach strajkuje

Kadry w oświacie

Szkoły do 25 marca mają zdecydować, czy będą strajkować. W placówkach już rozpoczęły się referenda w tej sprawie. Wezmą w nich udział nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy niepedagogiczni. Strajku obawiają się dyrektorzy szkół, ponieważ to oni zmierzą się z postulatami protestujących

12.03.2019

Coraz więcej dokumentów bez adresu, a on czasem się przydaje

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nowy dowód osobisty i prawo jazdy nie zawierają już adresu zamieszkania posiadacza. Tymczasem dokument z adresem w niektórych przypadkach przydaje się do potwierdzenia tożsamości. Na przykład na poczcie i w niektórych urzędach, ale także w relacjach biznesowych i przy spisywaniu umów.

12.03.2019