W czwartek odrzucimy senackie weto wobec nowelizacji ustaw sądowych - poinformował we wtorek w radiowej Jedynce wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że spodziewa się podpisu prezydenta pod nowelą.

Czytaj też: Senat odrzucił ustawę o dyscyplinowaniu sędziów  >

Podkreślił też, że Zjednoczona Prawica jest gotowa do systemowych zmian w sądownictwie. Jako potrzebną ocenił inicjatywę Polskiej Akademii Nauk, by zorganizować sądowy okrągły stół z udziałem przeciwników i zwolenników nowelizacji ustaw sądowych.

Zdradził też, że na spotkaniu zamierza przedstawić propozycje zmian systemowych. - Chcę zwrócić uwagę na takie elementy, które nie dzieliłyby nas z politykami opozycji. Chociażby projekt zgłoszony kiedyś przez Pawła Kukiza wprowadzenia tzw. sędziów pokoju, którzy zajmowaliby się sprawami drobniejszymi. To jest jeden z ważnych elementów zmian systemowych, który możemy ponad podziałami - rząd, opozycja - wprowadzić. Wydaje mi się, że w pełni akceptowalne byłoby też spłaszczenie struktury sądów z trzech szczebli na dwa - powiedział.