Świadkowie pomogą przy ustalaniu stażu pracy i emerytury

Ubezpieczenia społeczne

W niektórych przypadkach pomocne w udokumentowaniu okresów pracy mogą być zeznania świadków - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o sytuacje, kiedy nie posiadamy dokumentów, które mogą udowodnić przebieg naszego życia zawodowego. W skrajnych przypadkach warto oddać sprawę do sądu.

18.11.2019

Są wytyczne GIS dotyczące witamin i składników mineralnych w suplementach

Finansowanie zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował pakiet siedmiu uchwał dotyczących wytycznych dla maksymalnych ilości witamin i składników mineralnych w suplementach diety. I choć uchwalane przez członków Zespołu regulacje nie należą do źródeł prawa powszechnego to branża nie powinna przejść obok nich obojętnie

18.11.2019

Mikrorachunki podatkowe można weryfikować - nawet z telefonu

CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Generator mikrorachunku podatkowego, dzięki któremu można dokonywać wpłat do urzędu skarbowego podatków PIT, CIT i VAT, działa przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Istnieje więc możliwość zweryfikowania swego mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i o każdej porze, również za pomocą telefonu - pisze Jolanta Nowicka.

18.11.2019

Wójt, burmistrz, prezydent nie mogą wkraczać w uprawnienia radnych

Samorząd terytorialny

W przepisach nie ma delegacji dla wójta, burmistrza i prezydenta do określania sposobu realizacji nadanych ustawą uprawnień radnego. Organ wykonawczy nie może ograniczać uprawnień związanych z wykonywaniem jego mandatu. Wójt jest szefem, ale tylko pracowników urzędu gminy czy miasta.

18.11.2019

Firmy boją się niejasnych przepisów

Aż 76 proc. polskich przedsiębiorstw uważa, że niejasne lub niespójne przepisy będą w przyszłym roku negatywnie wpływały na prowadzenie biznesu. Zdaniem organizacji zrzeszających przedsiębiorców priorytetem powinno stać się zapewnienie stabilności i przewidywalności stanowionego prawa.

18.11.2019

Może TK poda definicję przedsiębiorcy do ustalania podatku

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy osoba fizyczna sprzedająca kilka działek wydzielonych z jednej nieruchomości gruntowej jest przedsiębiorcą i musi zapłacić podatek dochodowy, bez prawa do zwolnienia, choć od nabycia sprzedanej ziemi upłynęło pięć lat. Eksperci są zgodni: te niejasne i nieprecyzyjne przepisy już dawno powinny zostać usunięte z porządku prawnego.

18.11.2019

Sędzia już może mówić o planowanym rozstrzygnięciu

Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Po nowelizacji procedury cywilnej sędziowie mogą na dowolnym etapie postępowania pouczyć strony o tym, w jakim kierunku pójdzie rozstrzygnięcie. Także na ich wniosek. Prawnicy przyznają, że zmiana może przyspieszać bieg spraw, choćby zachęcając do ugód. Sędziowie nie kryją jednak obaw, bo dotychczas obowiązywała ich zasada milczenia aż do wyroku.

18.11.2019

Pośpiech i niedbalstwo przyczynami błędów medycznych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze popełniają błędy medyczne nie tylko dlatego, że brakuje im czasu i działają w pospiechu. Często do zabiegów podchodzą niedbale i mechanicznie, przez co wycinają nie ten organ co trzeba. A gdy do błędu medycznego już dojdzie, konsekwencją jest proces cywilny o odszkodowanie, ale może być też postępowanie karne. 

18.11.2019

Gdańsk: Oddziałom dla dzieci i młodzieży szpitala psychiatrycznego grozi likwidacja

Finansowanie zdrowia

Oddziałom dla dzieci i młodzieży szpitala psychiatrycznego w Gdańsku grozi likwidacja, bo wszyscy lekarze złożyli wypowiedzenia umów o pracę. Na 18 listopada planowane są rozmowy z dyrekcją szpitala i lekarzami, którzy złożyli wypowiedzenia. Bardzo trudna sytuacja tych oddziałów gdańskiego szpitala wpisuje się w ogólny stan zapaści psychiatrii dziecięcej w Polsce - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

17.11.2019

Wyciekły dane z SGGW - uczelnia ubolewa, policja bada sprawę

RODO

Na skutek kradzieży komputera przenośnego użytkowanego przez jednego z pracowników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego doszło do wycieku znajdujących się na jego dysku danych osobowych przetwarzanych w trakcie postępowań rekrutacyjnych w ostatnich latach na studia w tej uczelni.

16.11.2019

Kancelaria premiera będzie teraz koordynować sprawy unijne

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo unijne

Problematyką związaną z członkostwem Polski w Unii Europejskiej zajmować się będzie wydzielony pion w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a nie jak dotychczas Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Kierować tą strukturą ma Konrad Szymański, który robił to dotychczas w ramach MSZ.

16.11.2019

Międzynarodowy Związek Prawników wzywa Polskę do przywrócenia praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obserwując niszczenie polskiej demokracji poprzez upolitycznianie sądownictwa, co pozbawia je obiektywnej niezależności, wzywamy polski rząd do natychmiastowego podjęcia wszelkich niezbędnych środków koniecznych do normalizacji sytuacji i przywrócenia pełnego przestrzegania zasad demokratycznych i praworządności

16.11.2019

Jadwiga Emilewicz ministrem od gospodarki, budownictwa i turystyki

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Do portfela mojej odpowiedzialności oprócz gospodarki dochodzą: budownictwo, mieszkalnictwo i planowanie przestrzenne oraz turystyka - mówiła w piątek po mianowaniu jej na ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz. I podkresliła, że celem jest utrzymanie tempa, w jakim biegnie polska gospodarka, a także stanie na straży dobrego prawa.

16.11.2019

SN oceni, czy zwrot kosztów dla oskarżyciela posiłkowego był za mały

Wymiar sprawiedliwości Policja

Skazując sprawcę wypadku drogowego, sąd zwrócił poszkodowanemu koszty adwokackie poniżej dopuszczalnego pułapu. Minimalna stawka takiego zwrotu to 840 zł - mężczyzna, jako oskarżyciel posiłkowy dostał 588 zł. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że sąd popełnił błąd i kieruje kasację do Sądu Najwyższego

16.11.2019

Państwowa uroczystość nie zawsze warta mszy

McDonald's, radiowóz, sprzęt medyczny, rondo - święcenie budynków i obiektów użyteczności publicznej to tak utarty zwyczaj, że rzadko już kogokolwiek dziwi. Chyba że w grę wchodzą takie skrajności, jak święcenie szamba. Przepisy prawa kanonicznego nie przewidują w tej kwestii ograniczeń, ale - jak podkreślają eksperci - konieczne jest tu wykazanie się zdrowym rozsądkiem.

16.11.2019

Koniec leczenia w szpitalach pod koniec roku

Finansowanie zdrowia

Ze względu na brak pieniędzy i przekroczenia zaplanowanego na ten rok ryczałtu, wiele szpitali nie prowadzi już zaplanowanych wcześniej operacji. Efekt jest taki, że część placówek będzie przyjmować teraz tylko pilne przypadki. Zdarza się też ograniczanie badań, by nie kreować w ten sposób nowych potrzeb na zabiegi.

16.11.2019

Rozwód z walką o domowe zwierzę w tle. Komu sąd ma przyznać ulubieńca rodziny?

Prawo cywilne

Gdy właściciele zwierzaka żyją jak pies z kotem, pojawić może się problem: do kogo powinien należeć pupil po rozwodzie, bądź rozstaniu partnerów. Przepisy nie zawierają jednak specyficznego trybu postępowania, gdy pojawia się wniosek o przyznanie zwierzęcia. Eksperci wyjaśniają kwestie, na które sąd zwraca uwagę w tego rodzaju sprawach.

16.11.2019

Pieniądze na dom ze sprzedaży darowanego mieszkania mogą być zwolnione z podatku

Prawo cywilne Ordynacja PIT

Przeznaczenie przychodu ze sprzedaży mieszkania nabytego w drodze darowizny, w  ciągu trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zostało sprzedane, na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę własnego domu, w którym podatnik realizuje swoje cele mieszkaniowe, uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego

16.11.2019

Krzysztof Michałkiewicz prezesem PFRON

Prawo pracy

Wcześniej Krzysztof Michałkiewicz pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Zastąpił na tym stanowisku Marlenę Maląg, która została szefem resortu rodziny, pracy i polityki...

15.11.2019

Zbigniew Ziobro nadal ministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro został ponownie powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Funkcje te pełni od czterech lat. Ten okres to głębokie zmiany w wymiarze sprawiedliwości, ale też kilka dużych nowelizacji - choćby kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego i procedury cywilnej.

15.11.2019