Strajk nauczycieli - fiasko negocjacji, ZNP odrzuca propozycje rządu

Szkoła i uczeń

Rząd zaproponował w czwartek podwyżkę płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesieniem pensum o 90 min. tygodniowo. Program podwyżek miał być rozłożony na 2, 3 lata. We wtorek 23 kwietnia ma odbyć się spotkanie w sprawie okrągłego stołu.

18.04.2019

UE: Będą niższe pułapy emisji dla ciężarówek

Środowisko Prawo gospodarcze

Dozwolone pułapy emisji CO2 z pojazdów ciężarowych o dużej ładowności mają być obniżone o 15 proc. do 2025 r. i o 30 proc. do 2030 r. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął w czwartek Parlament Europejski. Obecnie pojazdy ciężarowe odpowiadają za 27 proc. emisji CO2 w transporcie drogowym.

18.04.2019

Projekt PiS: Nominacje do SN bez odwołania, Izba Dyscyplinarna uchyli immunitet sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Immunitet sędziom uchylać ma tylko Izba Dyscyplinarna SN. Nie będzie też odwołania przy nominacjach do tego sądu - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zapowiada on też zmiany w przepisach związanych z obsadzaniem stanowisk w SN, postępowaniach nominacyjnych na stanowiska sędziowskie oraz rozpatrywaniem odwołań od decyzji KRS.

18.04.2019

MF potwierdza: Test przedsiębiorcy będzie

PIT

Mimo wcześniejszych zaprzeczeń, Ministerstwo Finansów będzie jednak próbowało ograniczyć prawo do rozliczania PIT według stawki liniowej przez małe firmy. Będzie też specjalny test przedsiębiorców. Zdaniem ekspertów, chodzi tylko o zapewnienie wpływów budżetowych na finansowanie świadczeń socjalnych.

18.04.2019

MRPiPS: Trzynaste emerytury obciążą Fundusz Pracy tylko w 1 proc.

Rynek Prawo pracy

110 mln zł będzie wypłacone z Funduszu Pracy na trzynaste emerytury. Dotyczy to głównie ok. 100 tys. osób uprawnionych do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. I podkreśla, że to tylko 1 procent projektowanych wydatków, bo koszt programu "Emerytura plus" to blisko 11 mld zł.

18.04.2019

Były zapowiedzi, ale nie ma wsparcia dla polskiego przemysłu farmaceutycznego

Farmacja

Premier Mateusz Morawiecki, gdy był ministrem finansów, zapowiadał preferencje dla firm produkujących leki w Polsce. Choć od tego czasu minęły już trzy lata nadal nie ma takich zachęt. Tymczasem przykłady Hiszpanii czy Belgii pokazują, że w UE można wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego i daje to pozytywne efekty.

18.04.2019

Coraz mniej czasu na rozliczenie rocznego PIT

Domowe finanse PIT

Termin na rozliczenie rocznego podatku mija 30 kwietnia. Do tego dnia trzeba przesłać do urzędu wypełniony formularz. Można skorzystać z systemu e-Deklaracje lub złożyć PIT w wersji papierowej. Nowością w tym roku jest możliwość skorzystania z usługi Ministerstwa Finansów - Twój e-PIT.

18.04.2019

Pedofil ma trafić do rejestru - SN uwzględnia kasację Prokuratora Generalnego

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna skazany za pedofilię w 2009 roku, czyli przed wejściem w życie przepisów o Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, nie trafił do rejestru właśnie z tego powodu. Sąd Najwyższy - po kasacji Prokuratora Generalnego - uznał jednak, że to błąd bo ustawa ma też zastosowanie do takich przypadków.

18.04.2019

Propozycja dla nauczycieli: 250 zł podwyżki za dodatkowe 90 min pracy

Kadry w oświacie

Podwyżka, ale za zwiększenie liczby godzin pracy - to propozycja rządu, która ma rozwiązać konflikt z nauczycielami. Prawdopodobnie jednak związkowcy jej nie przyjmą. Nie zgadza się na to ani ZNP, ani Solidarność. Po świętach odbędzie się okrągły stół, który będzie kolejną próbą rozwiązania konfliktu.

18.04.2019

"Emeryturę Mama 4 plus" otrzymuje 41,6 tys. kobiet

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Przyznano 15,6 tys. świadczeń w pełnej wysokości i 26 tys. świadczeń uzupełniających - poinformowała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. "Emeryturę Mama 4 plus" otrzymuje 44 mężczyzn, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci.

18.04.2019

Po 5 latach pozwolenia na budowę nie do podważenia

Budownictwo

Kilka ustaw, ale przede wszystkim ponad 50 przepisów prawa budowlanego zmienia projekt przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Za jego sprawą trudniej będzie sąsiadom zakwestionować inwestycję, projekt budowlany będzie „chudszy”, a pozwolenie na budowę nie do podważenia już po pięciu latach.

18.04.2019

Źle skonstruowany statut to problem przy rozliczaniu dotacji

Kadry w oświacie

Źle skonstruowane statuty szkół niesamorządowych mogą sprawić problemy przy rozliczaniu dotacji oświatowej. Przykładem są sprawy dotyczące żywienia dzieci na terenie placówki. Warto, by zasady rozliczenia dotacji korelowały ze statutem - radzi prof. Antoni Jeżowski.

18.04.2019

Raport: Pracownicy niewiele wiedzą o PPK

Emerytury i renty Rynek

Aż 86 proc. ankietowanych przyznaje, że niewiele wie na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych. Obawy pracowników, którzy wkrótce zostaną objęci programem, związane są z ich doświadczeniem z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi - wynika z raportu „PPK oczami Polaków”.

18.04.2019

Miasta chcą uregulować najem mieszkań dla turystów

Samorząd terytorialny

Coraz więcej mieszkań jest udostępnianych turystom w ramach tzw. najmu krótkoterminowego. Nie ma on podstaw prawnych, samorządy nie mogą kontrolować takich obiektów i nie mają wpływu na bezpieczeństwo w nich. Miasta nie chcą wyeliminowania takiej działalności, ale wprowadzenia jasnych zasad jej funkcjonowania.

18.04.2019

Możliwy odpływ pracowników z Ukrainy - pracodawcy chcą otwarcia na inne kraje

Rynek Prawo pracy

Niemcy, Czechy, Węgry oraz Włochy coraz częściej sięgają po pracowników z Ukrainy. Bliskość kulturowa, geograficzna oraz językowa może już nie wystarczać, aby Polska nadal była atrakcyjnym kierunkiem wyjazdu dla pracowników zza wschodniej granicy. Problem dostrzegają pracodawcy, którzy apelują o otwarcie się na inne kraje, np. z dalekiego wschodu.

18.04.2019

Mało spraw w nowych izbach SN - za dużo sędziów?

Wymiar sprawiedliwości

Od grudnia 2018 r. do połowy marca w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozpatrzono 157 spraw, w tym 35 skarg kasacyjnych, a w Izbie Dyscyplinarnej - 88 - wynika z danych uzyskanych przez Prawo.pl. To niewiele w porównaniu ze statystykami starych izb. W jednej z najmniejszych - Izbie Pracy, w tym samym czasie, załatwiono 764 sprawy.

18.04.2019

Przez lukę w przepisach będą wypływać dane pacjentów

Opieka zdrowotna

Lekarze przechodzący na emeryturę lub z innych przyczyn zamykający gabinety, muszą zadbać o archiwizację dokumentacji medycznej pacjentów przez 20 lat. Komercyjne firmy każą płacić nawet 1500 zł rocznie za metr bieżący przechowywanej dokumentacji. Izby lekarskie i organizacje zrzeszające praktyki lekarzy rodzinnych podkreślają, że trzeba pilnie doprecyzować przepisy

18.04.2019

Treści terrorystyczne będą w UE usuwane z internetu szybciej

Nowe technologie

Parlament Europejski poparł w środę projekt regulacji, na podstawie której firmy internetowe będą miały obowiązek szybko usuwać z sieci treści terrorystyczne, najpóźniej w ciągu godziny od otrzymania zgłoszenia od odpowiednich władz.

17.04.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski