Rodzaj bonu wpływa na rozliczenia VAT

VAT

Od stycznia obowiązują nowe zasady opodatkowania VAT bonów. Zdefiniowane zostały pojęcia bonu jednego i różnego przeznaczenia. Opodatkowane VAT są tylko te pierwsze.

07.02.2019

Ponad dwa miliony kary dla maklerów i zarzuty dla GetBacku

Polski Dom Maklerski ma zapłacić 2 mln zł kary - taką decyzję podjął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie sprzedaży obligacji korporacyjnych spółki GetBack. Zakwestionowano jedną z klauzul stosowanych przy zapisach na obligacje, co ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie roszczeń. Wszczęto też kolejne postępowania.

07.02.2019

RPO chce zmiany przepisów o opiekunach osób z niepełnosprawnościami

Pomoc społeczna

Niektórzy opiekunowie osób z niepełnosprawnościami skarżą się na brak wsparcia, gdy ich prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustaje z powodu wygaśnięcia ważności orzeczenia o niepełnosprawności osoby, którą się opiekują. Na pomoc państwa muszą wtedy czekać do wydania ostatecznej decyzji

07.02.2019

Prezes NBP chce rozmawiać z prezydentem przed podpisaniem ustawy

Prawo pracy

Potrzebna jest rozmowa z prezydentem na temat ustawy o NBP m.in. ujawniającej zarobki kadry kierowniczej banku - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. W oparciu o nowe przepisy jawne staną się zarobki kadry kierowniczej w NBP, regulować będą one też wysokość wynagrodzeń kierownictwa banku.

07.02.2019

Rodzic może sprawdzić oceny pełnoletniego ucznia

Szkoła musi respektować prawa uczniów pełnoletnich, mogą oni informować o powodach swojej nieobecności oraz samodzielnie decydować, czy pojadą na wycieczkę. Bardziej skomplikowaną kwestią jest natomiast to, czy mają prawo zakazać swoim rodzicom uzyskiwania informacji o ocenach.

07.02.2019

Przedsiębiorcy mają duży problem z leasingiem samochodów

CIT PIT Prawo gospodarcze

Po wejściu w życie zmian w rozliczaniu wydatków na samochody, nie wiadomo, jak rozliczać umowy leasingu zawarte przed końcem ubiegłego roku. Nie jest jasne, czy kosztem jest tylko rata leasingowa, czy też inne wydatki - np. paliwo, ubezpieczenie, serwisowanie. Może to skutkować sporem z fiskusem, dopłatą podatku i odsetkami.

07.02.2019

Drogie obowiązkowe naklejki do monitorowania handlu papierosami

Opieka zdrowotna

Do 100 tys. zł kary ma grozić za nieprzekazanie próbki papierosów do laboratorium kontrolującego składniki dymu, a 3,50 zł ma kosztować tysiąc kodów na paczki. Bez tego po 20 maja br. nie będzie można sprzedawać papierosów. Producenci narzekają, że stawki za kody są dwa razy wyższe niż sugerowała KE.

07.02.2019

Energetyka wpisana do zadań samorządów

Środowisko

​Od 2020 roku spodziewane są w Polsce wielkie utraty zaopatrzenia w energię elektryczną. Ratunkiem jest budowanie autonomicznych lokalnych systemów energetycznych oraz wpisanie obowiązku zabezpieczenia energetycznego na listę zadań samorządów terytorialnych.

07.02.2019

Komisje lekarskie MSWiA wstrzymały orzeczenia - czekają na przepisy

Policja

Od początku stycznia komisje lekarskie podległe MSWiA wstrzymały wydawanie orzeczeń w sprawie uszczerbków na zdrowiu funkcjonariuszy. Powodem ma być brak nowych przepisów. Resort zapewnia, że problemu nie ma, podstawy prawne są, a nowe rozporządzenie wkrótce będzie podpisane.

07.02.2019

Zmiany w ustawie o rynku pracy czekają na decyzję rządu

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Mam nadzieję, że powrócimy do prac nad projektem ustawy o rynku pracy jeszcze w tej kadencji Sejmu – powiedział Prawo.pl wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Propozycja została skierowana na Komitet Stały Rady Ministrów i czeka na dalsze rozstrzygnięcie.

07.02.2019

Od soboty trzeba zacząć śledzić fałszywe leki, ale system w powijakach

Farmacja

W sobotę 9 lutego mija termin wdrożenia tzw. dyrektywy fałszywkowej i od tego dnia wszystkie leki muszą mieć specjalne kody, a apteki czytniki, by je odczytać. Firmy alarmują, że apteki są gotowe, ale na trzy dni przed godziną „zero” 30 proc. z nich nadal nie uzyskało dostępu do platformy umożliwiającej weryfikację i wycofywanie z apteki potencjalnie sfałszowanych produktów.

06.02.2019

ZUS: Wystawiono już ponad 5 mln elektronicznych zwolnień

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Większość lekarzy wystawia już zwolnienia w formie elektronicznej. Od 1 grudnia ubiegłego roku wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko 28 tys. papierowych zaświadczeń, stanowi to niecałe 0,6 procent wszystkich zwolnień - poinformował w środę rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

06.02.2019

Lekcja solidarności na trzydziestolecie Okrągłego Stołu

W 2019 r. mija 30 lat od rozmów Okrągłego Stołu i pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Edukacja solidarnościowa istnieje w podstawie programowej, ale może oprócz uczenia o „Solidarności” warto uczyć solidarności? - pisze Agnieszka Wichrowska w "Dyrektorze Szkoły".

06.02.2019

Związkowcy w oświacie: Nie walczymy z samorządami

Kadry w oświacie Prawo pracy

Nasza akcja protestacyjna nie jest skierowana przeciw samorządom. Dlatego prosimy o zrozumienie i wsparcie - pisze ZNP w liście do samorządowców. Związkowcy podkreślają m.in., że od lat domagają się zwiększenia środków na edukację i zmiany sposobu finansowania nauczycielskich wynagrodzeń.

06.02.2019

Ustawa wdrażająca policyjną dyrektywę już obowiązuje

Policja

Nowe przepisy regulują przetwarzanie danych osobowych przez służby - m.in. policję. Spod działania ustawy - na co wielokrotnie zwracali uwagę obrońcy praw człowieka - wyłączone są jednak służby specjalne: ABW, AW, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego i CBA.

06.02.2019

UOKiK sprawdza, czy GetBack naruszył prawa konsumentów

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie administracyjne wobec GetBacku w restrukturyzacji. Zamierza sprawdzić, czy doszło do praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Poinformował tym w środę GetBack w swoim raporcie.

06.02.2019

Stopa bezrobocia w styczniu 6,2 proc.

Rynek Małe i średnie firmy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wyniosła 6,2 proc. i w porównaniu do grudnia wzrosła o 0,4 pkt. proc. - poinformował wiceszef resortu rodziny i pracy Stanisław Szwed. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców o urzędów pracy w styczniu 2019 r. wyniosła 130,4 tys.

06.02.2019

Nowe znaki poinformują o odcinkowym pomiarze prędkości na drodze

Policja

Nowe, bardziej czytelne znaki drogowe dotyczące odcinkowego pomiaru prędkości mają pojawić się na polskich drogach. Opracowało je Ministerstwo Infrastruktury, "wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców, opracowało nowe znaki informujące o odcinkowym pomiarze prędkości".

06.02.2019

UODO: Trzeba lepiej chronić dane członków spółdzielni mieszkaniowych

Prawo gospodarcze RODO

Nie zawsze powinno dochodzić do udostępniania rejestru z danymi wszystkich członków spółdzielni osobom wnioskującym. Powinno to następować tylko na rzecz podmiotów, które wykażą swój interes oraz w zakresie odpowiednim do statusu wnioskodawcy - twierdzi dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

06.02.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski