Złagodzą przepisy, by ściągnąć do pracy lekarzy cudzoziemców

Opieka zdrowotna

Ponad 1600 lekarzy z innych państw pracuje w Polsce. Najwięcej, bo 470 pochodzi z Ukrainy, ale są także specjaliści z Niemiec, Rosji, Litwy, Syrii, Szwecji, Czech i USA. Ministerstwo Zdrowia chce, by było ich więcej, bo mamy ogromne braki kadrowe. Dlatego zamierza złagodzić przepisy dotyczące zatrudniania w naszym kraju lekarzy obcokrajowców.

08.11.2019

Wielka porażka dentobusów - problemy ze zgodami i kontraktami

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Mobilne gabinety stomatologiczne nie przyczyniły się do zmniejszenia próchnicy u polskich dzieci, bo dentyści niechętnie w nich pracują i nie docierają na wsie. W dentobusach mają problem m.in. z uzyskaniem zgody opiekuna na leczenie małego pacjenta. W wielu województwach brakowało chętnych do podpisania kontraktu.

07.11.2019

Raiffeisen: nie domagamy się 800 tys. złotych od państwa Dziubaków

Kredyty frankowe

Bank nie straszy państwa Dziubaków żądaniem zwrotu 800 tys. złotych. TSUE wskazał, że skutki unieważnienia umowy muszą być jasno przedstawione klientowi, wiec staraliśmy się je wskazać. Umowy nie mogą być źle skonstruowane, skoro podpisywali je także sędziowie Sądu Najwyższego – mówią Alexander Fleischmann, prezes Raiffeisen Bank International i Ireneusz Stolarski, pełnomocnik banku.

07.11.2019

Wyższe stawki w opiece długoterminowej

Finansowanie zdrowia

Wyceny taryf za świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej będą stopniowo rosły od 1 października tego roku aż do grudnia 2022 r. Takie zmiany wprowadza najnowsze zarządzenie Prezesa NFZ. Tylko w czwartym kwartale 2019 r. wydatki z tego tytułu szacuje się na ok 18 mln. zł.

07.11.2019

W Polsce jest 2,5 miliona pracoholików i ponad milion zakupoholików

Pacjent Opieka zdrowotna

Blisko jedną dziesiątą Polaków można zaliczyć do grupy osób uzależnionych od pracy. 27 tysięcy osób uprawia hazard patologiczny. Żyje wśród nas także ponad milion zakupoholików. To wyniki najnowszych badań dotyczących uzależnień behawioralnych występujących wśród Polaków przygotowanych przez CBOS.

07.11.2019

Bezrobocie w październiku - 5,1 proc.

Prawo pracy

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła tyle samo, co miesiąc wcześniej. Pod koniec października br., jak wynika ze wstępnych danych MRPiPS, było w Polsce 841,9 tys. bezrobotnych.

07.11.2019

Szkolny podręcznik tylko z elektroniczną wersją

Zarządzanie oświatą

Do wniosku o dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego trzeba dołączyć jego cyfrową wersję - na nośniku danych lub link do plików zamieszczonych w internecie. Według MEN wymóg sprawi, że uczniowie nie będą musieli nosić ze sobą książek, co pomoże odciążyć ich tornistry.

07.11.2019

Prezydent podpisał zmiany w wynagrodzeniach pracowników PAN

Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał nowelę ustawy zakładającą określenie minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników naukowych instytutów PAN, instytutów badawczych, instytutów sieci badawczej Łukasiewicz. Początkowo projekt zakładał też wzmocnienie kompetencji nadzorczych prezesa PAN, ale rząd się z tego wycofał.

07.11.2019

Także lekarze będą mogli uzyskiwać tytuł z psychoterapii dzieci i młodzieży

Finansowanie zdrowia

Dzięki zmianie przepisów lekarz będzie mógł przystąpić do specjalizacji lub mieć uznany dorobek naukowy lub zawodowy i uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, np. w dziedzinie psychoseksuologii czy psychoterapii dzieci i młodzieży, choć w katalogu dziedzin określonych dla specjalizacji lekarzy i dentystów nie ma takiej dziedziny specjalizacji.

07.11.2019

Doktoranci z obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalno-rentowym

Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które rozpoczęły w tym roku studia doktoranckie i otrzymują stypendium doktoranckie, nie będą miały luki w ubezpieczeniach. Dzięki zmianom w prawie, od 2019 roku objęte są obowiązkowo ubezpieczeniami: emerytalnym, rentowymi i wypadkowym, a nie tylko zdrowotnym. Ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne.

07.11.2019

Wnioski o "Dobry start" tylko do końca listopada

Finanse samorządów Domowe finanse Szkoła i uczeń

Osoby, które chcą jeszcze w tym roku ubiegać się o świadczenie "Dobry start", czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka, mają już niewiele czasu. Wniosek można złożyć tylko do końca listopada.

07.11.2019

Kontrowersje wokół przepisu pozwalającego utrzymać zatrudnienie na czas procesu

Prawo pracy

W życie weszła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, na skutek której, jeśli sąd pierwszej instancji uzna zwolnienie pracownika za bezprawne, skutecznie może nakazać jego dalsze zatrudnianie bez czekania na prawomocne orzeczenie. Gdy sąd II instancji nie podtrzyma orzeczenia, pracodawca będzie mógł wystąpić do Skarbu Państwa o odszkodowanie.

07.11.2019

Rząd przyjął dużą nowelizację prawa budowlanego

Budownictwo

Ponad 50 przepisów prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw zmienia projekt przyjęty w środę przez rząd. Za jego sprawą łatwiej będzie zalegalizować samowolę budowlaną, a także postawić paczkomat. Pozwolenie na budowę już po pięciu latach będzie nie do podważenia. Zmieni się też definicja projektu budowlanego.

07.11.2019

Samorządowcy: Rok 2020 będzie dla nas rokiem katastrofy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Samorządowcy apelują o spotkanie z premierem i ministrem finansów. Ostrzegają, że rosnąca luka w oświacie nie tylko rujnuje ich budżety, ale zagraża rozwojowi kraju, realizacji inwestycji unijnych i PKB. Jak podkreślają, informacja rządowa o dochodzie samorządów z udziału w PIT dotyczy stanu na koniec 2018 r., czyli nie uwzględnia skutków reform podatkowych wprowadzonych w tym roku.

07.11.2019

MEN ogłasza konkurs na nowe szkoły kształcące nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zachęca organy prowadzące do zakładania szkół ćwiczeń. W tego rodzaju placówkach nauczyciele mają szansę na zdobywanie doświadczenia w pracy z uczniami już na samym początku swojej kariery. Beneficjentem projektu może być podmiot będący organem prowadzącym co najmniej jedną szkołę publiczną - projekt finansowany jest z funduszy unijnych.

07.11.2019

Rozbieżne orzeczenia spadkowe - sąd popełnia błąd, RPO interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

W 1994 r. sąd orzekł, że spadek po rolniku nabyły jego matka i siostry. W 2013 r. uznał zaś, że jedynym spadkobiercą jest jego syn - urodzony już po śmierci ojca, który był kawalerem. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, sąd błędnie ocenił, że wniosek syna otwiera odrębną sprawę spadkową, podczas gdy chodziło o korektę decyzji sprzed 20 lat. Złożył skargę o wznowienie postępowania.

07.11.2019

Drogówka skontroluje, stojąc nawet na zakazie

Wymiar sprawiedliwości Policja

Kierowców wyjeżdżających na długi listopadowy weekend czekają zmiany w kontrolach drogowych. Od 7 listopada radiowozy policyjne mogą stać w miejscach dotąd zabronionych - np. na chodnikach czy w zatokach przystanków autobusowych. Podczas "hurtowego" sprawdzania trzeźwości policjant nie będzie musiał się każdorazowo legitymować.

07.11.2019

Znalezienie pracownika z Ukrainy jest coraz trudniejsze

Prawo pracy

Zwiększona konkurencja na arenie międzynarodowej sprawia, że już 46 proc. firm zgłasza trudności z rekrutacją kadry ze Wschodu - to aż o 32 punkty procentowe więcej, niż rok temu - wynika z raportu Personnel Service „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2019”.

07.11.2019

Szkodliwe paragony - pracownicy sklepów powinni pracować w rękawiczkach?

Prawo pracy

2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z Bisfenolem, substancją występującą w paragonach. To zwiększa ryzyko raka i niepłodności - alarmuje NSZZ "Solidarność". Związkowcy apelują do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia o interwencję w tej sprawie.

07.11.2019