Kto się boi nowego Prawa zamówień publicznych?

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

Nowe Prawo zamówień publicznych powinno wejść w życie od 1 stycznia. Tymczasem wiele samorządów w ostatnich dniach apelowało o wydłużenie vacatio legis. Dyskusja na temat późniejszego wprowadzenia ustawy to najczęściej efekt braku rozporządzeń do niej, oraz braku wiedzy jak przygotować dokumenty według tej ustawy i w efekcie strach zamawiających przed nowymi przepisami – zauważa dr Małgorzata Dobrzyńska-Dąbska

14.12.2020

Pojęcie modernizacji nie wróci do prawa budowlanego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Nie ma potrzeby przywrócenia w Prawie budowlanym pojęcia „modernizacja” – ocenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Zdaniem resortu prowadziłoby to chaos pojęciowy w przepisach prawa. Jednak zdaniem części samorządowców rozróżnienie między „remontem”, a „modernizacją” skróciłoby czas inwestycji i zmniejszyło koszty.

14.12.2020

Domy Wczasów Dziecięcych trzeba dostosować do współczesności

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Domy Wczasów Dziecięcych to relikt z poprzedniej epoki, nie przystaje do dzisiejszych czasów, ale ma się dobrze, a raczej miał do tej pory, dzięki podwójnemu, a czasem nawet potrójnemu finansowaniu. Samorządowcy postanowili urealnić przepisy, zlikwidować podwójne finansowanie. Powstał projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego tych placówek.

14.12.2020

Rząd walczy z oddawaniem przez gminy szkół i... premiuje to finansowo

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Finansowanie oświaty Poprawmy prawo

Zmiany prawa z ostatnich kilku lat mocno ograniczyły autonomię samorządów w kwestii swobodnego kształtowania sieci szkół. Jednak nadal przepisy, zwłaszcza te dotyczące finansowania, premiują gminy, które omijają Kartę Nauczyciela, wyzbywając się zadań oświatowych na rzecz stowarzyszeń i podmiotów prywatnych. Zdaniem samorządowców i nauczycielskich związków potrzebna jest spójna polityka w tym zakresie.

14.12.2020

Drzewo na miedzy sadzić można, ale lepiej trochę dalej

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Prawo nie reguluje, w jakiej odległości od działki sąsiada możemy sobie posadzić drzewo czy modne tuje. Na ogół nie przewidujemy, że po tym jak one urosną, mogą spowodować zniszczenia na nieruchomości obok. Poszkodowany może wtedy bronić swoich praw w sądzie, ale takie postępowania są zwykle długotrwałe, kosztowne i bardzo często pogarszają stosunki sąsiedzkie.

12.12.2020

Śląskie samorządy apelują o usprawnienie walki ze smogiem

Samorząd terytorialny Środowisko

Brakuje kompleksowej, wielopoziomowej, a przy tym jednolitej strategii walki z zanieczyszczonym powietrzem – uważa Śląski Związek Gmin i Powiatów. Zdaniem samorządowców kluczowe jest szybkie uruchomienie i wykorzystanie do obsługi programu Czyste Powietrze sieci placówek bankowych.

11.12.2020

Las przy Pałacu Kultury? Przed nabyciem trzeba sprawdzić, czy działka nie będzie zalesiana

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo Poprawmy prawo

Czy tu będzie las? Sprzedający działkę musi udokumentować, czy nie dotyczą jej plany zalesienia, nawet gdy - jak w centrach miast – w pobliżu nie ma lasów. Zaświadczeń żądają notariusze, bo muszą sprawdzać, czy do działki nie ma ustawowych praw pierwokupu. To problem obywateli i nawał pracy dla urzędników, bo są absurdy typu leśność działki pod blokiem.

11.12.2020

Watchdog: Media zależne od władzy osłabiają media prywatne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Media należące lub zależne od władzy osłabiają konkurencyjne i niezależne media prywatne – uważa Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która od dawna bada wydawanie gazet przez samorządy. W kontekście przejęcia przez Orlen wydawcy gazet lokalnych organizacja podkreśla, że zasada wolności środków społecznego przekazu wyklucza istnienie jakichkolwiek mediów prawnie podporządkowanych władzy.

10.12.2020

Webinarium o pierwszej pomocy podczas wydarzeń publicznych

Samorząd terytorialny

Organizatorzy wydarzeń są zobowiązani do zapewnienia uczestnikom bezpieczeństwa. Nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. O tym jak zapewnić pierwszą pomoc przedszpitalną, niezależnie od tego, czy event odbywa się w przestrzeni otwartej czy w zamkniętym budynku, odpowie ekspert podczas webinarium online Akcji Masz Głos.

10.12.2020

Rozwód w USC – szybszy, ulga dla sądów, ale nie bez problemów

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Bezkonfliktowe rozwody przeprowadzane przez notariuszy lub kierowników urzędów stanu cywilnego uprościłyby procedury i ułatwiły życie wielu obywatelom. Odciążyłyby też sądy. Wiążą się jednak z nimi pytania - o dzieci, konieczność stawiennictwa małżonków czy właściwość miejscową. A z tym w przypadku USC wiąże się kwestia kosztów i wiecznie niedofinansowanych zadań zlecanych samorządom.

10.12.2020

Przewodniczący łódzkiej rady: Wykluczanie radnego potrzebne, sesja online utrudnia kontrolę

Samorząd terytorialny

Konieczne jest narzędzie, które umożliwi wykluczanie radnych z obrad, z ważnych powodów i po przegłosowaniu przez radę – uważa Marcin Gołaszewski. Jeśli radny podczas sesji online rozbierze się przed kamerą, to mamy to przez kilka godzin oglądać? A jak zbadać, czy nie jest pijany? Zmiana realiów w czasie COVID powoduje, że nie ma możliwości kontroli nad zachowaniem radnych.

09.12.2020

Będzie większe wsparcie rządowe dla prowadzących zakłady aktywności zawodowej

Samorząd terytorialny Koronawirus

Rząd chce zwiększyć wsparcie dla pracodawców prowadzących zakłady aktywności zawodowej, którzy w związku z COVID-19 zmagają się ze spadkiem przychodów z działalności gospodarczej oraz przestojami. Takie zapisy znalazły się w projekcie ustawy, którą przyjęła Rada Ministrów.

08.12.2020

Będą kłopoty z wymianą starych dowodów osobistych w sierpniu 2021 r.

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Stare dowody osobiste powinny być wydane najpóźniej 3 sierpnia 2021 r., aby traciły ważności najpóźniej 3 sierpnia 2031 r. W projekcie ustawy poprawić trzeba jednak przepisy przejściowe, a także dotyczące fotografii, jak również skonkretyzować, ile odcisków palców ma być w dokumencie oraz określić daty składania wniosków o wymianę.

08.12.2020

Policja sesyjna podczas sesji rady dopuszczalna, ale nie może wykluczyć radnego

Samorząd terytorialny

W ramach tak zwanej policji sesyjnej przewodniczący rady ma uprawnienie dopuszczania radnych do głosu. Kiedy natomiast zaczynają podczas sesji wrzeszczeć, obrażać innych, czy mówić wulgaryzmy, przewodniczący może odebrać im głos, wyłączając mikrofon. Prawo nie dopuszcza jednak wykluczenia z obrad. Nie można też takich zapisów zawrzeć w statucie jednostki samorządu.

07.12.2020

Dziecko, matka i… trzech ojców – obecne przepisy prowadzą do absurdu

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna Poprawmy prawo

Przez ustawowe domniemanie ojcostwa ojciec biologiczny nie może wystąpić o ustalenie, że nim jest. Kiedy w toku spraw rozwodowych przychodzą na świat dzieci ze związków pozamałżeńskich, nawet gdy jest zgoda, kto jest ojcem, trzeba to rozstrzygać przed sądem. Sprawy ciągną się miesiącami, są kosztowne i stresujące. Stare przepisy nie przewidziały zmian społecznych. A w akcie urodzenia dziecko ma wpisanych… trzech ojców.

05.12.2020

Komisarz Praw Człowieka RE protestuje przeciwko stygmatyzacji osób LGBTI w Polsce

Prawo karne Samorząd terytorialny

Potrzebne są działania na rzecz pełniejszego przestrzegania standardów praw człowieka – stwierdziła Komisarz Praw Człowieka Rady Europy w memorandum na temat stygmatyzacji osób LGBTI w Polsce. Domaga się odpowiednich zmian w prawie, a także nie stwarzania przez władze publiczne zachęt dla zachowań homofobicznych.

04.12.2020

Gminy łatają dziury w swoich budżetach pieniędzmi mieszkańców

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Gminy znalazły sposób, by choć częściowo złagodzić skutki braku pieniędzy. W podejmowanych właśnie uchwałach określają na przyszły rok wyższe stawki podatków i opłat lokalnych. W wielu miejscowościach zastosowanie będą miały kwoty w maksymalnej wysokości, dopuszczonej przez prawo. Skutki odczują przede wszystkim właściciele nieruchomości.

04.12.2020

Pandemia nie rozwiązuje problemów finansowych szpitali, a abolicji nie będzie

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus

Szpitale samorządowe od blisko dwóch miesięcy działają w trudnej sytuacji obciążenia systemu ochrony zdrowia związanego z drugą falą epidemii koronawirusa. W tym krytycznym czasie wszystkie nierozwiązane przed epidemią problemy, jak niedofinansowanie procedur czy braki kadrowe, są szczególnie dotkliwe, a ze zdwojoną mocą wyjdą po zakończeniu pandemii.

03.12.2020

500 plus na naukę zdalną – pieniądze jeszcze nie w każdej gminie, nauczyciele też zwlekają

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Koronawirus

Jeszcze nie wszystkie gminy dostały pieniądze na wypłatę 500 zł na sprzęt do pracy zdalnej dla nauczycieli. Pieniądze samorządowcom ma wypłacić resort finansów. To już ostatnie dni, w których można składać wnioski o dopłaty - termin upływa 7 grudnia. Powinny one trafić do dyrektorów szkół, którzy następnie przekażą listy organom prowadzącym.

03.12.2020

Rządowe konkursy o dotacje – dużo pracy, mało pieniędzy i niewiadoma, kto dostanie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Konieczne są jasne zasady oceny rządowych konkursów o dotacje. Zdaniem samorządowców długie oczekiwanie na wyniki to blokowanie pieniędzy na wkład własny, które można przeznaczyć na inne cele. Przygotowywanie wniosków wymaga też wiele pracy, a środki najczęściej nie są znaczące. Jest jeszcze niebezpieczeństwo, że gdy reguły nie są precyzyjne,

03.12.2020