Bytom: wyjątkowa operacja z celowym zatrzymaniem serca
Operację tętniaka, podczas której celowo trzykrotnie zatrzymano serce 32-letniej pacjentki przeprowadzili pomyślnie lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu (Śląskie).
Skierniewice: szpital rozwija laryngologię
Nie tylko planowo, jak dotychczas, ale również całodobowo będzie funkcjonował oddział laryngologiczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. S. Rybickiego w Skierniewicach. Placówka wygrała konkurs na takie świadczenia ogłoszony przez NFZ.
Jak postępować z pacjentami, którzy byli zapisani na zabieg w podmiocie leczniczym, któremu kończy się umowa z NFZ?
W przypadku zakończenia wykonywania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, pacjent wpisany na listę osób oczekujących na udzielenie świadczenia u świadczeniodawcy, który wykonywał tę umowę, może wpisać się kolejno na listę oczekujących prowadzoną przez innego świadczeniodawcę .
NFZ: umowy "sieciowe" ze wszystkimi szpitalami w Wielkopolsce podpisane
Wszystkie szpitale wielkopolskie, które zostały zakwalifikowane do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli do tzw. "sieci" podpisały umowy z NFZ – poinformował Jacek Bartkowiak z wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Kielce: pacjenci i pracownicy PAKS pikietowali urząd wojewódzki
Około stu pacjentów i pracowników Polsko-Amerykańskich Klinik Serca ze Starachowic (PAKS) pikietowało w piątek 15 września 2017 roku Świętokrzyski Urząd Wojewódzki (ŚUW) w Kielcach, domagając się kontraktu na dalsze funkcjonowanie szpitala.
NSA: prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, pomimo że jeden z członków rodziny nie mieszka w Polsce
Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, że cudzoziemka, która jest ofiarą przemocy, ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, pomimo, że jej mąż – sprawca przemocy nie przebywa na terenie Polski.
Rzecznik Praw Pacjenta: 15 spraw dotyczących klauzuli sumienia
Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że w ciągu ostatniego półtora roku do Biura Rzecznika wpłynęło 15 skarg, zgłoszeń i zapytań dotyczących klauzuli sumienia. Było wśród nich 12 zgłoszeń dotyczących problemów pacjentek z uzyskaniem określonego świadczenia opieki zdrowotnej wynikających z powołania się lekarza na „klauzulę sumienia”.
Każdy mężczyzna po pięćdziesiątce powinien zbadać PSA
Każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien przejść badanie poziomu antygenu PSA, pozwalające stwierdzić, czy nie zagraża mu rak prostaty – przypomina w piątek, 15 września 2017 roku, w Europejskim Dniu Prostaty urolog, dr Artur Pietrusa.
Zmiany w rejestrze podmiotów leczniczych
17 września 2017 roku wchodzą w życie zmiany w zakresie danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Zakres tych danych został poszerzony.
Innowacje farmaceutyczne mogą być motorem napędowym gospodarki
Polska ma wystarczające zasoby i wykwalifikowane kadry, żeby móc rozwijać innowacyjność w dziedzinie farmacji. Koniecznie jest jednak zwiększanie nakładów na ochronę zdrowia i wypracowanie regulacji prawnych, które umożliwią szybkie wdrażanie innowacji na rynek.
KIDL: kierownik laboratorium musi posiadać tytuł specjalisty zgodny z profilem placówki
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przypomina, że zgodnie z treścią §6 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne (Dz. U. 2004 Nr 43, poz. 408), kierownikiem laboratorium może być, która posiada tytuł specjalisty zgodny z profilem laboratorium.
Radziwiłł: przymusowe umieszczanie kobiet w ciąży za picie alkoholu wątpliwe konstytucyjnie
Warto edukować o szkodliwości spożywania alkoholu w ciąży, wciąż pokutują mity że jest pewna jego ilość, którą kobieta może wypić nie szkodząc dziecku, a to nieprawda, najmniejsza dawka może mieć negatywne skutki – powiedział w czwartek szef MZ Konstanty Radziwiłł.
Mazowsze: dwie placówki w konkursie na świadczenia w zakresie radioterapii
18 sierpnia 2017 roku zostało ogłoszone przez NFZ postępowanie konkursowe w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w teleradioterapii, brachyterapii, terapii izotopowej i terapii protonowej. O kontrakt starają się dwa ośrodki: z Warszawy i z Otwocka.
Będą dodatkowe środki na ochronę zdrowia w 2017 roku
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił szczegóły dotyczące dodatkowych środków, które zasilą ochronę zdrowia jeszcze w 2017 roku. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. specustawa) zakłada wzrost nakładów na ochronę zdrowia o 281,8 mln zł.
Przełomowe wyniki badań leków na zaawansowanego raka płuca
Firma AstraZeneca przedstawiła przełomowe wyniki badań klinicznych swoich dwóch leków na zaawansowanego raka płuca. W badaniu Flaura uzyskano medianę czasu wolnego od progresji choroby (PFS) wynoszącą 18,9 miesięcy dla ozymertynibu w porównaniu do 10,2 miesięcy dla obecnego standardu leczenia.
Zielona Góra: szpital w sieci placówek ogólnopolskich
Po zmianie struktury właścicielskiej Narodowy Fundusz Zdrowia zakwalifikował Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze sp. z o.o. do poziomu ogólnopolskiego. To oznacza więcej środków na leczenie.
Morawiecki: około 600-700 mln zł na realizację świadczeń medycznych
Przeznaczymy około 600, może 700 mln zł z uwolnionego funduszu zapasowego na zapłatę za przyspieszenie realizacji świadczeń medycznych, tam gdzie są bardzo długie kolejki - powiedział w czwartek 14 września 2017 roku wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Kampania „Czy wszystko gra?”- badania dla mężczyzn w niższej cenie
W ramach kampanii „Czy wszystko gra?” od 11 września 2017 przez 3 miesiące panowie mogą wykonać w laboratoriach sieci Diagnostyka w specjalnie obniżonej o ponad 50 procent cenie 15 ogólnych, przekrojowych badań oraz badania szczególne, tzw. intymne.
Radziwiłł: specustawa zdrowotna to tylko część dodatkowych środków w 2017 roku
Pieniądze, które zostaną przekazane do systemu opieki zdrowotnej w ramach tzw. specustawy zdrowotnej to tylko część dodatkowych środków, jakie będą skierowane do ochrony zdrowia jeszcze w 2017 roku - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Współpraca z sektorem prywatnym ułatwi dostęp do nowych terapii
Sektor ochrony zdrowia może skorzystać na współpracy pomiędzy podmiotami publicznymi a sektorem prywatnym. Polem do takich działań są inwestycje, działalność badawczo-rozwojowa oraz współpraca na rzecz ułatwiania pacjentom dostępu do nowych terapii. Ministerstwo Zdrowia chce wypracować system, który stworzy zachęty i usprawni współpracę z firmami farmaceutycznymi.