Setki milionów złotych na zasiłki pogrzebowe

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił w 2018 roku ponad 350 tysięcy zasiłków pogrzebowych na kwotę prawie 1,4 mld złotych. Zasiłek pogrzebowy zapewnia zwrot poniesionych kosztów pogrzebu. Wnioskować o pieniądze może nie tylko rodzina osoby zmarłej - podkreśla ZUS.

26.11.2019

Przedsiębiorcy chcą waloryzacji kwoty uprawniającej do "Małego ZUS plus"

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zgodnie z projektem ustawy o "Małym ZUS-ie plus" z obniżonych składek będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w 2019 r. zamknie się w kwocie 120 tys. zł. Pracodawcy dobrze oceniają te propozycje, ale oczekują by kwota przychodów była co roku waloryzowana, co pozwoliłoby uzyskać realny obraz sytuacji majątkowej przedsiębiorcy.

26.11.2019

Już po raz 28 "16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć"

Wymiar sprawiedliwości

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet rozpoczął kolejną edycję tej ogólnoświatowej kampanii. Potrwa do 10 grudnia i ma łączyć antyprzemocowe inicjatywy na całym świecie, przypominając że prawa kobiet są prawami człowieka. Do 19 listopada trwała też kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.

26.11.2019

Do Gostynina łatwiej przez niekompetencję biegłych i luki w opiniach

Wymiar sprawiedliwości

Problemy z biegłymi pracującymi dla sądów i prokuratury jak w soczewce widać w procedurze kierowania do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Opinie, które decydują o dalszym życiu osoby po odbyciu kary więzienia, sporządzone są często na zasadzie "kopiuj wklej", zawierają błędy merytoryczne i ogólniki.

26.11.2019

Nieżyciowe wymagania odstraszają chętnych do kompleksowego leczenia raka piersi

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od października pacjentki z rakiem piersi miały trafiać do ośrodków zapewniających kompleksową opiekę tzw. Breast Cancer Unit. W jednym miejscu miały mieć diagnozę, leczenie, rehabilitację i opiekę psychologiczną. Jednak Ministerstwo Zdrowia ustaliło nierealne warunki i nawet wzorcowe kliniki nie są w stanie ich spełnić.

26.11.2019

Telewizje i producenci suplementów przyjęli kodeks reklamowy

Rynek i konsument

Czytelne informowanie, że dany specyfik to suplement diety, który nie ma właściwości leczniczych - jeden z zasadniczych elementów standardów reklam tych produktów, jakie wspólnie wypracowali Nadawcy telewizyjni i producenci suplementów diety. Podpisana samoregulacja jest owocem prac "okrągłego stołu" zorganizowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

25.11.2019

Minister aktywów będzie nadzorował spółki, ale nie wszystkie

Administracja publiczna Spółki

Nie wszystkie z wszystkie z 329 spółek Skarbu Państwa, które były w poprzedniej kadencji były nadzorowane przez ministerstwa, przejdą pod nadzór nowego ministerstwa aktywów państwowych. Ale jak informuje jego szef Jacek Sasin, które nie będą tym objęte. - Prawie wszystkie, bo jeszcze w tej chwili dyskutujemy pewne pojedyncze sprawy - poinformował.

25.11.2019

Sędzia ma być zawieszona za wypowiedzi na Twitterze

Wymiar sprawiedliwości

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędzia Przemysław Radzik skierował do Sądu Dyscyplinarnego wniosek o zawieszenie sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. w czynnościach służbowych i obniżenie wynagrodzenia na ten czas. To efekt tego, że miała nie stosować się do "nakazu powściągliwego korzystania z mediów społecznościowych".

25.11.2019

Wynagrodzenia nauczycieli to trzy czwarte wydatków na oświatę

Kadry w oświacie

Wynagrodzenia pedagogów stanowią 75 proc. bieżących wydatków oświatowych. Na pozostałą część składają się zarówno wynagrodzenia personelu niedydaktycznego, jak i wydatki rzeczowe - wylicza Związek Powiatów Polskich. Według samorządowców subwencja oświatowa jest niedoszacowana.

25.11.2019

E-papierosy - zagrożeniem dla młodzieży 

Opieka zdrowotna

30 proc. uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 proc. co najmniej raz ich próbowało. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny podał, że istnieją dowody na używanie e-papierosów do inhalacji substancji takich jak THC/CBD, mefedron, kokaina, metamfetamina i fentanyl. 

25.11.2019

Sędzia, który żąda ujawnienia list poparcia do KRS, odwołany z delegacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, który zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, w poniedziałek został odwołany przez ministra sprawiedliwości z delegacji do tego sądu. MS nie podało przyczyn decyzji, ale wcześniej jeden z wiceministrów ostro skrytykował sędziego.

25.11.2019

Prognozy ZUS: Emerytury w przyszłości będą miały wyższą siłę nabywczą

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Według prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeciętna przeciętna wysokość emerytury w 2080 roku w cenach stałych to 4,5 tys. zł. Ale stopa zastąpienia, czyli relacja wysokości świadczenia do przewidywanego przeciętnego wynagrodzenia w tym czasie wyniesie około 23 procent.

25.11.2019

Nowi wojewodowie zastąpią wybranych do Sejmu 

Administracja publiczna

Były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł będzie wojewodą mazowieckim, były senator Łukasz Mikołajczyk wielkopolskim, Tobiasz Bocheński łódzkim, a były poseł Lech Sprawka lubelskim. Ich poprzednicy zostali odwołani ze stanowisk, ponieważ zostali wybrani do Sejmu.

25.11.2019

Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich gotowy, ale jeszcze czeka

Opieka zdrowotna

Tylko 30 proc. leków zarejestrowanych i stosowanych w chorobach rzadkich jest refundowana w Polsce - wynika z najnowszego raportu. Resort zdrowia zapowiada, że nie będzie już odrębnego budżetu dedykowanego dla leków sierocych, a Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich jest gotowy i został przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

25.11.2019

Zgromadzenia sędziów ogłaszają bojkot KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgromadzenie sędziów apelacji białostockiej chce zobaczyć dokumenty związane z wyborem sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, zgromadzenie apelacji wrocławskiej oczekuje szybkiego sprawdzenia statusu KRS i Izby Dyscyplinarnej SN, a zgromadzenia okręgowe w Gdańsku i Poznaniu przyjęły uchwały zapowiadające wstrzymanie opiniowania kandydatów na sędziów.

25.11.2019

Forum Pracowników Socjalnych: Problemów społecznych nie rozwiąże się świadczeniami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Pracownicy socjalni pracują w złych warunkach, ich wynagrodzenia są niskie, co obok braku możliwości awansu i częstych zmian prawa demotywuje, powodując braki kadrowe. Tymczasem według ekspertów problemów społecznych nie rozwiąże się przy pomocy świadczeń, wiele rodzin wychodzi z ubóstwa, ale te statystyki będą rosły.

25.11.2019

Ponad 200 zmian na mapie gmin od 1 stycznia

Samorząd terytorialny

Ustalenie i zmiany nazw miejscowości oraz inne nowe regulacje na terenie dziesięciu województw przewiduje projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. O modyfikacje wnioskowały rady gmin.

25.11.2019

Bałtów: Odwołanie rady kończy konflikt z wójtem

Samorząd terytorialny

Mieszkańcy Bałtowa (Świętokrzyskie) w przeprowadzonym w niedzielę referendum opowiedzieli się za odwołaniem rady gminy przed upływem kadencji. Ma to zakończyć konflikt trwający od ubiegłorocznych wyborów pomiędzy wybraną wtedy radą a wójtem gminy.

25.11.2019

Fundacja LegalTech nagrodziła prawnicze chatboty

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

Do konkursu na prawniczego chatbota zorganizowanego przez Fundację LegalTech Polska zgłoszono 13 projektów. Trzy zwycięskie analizują umowy frankowe, liczą koszty sądowe w sprawach cywilnych i pomagają konsumentom w zrozumieniu ich praw. Wśród nagrodzonych są pracownicy Wolters Kluwer Polska.

25.11.2019