Mało ukraińskich dzieci w polskich szkołach, gminy niewiele mogą zrobić

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Ukraina

Rząd, nowelizując ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, powiązał pomoc socjalną z obowiązkiem szkolnym. Od września do polskich szkół miało trafić nawet 60 tys. ukraińskich uczniów, tymczasem trafiło niespełna 20 tysięcy. Dyrektorzy szkół i gminy w praktyce nie mają żadnych narzędzi, aby wyegzekwować ten obowiązek. ZUS zajmie się weryfikacją prawa do świadczeń 800+ dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

05.11.2024

Adwokat Aleksander Gut ponownie dziekanem krakowskiej izby

Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Aleksander Gut został ponownie wybrany na stanowisko dziekana krakowskiej Okręgowej Rady Adwokackiej. Emocje sięgały zenitu nie tylko z powodu kandydatów, ale i formy przeprowadzenia wyborów. Wbrew wnioskom części członków krakowskiej ORA, zgromadzenie odbyło się bowiem tylko stacjonarnie i to w dzień roboczy. Sam dziekan Gut zastrzegał w rozmowie z Prawo.pl, że stacjonarne były też zgromadzenia w innych izbach, a taka forma wynika z regulaminu.

05.11.2024

Opłata turystyczna pod znakiem zapytania. Minister sportu „pragnie uspokoić”

Turystyka Podatki i opłaty lokalne

Na tym etapie pragnę wszystkich uspokoić, żadna opłata nie jest planowana, żadnego projektu w rządzie nie ma – powiedział w poniedziałek, 4 listopada br., minister sportu Sławomir Nitras. Zadeklarował również, że w jego resorcie nie ma żadnego pomysłu opodatkowania wycieczek zagranicznych.

04.11.2024

MF uzupełni ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

Finanse publiczne Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu zostanie uzupełniona o przepisy dotyczące przeciwdziałania rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia – wynika z informacji opublikowanej w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Generalny Inspektor Informacji Finansowej będzie miał uprawnienia kontrolne również w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzeniania takiej broni.

04.11.2024

MZ: Już ponad 100 tys. osób zaszczepiło się przeciw COVID-19

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Od 25 października br. można zaszczepić się nową wersją szczepionki na COVID-19 - na Internetowym Koncie Pacjenta wystawiono elektroniczne skierowania. Tym razem szczepionka jest jednodawkowa - niezależnie od tego, jak wygląda historia pacjenta. W pierwszej kolejności szczepione są osoby powyżej 12. roku życia. Szczepionki są refundowane, a eksperci zachęcają do łączenia ich z tymi przeciwko grypie.

04.11.2024

Raport Lewiatana. Rynek pracy czeka na reformy

Prawo pracy Rynek pracy

Choć rząd podjął w ostatnich miesiącach pewne kroki, przedsiębiorcy - zdaniem Konfederacji Lewiatan - oczekują większego wsparcia w aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy i zmniejszenia kosztów zatrudnienia. Apelują też o zapewnienie dostępu do kandydatów z państw trzecich oraz tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych.

04.11.2024

Pierwsze wypłaty dodatku dopełniającego do renty socjalnej w maju przyszłego roku. Prezydent podpisał ustawę

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza do porządku prawnego dodatek dopełniający dla osób pobierających rentę socjalną, które mają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Jego wysokość wyniesie 2520 zł. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r., ale pierwsze dodatki będą wypłacone z wyrównaniem wraz z rentą socjalną dopiero w maju 2025 roku.

04.11.2024

ZUS: Przedsiębiorcy złożyli już 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Od 1 listopada 2024 roku, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli prowadzący działalność chce uzyskać zwolnienie za grudzień, to wniosek musi złożyć w listopadzie. Jeśli złoży go w grudniu, to zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 roku.

04.11.2024

Kandydatura dyrektora w trybie pozakonkursowym musi być uzgodniona z kuratorem

Zarządzanie oświatą

Nie można powierzyć stanowiska dyrektora szkoły w trybie pozakonkursowym bez uzgodnienia kandydatury z kuratorem oświaty. Chodzi przy tym o osiągnięcie jednomyślności, a nie tylko przedstawienie propozycji lub konsultację - orzekł niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. Gmina, reprezentowana przez sekretarza gminy, w drodze porozumienia powierzyła Barbarze B. funkcję dyrektora tej szkoły na okres do dnia 31 sierpnia 2026 r.

04.11.2024

Recepta na leki opioidowe po osobistym zbadaniu przez lekarza

Pacjent Farmacja

Wprowadzenie wykazu środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1, na które wystawienie recepty będzie musiało zostać poprzedzone osobistym zbadaniem pacjenta - to główny cel rozporządzenia, które zostało przygotowane przez resort zdrowia i wejdzie w życie w czwartek. Na liście znalazły się m.in. substancje z grupy opioidów: fentanyl, morfina i oksykodon.

04.11.2024

Dajemy darowiznę, kotek prosi o opłatę. UOKiK sprawdza praktyki serwisów od zbiórek

Rynek i konsument Domowe finanse

Zrzutka.pl, spółka Crowding oraz Fundacja Siepomaga mają prawo pobierać opłaty na pokrycie kosztów prowadzenia zbiórek, a nawet na nich zarabiać. - Powinny jednak robić to w sposób transparentny, bez stosowania technik, które mieszczą się w definicji dark patterns – uważa Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Firmie Zrzutka.pl postawił zarzuty, działalność dwóch pozostałych bada.

04.11.2024

Nie tęczowy, a szlachetny - posłowie interweniują ws. "ideologii LGBT"

Zarządzanie oświatą

W tym roku po raz pierwszy akcja "Tęczowy piątek" odbyła się z porozumieniu z organami nadzoru pedagogicznego. Mimo to posłowie PiS chcą wiedzieć, czy MEN podejmie jakąś interwencję w tej sprawie. Podkreślają, że jest ona szkodliwa i uderza w prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem.

04.11.2024

Po co nam immunitet? - konferencja na UW już 6 listopada

Koło Naukowe Prawa Europejskiego WPiA UW oraz Centrum Prawa Konstytucyjnego i Monitorowania Praworządności zapraszają na otwarty panel dyskusyjny pt. „Po co te immunitety? O regulacjach w Polsce i w Unii Europejskiej”. Wydarzenie odbędzie się 6 listopada 2024 roku o godz. 20:00 w sali A2 Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Lipowej 4.

04.11.2024

Coraz trudniej wybrać radę dzielnicy, miasta chcą płacić członkom komisji wyborczych

Samorząd terytorialny Wybory

Duże miasta mają problem ze zorganizowaniem wyborów do jednostek pomocniczych - rad dzielnic i osiedli. Obywatele nie chcą zasiadać w komisjach wyborczych bezpłatnie. A już szanse znalezienia kilkuset chętnych są małe. Tymczasem aktualne przepisy ustawy o samorządzie gminnym nie dają wprost podstawy prawnej do wypłaty diet w takich wyborach. Posłowie i samorządowcy apelują o zmianę prawa.

04.11.2024

Postępowania apelacyjne bywają zmorą frankowiczów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Ciągle większość spraw frankowych znajduje finał w apelacji, a na rozprawę apelacyjną zwykle trzeba dość długo poczekać, czasem nawet ponad dwa lata. Z punktu widzenia kredytobiorców jedynym plusem są odsetki, które są naliczane bankowi i dodatkowe koszty zastępstwa procesowego. Same banki czasem cofają apelacje, ale nadal jest to rzadkie.

04.11.2024

ZUS sprawdza, czy radczynie w ciąży zostały pozornie zatrudnione

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza, czy radczynie prawne zatrudnione w firmach i w kancelariach prawnych na umowę o pracę, faktycznie wykonują pracę. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy przeszły one z umowy cywilnoprawnej na etat i zaszły w ciążę. Problematyczne jest udowodnienie faktu wykonywania pracy przez taką pracownicę, skoro dokumenty i korespondencja objęte są tajemnicą zawodową. Pytanie, czy organ w ogóle powinien mieć do nich dostęp. Zdaniem prawników, sama anonimizacja może nie wystarczyć do ochrony interesów klienta.

04.11.2024

Ministerstwo Zdrowia zapowiada szereg zmian w opiece koordynowanej

Pacjent Opieka zdrowotna

W perspektywie 3-5 lat opieką koordynowaną w POZ mają zostać objęci wszyscy pacjenci w Polsce. Ministerstwo Zdrowia chce zachęcić kolejnych lekarzy do przystąpienia do programu. Na razie jednak nie stanie się to odgórnym obowiązkiem - tak jak dotąd będzie się odbywało na zasadach fakultatywnych. Resort zdrowia planuje też wprowadzenie kolejnych ścieżek opieki koordynowanej, m.in. leczenia otyłości i wsparcia onkologicznego.

04.11.2024

Infolinia podatkowa ujawnia problemy z pełnomocnictwami

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Mimo iż udostępnienie podatnikom i ich pełnomocnikom infolinii KAS miało ułatwić kontakt ze skarbówką, to w praktyce - jak alarmują pełnomocnicy - stwarza szereg wątpliwości. Według pracowników infolinii, biura rachunkowe będą zmuszone posiadać pełnomocnictwo ogólne, uważane za ryzykowne i kłopotliwe, by móc zapytać o podstawowe sprawy klienta czy ustalić, jak skorygować deklarację. Jeśli zaś klient nie odwoła pełnomocnictwa, a nie ma z nim kontaktu, księgowy sam nie może zgłosić wypowiedzenia pełnomocnictwa.

04.11.2024

Studenci Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy

Szkolnictwo wyższe

Tylko 21 studentów byłego Collegium Humanum, obecnie Uczelni Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, zdecydowało się na złożenie pozwu zbiorowego przeciwko uczelni. Są to głównie studenci ostatnich roczników. Skarżą się na działania, które ograniczają ich konstytucyjne prawo do nauki w jego nieprzerwanej realizacji.

03.11.2024