WSA: Prezes UODO nie może blokować ujawnienia list poparcia do KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Postanowienie zabezpieczające Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych nakazujące Kancelarii Sejmu powstrzymanie się z upublicznieniem list poparcia do KRS, nie ma zastosowania do sądów - stwierdził 20 stycznia br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. We wtorek 21 stycznia Kancelaria Sejmu odmówiła sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi dostępu do tych list.

21.01.2020

Gowin: W czwartek odrzucimy senackie weto wobec nowelizacji ustaw sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Senat w zeszłym tygodniu odrzucił w całości nowelizację ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów. O dalszym losie nowelizacji ma zdecydować w czwartkowym głosowaniu Sejm. Minister Gowin zapowiedział, że większość sejmowa odrzuci sprzeciw Senatu i nowelizacja trafi na biurko prezydenta.

21.01.2020

Izba Dyscyplinarna może obniżyć wynagrodzenia zawieszonym sędziom

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek 21 stycznia br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpatrzy dwie sprawy dyscyplinarne sędziów, którzy podważyli status prawny asesora sądowego oraz zadali pytanie prejudycjalne. Grozi im postępowanie karne. Izba ma zdecydować, czy sędziów zawieszać w czynnościach i obniżyć im wynagrodzenia na czas zawieszenia.

21.01.2020

Adwokatura zmienia zasady doskonalenia zawodowego

Prawnicy

Aplikanci bez obowiązku doskonalenia zawodowego w roku, w którym zdają egzamin, możliwość zdobywania punktów w szkoleniach organizowanych w innych niż rodzima okręgowych radach adwokackich i większe zróżnicowanie punktacji - to główne kwestie, które zostały doregulowane w zakresie doskonalenia zawodowego adwokatów.

21.01.2020

Europejska płaca minimalna nie "ozłoci” polskich pracowników

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Prawo europejskie

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad europejską płacą minimalną. Jej poziom miałby być różny w każdym państwie, ale nie mógłby być niższy niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tym kraju. Zdaniem ekspertów, to rozsądne rozwiązanie. Jego zaletą jest zasada ustalania poziomu płacy, która byłaby jednocześnie mechanizmem jej waloryzacji, w oderwaniu od polityki.

21.01.2020

Paragon z NIP-em nie zawsze zastąpi fakturę

VAT

Od stycznia 2020 roku faktury można wystawiać tylko do paragonów z NIP. Przepisy są jednak nieprecyzyjne. Wątpliwości dotyczą m.in. przypadków sprzedaży do 450 złotych. Część sprzedawców uważa, że taki paragon stanowi fakturę uproszczoną i odmawia wystawienia do niego zwykłej faktury.

21.01.2020

Szpitale naszpikowane aparaturą - konieczny inżynier medyczny

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W szpitalach jest coraz więcej aparatury. Lecznice w krajach europejskich i USA wprowadzają całodobowe dyżury inżyniera medycznego, który odpowiada za bezpieczeństwo pacjentów w przypadku jej wykorzystania czy awarii. Resort zdrowia podkreśla, że przepisy do niektórych świadczeń już wymagają obecności takich specjalistów, ale nie myślą o powszechnym obowiązku ich zatrudniania.

21.01.2020

Sędzia Juszczyszyn - jednak z delegacją na wyjazd do Warszawy

Wymiar sprawiedliwości

Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski wydał zarządzenie o wystawieniu sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi delegacji podróży służbowej do Warszawy. Wcześniej nie zgodził się na nią prezes tego sądu Maciej Nawacki. Sędzia ma w Kancelarii Sejmu dokonać oględzin zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa.

20.01.2020

Nowi sędziowie Izby Cywilnej SN nie będą oceniać swojego statusu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy wyłączył siedmioro sędziów Izby Cywilnej, powołanych na podstawie rekomendacji nowej KRS, z wyznaczonego na 23 stycznia posiedzenia trzech Izb SN w sprawie sędziów wyłonionych przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem SN orzekaliby oni we własnej sprawie.

20.01.2020

Uchwały krajobrazowe mają usunąć chaos reklam, bo męczy, zasłania i zagraża

Samorząd terytorialny Środowisko

Coraz więcej miast decyduje się na porządkowanie na ich terenie reklam, które zasłaniają zabytki, wpływają negatywnie na mieszkańców i turystów, a także stwarzają zagrożenie na drogach. Procedury prac nad uchwałami krajobrazowymi trwają lata, najtrudniejsze jest pogodzenie oczekiwań mieszkańców i przedsiębiorców co do ładu przestrzennego.

20.01.2020

Dyscyplinarki sędziowskie - pod koniec stycznia spotkanie szefa MSZ i wiceszefowej KE

Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek, 20 stycznia, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w Brukseli z wiceszefową Komisji Europejskiej ds. wartości Vierą Jourovą. Temat to sytuacja w polskim sądownictwa, m.in. w kontekście noweli dyscyplinującej sędziów. Czaputowicz powiedział, że spotkanie było kurtuazyjne, a dłuższe rozmowy odbędą się w Polsce.

20.01.2020

Prokuratura sprawdzi rzecznika dyscyplinarnego z Uniwersytetu Śląskiego

Szkolnictwo wyższe

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w ramach postępowania dyscyplinarnego prof. Ewy Budzyńskiej. Wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego wywołała kontrowersje swoją wypowiedzią na temat tradycyjnej rodziny. W związku z reakcją części studentów wobec jej wypowiedzi na wykładach, rzecznik dyscyplinarny uczelni wszczął postępowanie.

20.01.2020

Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania skarbówki

Ordynacja Doradca podatkowy

Przeprowadzenie reformy administracji celno-skarbowej w Polsce było celowe – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem Izby, dzięki skonsolidowaniu służb celnych i skarbowych stworzono warunki do poprawy efektywności całego systemu poboru danin publicznych. Największe zastrzeżenia NIK budzi zaś obszar szeroko rozumianych spraw kadrowych.

20.01.2020

RPO pyta o legalność powołania sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego

Wymiar sprawiedliwości

Prawidłowe powołanie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wymaga uchwały Krajowej Rady Sądownictwa o jego wyborze. Problem w tym, że RPO ma wątpliwości, czy taka uchwała, przed powołaniem Piotra Schaba na to stanowisko została podjęta. Zwrócił się do KRS o przesłanie kopii.

20.01.2020

Konfederacja Lewiatan: Nie powinno się regulować kwestii ujawniania wysokości płacy w ofertach pracy

Domowe finanse Prawo pracy Małe i średnie firmy

Posłowie chcą zobowiązać pracodawców do ujawniania w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, wiele firm już to robi i taka praktyka zasługuje na poparcie, bo zwiększa efektywność procesów rekrutacji i buduje zaufanie między pracodawcą i pracownikiem. Wątpliwości budzi próba jej uregulowania w prawie i wprowadzenie sankcji karnych za niedopełnienie tego obowiązku.

20.01.2020

Marszałek Sejmu powołała Radę Ochrony Pracy XI kadencji

Prawo pracy

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w poniedziałek, 20 stycznia 2020 roku, wręczyła akty powołania nowym członkom sejmowej Rady Ochrony Pracy. Przewodniczącym pozostał poseł Janusz Śniadek (PiS). XI kadencja ROP przypadać będzie na lata 2020 – 2024.

20.01.2020

Dziekan adwokatury z Opola kandydatem do komisji ds. pedofilii

Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Marian Jagielski jest dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu od września 2016 r. Teraz - jak dowiedziało się Prawo.pl - NRA przedstawiła Senatowi jego kandydaturę na członka państwowej komisji ds. pedofilii. Organ ten ma m.in. identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci.

20.01.2020

Państwowa Komisja Wyborcza już w nowym składzie

Wybory

Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania dziewięciu osobom, które utworzą nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Trzech członków będzie kontynuowało pracę, sześciu rozpoczyna kadencję. Przewodniczącego i dwóch zastępców wybierze Komisja ze swojego składu.

20.01.2020