17 sierpnia 2017 roku minął termin składania ofert na ostatni duży przetarg związany z systemem e-zdrowie. Jednak do otwarcia dokumentów nie doszło z powodu skarg firm – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Korzystanie z suplementów diety stało się powszechne; Polacy przyjmują je w nadmiarze, bez konsultacji z lekarzem – alarmuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Eksperci przypominają, że najzdrowsze jest wyrównywanie niedoborów pokarmowych właściwą dietą.
Ząbki: dobiega końca budowa szpitala psychiatrycznego
W podwarszawskich Ząbkach dobiega końca budowa najnowocześniejszego szpitala psychiatrycznego w Polsce. Będzie on proekologiczny, ale przede wszystkim przyjazny pacjentom. Wartość inwestycji wynosi 118 mln zł.
Lekarka ratująca dzieci przed ołowicą honorową obywatelką Katowic
Pediatra Jolanta Wadowska-Król, która w latach 1974-1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę setki dzieci mieszkających w pobliżu huty, została w poniedziałek wyróżniona tytułem honorowej obywatelki Katowic.
Akt oskarżenia w sprawie błędu lekarza, który spowodował śmierć pacjenta
Akt oskarżenia w sprawie dyżurnego chirurga z koszalińskiego szpitala, który popełnił błąd skutkujący śmiercią pacjenta, skierowała do koszalińskiego sądu Prokuratura Regionalna w Szczecinie.
Zaświadczenia lekarskie dla żłobków i przedszkoli bez podstawy prawnej
Przed przyjęciem do placówki edukacyjnej najmłodszych dzieci wymaga się od ich rodziców przedstawienia zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań zdrowotnych dotyczących pobytu w żłobku czy przedszkolu. Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego zapewniają, że takie zaświadczenia nie tylko nie są konieczne, ale żądanie tych dokumentów nie ma żadnej podstawy prawnej.
Stowarzyszenie „Nasz Otwock” organizuje akcję pod nazwą „Otwocka Koperta Życia”, której celem jest usprawnienie niesienia pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców. Ma służyć sprawniejszej pomocy między innymi w przypadku zasłabnięcia osoby starszej, ma pomóc osobom przewlekle chorym oraz samotnym.
Gdańsk: Szpital Mikołaja Kopernika będzie miał lądowisko oraz centrum urazowe dla dzieci
Na terenie Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku powstanie lądowisko dla helikopterów. Umowa na jego budowę została podpisana między spółką Copernicus a Ministerstwem Zdrowia. Prace już się rozpoczęły. Lądowisko ma być gotowe w drugiej połowie 2018 roku.
Od 1 lipca 2018: tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie
Od 1 lipca 2018 roku obowiązywać będą wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie, które wyprą papierowe druki. Takie rozwiązanie usprawni pracę lekarzy i przedsiębiorców oraz ułatwi życie pracownikom – podkreślają eksperci ZUS. Każdy pracodawca, który ma profil na Platformie Usług Elektronicznych, otrzymuje natychmiast wiadomość o wystawieniu jego pracownikowi e-ZLA i dane dotyczące samego zwolnienia.
Ponad 3 mln zł przeznaczył samorząd województwa mazowieckiego na adaptację pomieszczeń w radomskim oddziale Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Koszt inwestycji wyniesie 4 617 009,41 zł.
Seria produktu Erwinase może być niebezpieczna dla pacjentów
Firma Jazz Pharmaceuticals UK Limited poinformowała, że zaobserwowano występowanie niewielkich ilości cząstek stałych na korku lub na powierzchni zliofilizowanej bryłki w niektórych fiolkach produktu Erwinase pochodzących z serii 183G.
Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił projekt nowelizacji zarządzenia prezesa w sprawie wyceny wysokospecjalistycznych świadczeń w kardiochirurgii – informuje Rzeczpospolita.
Pacjenci, wybierając prywatną placówkę medyczną, poza profesjonalizmem lekarza i jakością usługi szukają coraz częściej czegoś więcej. Liczy się dla nich zaufanie do lekarza, komfort gabinetu, poczucie bezpieczeństwa oraz siła marki. Dlatego w świecie medycyny budowanie spójnej marki jest równie ważne, jak w innych branżach.
NRL: trzeba zweryfikować zasady ustalania miejsc zdawania egzaminów medycznych
Według Naczelnej Rady Lekarskiej potrzebna jest pilna weryfikacja zasad, według których Centrum Egzaminów Medycznych ustala miejsce zdawania Lekarskiego Egzaminu Końcowego oraz Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego. Prezes Rady zwrócił się do dyrektora Centrum o wyjaśnienie, z jakiego powodu skierowano lekarzy do zdawania egzaminu w miejscowościach odległych od ich miejsca zamieszkania.
Naczelna Rada Lekarska: potrzebna dyskusja na temat norm czasu pracy
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz zwrócił się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z prośbą o rozpoczęcie dyskusji na temat przywracania w służbie zdrowia bezpiecznych norm czasu pracy, a w szczególności dyskusji nad dalszym funkcjonowaniem w polskim systemie prawnym i kształtu klauzuli opt-out.
MZ: projekt ustawy o transplantacji do końca 2017 roku
Ministerstwo Zdrowia informuje, że powołany przez ministra zespół roboczy opracowuje projekt ustawy regulującej kwestie pobierania, przechowywania, przeszczepiania i zastosowania u ludzi komórek, tkanek i narządów. Zespół ma przedstawić projekt ustawy do 31 grudnia 2017 roku.
Ministerstwo Zdrowia odznaczyło dawców przeszczepu
8 września 2017 roku w Ministerstwie Zdrowia odbyła się druga tegoroczna część uroczystości wręczenia odznak „Zasłużony Dawca Przeszczepu”. Uhonorowane zostały osoby, które zdecydowały się oddać do przeszczepienia swoje narządy, komórki lub tkanki.
Prywatny szpital, zbudowany i wyposażony kosztem 150 mln zł, rozpocznie 11 września 2017 roku działalność w Katowicach. Właściciel zapowiada start w konkursie Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ); placówka nie znalazła się w tzw. sieci szpitali.
Kielce: dofinansowanie projektu profilaktycznego
Przedstawiciele samorządu województwa świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podpisali 8 września 2017 roku umowę dotyczącą dofinansowania projektu profilaktyki nowotworowej na obszarze Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, Partnerami projektu zostały gminy Chęciny i Miedziana Góra.
Gorzów Wielkopolski: szpital będzie realizował polsko-niemiecki projekt
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim, wspólnie ze szpitalem Markisch – Oderland w Strausbergu (Niemcy) będzie realizował projekt dotyczący wymiany doświadczeń i zakupu sprzętu w zakresie ginekologii i położnictwa. Wartość projektu to ponad milion złotych.