Raport GUS: Branża farmaceutyczna jedną z najbardziej innowacyjnych w Polsce

Farmacja

Branża farmaceutyczna to jedna z najbardziej innowacyjnych branż w Polsce – wynika z najnowszego raportu GUS.  Krajowa produkcja farmaceutyczna od lat klasyfikuje się w pierwszej trójce liderów innowacji. Mamy ogromny potencjał, który przy odpowiednim wsparciu zapewni nie tylko bezpieczeństwo lekowe Polski, ale i będzie podnosił poziom innowacyjności naszej gospodarki – mówi ekonomista dr Artur Bartoszewicz z SGH w Warszawie. 

02.02.2022

Sejm odrzucił projekt ustawy o testowaniu pracowników i donosach o zakażeniu

Koronawirus

Sejm na posiedzeniu plenarnym odrzucił nowy projekt ustawy anty-covidowej. Wcześniej - sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła we wtorek 1 lutego br. wieczorem wniosek o odrzuceniu projektu ustawy o testowaniu pracowników w pierwszym czytaniu. Według projektu - wszyscy zatrudnieni, także na umowie cywilnoprawnej, mieliby prawo do wykonania raz w tygodniu bezpłatnego testu w kierunku Covid-19, finansowanego przez NFZ. Pracodawca zaś mógłby żądać informacji o wyniku testu.

02.02.2022

Obowiązek szczepienia personelu medycznego to fikcja

Zawody medyczne Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dyrektorzy szpitali i innych placówek medycznych nie mają żadnych narzędzi do weryfikowania, czy ich pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19. Rozporządzenie ministra zdrowia stanowi, że osoby wykonujące zawód medyczny, mają obowiązek zaszczepienia, ale nie wprowadza żadnej sankcji za jego niewykonanie. Nie ma też dobrej podstawy prawnej, a zatem nawet kary nałożone przez Sanepid będą do podważenia w sądzie. To będzie martwy przepis - wskazują prawnicy.

02.02.2022

Miliardy złotych na miliony testów nie pomogą w walce z pandemią

Koronawirus

Lekarze i eksperci krytykują najnowszy projekt PiS, który uprawnia pracowników do wykonania testu antygenowego w kierunku Covid-19, bo nie pozwoli on walczyć z pandemią, a będzie kosztować miliardy złotych. Jego pierwsze czytanie nie odbyło się w poniedziałek, bo nie było przedstawicieli resortu zdrowia. Zostało przeniesione na wtorek na godz. 15, a wieczorem Sejm odrzucił projekt.

01.02.2022

Jest nowy dyrektor Centrum e-Zdrowie

Paweł Kikosicki został od 1 lutego nowym dyrektorem Centrum e-Zdrowia. Dotychczas pełnił funkcję dyrektora Departamentu Obsługi Klientów Narodowego Funduszu Zdrowia. W NFZ pracował od 2018 roku.

01.02.2022

Gadomski przechodzi z Ministerstwa Zdrowia do Agencji Badań Medycznych

Wydarzenia Zarządzanie

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował pod koniec stycznia na Twitterze, że Gadomski kończy swoją misję, pozostawiając istotne efekty swojej pracy. Sławomir Gadomski był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia od 2018 roku. Teraz będzie będzie wiceprezesem w Agencji Badań Medycznych.

01.02.2022

Otwarto pierwszą w Polsce przykliniczna poradnię leczenia migreny

Opieka zdrowotna

Poradnia Leczenia Migreny i Innych Bólów Głowy została uruchomiona przy Klinice Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. We współpracy z prof. Richardem Liptonem z Nowego Jorku – światowym autorytetem w dziedzinie bólów głowy – prowadzi ogólnopolskie badania o aktualnej sytuacji zdrowotnej polskich chorych na migrenę, zwłaszcza w kontekście braku dostępu do nowoczesnych leków.

31.01.2022

MZ: Obostrzenia w związku z Covid-19 zgodne z prawem

Koronawirus

Zasady funkcjonowania obywateli podczas pandemii zostały wprowadzone zgodnie z podstawowymi i fundamentalnymi zasadami prawa, w tym Konstytucją - uważa Ministerstwo Zdrowia. I jego zdaniem nie ma potrzeby wprowadzania ustawą limitów osób w placówkach handlowych i usługowych. Tak wynika z odpowiedzi Waldemara Kraski, wiceministra zdrowia, na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich.

31.01.2022

Rusza pilotaż e-spirometrów, ale tylko dla tysiąca pacjentów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do 28 lutego 2022 r. placówki podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mogą składać wnioski do pilotażowego programu w zakresie wykorzystania elektronicznych spirometrów. Pilotaż ma objąć tylko tysiąc pełnoletnich pacjentów-ozdrowieńców, którzy jeszcze odczuwają skutki Covid-19.

31.01.2022

Łukasz Szumowski szefem Narodowego Instytutu Kardiologicznego

Profesor Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, rezygnuje z mandatu poselskiego. Obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologicznego po prof. Tomaszu Hryniewieckim, który objął funkcję pełnomocnika ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

29.01.2022

NFZ zapłaci 23 zł aptece za test na Covid-19. Jego wynik jest ważny tylko w Polsce

Koronawirus

Od czwartku 27 stycznia farmaceuci mogą przeprowadzać testy antygenowe w kierunku Covid-19. Dopiero wieczorem tego dnia NFZ opublikował zarządzenie, w którym wycenił procedurę na 23,24 zł, gdy test dostarcza RARS. Na razie do programu przystąpiły 140 apteki z ponad 13 tys. Wynik testu z apteki nie zostanie jednak odnotowany w paszporcie covidowym, a jedynie w polskim systemie EWP. Pozytywny oznacza najpierw izolację, a potem status ozdrowieńca, tyle że tylko w Polsce.

28.01.2022

Będzie nowa specjalizacja – psychoterapia uzależnień

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Wprowadza ono nową dziedzinę – psychoterapię uzależnień, w której osoby zainteresowane będą mogły odbywać szkolenie specjalizacyjne. To oferta dla lekarzy i pielęgniarek i kilku innych zawodów.

28.01.2022

RPO: Pozytywny wynik testu nie może z automatu wydłużać izolacji

Koronawirus

System Ewidencji Wjazdów do Polski automatycznie wydłużył izolację trojga dzieci o kolejne po pięć dni po wprowadzeniu informacji o dodatnich wynikach ich powtórnych testów, choć zgodnie z przepisami izolacja kończy się po 10 dniach od daty pierwszego dodatniego wyniku testu. Przedłużyć ją może tylko POZ.

28.01.2022

Dzieci w wieku 12-16 lat mogą już przyjmować trzecią dawkę szczepionki

Koronawirus Koronawirus szczepienia

W piątek 28 stycznia ruszył proces wystawiana skierowań na dawkę przypominjącą dla dzieci zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 12 rok życia. To informacja szczególnie ważna dla dzieci, które w najbliższym czasie mają wyjechać na ferie do Włoch. Tam paszporty covidowe od 1 lutego będą ważne tylko pół roku. Ważność więc stracą nastolatków zaszczepionych drugą dawką przed piątym sierpnia.

28.01.2022

Lekarz musi mieć zgodę pacjenta na stosowanie Molnupiraviru

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Głośny od kilku dni lek na Covid-19 nie jest jeszcze zarejestrowany w Unii Europejskiej. Wniosek w tej sprawie jest wciąż procedowany przez Europejką Agencję Leków. By mógł być stosowany w Polsce minister zdrowia dopuścił go na specjalnych zasadach. To zaś oznacza, że pacjenci muszą wyraźnie zgodzić się, że chcą go zażyć.

28.01.2022

Będzie polski paszport covidowy - tylko po co?

Koronawirus

Od 1 lutego Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić krajowy certyfikat covidowy. Dzięki temu status ozdrowieńca będą mogły uzyskać także osoby, które Covid-19 potwierdziły testem antygenowym. Tyle że jedynie w Polsce. Unijny Certyfikat Covidowy respektuje bowiem tylko testy PCR. Polski paszport byłby dobrym pomysłem, gdyby coś w naszym kraju dawał, a nie daje - wskazują prawnicy i lekarze.

27.01.2022

Nabici w Molnupiravir. Lek widmo na Covid-19

Farmacja Koronawirus

Molnupiravir, czyli lek antywirusowy stosowany we wczesnej fazie leczenia Covid-19 dostarczany jest z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych bezpośrednio do placówki podstawowej opieki zdrowotnej, która zgłosiła takie zapotrzebowanie - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Lekarze rodzinni twierdzą jednak, że leku nie dostali. Nie mają też możliwości zamówienia go w systemie RARS.

26.01.2022

Rząd zamierza kontynuować pracę nad ustawą o weryfikacji szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Na bazie postulatów opozycji i pomysłów, które pojawiły się w rządzie przygotujemy jeszcze jeden projekt uzupełniający rozwiązania z tzw. ustawy Hoca, chcemy przedstawić dodatkowy pakiet rozwiązań - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Nie podał jednak szczegółów ewentualnego rozwiązania.

25.01.2022

NFZ na nowo wycenił testy PCR - za szybkie zapłaci 197 złotych

Koronawirus

Szpitalom i laboratoriom będzie się opłacało wykonywać jednoetapowe testy PCR dobrej jakości, tzw. ekspresowe. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie znowelizował zarządzenie w tej sprawie i wycenił je na 197 zł. Wcześniej twierdził, że obniżka wyceny z 280 zł do 118 zł nie zagrozi płynności realizacji świadczeń, ale teraz wprowadził nową stawkę dla ekspresowych testów.

25.01.2022

Szczepienie przeciwko Covid-19 a kwarantanna po kontakcie z zarażonym - jak jest, jak było

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus

W czasie pandemii lepiej być uczniem niż pracownikiem. Okazuje się bowiem, że w szkole zaszczepione osoby mające kontakt z koronawirusem nie podlegają kwarantannie, bo tak zaleciła Rada Medyczna. W zakładach pracy ta zasada nie jest już stosowana automatycznie. Sanepid może pracowników wysłać do domu, o ile pracodawca jest nadgorliwy.

24.01.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski