Prezydent proponuje zmiany w ustawie o Funduszu Medycznym

Podwyższenie limitu wydatków z Funduszu Medycznego, dodanie nowych kategorii świadczeń, w tym diagnostyki genowej dzieci i młodzieży, inwestycje w innowacyjne wyroby medyczne - to niektóre ze zmian zawartych w prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw, opisane przez prawników Kancelarii prawnej KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

18.10.2022

Antyszczepionkowi rodzice mogą spać spokojnie - system ma luki

Pacjent Zawody medyczne

Elektroniczny system, który ułatwiłby nadzór sanepidu nad obowiązkiem wykonywania szczepień ochronnych, jest niedopracowany. Jeśli obowiązek wpisywania do niego danych wejdzie w życie, rodziców może czekać zalew powiadomień od inspekcji sanitarnej, nawet jeśli zgodnie z obowiązującymi przepisami, zaszczepią swoje dzieci. Dlatego obligatoryjność e-Karty Szczepień w najbliższej przyszłości nie wydaje się realna - oceniają eksperci.

18.10.2022

Projekt e-Gabinet+ na komputery dla POZ - jest już 76 umów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce wyposażyć placówki POZ w sprzęt komputerowy oraz udostępnić im aplikację e-Gabinet+, która ułatwia obsługę pacjentów i raportowanie do NFZ. Nabór do projektu e-Gabinet+ jest otwarty. Aby skorzystać ze wsparcia nie jest wymagany wkład własny. Dotąd umowy na wsparcie gabinetu podpisało 76 placówek.

17.10.2022

Skierowanie "pilne" tylko w teorii - pacjent i tak musi odczekać swoje

Pacjent Opieka zdrowotna

Skierowania do specjalisty ze wskazaniem „pilne” nie wszędzie są respektowane. I choć jest to działanie niezgodne z prawem, jest na nie ciche przyzwolenie. NFZ przyznaje, że świadczy to o nieprawidłowym zarządzaniu kolejnością udzielania świadczeń, ale widoków na zmianę tej sytuacji nie ma. Pacjenci kierują skargi do Rzecznika Praw Pacjenta.

17.10.2022

Pacjenci unikają kwarantanny, choć od wielu miesięcy takiego obowiązku nie ma

Koronawirus

Osoby z objawami wskazującymi na zakażenie Covid-19, zaobserwowanymi u siebie lub u swoich dzieci odwołują wizyty lekarskie. Nie chcą robić testu w poradniach POZ, bo obawiają się izolacji i objęcia rodziny kwarantanną. Nie wiedzą, że obowiązek pozostawania w domu po wykryciu koronawirusa zniesiono już w marcu 2022 roku - zauważają lekarze.

15.10.2022

RPO zaniepokojony płatnymi eksperymentami z wykorzystaniem komórek macierzystych

Pacjent

Po kolejnych komercyjnych eksperymentach medycznych z wykorzystaniem komórek macierzystych część pacjentów miała doznać uszczerbku na zdrowiu. - To ponowny przyczynek do dyskusji nad bezpieczeństwem takich badań, sposobem ich reklamowania i oferowania pacjentom oraz etycznością pobierania opłat za udział w nich - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. 

14.10.2022

Polska w ogonie dostępności do środków antykoncepcyjnych w Europie

Pacjent Opieka zdrowotna

Polska plasuje się w grupie krajów europejskich z najgorszym dostępem do antykoncepcji. Zamknęliśmy ranking jako jedyny kraj, który cofa się pod względem dostępu do środków antykoncepcyjnych - wynika z zestawienia Europejskiego Forum Parlamentarnego na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF) za 2022 rok.

14.10.2022

Za kwas hialuronowy w reklamie - drakońskie kary

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Sektor medycyny estetycznej czeka rewolucja. Przepisy, które niedługo wchodzą w życie, zakazują bowiem pod groźbą kary do 2 milionów złotych reklamy sprzętów specjalistycznych, w tym implantów, wyrobów opartych na laserze czy kwasie hialuronowym. Nowe regulacje dotyczą ogłoszeń w tradycyjnych mediach, ale także internetu i social mediów. Zakaz obejmie więc także działalność influencerską.

14.10.2022

Wiśniewski: Rząd postanowił wytransferować do kilkunastu miliardów złotych z NFZ

Jednorazowe przekazanie pieniędzy z funduszu zapasowego NFZ do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oznacza przekazanie środków milionów Polaków, którzy uczestniczą w solidarnościowym systemie opieki zdrowotnej, poza budżet państwa, na bliżej nieokreślone cele - mówi o założeniach projektu zmian w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty Wojciech Wiśniewski, prezes Public Policy, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.

13.10.2022

Córka "terytorialsa" zostanie przyjęta do szpitala bez kolejki

Pacjent Opieka zdrowotna

Policjanci, strażacy, żołnierze zawodowi, "terytorialsi" oraz ich rodziny mieliby otrzymać prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, poza kolejnością w szpitalach podlegających MSWiA i MON. Zakłada to projekt ustawy przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Rozszerzenie przywileju korzystania ze świadczeń poza kolejnością oznaczałoby, że pozostali pacjenci poczekają na zabieg lub operację jeszcze dłużej.

13.10.2022

Samorządy mają wątpliwości, kto będzie mógł wydać jodek potasu

Pacjent

Informacje o miejscach, w których w sytuacji zagrożenia będzie można otrzymać jodek potasu, publikują na swoich stronach internetowych kolejne samorządy. Gminy punktują też niejasności w przepisach dotyczących tego, kto będzie mógł wydać tabletkę mieszkańcowi. Inne zasady wynikają bowiem z rekomendacji resortu zdrowia, a inne z planów wojewody.

12.10.2022

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zatrudnił anestezjologów na kardiochirurgii

Pacjent Zawody medyczne

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zatrudniono nowych anestezjologów, którzy uczestniczą w operacjach kardiochirurgicznych u dzieci. Wcześniej z powodu braku lekarzy drastycznie ograniczono liczbę zabiegów planowych. - W najbliższym czasie placówka będzie mogła wykonywać więcej operacji kardiochirurgicznych niż w ostatnich latach - zapewniają przedstawiciele ICZMP.

10.10.2022

Eksperci: Aktualizacja stawki refundacyjnej za dializy, to konieczność

Pacjent

Pogłębiającemu się kryzysowi w dializoterapii winna jest podstawowa stawka refundacyjna za leczenie, która nie uległa zmianie od 10 lat, a co za tym idzie – nie jest w stanie pokryć bieżących kosztów związanych z leczeniem dializacyjnym pacjenta. Do tego dochodzą rosnące koszty działalności i galopująca inflacja - zaznacza Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

10.10.2022

Szpitale będą musiały zadbać o cyberbezpieczeństwo - szykuje się zmiana przepisów

Finansowanie zdrowia RODO

System ochrony zdrowia stanie się częścią krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, co oznacza nowe obowiązki dla szpitali. Uczestnicy niedawnej konferencji „Zmiany w ochronie zdrowia 2022 r.” zgadzali się, że obecnie dane w szpitalach nie są dostatecznie chronione. Ich zdaniem wyzwaniem już teraz jest brak specjalistów IT, przeszkolenie personelu i finansowanie.

10.10.2022

Papierowe bilanse zdrowia w szkołach przejdą do lamusa, ale niezbyt szybko

Pacjent Szkoła i uczeń Zawody medyczne

Pielęgniarki i higienistki szkolne mają mieć łatwiej – resort zdrowia chce wprowadzić elektroniczny obieg informacji o problemach zdrowotnych ucznia poprzez IKP. Założenie samo w sobie słuszne, tyle tylko że pielęgniarki szkolne w zdecydowanej większości nie posługują się komputerami, nie ma ich także w ich gabinetach szkolnych. Przyszłą sieć informatyczną ma dopiero sfinansować NFZ.

10.10.2022

Organizacje pacjentów apelują o poprawę systemu diagnostyki oraz leczenia raka piersi

Pacjent Finansowanie zdrowia

Skuteczniejsze badania przesiewowe, wskazanie ośrodków osiągających najlepsze wyniki w leczeniu, egzekucja wymogów dotyczących ośrodków chirurgii w radykalnym leczeniu oraz szybkie aktualizowanie listy leków refundowanych – to postulaty organizacji pacjentów, które podpisały wspólny apel dotyczący poprawy systemu diagnostyki oraz leczenia raka piersi. Dokument został przekazany do Ministerstwa Zdrowia.

08.10.2022

Nie tylko na wsi brakuje lekarzy POZ – potrzebna jest polityka zarządzania personelem

Pacjent Opieka zdrowotna

Dostęp do placówek ochrony zdrowia na wsi znacząco odbiega od tego, jaki mają zapewniony osoby z dużych miast – wskazuje raport o stanie zdrowia mieszkańców wsi opublikowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. – Wsie to mniejsza liczba placówek, brak wysokospecjalistycznych ośrodków, a więc także mniejsze szanse na rozwój zawodowy – tłumaczy brak chętnej do pracy kadry, dr Piotr Pawliszak, p.o. prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

08.10.2022

Sejm odrzucił senackie poprawki do ustawy o medycynie laboratoryjnej 

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Sejm odrzucił w piątek wszystkie poprawki Senatu do ustawy o medycynie laboratoryjnej. W ustawie określono zasady i warunki wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej, wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz nadzoru i kontroli laboratoriów.

07.10.2022

Blokowanie fuzji szpitali niekonstytucyjnymi "wrzutkami" do ustawy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Podmioty tworzące szpitale, które są w długach, szukają sposobów na obniżenie kosztów. Dlatego Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu postanowił połączyć dwa swoje szpitale. Możliwość tę chcą zablokować posłowie PiS za pomocą "legislacyjnej wrzutki" wprowadzonej do ustawy o medycynie laboratoryjnej. Senat "wrzutki" chciał z ustawy usunąć, jednak Sejm się na to nie zgodził.

07.10.2022

Narodowy Instytut Kardiologii otworzył Oddział Mechanicznego Wspomagania i Transplantacji Serca

Pacjent Opieka zdrowotna

Do nowo otwartego oddziału trafią pacjenci z ciężką postacią niewydolności serca – wymagającej specjalistycznej opieki kardiologicznej. Opieką może zostać objętych nawet 200 chorych rocznie. Uruchomienie nowego oddziału w NIKard, to ostatni etap kilkuletniej inwestycji, w ramach, której powstało m.in. nowoczesne Centrum Zaburzeń Rytmu Serca wraz z blokiem elektroterapii.

06.10.2022