Samorządy prawnicze zgodnie za zmianami w nieodpłatnej pomocy prawnej

Wymiar sprawiedliwości

Stworzenie jednolitych kryteriów oceny zamożności, przeniesienie do postępowania administracyjnego decyzji o pomocy prawnej świadczonej z urzędu w postępowaniach sądowych oraz zwolnieniu z kosztów sądowych i stworzenie jednego systemu wraz z nieodpłatną pomocą prawną - to część postulatów adwokatów jak i radców prawnych.

27.02.2020

Spółki giełdowe muszą szybko opracować polityki wynagrodzeń

Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze

Do końca czerwca 2020 roku walne zgromadzenia spółek giełdowych powinny przyjąć politykę wynagrodzeń. To na ich podstawie będą wypłacane pensje członków zarządów i rad nadzorczych. Każdy będzie miał do niej wgląd, także fiskus czy ZUS. Dlatego jej opracowania nie można zostawić na ostatnia chwilę.

27.02.2020

Gminy mają problem z białą listą podatników VAT

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT

Jednostki samorządu terytorialnego muszą zgłaszać skarbówce numery swoich rachunków bankowych. Problem polega jednak na tym, że nie do końca wiadomo, o które konta chodzi. Dla potrzeb VAT podatnikiem jest gmina, dla innych podatków jej jednostka organizacyjna. Chaos w przepisach powoduje, że samorządy nie aktualizują swoich danych w bazie.

27.02.2020

Liberalne prawo pracy może zapewnić przewagę Wielkiej Brytanii

Prawo pracy Prawo europejskie

Normy i czas pracy czy urlopy pracownicze, to tylko niektóre przykłady regulacji, które mogą podnieść atrakcyjność brytyjskiego rynku i spowodować przesunięcie inwestycji z Unii Europejskiej na Wyspy. Kłopoty będą miały zwłaszcza te firmy, które są powiązane kapitałowo z podmiotami z Wielkiej Brytanii – wskazują eksperci.

27.02.2020

Kamieniarz odpowiada również za szkody wyrządzone przez jego pracowników

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Opiekun grobu może domagać się od sprawcy uszkodzenia grobowca pieniędzy na jego naprawę. Kamieniarz nie może się przy tym uwolnić się od odpowiedzialności, zrzucając winę na swoich pracowników, w sytuacji gdy wykonywali jego polecenia - orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.

27.02.2020

1500 lekarzy spoza UE pracuje już w polskich szpitalach

Pacjent Zawody medyczne

Dyrektorzy szpitali chwalą pracę medyków spoza krajów Unii Europejskiej, którzy już pracują w naszych placówkach medycznych na stanowiskach lekarskich i asystenckich. Czekają z niecierpliwością na uchwalenie przepisów ułatwiających zatrudnianie lekarzy cudzoziemców i nostryfikację dyplomów.

27.02.2020

Europejska organizacja antykorupcyjna apeluje o cofnięcie zmian w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niezależność sądownictwa jest podstawowym zabezpieczeniem przed korupcją i środkiem zapobiegającym niewłaściwej ingerencji w sądownictwo, jest kamieniem węgielnym demokracji i państwa prawa - napisał do polskiego ministra sprawiedliwości prezes Grupy Państw przeciwko Korupcji (GRECO).

26.02.2020

Kilka polskich regionów może liczyć na fundusze transformacji energetycznej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Regiony wydobycia węgla w Polsce - Śląsk, Wielkopolska, Dolny Śląsk, Łódzkie, Lubelskie i Małopolskie - będą mogły skorzystać z unijnych funduszy na transformację energetyczną. Mają one być wykorzystane głównie na inwestowanie w małe i średnie firmy, start-upy, nowe przedsiębiorstwa, wspieranie transferu zaawansowanych technologii,

26.02.2020

MEN: Potrzebna szybka nowelizacja przepisów o dyscyplinarkach nauczycieli

Kadry w oświacie

Ustaliliśmy, że potrzebna jest szybka nowelizacja części zapisów Karty nauczyciela o postępowaniach dyscyplinarnych, zwłaszcza czasu na zgłoszenie sprawy do rzecznika dyscyplinarnego – poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski po spotkaniu zespołu ds. statusu zawodowego.

26.02.2020

MEN: Zamykanie szkół z powodu koronawirusa przedwczesne

Koronawirus

Część szkół zaleca uczniom, którzy wrócili z ferii za granicą, pozostanie w domu. Według MEN takie działanie jest przedwczesne, bo nie zaleca go również Główny Inspektorat Sanitarny. Działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania zakażenia podjęły natomiast niektóre uczelnie.

26.02.2020

Każdy może być poddany obowiązkowej kwarantannie

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Każdą osobę, która stwarza zagrożenie, bo może być zakażona wirusem, można zatrzymać i poddać kwarantannie - pozwalają na to obowiązujące przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Mimo to prezydent apeluje o podjęcie dodatkowych działań legislacyjnych w celu ochrony przed zagrożeniem.

26.02.2020

Doradcy krytykują nagłe zmiany w prawie podatkowym

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Samorząd doradców podatkowych przedstawił w środę stanowisko dotyczące prac MF i implementacji przepisów dyrektywy ATAD II. Wynika z niego, że projekt zmian jest nie do pogodzenia z fundamentalnymi zasadami państwa prawa oraz konstytucyjnymi nakazami i zakazami dotyczącymi ingerowania w sferę wolności i praw ekonomicznych obywateli.

26.02.2020

Premier: Niech TK zbada zgodność uchwały SN z konstytucją i prawem UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności m.in. z konstytucją i prawem Unii Europejskiej uchwały Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. pozwalającej na podważanie kompetencji sędziów powołanych z udziałem nowej KRS do orzekania oraz na kwestionowanie ważności wyroków wydanych z ich udziałem.

26.02.2020

Fundacja Helsińska: Trudno w Polsce udowodnić przemoc ze strony policji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Oceniając w ubiegłym roku sprawę dotyczącą zarzutu pobicia przez policjantów, Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że postępowanie to w Polsce zostało przeprowadzone nierzetelnie. M.in. dlatego, że bezkrytycznie przyjęto zeznania policjantów, a zeznania świadków zdarzenia uznano za niespójne. Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka to systemowy problem. 

26.02.2020

MF udostępniło wyszukiwarkę wiążących informacji stawkowych

VAT

Fiskusa można już prosić o potwierdzanie poprawności stosowanych stawek VAT. Chodzi o tzw. WIS-y, czyli wiążące informacje stawkowe. Nowa procedura ma związek z wchodzącymi w kwietniu zmianami w opodatkowaniu VAT. Wydanie WIS kosztuje 40 złotych. Udzielone odpowiedzi są już publikowane na stronie skarbówki.

26.02.2020

Problemy kadrowe wojewody powodem przewlekłości legalizacji pobytu w Polsce

Administracja publiczna

Na legalizację pobytu w Polsce w województwie dolnośląskim trzeba średnio czekać 397 dni. Spraw przybywa, a za mało jest urzędników do obsługi cudzoziemców. Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje skargi i pyta wojewodę, jak poprawić sytuację. W odpowiedzi wskazano, że są trudności, ale podjęto działania usprawniające.

26.02.2020

UOKiK wykrył zmowę cenową na rynku sprzętu biurowego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Firma Fellowes Polska, autoryzowany dystrybutor produktów Fellowes – producenta m.in. niszczarek do papieru, laminatów i bindownic mogła przez wiele lat narzucać sklepom ceny sprzętu biurowego. Tak podjerzewa prezes UOKiK, który wszczął postępowanie przeciwko tej spółce.

26.02.2020

Skarbówka przyjmie wpłaty kartą

VAT Akcyza

Krajowa Administracja Skarbowa zawarła porozumienie z Fundacją Polska Bezgotówkowa. Umowa ma pozwolić wyposażyć w terminale płatnicze wybrane jednostki KAS. Urządzenia w pierwszej kolejności trafią do urzędów, które realizują zadania w zakresie kontroli w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

26.02.2020