UOKiK sprawdza, czy w przetargach poczty i gminy Tarnobrzeg nie było zmowy

Zamówienia publiczne

Gmina Tarnobrzeg i Poczta Polska mogą być pokrzywdzone na nawet 700 tys. złotych po zorganizowaniu przetargów. Firmy, które wygrały, nagle zrezygnowały, prawdopodobnie po to, żeby wybrane zostały inne, będące z nimi w zmowie. Te jednak zaoferowały dużo wyższą cenę.

30.03.2019

Strategia employer brandingowa to dziś konieczność

HR

Sytuacja demograficzna i rekordowo niskie bezrobocie sprawiają, że pracodawcy muszą dziś dbać o swoją markę, jak nigdy dotąd. Employer branding to już nie tylko moda - to strategia niezbędna każdej firmie. A jeśli po wpisaniu w Google nazwy firmy i słowa "praca" na pierwszym miejscu wyświetlają się komentarze niezadowolonych pracowników na forach internetowych, to alarm dla HR.

30.03.2019

Wlk. Brytania: Izba Gmin odrzuciła porozumienie z UE

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w piątek rządowy projekt umowy wyjścia z UE. Oznacza to coraz bardziej realną perspektywę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty, a tym samym udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

30.03.2019

Sprawa Fijo niejedyna - więzienie coraz częściej za maltretowanie zwierząt

Prawo karne

1,5 roku więzienia, 10-letni zakaz posiadania zwierząt - to nieprawomocny jeszcze wyrok, który zapadł wobec 30-latka za pobicie ze szczególnym okrucieństwem szczeniaka Fijo. Po zmianach w społeczeństwie, zmienia się podejście sędziów i prokuratorów - mówią prawnicy i obrońcy praw zwierząt. Efekt - wyroki "bez zawiasów" są coraz częstsze.

30.03.2019

Ustawa o Gostyninie do zmiany - MS analizuje propozycje

Wymiar sprawiedliwości

Propozycje zmiany przepisów dotyczących Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przekazało resortowi sprawiedliwości Ministerstwo Zdrowia. Mają być kompleksowe i zmierzać - jak mówi się nieoficjalnie - do uwolnienia MZ z odpowiedzialności za tę placówkę.

30.03.2019

Szefowa RDS: wszystkim nam zależy, żeby nie doszło do strajku nauczycieli

Rynek

Jak dotychczas nie widzę woli zbliżenia się stron w kwestii płac w oświacie. Rząd podczas spotkania w Radzie Dialogu Społecznego nic nie zaproponował. Dlatego mam nadzieję, że na kolejne spotkanie 1 kwietnia przyjdzie już z konkretną propozycją - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.

30.03.2019

Tylko państwowe karetki będą jeździć w pogotowiu po 1 kwietnia

Opieka zdrowotna

Od 1 kwietnia w systemie państwowego ratownictwa medycznego będą jeździć tylko publiczne karetki. 135 prywatnych karetek zniknie z systemu. Na ich miejsce pojawią się karetki należące do publicznych podmiotów. - Umowy zostały podpisane do końca 2020 roku, ale już w kwietniu zaczniemy dyskusję o kolejnych zmianach w ratownictwie – zapowiada Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia.

30.03.2019

Miejski fonomonitoring możliwy, ale tylko w jedną stronę

Samorząd terytorialny RODO

Przez monitoring miejski nie można podsłuchiwać rozmów. Prawo pozwala na komunikację „w jedną stronę”, np. upominającego przez głośnik strażnika. Według ekspertów fonomonitoring zwiększa poczucie bycia pod obserwacją. Jednak w praktyce kamery z funkcją głosową umożliwiają natychmiastową interwencję i… oszczędności dla miasta.

30.03.2019

SN: KRS jeszcze raz ma wskazać kandydatów na sędziów w Łodzi i Mławie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uchyliła w piątek uchwały Krajowej Rady Sądownictwa zawierające rekomendacje na stanowiska sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi i Sądzie Rejonowym w Mławie. Procedura powołania sędziów musi być przeprowadzona od nowa.

29.03.2019

Onkologia i kardiologia – priorytety Agencji Badań Medycznych

Opieka zdrowotna

Resort zdrowia zakłada, że pierwsze granty na prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych finansowanych ze środków Agencji Badań Medycznych zostaną przyznane w tym roku. Ministerstwo właśnie przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia regulujący tryb i warunki finansowania badań naukowych i prac rozwojowych udzielanych przez Agencję.

29.03.2019

Porada pielęgniarska to "knot skazany na porażkę"

Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe podkreśla, że czekali na projekt rozporządzenia wprowadzającego poradę pielęgniarską, ale zamiast przełomu jest knot. Członkowie Stowarzyszenia są zbulwersowani tym, że nowe świadczenie zostało wycenione tylko na 8 złotych.

29.03.2019

Prezes Prokuratorii podważa uchwałę w sprawie gruntów kolejowych

Samorząd terytorialny

Prezes Prokuratorii Generalnej kwestionuje zasadność uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego sprzed dwóch lat, która ograniczyła możliwość dowodzenia do kogo należą grunty pod dworcami i torami kolejowymi. NSA w pełnym składzie ma w poniedziałek, 1 kwietnia br. zająć stanowisko w tej sprawie.

29.03.2019

KNF wydała stanowisko w sprawie instrumentów finansowych

Spółki Finanse

Definicja usługi oferowania instrumentów finansowych uległo diametralnej zmianie od 21 kwietnia 2018 r. Stąd KNF opublikowała stanowisko, które ma ułatwić działanie zgodne z prawem nie tylko bankom, domom maklerskim, ale również platformom crowdfunding-owym. Odnosi się nie tylko do oferowania instrumentów, ale także ich rekomendowania, prezentowania na stronie internetowej czy wysyłania mailingu.

29.03.2019

Rzecznik przedsiębiorców broni spółki przed sankcjami

Spółki

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystąpił do ministrów: finansów i sprawiedliwości, by rozważyli odstąpienie od karania przedsiębiorców, którzy spóźniają się ze składaniem e-sprawozdań finansowych.

29.03.2019

Brexit dotknie także producentów części do aut i... prawa jazdy

Prawo gospodarcze

Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej w nocy z 29 na 30 marca, ale być może 12 kwietnia. Jeżeli brexit będzie twardy, czyli bez porozumienia i odpowiednich umów, konsekwencje prawne bardzo mocno odczuje polska branża motoryzacyjna. Kłopot będzie też z prawami jazdy czy sprowadzaniem aut - piszą Małgorzata Miller i Paweł Tuzinek.

29.03.2019

Rząd chce poprawić przepisy o przekształcaniu użytkowania we własność

Samorząd terytorialny Budownictwo

Resort rozwoju oficjalnie zapowiada zmianę ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Jak już informowaliśmy, według samorządów za mało czasu przewidziano na wydanie ogromnej liczby zaświadczeń. Ich obawy potwierdzają statystyki – przez 3 miesiące wydano dokumenty tylko kilku procentom uprawnionych.

29.03.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski