Sklepy zielarskie chcą sprzedawać leki przez internet, tak jak apteki

Pacjent Farmacja

Obecnie prawo do wysyłki leków wydawanych bez recepty (OTC) mają tylko apteki. Internetowa sprzedaż produktów leczniczych rośnie jednak z roku na rok. Udział w tym sektorze chciałyby mieć także sklepy zielarsko-medyczne, które mogą co prawda sprzedawać leki OTC, ale tylko stacjonarnie. Projekt zmian w tej sprawie przygotowali posłowie Kukiz’15, a poparła go grupa 21 posłów PiS.

14.09.2022

Ubezpieczeni, ale bez dostępu do lekarza - bo żyją na wsi

Pacjent Finansowanie zdrowia

O lekarza na terenach wiejskich jest coraz trudniej. Przychodnie w małych miejscowościach nie chcą zapisywać kolejnych pacjentów, bo już dawno wyczerpały limity. Bez opieki zostają więc mieszkańcy wsi, w których ostatni lekarz albo odszedł na emeryturę, albo zmarł, a nie ma chętnych, by go zastąpić. Problem się pogłębia, bo na wsiach pracują przede wszystkim lekarze-emeryci, a zasypanie luki pokoleniowej zajmie lata.

13.09.2022

Nowa szczepionka na Covid-19 - silna odporność i łagodne skutki uboczne

Koronawirus szczepienia

Nowa szczepionka przeciwko koronawirusowi, dostosowana do wariantu Omikron, uzyskała zgodę Europejskiej Agencji Leków na stosowanie. Tym samym weszła do obiegu. – Szczepionki są modyfikowane, aby skuteczniej przeciwdziałały krążącym wariantom SARS-CoV-2 – informuje EMA. Dawki są już w polskich magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

12.09.2022

Coraz więcej dzieci się truje, ułatwia to dziurawe prawo i brak kontroli

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Tylko do połowy tego roku 114 dzieci zatrutych lekami trafiło do Pomorskiego Centrum Toksykologii w Gdańsku. To prawie tyle samo, co w całym 2020 r. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być nawet dostępne w sklepach leki bez recepty. Tymczasem kontrola nad ich sprzedażą poza aptekami szwankuje, co przyznaje samo Ministerstwo Zdrowia. Zmian jednak nie zapowiada, a dostępność tłumaczy interesem społecznym.

12.09.2022

Prywatne przychodnie zadłużone, ale trochę mniej niż rok temu

Finansowanie zdrowia

Zadłużenie prywatnych placówek medycznych wynosi 162 mln zł – rok temu było to niemal 209 mln zł. Największe problemy finansowe dotykają specjalistycznych gabinetów lekarskich. Placówki te mają blisko 55 mln zł zaległości – podaje raport Krajowy Rejestr Długów. W opinii ekspertów, poziom zadłużenia może być zwiastunem kłopotów sektora prywatnego.  

11.09.2022

Pediatra pilnie poszukiwany, a zachęt do specjalizacji brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

System ochrony zdrowia nie zabezpiecza dostatecznie potrzeb najmłodszych pacjentów. Będzie gorzej, bo brakuje kadr, a w najbliższych latach na emeryturę przejdzie blisko 3 tys. pediatrów. W tym czasie tę specjalizację skończy zaledwie 2,2 tys. lekarzy. Pediatria jest trudna, wymaga szerokiej wiedzy, zdolności interpersonalnych, konieczne jest więc wprowadzenie zachęt - mówią eksperci. 

10.09.2022

Pierwsza partia celowanych szczepionek przeciw COVID-19 już w Polsce

Koronawirus szczepienia

450 tys. dawek celowanych szczepionek przeciw Covid-19 trafiło do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Kolejny, większy transport planowany jest na przyszły tydzień - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Także w przyszłym tygodniu resort zdrowia poinformuje o zasadach przyjmowania czwartej dawki w grupie osób powyżej 12. roku życia.

09.09.2022

Wolna amerykanka w handlu suplementami diety szybko się nie skończy

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Rząd chce uregulować reklamę suplementów diety. Znikną z niej wizerunki lekarzy i stetoskopy, by nie wprowadzać w błąd, że suplement diety jest lekiem. Proponowane zmiany nie dotyczą jednak najważniejszych kwestii dla bezpieczeństwa klientów. Suplementy są bowiem wprowadzane na rynek bez badań, potwierdzenia ich składu, a często także nielegalnie – a w tym zakresie zmian na razie nie będzie.

09.09.2022

Drogie leki na choroby rzadkie mogą wypaść z refundacji

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Minister zdrowia będzie musiał odmówić finansowania leku z budżetu państwa, jeśli koszt uzyskania roku życia dzięki terapii przekroczy około 240 tys. zł. To pomysł resortu, by zahamować „nieetyczne żądania cenowe koncernów farmaceutycznych”. Z danych NFZ wynika, że jeśli te przepisy wejdą w życie, z refundacji wypadnie sześć leków w sześciu programach lekowych.

08.09.2022

Nowe kryteria refundacyjne terapii stosowanych u pacjentów z cukrzycą typu 2

Pacjent

Ministerstwo Zdrowia postanowiło rozszerzyć refundację nowoczesnych leków w leczeniu cukrzycy typu 2. We wrześniu zmieniły się kryteria refundacji flozyn i inkretyn. – Cieszymy się, że głos środowiska ekspertów i organizacji pacjenckich został usłyszany – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

07.09.2022

Więcej z kieszeni pacjenta, mniej z budżetu NFZ – nowy plan na refundację leków

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Z puli leków refundowanych wypadnie część droższych zamienników i pacjenci będą musieli płacić za nie 100 proc. ceny – to tylko jedna z konsekwencji zmian proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt krytykują organizacje pacjentów, a producenci leków, hurtownicy i aptekarze właśnie zaapelowali do ministra zdrowia o wstrzymanie prac nad nim.

07.09.2022

Zarzuty dla dwóch lekarzy w związku ze śmiercią Izabeli z Pszczyny

Prawo karne Zawody medyczne

Dwaj lekarze usłyszeli we wtorek zarzuty związane ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny – poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary. Zarzuty dotyczą narażenia jej, poprzez niezachowanie należytej staranności, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, czego skutkiem była śmierć pacjentki.

06.09.2022

Będzie nowy regulamin płac dla pracowników Narodowego Instytutu Onkologii

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie odwołano operacje, ponieważ do pracy nie przyszły instrumentariuszki. Szef NIO prof. Jan Walewski zadeklarował, że jest w trakcie przygotowywania nowego regulaminu płacowego dla pracowników Instytutu. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia z kolei, że monitoruje sytuację w tej placówce.

06.09.2022

Kryzys podwyżkowy narasta, a rząd łata przepisy o kwalifikacjach pielęgniarek

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Stanowiska kierownicze w szpitalach będą mogły zajmować wyłącznie pielęgniarki z wysokimi kwalifikacjami. W tym kierunku idą zmiany, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Zdrowia we współpracy z organizacjami pielęgniarek. Dzięki doprecyzowaniu przepisów pielęgniarki i położne mają otrzymywać wynagrodzenia w wysokości odpowiadającej ich wykształceniu. 

06.09.2022

Porozumienie Zielonogórskie zawiadamia UOKiK o monopolistycznych praktykach NFZ

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Porozumienie Zielonogórskie (PZ) zrzeszające przychodnie POZ złożyło zawiadomienie o podejrzeniu nadużywania przez NFZ pozycji dominującej w stosunku do świadczeniodawców do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zdaniem zarządu federacji PZ, działania Funduszu grożą ryzykiem rozwiązania umów i brakiem dostępu pacjentów do świadczeń.

05.09.2022

Pospolite ruszenie po testy na Covid-19 - tylko apteki sprzedały milion sztuk

Farmacja Koronawirus

Minimalne restrykcje, czyli obowiązek noszenia maseczek w aptekach, przychodniach i szpitalach, normalizują Covid-19. Jednocześnie liczba sprzedanych testów wykrywających SARS-Cov-2 pokazuje, że wirus, mimo występującego obecnie łagodnego wariantu, wciąż budzi respekt. Tylko w sierpniu apteki sprzedały ponad 1 milion testów, a ponad 300 tys. wykonały podmioty lecznicze.

05.09.2022

NFZ chce dbać o kondycję Polaków przy pomocy aplikacji

Pacjent

Kompleksowy program treningowy NFZ "8 tygodni do zdrowia" został udostępniony w aplikacji mobilnej mojeIKP. Ćwiczenia są dostosowane do indywidualnych możliwości i stanu zdrowia. To kolejna funkcjonalność aplikacji moje IKP, dzięki której można zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19 lub wykupić w aptece lek bez konieczności podawania farmaceucie numeru PESEL.

04.09.2022

Powstała Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej

Zawody medyczne

Naczelna Rada Lekarska powołała Radę Ekspertów. Celem inicjatywy jest merytoryczne wzmocnienie głosu środowiska lekarskiego i działań samorządu związanych z ulepszaniem polskiego systemu ochrony zdrowia. Rada będzie propagować aktualną wiedzę medyczną i oparte na niej rozwiązania.

03.09.2022

Zero złotych - tyle w tym roku Fundusz Medyczny zainwestuje w szpitale

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ogłoszony w styczniu konkurs na realizację projektów w szpitalach pediatrycznych nie został rozstrzygnięty. Nie ma z kolei jeszcze naboru projektów na modernizację podmiotów leczniczych. W sumie to 457 milionów złotych, które czekają na koncie Funduszu Medycznego. Wiadomo już, że w tym roku nie zostanie wydana ani złotówka z tej kwoty, co przyznał wiceminister zdrowia.

03.09.2022

Urlop dla kobiet po poronieniu jest fikcją, z korzyścią dla budżetu państwa

Pacjent Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Procedury odstraszają kobiety od brania urlopu macierzyńskiego po utracie ciąży. Mimo że przysługuje im prawo do ośmiu tygodni pełnopłatnego urlopu, także po poronieniu na wczesnym etapie ciąży, to nie decydują się na przewidzianą w przepisach traumatyzującą ścieżkę i wybierają zwykłe L4. Tracą na tym zarówno kobiety, jak i pracodawcy, ale zyskuje ZUS.

02.09.2022