Zakup nowych łóżek szpitalnych to konieczność

Finansowanie zdrowia

Jak podaje resort zdrowia w założeniach projektu uchwały Rady Ministrów o ustanowieniu „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych” – ponad połowa łóżek w polskich szpitalach ma więcej niż kilkanaście lat, i nie spełnia swoich funkcji. Na wymianę łóżek rząd chce przeznaczyć 250 mln zł z Funduszu Medycznego. Przetarg odbędzie się w przyszłym roku.

08.11.2021

Najwyższe podwyżki dla niektórych lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów oraz diagnostów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od 1 lipca 2022 roku wzrosną minimalne pensje w ochronie zdrowia. Z porozumienia zawartego pomiędzy ministrem zdrowia a zespołem trójstronnym Rady Dialogu Społecznego wynika, że zmiany w tabeli wynagrodzeń będą duże. Najbardziej zyskają lekarze z pierwszym stopniem specjalizacji i pielęgniarki ze średnim wykształceniem. Nie ma jednak pewności, że na podwyżkach medyków, zyskają pacjenci.

08.11.2021

MZ: Można przerwać ciążę, gdy życie lub zdrowie matki zagrożone

Opieka zdrowotna

W przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety, np. podejrzenia zakażenia dotyczącego jamy macicy, krwotoku itp., zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży w oparciu o obowiązujące przepisy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. I opublikowało zalecenia w tej sprawie.

07.11.2021

Jest porozumienie w sprawie płac w zdrowiu, ale bez protestujących pod kancelarią premiera

Zawody medyczne

Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego podpisał porozumienie z ministrem zdrowia w sprawie podwyżki płac. Ma kosztować 6,5 mld zł. Co zrobi Ogólnopolski Komitetem Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, który nie uczestniczył w tych rozmowach? Ostatnio chciał rozmawiać z premierem. I zapowiedział, że gdy nie dojdzie do rozmów, medycy zaczną wypowiadać klauzule opt-out, czyli będą pracować krócej.

05.11.2021

Lekarze boją się wyższych kar za nieumyślne błędy - systemu to nie naprawi

Prawo karne Zawody medyczne

Samorząd lekarski sprzeciwia się zmianom prawa zaostrzającym odpowiedzialność karną lekarzy i lekarzy dentystów. Jego zdaniem karą za błąd medyczny popełniony nieumyślnie nie powinno być pozbawienie wolności, zwłaszcza lekarza, który jest przemęczony przez złą organizację pracy. Naczelna Rada Lekarska ocenia, że nie wpłynie to na poprawę standardów jakości w ochronie zdrowia.

05.11.2021

Zmieniają się zasady przyznawania dodatku covidowego dla medyków

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Obowiązujące od 1 listopada zasady przyznawania dodatku covidowego mają być bardziej przejrzyste, co ma ułatwić kierownikom placówek decyzję, kto jest do niego uprawniony. Personel medyczny otrzyma dodatkowe wynagrodzenie covidowe za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

04.11.2021

Wyrok TK groźny dla pacjentek i lekarzy. Potrzebne standardy działania

Prawo karne Opieka zdrowotna

Czy to wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przyczynił się do śmierci 30-letniej kobiety? Być może w tej konkretnej sprawie - nie, jednak zdaniem prawników ten wyrok powoduje, że lekarze kierują się czasem strachem, a nie wiedzą medyczną. Konieczne są standardy pokazujące, kiedy życie i zdrowie kobiety jest ważniejsze od życia płodu i zapewnienie lekarzom m.in. możliwości konsultacji z drugim specjalistą.

03.11.2021

Ruszyła rejestracja na trzecią dawkę szczepionki dla wszystkich pełnoletnich osób

Koronawirus szczepienia

Od 2 listopada wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia, otrzymały pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna) lub Vaxzevria (AstraZeneca) lub jedną dawkę szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen, mogą umawiać się na szczepienie dawką przypominającą. Warunek to upływ co najmniej 6 miesięcy od ukończenia dotychczasowego, pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

02.11.2021

Od 1 listopada obowiązuje nowa lista leków refundowanych

Farmacja

Na nowej liście refundacyjnej znalazło się 57 nowych produktów bądź nowych wskazań, natomiast 50 produktów bądź wskazań figurujących w poprzednim obwieszczeniu zostało od 1 listopada z niego usuniętych. Dla części produktów zmieni się też dopłata pacjenta.

01.11.2021

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej skierowany do uzgodnień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wprowadzenie nowego modelu organizacji i zarządzania opieką onkologiczną, który ma usprawnić organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii dorosłych - to cel skierowanego przez Ministerstwo Zdrowia do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

30.10.2021

Ustawa mająca chronić zwierzęta doświadczalne z poprawkami Senatu

Senat opowiedział się za przyjęciem - z poprawkami - nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych. Zmiany mają dostosować polskie przepisy w tym zakresie do unijnej dyrektywy i m.in. zapobiegać zbędnemu bólowi czy cierpieniu zwierząt wykorzystywanych w badaniach.

29.10.2021

Medycy zmienią formę protestu - czas pracy zgodnie z kodeksem

Prawo pracy Zawody medyczne

Protestujacy przed kancelarią premiera przedstawiciele środowisk medycznych zapowiadają przekształcenie formy protestu. Zapowiadają, że bedą zachęcać medyków, aby zadbali o swoje zdrowie i nie przekraczali limitowanego etatem czasu pracy. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że placówki medyczne nie mogą pozwolić sobie na wprowadzenie norm zatrudnienia, ponieważ wtedy nie zepną się grafiki.

29.10.2021

Czwarta fala pandemii już jest, a strategii walki brak. Będzie dużo zgonów

Koronawirus

Dokładnie dwa miesiące temu minister zdrowia zapowiedział, że przy wzroście zakażeń wrócą ograniczenia regionalne. Obecnie czerwonymi strefami powinny być już dwa województwa, tymczasem rząd przedłuża aktualnie obowiązujące ograniczenia do końca listopada. Zdaniem ekspertów brak jakichkolwiek działań sprawi, że Polska będzie przodować w rankingu zgonów nadmiarowych.

29.10.2021

Z braku ustawy Polska może być wykluczona z badań klinicznych

Farmacja

​Organizacje reprezentujące branżę farmaceutyczną są zaniepokojone przedłużaniem się prac nad ustawą o badaniach klinicznych. Alarmują, że dalsza zwłoka może oznaczać paraliż w sektorze badań klinicznych, skutkujący brakiem możliwości udziału w tych badaniach polskich pacjentów oraz wymiernymi stratami dla sektora i ośrodków badawczych.

28.10.2021

Na braku stażu zaoszczędzi budżet, stracą pacjenci i młodzi lekarze

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że chce zlikwidować staż podyplomowy dla lekarzy, by szybciej trafili oni na rynek. To jednak oznacza, że nie będzie musiało finansować praktycznej nauki zawodu. Problem w tym, że na oszczędnościach w budżecie stracą i pacjenci, i młodzi lekarze. W środę pod petycją w sprawie pozostawienia stażu, bo studia są zbyt teoretyczne, podpisało się już ponad 5 tys. osób.

28.10.2021

Będzie nowy model psychiatrii dziecięcej

Nowy model systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zakłada stworzenie sieci ośrodków w ramach trzech poziomów referencyjnych. Każdy poziom referencyjny będzie udzielał pomocy pacjentom o różnych potrzebach zdrowotnych - zapowiada Adam Niedzielski, minister zdrowia.

27.10.2021

Fundusz Medyczny zamiast pomagać, szkodzi pacjentom

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyszłym roku, zgodnie z projektem ustawy budżetowej, do pacjentów i szpitali ma trafić 2,2 mld złotych z Funduszu Medycznego. Nie oznacza to jednak, że tak się stanie. W tym roku wydano zaledwie ok. 200 mln zł, choć planowano 1,8 mld zł. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że te pieniądze nie przepadną. Eksperci podkreślają, że gdyby trafiły do NFZ, pacjenci by z nich skorzystali. Tymczasem czekają „zamrożone”, choć potrzeby ochrony zdrowia są ogromne.

27.10.2021

Minister zdrowia zlikwiduje staż zawodowy lekarzy

Zawody medyczne

Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zwróciła się we wtorek do ministerstwa zdrowia o zniesienie obowiązkowego stażu zawodowego dla lekarzy. Postulaty poparło Ministerstwo Zdrowia - minister podkreślił, że za wdrożeniem takiego rozwiązania przemawia przygotowanie lekarzy i umiejętności nabyte w procesie kształcenia oraz sytuacja epidemii.

26.10.2021

Kredyty pomogą uczelniom, a nie studentom medycyny

Dla studenta Zawody medyczne

Proponowane przez rząd kredyty na studia medyczne, które trzeba będzie odpracować w polskich szpitalach i przychodniach, mają powstrzymać lekarzy przed emigracją i zwiększyć pacjentom dostęp do nich. Sami zaiteresowani podchodzą jednak do projektu sceptycznie, a eksperci obawiają się, że jego jedynym efektem będzie wyższe czesne na odpłatnych kierunkach lekarskich. 

26.10.2021

Od 2 listopada trzecia dawka szczepionki dla wszystkich pełnoletnich osób

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w poniedziałek, że od 2 listopada planowane jest rozpoczęcie szczepienia dawką przypominającą wszystkich chętnych pełnoletnich osób. Obecnie prawo do takich szczepień mają osoby powyżej 50 roku życia i personel medyczny.

25.10.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski