Konkurs UOKIK na najlepszą pracę magisterską i doktorską

Rusza kolejna edycja konkursu na temat ochrony konkurencji i ochrony konsumentów. Prace magisterskie można zgłaszać do końca października 2019 r. Prace w konkursie z zakresu ochrony konkurencji powinny poruszać zagadnienia dotyczące praktyk ograniczających konkurencję, kontroli koncentracji lub pomocy publicznej.

26.06.2019

CBA zarzuca adwokatom korumpowanie prokuratora

Prawo karne Prokuratura

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało w środę, że zatrzymało cztery osoby, które miały powoływać się na wpływy w prokuraturze. - To dwoje adwokatów z Wrocławia, były senator i jego syn - napisał na Twitterze zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik.

26.06.2019

Mała szansa na dodatek dla nauczycieli przedszkoli

Zarządzanie oświatą

Senackie komisje opowiedziały się za przyjęciem nowelizacji Karty Nauczyciela bez poprawek. Nie ma zatem raczej szans na minimalny dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli. Wyższa izba parlamentu w środę rozstrzygnie losy Karty Nauczyciela.

26.06.2019

Rząd przygotowuje się na zawetowanie zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli prezydent zawetuje nowelizację kodeksu karnego, to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podejdzie do tego w sposób konstruktywny - zadeklarował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Ale dodał, że rząd zapewne podejmie nowe działania, aby te przepisy weszły w życie.

26.06.2019

150 skarg od pracowników w związku z upałami

Prawo pracy BHP

Wysoka temperatura i brak zimnych napojów w miejscu pracy to najczęstsze skargi pracowników w związku z upałami. Do połowy czerwca do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło już 150 takich skarg.

26.06.2019

NIK: Pacjenci coraz więcej dopłacają do wyrobów medycznych na zlecenie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Obowiązujące zasady finansowania wyrobów medycznych utrudniają dostęp do nich i przyczyniają się do niegospodarnego wydatkowania środków publicznych. Limity finansowania przez NFZ w wielu przypadkach nie zmieniły się od wielu lat. Brakuje standardów jakości tych wyrobów oraz rejestru tych wyrobów, z którego mogliby korzystać pacjenci - to tylko niektóre pokontrolne wnioski NIK.

26.06.2019

Uzależniony od alkoholu lekarz zagraża bezpieczeństwu pacjentów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Policja z Giżycka prowadzi dochodzenie w sprawie pediatry, który na początku czerwca pełnił dyżur pod wpływem alkoholu. Jeśli okaże się, że lekarz naraził pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi mu do 3 lat więzienia. Szacuje się, że w Polsce z uzależnieniem boryka się 10-15 proc. lekarzy.

26.06.2019

Partnerstwo publiczno-prywatne w transporcie wciąż niedoceniane

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów

Partnerstwo Publiczno-Prywatne może być realizowane także w inwestycjach dotyczących infrastruktury transportowej. Według ekspertów nie tylko w drogach, ale też tunelach, mostach, portach, lotniskach. A także w mniejszych obiektach takich, jak wiaty przystankowe czy parkingi.

26.06.2019

Raport: W polskich więzieniach ciepła woda luksusem, kajdanki regułą

Wymiar sprawiedliwości

Przeludnione cele, brak procedur na wypadek zgłaszania przypadków tortur, wadliwe dokumentowanie obrażeń osadzonych, mało urozmaicone programy i zajęcia rekreacyjne - to główne problemy, które w ocenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przy Biurze RPO wymagają zmian w polskich więzieniach.

26.06.2019

ZUS: Łatwiej będzie potwierdzić zagraniczny staż pracy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od lipca ZUS będzie wprowadzał system elektronicznej wymiany informacji EESSI, który ma usprawnić współpracę z zagranicznymi urzędami. Obecnie bywa z tym różnie i Zakład musi czekać na niektóre dokumenty od swoich europejskich odpowiedników nawet kilka miesięcy.

26.06.2019

Unijne dotacje wciąż słabo odporne na wyłudzenia

Administracja publiczna Finanse Compliance

Normy regulujące wydatkowanie środków unijnych wymagają doprecyzowania. Zdaniem ekspertów dotyczy to zwłaszcza realizacji zamówień, sposobu ustalania powiązań między przedsiębiorstwami, osiągania wskaźników projektu i sposobu komunikowania się z instytucjami oraz zatwierdzania zmian.

26.06.2019

Reklamy na Facebooku kością niezgody

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Skarbówka wyrzuca z kosztów wydatki na reklamę w zagranicznych serwisach społecznościowych. Wykorzystuje przy tym pretekst błędnie wystawionych faktur. Zdaniem ekspertów, takie działanie jest całkowicie bezprawne. Dodatkowy, równie poważny problem, dotyczy podatku u źródła. Firmy muszą go płacić z własnej kieszeni - bez możliwości odzyskania.

26.06.2019

Senat poprawia postępowanie cywilne, prawnicy są pełni obaw

Prawo cywilne

Senackie komisje poparły 25 czerwca br. zmianę Kodeksu postępowania cywilnego, która ma przyspieszyć postępowania cywilne. Senatorowie zgłosili 14 szczegółowych, często technicznych poprawek przygotowanych przez Biuro Legislacyjne. Prawnicy niepokoją się o prawo stron do sprawiedliwego procesu

25.06.2019

Niższy pułap pozaodsetkowych kosztów kredytu i nadzór KNF w projekcie ustawy antylichwiarskiej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rząd postanowił obniżyć w projekcie tzw. ustawy antylichwiarskiej górny limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego oraz dodać do niego nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. O takich zmianach w przyjętym tydzień temu projekcie Rada Ministrów zdecydowała we wtorek na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

25.06.2019

SN po wstrząsach kadrowych - rozpatruje mniej spraw, dłużej czeka się na wyrok

Wymiar sprawiedliwości

Czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy w Sądzie Najwyższym wydłużył się o 2-3 miesiące, a napływ skarg był wyższy. Na obniżenie sprawności wpłynęły kłopoty kadrowe spowodowane zmianami ustrojowo-organizacyjnymi i niepowoływaniem nowych sędziów przez prezydenta. Takie informacje przynosi sprawozdanie z działalności SN w ubiegłym roku.

25.06.2019

Zaprzeczenie macierzyństwa lub ojcostwa - dziecko ma mieć rok na powództwo

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przyjętego właśnie przez rząd, zakłada też modyfikację początku biegu terminów do wytoczenia przez dziecko powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Mają biec od chwili gdy dowie się o braku biologicznego pochodzenia, ale po osiągnięciu pełnoletności.

25.06.2019

Pieszy z pierwszeństwem przed przejściem? Rząd nie widzi konieczności

Policja

Organizacje społeczne i RPO postulują, by do polskich przepisów wprowadzić nakaz ustępowania pierwszeństwa pieszym już w momencie, gdy chcą przejść przez pasy na jezdni. Ministerstwo Infrastruktury ocenia, że problem jest złożony - dotyczy też zlokalizowania przejść i wiąże się z uwarunkowaniami społecznymi, więc zwiększenie uprzywilejowania pieszego ... nie wydaje się właściwe.

25.06.2019

Eksperci rekomendują zmiany w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

System ochrony zdrowia powinien być nakierowany m.in. na obywatela, skuteczne i dostępne leczenie, ograniczenie nierówności i stabilność finansową – takie rekomendacje zaprezentowane zostały we wtorek po debacie „Wspólnie dla zdrowia”.

25.06.2019