Ekspresowe tempo prac nad odszkodowaniami za powikłania po szczepieniu. Ustawa opublikowana

Prawo cywilne Koronawirus szczepienia

Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne będą przysługiwać po każdym szczepieniu, nie tylko przeciw Covid-19. Jednak tylko za te, które w charakterystyce szczepionki wymienił producent i które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny. Ustawa została w środę opublikowana w Dzienniku Ustaw.

12.01.2022

Bezpłatny transport pacjenta do domu po zakończeniu leczenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Bezpłatny transport po wypisie ze szpitala do miejsca zamieszkania przysługuje tylko pacjentowi z dysfunkcję narządu ruchu uniemożliwiającą mu korzystanie z transportu publicznego. W określonych przypadkach na zlecenie lekarza przysługuje pacjentowi transport finansowany przez szpital w 40 proc. Resztę trzeba dopłacić.

12.01.2022

Zasady wydawania dokumentacji po śmierci pacjenta rodzą problemy nie tylko dla lekarzy

Opieka zdrowotna

Po śmierci pacjenta jego dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez niego za życia lub osobie, która w chwili zgonu była jego przedstawicielem ustawowym. Lekarze nie musi badać czy konkretna osoba ubiegająca się o taki dostęp spełnia ustawowe kryteria osoby bliskiej, bo zrobi to sąd. Pacjent za życia może też wskazać komu nie chce udostępnić dokumentacji ale przepisy nie precyzują jednak w jakiej formie ma to zrobić i jak podmioty medyczne mają się o tym dowiedzieć.

11.01.2022

Pierwszą kopię dokumentacji medycznej pacjent dostaje za darmo

Pacjent Opieka zdrowotna RODO

Pacjent ma prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Pierwsza kopia, a także ta pobierana w związku z postępowaniem przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, powinna być przekazana pacjentowi bezpłatnie. Gdy szpital odmawia bezpłatnego udostępnienia pierwszej kopii można się poskarżyć do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub Rzecznika Praw Pacjenta.

11.01.2022

Jak założyć indywidualną praktykę lekarską

Praktyka lekarska to nic innego jak jak jednoosobowa działalność gospodarcza założona przez lekarza, która pozwala przyjmować pacjentów np. we własnym gabinecie w domu. Jednak lekarz czy dentysta, który chce otworzyć indywidualną praktykę lekarską, musi spełnić szereg wymogów formalnych. Powinien być już specjalistą w danej dziedzinie, wyposażyć gabinet w odpowiedni sprzęt i aparaturę medyczną oraz zawrzeć ubezpieczenie OC.

11.01.2022

Co zrobić, gdy pacjent odmawia leczenia

Pacjent Zawody medyczne

Rzadko się zdarza, że pacjent odmawia leczenie, mimo ewentualnych wskazań. Coraz częściej jednak pacjenci zamiast tradycyjnych metod wybierają alternatywne. Co wówczas? Standardowo w takiej sytuacji warto uzyskać pisemne oświadczenie pacjenta o rezygnacji z leczenia.

11.01.2022

Zakres czynności i standardy wykonywania zawodu ratownika medycznego

Zawody medyczne

Zasady wykonywania zawodu, w tym zakres dozwolonych czynności, określa z 2006 roku ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Szczegółowe czynności ratowników określa zaś rozporządzenie ministra zdrowia. Mimo że mają oni znacznie mniejszy zakres uprawnień niż lekarze, to jeśli mają odpowiedni staż i wykształcenie, mogą koordynować pracę w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

11.01.2022

Sejm: Komisja wraca do projektu o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Prawo pracy BHP Koronawirus

We wtorek 11 stycznia br. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że poprzedniego dnia zmarły 493 osoby, co sprawia, że od początku epidemii w Polsce na COVID-19 zmarło już ponad 100 tys. osób. Tymczasem w Sejmie komisja zdrowia rozpozna dzisiaj projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19.

11.01.2022

Zakaz lotów z Afryki południowej przedłużony do 24 stycznia

Koronawirus

Obowiązujący do 10 stycznia br. zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych w siedmiu państwach z południa Afryki został przedłużony do 24 stycznia. Wynika to z wydanego w poniedziałek i opublikowanego w Dzienniku Ustaw znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

11.01.2022

Kadry w szpitalach się napracują, by medycy stracili na wyrównaniu pensji

Zawody medyczne Polski Ład

W czasie pandemii szpitale nie narzekają na brak pracy, wręcz mają jej pod dostatkiem, a teraz doszedł kolejny. W sobotę i niedzielę do dyrektorów szpitali dzwonili pracownicy NFZ, by jak najszybciej wdrożyli rozporządzenie, które ma łagodzić negatywne skutki zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład. A jego realizacja może uderzyć rykoszetem w lekarzy i niektóre pielęgniarki, którym w 2023 roku grozi dopłata ogromnego podatku.

11.01.2022

Zasady postępowania ze zwłokami zależą od okoliczności zgonu

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Sposób postępowania ze zwłokami zależy od miejsca zgonu i okoliczności, które mu towarzyszyły. Przepisy określają sposób postępowania w tym zakresie. Prawodawca wprowadził także specjalne procedury w odniesieniu do zwłok osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Regulacje te wdrażają szczególne środki ostrożności.

11.01.2022

Nowy Instytut Ekspertyz Medycznych ma poprawić dostępność biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

W Polsce na opinię biegłego w sprawie o błąd medyczny można czekać w nieskończoność, a w najlepszym wypadku kilka miesięcy. Problem ten ma rozwiązać nowo powołany przez ministra sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych. Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, bo… brakuje standardów świadczeń zdrowotnych, ale też obiektywnych, rzetelnych biegłych medyków.

10.01.2022

Prezes NFZ: Nowe wyceny nie ograniczą liczby testów na Covid-19

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Nie wydaje się, by obniżka od 1 stycznia wyceny testów PCR na koronawirusa zagrażała płynności realizacji świadczeń - ocenił w sobotę prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak. To reakcja na doniesienia, że po obniżeniu do początku roku wycen ich wykonywanie będzie nieopłacalne, bo nie uwzględniono kosztów pracy, utylizacji materiału zakaźnego i zużywalnego sprzętu.

08.01.2022

Wiceminister Bromber na czele zespołu do spraw rozwoju medycyny laboratoryjnej

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia zadecydowało o wprowadzeniu zmian w składzie zespołu do spraw opracowania projektu strategii rozwoju medycyny laboratoryjnej. Od 4 stycznia br. na czele tego zespołu stanął wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Zmienił się też wiceprzewodniczący zespołu.

07.01.2022

Wzrosną opłaty za badania jakościowe nad lekami i produktami leczniczymi

Farmacja

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie jednostek organizacyjnych, które prowadzą badania jakościowe produktów leczniczych i produktów leczniczych weterynaryjnych, a także opłat pobieranych za badania. O 20 proc. wzrosną opłaty za badania jakościowe leków.

07.01.2022

Egzamin na szefa szpitala to wotum nieufności dla dobrych dyrektorów

Opieka zdrowotna Zarządzanie

By zarządzać szpitalem, trzeba będzie mieć ukończone studia MBA lub zdać państwowy egzamin. Ten wymóg będzie dotyczył wszystkich startujących w konkursach za dwa i pół roku. Zdaniem ekspertów dyrektorzy zdali już praktyczny egzamin w czasie pandemii i dodatkowe wymogi nie powinny ich dotyczyć. To muszą być dobrze przygotowani menedżerowie - replikuje minister Niedzielski.

07.01.2022

Ministerstwo Zdrowia bez planu na falę Omikronu

Koronawirus

Rozszerzenie bazy tzw. łóżek covidowych do nawet 60 tysięcy, a zatem prawie połowy wszystkich - to jedyny pewny plan Ministerstwa Zdrowia na walkę z pandemią i Omikronem, nową mutacją koronowirusa. Natomiast nowych obostrzeń nie będzie, jedynie może zostać przyspieszony obowiązek zaszczepienia się osób zatrudnionych w ochronie zdrowia.

05.01.2022

Obniżka wycen testów PCR utrudni walkę z pandemią

Koronawirus

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia obniżył od 1 stycznia 2022 roku stawki za testy przeciw Covid-19. Za test PCR wykonany do 24 godzin nie płaci już 280 zł, ale tylko 118 zł. Zdaniem ekspertów to za mało, by szpitalom i laboratoriom opłacało się wykonywać jednotetapowe testy dobrej jakości, których wynik jest już po sześciu godzinach. Nie uwzględniono kosztów pracy, utylizacji materiału zakaźnego i zużywalnego sprzętu – sygnalizuje branża.

05.01.2022

Ministerstwo rodziny poprawia program "Za życiem"

Opieka zdrowotna

Prawie 3,2 mld zł w budżecie programu „Za życiem” jest dedykowane na zdrowie. MZ jest odpowiedzialne za 6 zadań programu w dwóch pierwszych priorytetach. W najbliższych latach program będzie kontynuowany i wciąż wsłuchujemy się w to, co należy poprawić – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski 4 stycznia na konferencji prasowej poświęconej zmianom w programie.

04.01.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski