Na tym posiedzeniu SN zajmie się postawionym przez I prezes Małgorzatę Gersdorf trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy pytaniem prawnym dotyczącym udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie.

Czytaj: Za tydzień SN oceni status sędziów powołanych przy udziale nowej KRS>>

Decyzja dotyczy siedmiorga sędziów wyłonionych do Izby Cywilnej już przez obecny skład KRS: Jacka Greli, Beaty Janiszewskiej, Marcina Krajewskiego, Małgorzaty Manowskiej, Joanny Misztal-Koneckej, Tomasza Szanciło i Kamila Zaradkiewicza. Jak wskazano w uzasadnieniu decyzji o wyłączeniu, przewidziane na 23 stycznia rozstrzygnięcie dotyczy tych siedmiorga sędziów bezpośrednio i w związku z tym zachodzi ustawowa przesłanka wyłączenia sędziego. - Ci sędziowie uczestniczyliby w podejmowaniu decyzji, która ich dotyczy - mówi Prawo.pl prof. Małgorzata Gersdorf. 

Pytanie dotyczy tego, czy udział w składzie sądu powszechnego lub SN osoby powołanej na sędziego przez Prezydenta RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa w jej aktualnym składzie prowadzi do naruszenia Konstytucji RP, Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Traktatu o Unii Europejskiej, wskutek czego osoba taka jest nieuprawniona do orzekania lub skład sądu jest sprzeczny z przepisami.

W przygotowaniu odpowiedzi na nie nie będą też uczestniczyć sędziowie dwóch nowych izb SN - Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski wyjaśniał, że pytanie wprost dotyczy statusu sędziów z tych dwóch Izb SN. - Uzasadnienie tego jest proste. Jest to zagadnienie dotyczące wprost i osobiście ich statusu i I prezes SN odwołuje się do starej maksymy, że sędziowie nie mogą orzekać we własnej sprawie - mówił Laskowski.