Po niedzieli poselski projekt w sprawie szczepień powinien trafić do Sejmu

Koronawirus szczepienia

Projekt w sprawie uprawnienia prcodawców do sprawdzania, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko Covid-19, jest już w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości podpisany, lada dzień powinien być złożony w sejmie. Nie chcieliśmy już przedłużać prac rządowych, w związku z tym został on złożony jako projekt poselski – powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.

20.11.2021

Koncentracja na rynku aptek. DOZ z warunkową zgodą UOKiK na przejęcia

Rynek i konsument Farmacja Ochrona konkurencji

Szykuje się koncentracja na rynku farmaceutycznym. Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez DOZ kontroli nad spółkami Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18. Transakcja ta jest jednak uzależniona od sprzedaży jednej apteki w województwie zachodniopomorskim.

18.11.2021

Uzdrowiska dostaną pieniądze z NFZ, jeśli oddadzą te z tarczy antykryzysowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Wsparcie finansowe dla uzdrowisk, które ma być dla nich kołem ratunkowym za dziewięć miesięcy zamknięcia w czasie pandemii, jest jak kamień u szyi. Posłowie bowiem pozwalają im zachować 70 proc. zaliczek, jakie otrzymały z NFZ na poczet realizacji kontraktu, pod warunkiem że oddadzą wsparcie z tarczy antykryzysowej. Wielu uzdrowiskom może to się nie opłacać.

18.11.2021

Przywileje dla ratowników medycznych: dodatek wyjazdowy i prawo do wykonywania szczepień

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W środę Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ma m.in. wprowadzi ważne zmiany dla ratowników medycznych. Jedna z nich to dodatek wyjazdowy dla tych jeżdżących w karetkach, ale także tych z pogotowia lotniczego, przysługujący z mocą wsteczną od października. Ponadto wszyscy ratownicy będą mogli wykonywać szczepienia obowiązkowe.

18.11.2021

Wzrosną płace medyków w wojskowych komisjach lekarskich

Zawody medyczne

Pracujący w wojskowych komisjach lekarskich lekarze oraz personel medyczny, będą więcej zarabiać. Tak wynika z założeń wpisanych do wykazu prac legislacyjnych rządu. Ile wyniosą podwyżki jednak nie wiadomo. Mają zachęcić lekarzy i średni personel medyczny do podejmowania pracy w powiatowych i wojewódzkich komisjach.

17.11.2021

Test na Covid-19 można zlecić sobie... samemu

Koronawirus

Rodzice uczniów na kwarantannie skarżą się, że lekarze rodzinni nie chcą wystawiać im skierowań na testy przeciwko Covid-19. Tyle, że lekarze na test kierują pacjentów objawowych. Pozostali mogą je uzyskać, dzwoniąc na infolinię Sanepidu lub przez internet. Lekarze zaś zwracają uwagę, że wiele osób wciąż odmawia wykonania testu, przez co szerzy się pandemia.

16.11.2021

Medycy Na Granicy odwołali ostatni dyżur. Jutro zastąpią ich ratownicy PCPM

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Medycy mieli dyżurować w pobliżu granicy polsko-białoruskiej do 15 listopada. W nocy z 13 na 14 listopada br. nieznani sprawcy zaatakowali ich bazę, zdewastowali auta. Dlatego medycy postanowi odwołać swój ostatni dyżur. Już 16 listopada w okolice granicy strefy objętej stanem wyjątkowym ruszą ratownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

15.11.2021

Dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu lekarza jak dowód osobisty

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w dokumentach potwierdzających prawo wykonywania zawodu lekarza oraz lekarza dentysty. Papierowe książeczki zostaną zastąpione przez plastikowe karty przypominające dowód osobisty. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w tej sprawie.

15.11.2021

Szpitali nie będzie stać na wdrożenie ustawy o jakości

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W projekcie ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta nie są wskazane źródła finansowania wdrożenia nowych procedur czy badań satysfakcji pacjentów – alarmują szpitale. To zaś rodzi niebezpieczeństwo, że jakość będzie, ale kosztem pacjentów. Dlatego samorządy i organizacje pracodawców apelują o pieniądze na ten cel.

15.11.2021

Trzecia dawka szczepionki przeciwko Covid-19 - wszystko, co warto wiedzieć

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 2 listopada wszyscy, którzy ukończyli 18 lat i zaszczepili się skutecznie dwiema dawkami, co najmniej sześć miesięcy temu, mogą przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer lub Moderna. Zarejestrować można się przez infolinię, sms, Internetowe Konto Pacjenta, czy w punkcie szczepień. E-skierowania są wystawiane automatycznie, także ozdrowieńcom. Trzecia dawka wydłuża o rok ważność certyfikatu covidowego.

15.11.2021

Eksperci PAN: Władze nie reagują adekwatnie do zagrożenia Covid-19

Koronawirus szczepienia

Poważny niepokój budzi brak adekwatnej do powagi sytuacji epidemicznej reakcji ze strony władz państwowych. W konfrontacji z czwartą fala zachorowań na COVID-19 w Polsce każdy z nas został pozostawiony samemu sobie - stwierdza w najnowszym stanowisku zespół do spraw COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademi Nauk. I apeluje o przyjmowanie trzeciej dawki szczepionki.

13.11.2021

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w rankingu „Best Global Universities”

Zawody medyczne

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zajął najwyższe miejsce spośród wszystkich polskich uczelni medycznych w kolejnej edycji rankingu „Best Global Universities”. Należy on do najbardziej prestiżowych rankingów akademickich świata. Tym razem sklasyfikowano 1750 uczelni z 90 krajów, w tym aż 42 z Polski.

13.11.2021

NFZ zmienił plan finansowy. Są dodatkowe środki na onkologię

Pacjent Finanse Opieka zdrowotna

O ponad miliard złotych wzrosły środki w planach finansowych oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia – przekazał w piątek NFZ. To efekt m.in. zmiany wyceny niektórych świadczeń. Korekty w planie finansowym NFZ zostały zaakceptowane przez resorty finansów i zdrowia.

12.11.2021

Śmierć kobiety w ciąży. Rzecznik interweniuje w MZ i NFZ

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia ma dokonać kontroli w szpitalu w Pszczynie. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przesłanie jej wyników i pyta również czy Ministerstwo Zdrowia planuje własną kontrolę po tej tragedii i czy rozważa wystąpienie do konsultanta w ochronie zdrowia o ocenę leczenia pacjentki.

12.11.2021

Wciąż brakuje szczepionek na grypę, a liczba chorych rośnie

Opieka zdrowotna Farmacja

Wzrosło zainteresowanie szczepieniem na grypę, ale w wielu aptekach brakuje preparatów, mimo że Polska zamówiła ich więcej niż dotychczas. Tymczasem od 1 do 7 listopada 2021 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 100 574 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało, że w listopadzie szczepionek nie powinno brakować, ale wciąż jest ich mało.

11.11.2021

Technicy elektroradiologii przygotowują się do strajku

Zawody medyczne

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektrokardiologii grozi strajkiem. Elektrokardiolodzy czują się upokorzeni, bo jako jedyna grupa techników zostali zdegradowani i zaszeregowani wraz z grupą opiekunów medycznych i innych zawodów ze średnim wykształceniem w porozumieniu między ministrem zdrowia a zespołem trójstronnym Rady Dialogu Społecznego.

10.11.2021

Wizyty dorosłych u specjalisty z większą wyceną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do konsultacji publicznych trafił projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczący wyceny świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Jest propozycja wyższego wskaźnika przy rozliczaniu za pierwszą wizytę u wybranych specjalistów. Uwagi do projektu można zgłaszać do 12 listopada.

10.11.2021

Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej przedłużony o rok

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyjetej we wtorek uchwale Rada Ministrów przedłużyła o rok Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, a także zwiększyła środki na jego realizację. W przyszłym roku będzie to 75 mln zł, to jest o 10 mln zł więcej niż w 2021 r. Program jest realizowany od 10 lat.

09.11.2021

Nowak już będzie prezesem NFZ, nie pełniącym obowiązki

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Rada Narodowego Funduszu Zdrowia pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Filipa Nowaka na stanowisko prezesa NFZ, a minister zdrowia oficjalnie powołał go na to stanowisko. Nowak był pełniącym obowiązki prezesa od 26 sierpnia 2020 roku, od kiedy Adam Niedzielski przestał szefować NFZ i został ministrem zdrowia.

09.11.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski