Projekt powołania komisji pojawił się po głośnym filmie braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych stały się ponownie tematem ogólnospołecznej dyskusji. Komisja miała tego typu przypadki badać. Problem w tym, że w grudniu media zaczęły informować o problemach z wyłonieniem jej członków. Ma liczyć siedmiu - wybieranych przez Sejm, Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka. I do grudnia działania w tym zakresie podjął jedynie RPD. 

 


Z zamiłowania sportowiec, odznaczony przez prezydenta Dudę

Adwokat Jagielski jest dziekanem ORA w Opolu od września 2016 r., a adwokatem od 1985. Tuż po objęciu stanowiska utworzył w swojej Radzie specjalną komisję, która miała zajmować się przestrzeganiem prawa i obroną praw obywatelskich. Jak sam mówił - apolityczną, sygnalizującą wszelkie naruszenia, decyzje - choćby policji, postanowienia łamiące przepisy. 

Był też jednym z sześciu adwokatów, którzy w listopadzie 2018 r., przyjęli z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe. Gala została zorganizowana z okazji 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej, Jagielski otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Sama uroczystość wzbudzała jednak w środowisku prawniczym kontrowersje. Kilka miesięcy wcześnie pojawił się apel dziekanów Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie i Wrocławiu o "niepodejmowanie inicjatyw, zmierzających do przyznawania adwokatom jakichkolwiek orderów i odznaczeń państwowych". Uzasadniali to tym, że odznaczenia prezydenckie - przyznawane prawnikom w dobie łamania przez władzę Konstytucji RP - nie powinny mieć miejsca.

Czytaj: Dziecko może być wykorzystane także w cyberprzestrzeni - w polskich przepisach luka>>

Również w 2018 r., w czerwcu, dziekan został uhonorowany statuetką przyjaciela Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia w Opolu. Z zamiłowanie jest sportowcem, biorącym czynny udział w spartakiadach prawników i odnoszącym na tym polu sukcesy.

Czytaj: Ustawa o państwowej komisji do spraw pedofilii już obowiązuje>>

Komisja do spraw zaniechań i zaniedbań

Zgodnie z ustawą komisja ds. pedofilii ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej. Jej skład ma się zmieniać co siedem lat. Trzech członków ma powoływać Sejm większością 3/5 głosów, po jednym: Senat (większością 3/5), prezydent, premier i Rzecznik Praw Dziecka. Przewodniczącego spośród członków Komisji ma wybierać Sejm (zwykłą większością).

Czytaj: Ustawa, która pozwoli powołać komisję do walki z pedofilią, do Prezydenta>>

Cel to identyfikowanie zaniedbań i zaniechań jeśli chodzi o wyjaśnianie przypadków nadużyć seksualnych, prowadzenie działalności prewencyjnej i edukacyjnej ale też - co rodziło duże wątpliwości na etapie prac nad ustawą - wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, oraz zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii. 

 

Zgłosić takie przypadki może każdy, zgłoszenie może być wnoszone pisemnie, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Komisja ma je następnie niezwłocznie przekazywać prokuratorowi prokuratury właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby poszkodowanej.