Sejm odrzucił weto Senatu dot. procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Środowisko Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w czwartek uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw wskazującej procedury środowiskowe towarzyszące budowie elektrowni jądrowej. Ustawa dotyczy jedynego toczącego się obecnie postępowania w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, które zostało wszczęte przez inwestora w 2005 r., a obecnie pozostaje zawieszone.

27.01.2022

Prezydent podpisał ustawę wdrażającą unijny Pakiet Mobilności

Prawo pracy Prawo unijne Transport

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców, która wdraża do polskich przepisów unijny Pakiet Mobilności. Obejmuje on m.in. kwestie wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy na zasadach obowiązujących na terenie państwa przyjmującego, uznając ich za pracowników delegowanych.

27.01.2022

Rzecznik TSUE: Przechowywanie danych pasażerów tylko w związku z zagrożeniem

Administracja publiczna Prokuratura Policja RODO

Powszechne i przeprowadzane bez rozróżnienia przekazywanie i przetwarzanie danych pasażerów jest zgodne z prawami podstawowymi do poszanowania życia prywatnego i ochrony danych osobowych. Natomiast przechowywanie tych danych znajduje uzasadnienie wyłącznie w obliczu poważnego, rzeczywistego zagrożenia bezpieczeństwa.

27.01.2022

Obietnica nierealnych zysków na skupie roszczeń ukarana przez UOKiK

Rynek i konsument Finanse

Firma, która kusiła klientów do zainwestowania pieniędzy zyskiem nawet do kilkudziesięciu procent i brakiem ryzyka została ukarana przez Prezesa UOKiK karą w wysokości 220 tys. zł. Nakazał on jej też natychmiast zaprzestać stosowania nieuczciwych praktyk. Sankcję w wysokości 120 tys. zł otrzymał również członek jednoosobowego zarządu Fundico osobiście odpowiedzialny za dopuszczenie do naruszeń.

27.01.2022

Zmiana stawek VAT na żywność, nawozy i paliwa unieważni wydane WIS

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Część wydanych wcześniej Wiążących Informacji Stawkowych (WIS) 1 lutego straci ważność. Powodem są przepisy obniżające stawki VAT na żywność, nawozy i paliwa w ramach tarczy antyinflacyjnej. Wnioski trzeba będzie składać od nowa, jednak resort finansów zapewnia, że będą rozpatrywane priorytetowo.

27.01.2022

Opozycja i organizacje prawnicze proponują przerwanie sporu z UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Umożliwienie wykonania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE odnoszących się do polskiego wymiaru sprawiedliwości, a w efekcie odblokowanie funduszy unijnych - to cel projektu ustawy, który przedstawili w czwartek przedstawiciele opozycji parlamentarnej oraz organizacji społecznych i politycznych, tworzących Porozumienie dla Praworządności.

27.01.2022

Rzymkowski: 28 lutego wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół. Nie zakładamy innego wariantu - powiedział w czwartek Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki. Jak podkreślił, ministerstwo nie przewiduje możliwości zamknięcia przedszkoli ani klas od 1 do 4.

27.01.2022

ZUS wypłaca już świadczenia 500 plus

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty pieniędzy w ramach programu Rodzina 500 plus. Od 1 stycznia ZUS przyjmuje bowiem wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci. Pierwsze pieniądze zostaną wypłacone w czwartek, 27 stycznia. Dzień później, 28 stycznia, ZUS przeleje kolejne środki, co łącznie daje kwotę prawie 600 tys. zł.

27.01.2022

Prezydent podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest m.in. ochrona mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych przed drastycznymi podwyżkami rachunków za gaz. M.in. Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie automatycznie zostaną objęte taryfami.

27.01.2022

RPO: Co z ulgą rehabilitacyjną dla niepełnosprawnych o niższych dochodach?

PIT Prawo pracy Polski Ład

Osoby z niepełnosprawnościami o niższych dochodach nie będą mogły skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. To efekt Polskiego Ładu wobec tych, których dochody nie przekroczą progu kwoty wolnej od podatku - od 1 stycznia 2022 r. jest to 30 tys. zł. Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał Ministerstwo Finansów, czy wprowadzi jakiś mechanizm kompensujący.

27.01.2022

System Schengen bogatszy o dane dzieci ukrywających się lub zagrożonych

Prawo karne RODO Prawo unijne

Wpisywanie danych dzieci zagrożonych uprowadzeniem przez rodzica, członka rodziny lub opiekuna oraz dzieci, którym należy uniemożliwić podróżowanie ze względu na konkretne i realne zagrożenie - przewiduje nowelizacja ustawy o Systemie Informacyjnym Schengen. Chodzi m.in. o dzieci, które mogą stać się ofiarami terrorystów lub zmuszone do udziału w działaniach wojennych.

27.01.2022

Poszkodowani w aferze GetBack złożą skargę do Komisji Europejskiej

Wymiar sprawiedliwości Finanse Prawo unijne

Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Idea Bank zablokowała możliwość odzyskania pieniędzy przez poszkodowanych. Sytuację obligatariuszy może jednak poprawić Komisja Europejska, jeśli uzna, że decyzja ta została wydana wbrew unijnym przepisom. Przygotowywana jest skarga w tej sprawie.

27.01.2022

Kurator w terenie narażony na Omikrona - jest apel o ograniczenia

Wymiar sprawiedliwości

Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych, ze względu na gwałtowne rozprzestrzenianie się wariantu Omikron wirusa SARS-CoV- 2 i wzrastającą liczbę zachorowań wśród kuratorów sądowych, zwrócił się do prezesów sądów o zalecenia dla przewodniczących wydziałów. Chodzi m.in. o ograniczenie do niezbędnego minimum wywiadów środowiskowych i wydłużenie terminów na ich sporządzenie.

27.01.2022

Już nie wpis, a zgłoszenie będzie decydować o wyższym dodatku osłonowym

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

O podwyższonym dodatku osłonowym będzie decydować tylko zgłoszenie, a nie wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Taka poprawka do ustawy o dodatku osłonowym znalazła się w uchwalonej w środę przez Sejm ustawie o ochronie odbiorców gazu. Zdaniem pracowników pomocy społecznej nie wiadomo jak traktować tych, którzy złożą wniosek do czasu aż ustawa wejdzie życie.

27.01.2022

Będzie polski paszport covidowy - tylko po co?

Koronawirus

Od 1 lutego Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić krajowy certyfikat covidowy. Dzięki temu status ozdrowieńca będą mogły uzyskać także osoby, które Covid-19 potwierdziły testem antygenowym. Tyle że jedynie w Polsce. Unijny Certyfikat Covidowy respektuje bowiem tylko testy PCR. Polski paszport byłby dobrym pomysłem, gdyby coś w naszym kraju dawał, a nie daje - wskazują prawnicy i lekarze.

27.01.2022

Ulga w PIT nie dla emerytów dorabiających do niskich świadczeń

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Nie trzeba składać wniosku do ZUS o stwierdzenie uprawnień do emerytury, aby skorzystać z ulgi PIT-O dla seniorów. Wystarczy osiągnięcie wieku emerytalnego. Ulga ta jest korzystna dla osób pracujących i niepobierających emerytury, mimo nabytych uprawnień. Dyskryminuje jednak emerytów pobierających niskie świadczenia i dorabiających na umowach zlecenia.

27.01.2022

Jeszcze można wyprostować bałagan ze składką zdrowotną

Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przywrócenie odliczenia składki zdrowotnej od podatku, i to w pełnej wysokości 9 proc. albo zmniejszenie wysokości odliczenia z 7,75 proc. do np. 5 proc., czy odliczanie jej od podstawy opodatkowania, razem ze składkami na ubezpieczenia społeczne – to propozycje prawników na uporządkowanie bałaganu, jaki wprowadziły przeforsowane przez rząd, wraz z Polskim Ładem, zmiany.

27.01.2022

Rządowy hejt na strajkujących nauczycieli raczej trudny do ukarania

Zarządzanie oświatą

Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa wobec nauczycieli. Chodzi o treść maili, które rzekomo wyciekły z poczty ministra Michała Dworczyka, czego kancelaria premiera nie potwierdza. Związkowcy w zawiadomieniu wskazują jednak, że doszło do znieważenia całej grupy zawodowej.

27.01.2022

Podkomisja ds. MŚP poparła poprawkę Adama Abramowicza dotyczącą podstawy składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Podkomisja do spraw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju rzemiosła poparła działania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, który zaproponował, by podstawa składki miała charakter stały i była określana jako kwota minimalnego wynagrodzenia w dniu 1 stycznia danego roku.

26.01.2022

Jest śledztwo prokuratury w sprawie sędziów TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Była analiza jest śledztwo - warszawska prokuratura okręgowa bada czy sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekroczyli swoje uprawnienia w toku rozpoznawania skarg przeciwko Polsce. W grudniu do prokuratur rejonowych skierowano właśnie pismo z prośbą o przekazywanie kolejnych ewentualnych zawiadomień w tym zakresie, celem jest zbadanie czy sprawy się łączą.

26.01.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski