W piątek Jadwiga Emilewicz, dotychczas minister przedsiębiorczości i technologii, została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na ministra rozwoju. To będzie duży resort, odpowiedzialny za gospodarkę, budownictwo i turystykę.
Czytaj: Nowy rząd powołany, Mateusz Morawiecki ponownie premierem>>

Wyzwania dla nowego resortu

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że jej resort będzie stać na staży dobrego stanowienia prawa, które nie będzie zaskakiwać przedsiębiorców, które sprawi, że będą czuć się pewnie w polskiej rzeczywistości gospodarczej. MR chce promować rozwiązania, które, jak mówiła, sprawią, że każdy akt prawny mający wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej będzie konsultowany.

Jak mówiła minister, budownictwo w 2018 r. odpowiadało za 8 proc. polskiego PKB, zatrudniając ok. 20-27 proc. aktywnych zawodowo Polaków. I wskazała, że w obszarze budownictwa jest program zwiększania budowy mieszkań. - To będzie jeden z ważniejszych obszarów, którymi będziemy się zajmować - zapowiedziała.

Dział, który wraca do resortu rozwoju, jak powiedziała to turystyka, która odpowiada za 7 proc. polskiego PKB. Zaznaczyła, że turyści, którzy do Polski przyjeżdżają wskazują nasz kraj jako miejsce, gdzie chcą spędzać czas, bo jest "jednym z najbezpieczniejszych państw UE". "Będziemy tę dobrą markę Polski chcieli wzmacniać i dalej budować" - powiedziała. 

Według nowej minister wyzwaniem dla jej resortu na najbliższe lata będzie dalsze podnoszenie poziomu innowacyjności polskiej gospodarki.

 


Kim jest Jadwiga Emilewicz

Jadwiga Emilewicz (ur. 1974) w latach 2018-2019 była szefową nowo utworzonego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.  To ten resort przygotował wiele ustaw dla przedsiebiorców, w tym konstytucję biznesunowe prawo zamówień publicznych, tzw. ustawę o zatorach czy powołującą prostą spółkę akcyjną. Wcześniej od listopada 2015 roku wiceministrem rozwoju, ale to nie była jej pierwsza praca w rządzie. W latach 1998–2002, w rządzie Jerzego Buzka, była radcą w Departamencie Spraw Zagranicznych. Z wykształcenia jest politologiem, absolwentką  Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendystką Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz programu American Council on Germany.  W 2013 roku przystąpiła do Polski Razem Jarosława Gowina. W wyborach w 2019 z listy Prawa i Sprawiedliwości uzyskała mandat  w okręgu poznańskim. Otrzymała 43 958 głosów. Zangażowanie w życie polityczne  i społeczne Jadwiga Emilewicz łączy z życiem rodzinnym. - Zaangażowanie publiczne to jedno. Moją przygodą i wielką namiętnością jest rodzina. Razem z mężem Marcinem wychowujemy trzech fantastycznych synów. Iwo, Ignacy i Benek przypominają o tym, co najważniejsze –  czytamy na oficjalnej stronie pani minister.