Aplikacja mojeIKP na telefon wzbogaciła się o kolejne funkcje

Pacjent Opieka zdrowotna

​Rozszerzona została aplikacja mobilna Ministerstwa Zdrowia mojeIKP. – W nowej wersji aplikacji użytkownicy mogą skorzystać ze skanera leków, a na swoim profilu zobaczą też zdarzenia medyczne, które były ich udziałem – infomuje Centrum e-Zdrowia. Drugie ułatwienie, to prostsze ustawienie przypomnienia o zażywaniu leku.

07.01.2023

Pacjent ma prawo do kopii, a oryginał dokumentacji medycznej może wypożyczyć

Pacjent Opieka zdrowotna

Oryginał badania USG stanowi dokumentację medyczną i pozostaje w placówce medycznej, w której to badanie wykonano – rozwiewa wątpliwości przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Pacjent zawsze ma prawo do wykonania kopii lub wypożyczenia oryginału zdjęcia, jednak pod warunkiem, że zwróci je do przychodni.

07.01.2023

Pomoc lekarska w Święto Trzech Króli bez rejonizacji

Pacjent

Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18 do 8 rano następnego dnia, można skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie obowiązuje rejonizacja - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Pomoc można uzyskać także dzwoniąc pod numer 800 137 200, czyli na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu.

06.01.2023

Brak zaufania do pracownika głównym hamulcowym L4 na żądanie

Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna

Deficyt zaufania pracodawców do pracowników w zakresie korzystania przez nich ze zwolnień lekarskich to główny argument przeciwko propozycji umożliwienia brania L4 bez konieczności wizyty u lekarza. Taka propozycja wyszła w ostatnich dniach ze środowiska lekarzy. To reakcja na falę zachorowań na grypę, która uderzyła w system podstawowej opieki zdrowotnej.

06.01.2023

Tracą ważność pierwsze certyfikaty wydane lekarzom - przypomina ZUS

Zawody medyczne

Pierwsze, wydane lekarzom w 2017 roku certyfikaty potrzebne do wydawania zwolnień lekarskich tracą ważność. Pobranie na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nowego, bezpłatnego certyfikatu jest proste i trwa zaledwie kilka minut - przypomina ZUS. Jeżeli certyfikat wygaśnie, a nie zostanie pobrany nowy, to podpisywanie dokumentów certyfikatem ZUS będzie niemożliwe.

05.01.2023

Zmiany w ustawie o wyrobach medycznych – nowe przepisy a influencer marketing

Rynek i konsument Zawody medyczne

​Z reklam wyrobów medycznych powinny zniknąć wizerunki lekarzy i farmaceutów, a influencerzy nie będą mogli reklamować wyrobów medycznych promowanej przez siebie marki, jeśli wyrób ten przeznaczony jest do używania przez użytkowników innych niż laicy. Niedostosowanie się do nowych przepisów podlega karze pieniężnej nawet do 2 milionów złotych.

04.01.2023

Zmienią się zasady stosowania przymusu bezpośredniego w szpitalach

Pacjent Opieka zdrowotna

Pomieszczenie do obserwacji osoby unieruchomionej będzie wyposażone w monitoring. To jedna ze zmian, które Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Uwzględnia ona wcześniejsze uwagi zgłaszane przez Komisję Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich (RPO). Obecnie monitoring może być stosowany tylko w przypadku izolacji pacjenta.

03.01.2023

Kwas hialuronowy wstrzyknie tylko lekarz? Wraca spór o branżę beauty

Pacjent Zawody medyczne

Zabiegi medycyny estetycznej mogą być niebezpieczne dla zdrowia. To argument za tym, aby doprecyzować, które z nich może wykonywać tylko lekarz. Obecnie - jak podkreślają prawnicy - jest w tym zakresie duża dowolność. Problem dostrzega również Ministerstwo Zdrowia, które zbiera opinie prawne dotyczące funkcjonowania branży beauty. Prawo.pl dotarło do jednej z nich.

03.01.2023

Lekarze i pielęgniarki znikną z reklam wyrobów medycznych

Rynek i konsument Zawody medyczne

Z reklam okularów korekcyjnych, materiałów opatrunkowych znikną postacie lekarzy i wizerunki innych osób wykonujących zawody medyczne. 1 stycznia 2023 r. weszły bowiem w życie przepisy ustawy o wyrobach medycznych, dotyczące ich reklamy. Z tym dniem obowiązuje też już zakaz kierowania do publicznej wiadomości reklam sprzętów specjalistycznych.

02.01.2023

Od 1 stycznia zmiany w refundacji wyrobów medycznych

Pacjent Opieka zdrowotna

Zlecenia na refundację rękawiczek uciskowych, wózków inwalidzkich czy inhalatorów pneumatycznych tracą ważność z dniem 1 stycznia 2023 r. Chodzi o zlecenia wystawione, potwierdzone, a także częściowo zrealizowane. Tego dnia bowiem wchodzi w życie rozporządzenie zmieniające zasady refundacji wyrobów medycznych.

01.01.2023

Wchodzi w życie ustawa przesuwająca z budżetu do NFZ finansowanie części świadczeń

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W niedzielę 1 styczna 2023 r. wchodzi w życie ustawa, która umożliwia m.in. przekazanie 6 mld zł z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia do Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Według nowych przepisów dodatkowo NFZ ma finansować niektóre zadania, za które tej pory odpowiadało Ministerstwo Zdrowia. Chodzi w sumie o 13,1 mld złotych. 

01.01.2023

Największy w Polsce magazyn leków otwarto w Łodzi

Farmacja

Otwarty właśnie w Łodzi, największy w kraju magazyn farmaceutyczny, to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla zapewnienia bezpieczeństwa lekowego milionów pacjentów. – W czasie kolejnych kryzysów najpierw pandemicznego, a teraz spowodowanego wojną w Ukrainie – każda inwestycja w bezpieczeństwo lekowe Polaków napawa optymizmem - podkreślają eksperci.

01.01.2023

Niechciane dziecko łatwiej zostawić w oknie życia, ale dla jego dobra lepiej - w szpitalu

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Okna życia z założenia mają ratować niemowlęta, którymi rodzice nie chcą lub nie mogą się zająć. Choć cel jest szczytny, sytuacja prawna takiego dziecka już na początku jest mocno utrudniona, a ewentualna szansa na adopcję przesunięta nawet o kilka miesięcy. Dlatego dla dziecka zdecydowanie lepszą alternatywą jest pozostawienie go szpitalu, choć wymaga to od matki większego zaangażowania.

31.12.2022

Personel niemedyczny - nieprecyzyjne zasady przyznawania podwyżek

Prawo pracy Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Pracownicy niemedyczni podmiotów leczniczych, np. zaopatrzenia, referenci, obsługa techniczna, informatycy powinni otrzymać podwyżki, choć tzw. ustawa podwyżkowa nie precyzuje zasad ich przyznawania oraz terminu wypłaty. Związkowcy zaznaczają, że wzrost wynagrodzeń wśród pracowników niemedycznych jest poniżej spodziewanej wartości, wynikającej ze średniej wzrostu płac.

30.12.2022

Pacjent uciekający ze szpitala może być poszukiwany przez policję

Pacjent

Pacjent ma prawo opuścić szpital. Jednocześnie jednak szpital i pracujący w nim medycy są w pewnym zakresie za stan pacjenta odpowiedzialni. Dlatego pacjent, który na przykład opuszcza szpitalny oddział ratunkowy (SOR) bez wypisu, musi liczyć się z tym, że personel zawiadomi policję.

29.12.2022

Z ustawy znikną określenia: osoba "chora psychicznie" i "upośledzona umysłowo"

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Już nie osoba chora psychicznie, ale osoba z zaburzeniami psychotycznymi i nie upośledzona umysłowo, ale z niepełnosprawnością intelektualną. To zmiany terminologii, którą proponuje Ministerstwo Zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, które mają chronić przed stygmatyzacją. Zainteresowani chwalą eliminowanie przestarzałych, niejasnych i pejoratywnych określeń.

28.12.2022

Zgody na zabieg medyczny małoletniego udziela przedstawiciel ustawowy

Pacjent Opieka zdrowotna

W przypadku pacjenta małoletniego, całkowicie ubezwłasnowolnionego lub niezdolnego do świadomego wyrażania zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innego świadczenia, prawo do podejmowania decyzji mają przedstawiciele ustawowi. W przypadku braku przedstawiciela ustawowego prawo to, w odniesieniu do badania, może wykonać opiekun faktyczny.

26.12.2022

Dobre jedzenie w szpitalach obniża koszty - uczelnie wprowadzają zajęcia z żywienia

Pacjent Szkolnictwo wyższe

Cztery uczelnie medyczne wprowadziły do programu nauczania zajęcia z żywienia klinicznego. To odpowiedź na to, że aktualny program studiów w niewystarczający sposób obejmuje to zagadnienie. Tymczasem wprowadzenie systemów ułatwiających stosowanie samych tylko doustnych odżywek u pacjentów hospitalizowanych zmniejsza koszty szpitalne o około 10 proc.

24.12.2022

W UE konsumpcja antybiotyków spada, w Polsce wciąż zażywa się ich za dużo

Pacjent

W ciągu ostatniego roku antybiotyki przyjęło 23 proc. Europejczyków - wynika z Eurobarometru. Jest to najniższy odsetek od lat. Wciąż jednak połowa Europejczyków pozostaje w mylnym przeświadczeniu, że antybiotyki zabijają wirusy. W Polsce, co piąty antybiotyk przepisywany jest niepotrzebnie, przez co maleje ich skuteczność w walce z naprawdę groźnymi infekcjami – alarmują eksperci. 

23.12.2022