Od 1 stycznia zmiany w refundacji wyrobów medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna

Zlecenia na refundację rękawiczek uciskowych, wózków inwalidzkich czy inhalatorów pneumatycznych tracą ważność z dniem 1 stycznia 2023 r. Chodzi o zlecenia wystawione, potwierdzone, a także częściowo zrealizowane. Tego dnia bowiem wchodzi w życie rozporządzenie zmieniające zasady refundacji wyrobów medycznych.

01.01.2023

Wchodzi w życie ustawa przesuwająca z budżetu do NFZ finansowanie części świadczeń

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W niedzielę 1 styczna 2023 r. wchodzi w życie ustawa, która umożliwia m.in. przekazanie 6 mld zł z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia do Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Według nowych przepisów dodatkowo NFZ ma finansować niektóre zadania, za które tej pory odpowiadało Ministerstwo Zdrowia. Chodzi w sumie o 13,1 mld złotych. 

01.01.2023

Największy w Polsce magazyn leków otwarto w Łodzi

Farmacja

Otwarty właśnie w Łodzi, największy w kraju magazyn farmaceutyczny, to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla zapewnienia bezpieczeństwa lekowego milionów pacjentów. – W czasie kolejnych kryzysów najpierw pandemicznego, a teraz spowodowanego wojną w Ukrainie – każda inwestycja w bezpieczeństwo lekowe Polaków napawa optymizmem - podkreślają eksperci.

01.01.2023

Niechciane dziecko łatwiej zostawić w oknie życia, ale dla jego dobra lepiej - w szpitalu

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Okna życia z założenia mają ratować niemowlęta, którymi rodzice nie chcą lub nie mogą się zająć. Choć cel jest szczytny, sytuacja prawna takiego dziecka już na początku jest mocno utrudniona, a ewentualna szansa na adopcję przesunięta nawet o kilka miesięcy. Dlatego dla dziecka zdecydowanie lepszą alternatywą jest pozostawienie go szpitalu, choć wymaga to od matki większego zaangażowania.

31.12.2022

Personel niemedyczny - nieprecyzyjne zasady przyznawania podwyżek

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pracownicy niemedyczni podmiotów leczniczych, np. zaopatrzenia, referenci, obsługa techniczna, informatycy powinni otrzymać podwyżki, choć tzw. ustawa podwyżkowa nie precyzuje zasad ich przyznawania oraz terminu wypłaty. Związkowcy zaznaczają, że wzrost wynagrodzeń wśród pracowników niemedycznych jest poniżej spodziewanej wartości, wynikającej ze średniej wzrostu płac.

30.12.2022

Pacjent uciekający ze szpitala może być poszukiwany przez policję

Pacjent

Pacjent ma prawo opuścić szpital. Jednocześnie jednak szpital i pracujący w nim medycy są w pewnym zakresie za stan pacjenta odpowiedzialni. Dlatego pacjent, który na przykład opuszcza szpitalny oddział ratunkowy (SOR) bez wypisu, musi liczyć się z tym, że personel zawiadomi policję.

29.12.2022

Z ustawy znikną określenia: osoba "chora psychicznie" i "upośledzona umysłowo"

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Już nie osoba chora psychicznie, ale osoba z zaburzeniami psychotycznymi i nie upośledzona umysłowo, ale z niepełnosprawnością intelektualną. To zmiany terminologii, którą proponuje Ministerstwo Zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, które mają chronić przed stygmatyzacją. Zainteresowani chwalą eliminowanie przestarzałych, niejasnych i pejoratywnych określeń.

28.12.2022

Zgody na zabieg medyczny małoletniego udziela przedstawiciel ustawowy

Pacjent Opieka zdrowotna

W przypadku pacjenta małoletniego, całkowicie ubezwłasnowolnionego lub niezdolnego do świadomego wyrażania zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innego świadczenia, prawo do podejmowania decyzji mają przedstawiciele ustawowi. W przypadku braku przedstawiciela ustawowego prawo to, w odniesieniu do badania, może wykonać opiekun faktyczny.

26.12.2022

Dobre jedzenie w szpitalach obniża koszty - uczelnie wprowadzają zajęcia z żywienia

Pacjent Szkolnictwo wyższe

Cztery uczelnie medyczne wprowadziły do programu nauczania zajęcia z żywienia klinicznego. To odpowiedź na to, że aktualny program studiów w niewystarczający sposób obejmuje to zagadnienie. Tymczasem wprowadzenie systemów ułatwiających stosowanie samych tylko doustnych odżywek u pacjentów hospitalizowanych zmniejsza koszty szpitalne o około 10 proc.

24.12.2022

W UE konsumpcja antybiotyków spada, w Polsce wciąż zażywa się ich za dużo

Pacjent

W ciągu ostatniego roku antybiotyki przyjęło 23 proc. Europejczyków - wynika z Eurobarometru. Jest to najniższy odsetek od lat. Wciąż jednak połowa Europejczyków pozostaje w mylnym przeświadczeniu, że antybiotyki zabijają wirusy. W Polsce, co piąty antybiotyk przepisywany jest niepotrzebnie, przez co maleje ich skuteczność w walce z naprawdę groźnymi infekcjami – alarmują eksperci. 

23.12.2022

Szpitale mają dostać od 1 stycznia podwyżkę ryczałtu, którą... już mają

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że od 1 stycznia 2023 r. wycena punktu w ryczałcie wzrośnie aż o 15 proc. do poziomu 1,62 zł. Jednak taka stawka już obowiązuje od sierpnia tego roku w części szpitali, a resort informując o podwyżce uwzględnił średnią wycenę z roku. – To liczenie w kółko tych samych pieniędzy – komentują eksperci.

22.12.2022

Skala Barthel nie będzie decydować o opiece dla pacjentów z AIDS

Pacjent Opieka zdrowotna

Skala Barthel nie będzie już podstawą do przyjmowania do zakładów opiekuńczych osób chorych na AIDS, gdyż jest ona nieadekwatna do oceny ich stanu zdrowia i wsparcia, którego potrzebują. Wypisywanie pacjentów wyłącznie w oparciu o punktację powoduje często znaczne pogorszenie się ich stanu zdrowia. Zmianę zakłada projekt nowelizacji przepisów zaproponowany przez resort zdrowia.

21.12.2022

Korytarze cenowe znikają z projektu dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Farmacja

Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z wprowadzenia korytarzy cenowych do projektu tak zwanej dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. Eksperci przestrzegali, że pacjenci zapłaciliby więcej za stosowane dotąd leki, bo część z nich wypadłaby z refundacji. W dodatku minister zdrowia miałby związane ręce w sytuacji, gdyby najtańszych refundowanych odpowiedników leków na rynku zabrakło.

21.12.2022

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej przedłużony do końca marca 2023 r.

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wydłużenie do 31 marca 2023 r. pilotażu programu opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej, zakłada projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Pilotaż miał skończyć się 31 grudnia tego roku, a Krajowa Sieć Onkologiczna działać już od 1 stycznia 2023 r. Tego terminu nie udało się jednak resortowi zdrowia dotrzymać.

20.12.2022

Wszyscy pacjenci ustawią się w jednej, długiej kolejce po zdrowie

Pacjent Opieka zdrowotna

System wyszuka dla pacjenta najbliższy termin wizyty w poradni i od razu go zarezerwuje. Jeśli wolnego terminu nie będzie, to ustawi go we wspólnej dla wszystkich kolejce oczekujących. Takie zmiany proponuje resort zdrowia. Czy to oznacza, że kolejki do lekarzy się skrócą? Niekoniecznie, bo główną bolączką systemu jest brak specjalistów.

20.12.2022

Pielęgniarka coraz częściej zastąpi lekarza - czy system jest gotowy?

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nowe obowiązki i odpowiedzialność pielęgniarek związane z badaniem pacjenta czy ordynowaniem leków, a w przypadku ratownictwa medycznego - stwierdzaniem zgonu, powinny znajdować odzwierciedlenie w wynagrodzeniach - to zrozumiały postulat środowiska. Jednocześnie reformy wymaga kształcenie podyplomowe, które nie nadąża za zmianą modelu zawodu, a sprawowanie nad nim kontroli, w przypadku wielu komercyjnych podmiotów, szwankuje.

19.12.2022

Prof. Bartosz Molik: Około 90 proc. dzieci w Polsce nie nadaje się do uprawiania sportu

Pacjent Szkoła i uczeń

Wstępne dane wskazują, że 94 proc. dzieci z klas 1-3 nie posiada minimalnego poziomu fundamentalnych umiejętności ruchowych. To jest dramatyczny wynik, który oznacza, że nasze społeczeństwo nie jest zdrowe. Konsekwencje takiego stanu będą widoczne za kilkanaście lat – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. Bartosz Molik, rektor warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

17.12.2022

Inflacja zjada seniorom pieniądze na leki - rząd rozważa zmiany

Pacjent

Ministerstwo Zdrowia jest ostrożne co do planów poszerzenia grupy wiekowej pacjentów uprawnionych do programu leki 75+. Na razie tylko rozważa taką możliwość, a w grę wchodzi także rozszerzenie wykazu o nowe substancje czynne z wykazu leków refundowanych. Eksperci natomiast są pewni, że to konieczne wobec wysokiej inflacji i procesu starzenia się społeczeństwa.

16.12.2022