Samorządowcy chcą zwiększenia środków dotacyjnych w ramach KPO, powołano zespół roboczy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Mniej środków w ramach pożyczek, a więcej jako dotacje, wpływ województw samorządowych na rozdział pieniędzy to najważniejsze postulaty samorządowców dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Rząd przyjmie w piątek dokument w trybie obiegowym, jednocześnie Komisja Wspólna Rządu i Samorządu powołała zespół roboczy ds. KPO i deklaruje dalszą współpracę.

30.04.2021

WSA: Inwestycja celu publicznego może służyć społeczności tylko pośrednio i nieznacznie

Samorząd terytorialny Budownictwo Prawo gospodarcze

Spółka ubiegała się o ustalenie lokalizacji dla inwestycji celu publicznego. Organy odmówiły, ponieważ uznały, że budowa będzie służyć jedynie celom gospodarczym, a społeczności lokalnej tylko pośrednio i nieznacznie. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, który wskazał, że nie można stopniować znaczenia inwestycji.

30.04.2021

Miasto, które wprowadza obowiązek szczepień, łamie prawo

Samorząd terytorialny Koronawirus Koronawirus szczepienia

Wałbrzych uchwalił obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 dla mieszkańców i osób pracujących w mieście, mimo że w Polsce są one dobrowolne. Zdaniem prawników samorząd nie ma prawa podjąć takiej uchwały, a powoływanie się na przepisy porządkowe - to błąd. Miasto nie jest też w stanie wyegzekwować jej przestrzegania. W efekcie wojewoda zapewne uchwałę uchyli.

30.04.2021

Będą kolejne zmiany w przepisach śmieciowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Bez dokonania zmian w przepisach nie można brać pod uwagę umożliwienia gminom dopłacania do gospodarki odpadami. Oznaczałoby dotowanie z pieniędzy podatników tych, którzy płacą zbyt mało albo nie płacą wcale, co byłoby niesprawiedliwe – uważają samorządowcy. Resort klimatu zapowiada kolejne zmiany mające obniżyć koszty funkcjonowania systemu odpadowego dla mieszkańców.

29.04.2021

TSUE: Samochód zarejestrowany ma być ubezpieczony

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że samochód zarejestrowany w państwie członkowskim Unii Europejskiej musi mieć ważne ubezpieczenie OC. I dodał, że z obowiązku tego nie zwalnia fakt, że auto jest np. niezdolne do jazdy ze względu na stan techniczny. Według TSUE, obowiązek ubezpieczenia znika, gdy pojazd zostanie właściwie wycofany z ruchu.

29.04.2021

Samorządy, organizacje i przedsiębiorcy chcą znać aktualną wersję projektu KPO

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Upublicznienia i uzgodnienia nowej wersji projektu Krajowego Planu Odbudowy przed przekazaniem jej do Komisji Europejskiej domagają się przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego, samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorców. Apelują w tej sprawie do premiera. Ich zdaniem trzeba m.in. wspólnie uzgodnić sposób wdrażania KPO.

28.04.2021

RPO: Problemy ze ślubami w urzędach stanu cywilnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi obywateli na brak możliwości wyboru daty ślubu, a jedna data może być zarezerwowana tylko dla jednej pary, mimo że uroczystość trwa ok. 15-20 minut. Ich zdaniem to ograniczenie możliwości zawarcia związku małżeńskiego.

28.04.2021

Więcej czasu na rejestrację i zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Transport

Wracają dłuższe terminy związane z rejestracją pojazdu i zawiadomieniem o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego. Rząd zdecydował o ich wydłużeniu do 60 dni, co rozłoży w czasie realizację obowiązków przez kierowców i ułatwi organizację bezpiecznej pracy w organach rejestrujących.

27.04.2021

Samorządy nie chcą jednolitych opłat za wodę i ścieki

Samorząd terytorialny Środowisko

Samorządowcy są zdania, że nie można ujednolicić stawek opłat za wodę i ścieki - byłoby to niesprawiedliwym przywilejem jednej grupy odbiorców kosztem innych. Mogłoby doprowadzić do wzrostu cen usług, a więc wpłynąć bezpośrednio na budżety mieszkańców gminy.

27.04.2021

Przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa - 13 czerwca

Samorząd terytorialny Wybory

Tadeusz Ferenc, wieloletni prezydent Rzeszowa, ogłosił w lutym rezygnację ze stanowiska. Zgodnie z prawem premier zarządza w takiej sytuacji wybory przedterminowe. Zgodnie z projektem rozporządzania odbędą się 13 czerwca 2021 r. - w niedzielę.

26.04.2021

Monitorowanie kontroli zarządczej konieczne do bieżącego rozwiązywania problemów

Samorząd terytorialny RODO Kontrola zarządcza

Monitorowanie kontroli zarządczej sprawdza skuteczność elementów tej kontroli, służących rozwiązywaniu problemów. Zagrożeniem jest duża liczba zmian prawnych, które organizacja łatwo może przeoczyć czy zbyt mała wiedza pracowników. Poprawić sytuację mogą szkolenia, wprowadzanie systemów komunikowania zmian czy wsparcie technologiczne - mówi audytor Katarzyna Lenczyk-Woroniecka.

26.04.2021

Zając ponad prawem, a szkody rolników bez podstaw do odszkodowań

Samorząd terytorialny Środowisko

W ustawowym katalogu dotyczącym odpowiedzialności za zwierzynę łowną brakuje zajęcy, co powoduje duże straty rolników poszkodowanych przez te zwierzęta. Chcą otrzymywać odszkodowania, ale można ich dochodzić tylko za szkody wyrządzone przez zwierzęta, które są wymienione w ustawie. Resort środowiska nie przewiduje zmian, ale ma dokonać analizy skali zjawiska.

24.04.2021

Samochody w remizach stoją, bo nie ma kto jeździć

Samorząd terytorialny

W niektórych jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych brakuje kierowców. Tymczasem MSWiA nie zgadza się na zmianę przepisów, aby umożliwić prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych kierowcom z prawem jazdy kategorii „C”, którzy przekroczyli 65 rok życia. Dodatkowym problemem jest potrzeba rozwiązań systemowych zachęcających pracodawców do zwalniania druhów na akcje.

23.04.2021

Rząd zwiększa fundusz dla gmin popegeerowskich

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję, że budżet na inwestycje dla gmin popegeerowskich w ramach aktualnego naboru został zwiększony z 250 mln zł do 340 mln zł. Wnioski, które wpłynęły do wojewodów są obecnie opiniowane. Nabór będzie rozstrzygnięty w połowie maja – poinformował w czwartek wiceminister Paweł Szefernaker.

22.04.2021

Zamykają izby wytrzeźwień, a pijących przybywa

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Czy izby wytrzeźwień to relikt przeszłości? Samorządy likwidują je, bo są drogie w utrzymaniu, a prawo nie przewiduje obowiązku ich prowadzenia. Brakuje kadr, bo lekarze nie są zainteresowani pracą, a stawki są niskie. Tymczasem z powodu braku placówek, osoby po awanturach domowych czy ulicznych, trafiają pod opiekę policji lub do szpitali, co powoduje ogromne problemy organizacyjne.

22.04.2021

Uwagi zgłoszone do Umowy Partnerstwa są konsultowane z Komisją Europejską

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Po konsultacjach społecznych Umowy Partnerstwa dokument jest obecnie uzgadniany z Komisją Europejską. Jednocześnie trwają negocjacje kontraktu programowego z zarządami województw. Na ich podstawie dokonany ma być podział tzw. rezerwy programowej, czyli 25 proc. środków zarezerwowanych dla programów regionalnych, dotąd niepodzielonych w Umowie Partnerstwa.

21.04.2021

Rekordowa liczba zgłoszeń uczestników akcji Masz Głos, ruszyła edycja 2021

Samorząd terytorialny

Startuje nowa edycja akcji Masz Głos Fundacji Batorego, do której przystąpiło 314 organizacji i grup z całej Polski. Uczestnicy zajmą się porządkowaniem przestrzeni publicznej, walką z dzikimi wysypiskami, integracją mieszkańców, dostępnością urzędów, organizacją wolontariatu czy troską o dziedzictwo kulturowe i zabytki.

21.04.2021

Pensja dla sołtysa, osobowość prawna dla sołectwa - kontrowersyjny projekt w Sejmie

Samorząd terytorialny

Każde wzmocnienie funkcji sołtysa i rady sołeckiej jest ważne, ale jeśli sołtys miałby dostawać pensję, to pojawiają się zdania, że jak ktoś płaci, to się jest od niego zależnym. Poza tym sołtysi jako społecznicy, nie byliby raczej z tego zadowoleni. Tymczasem do Sejmu trafił projekt, który poza wynagrodzeniem sołtysów proponuje też nadanie sołectwom osobowości prawnej.

21.04.2021

Webinarium na temat szukania funduszy na działalność organizacji

Samorząd terytorialny

Wyzwaniem dla każdej organizacji jest zdobywanie pieniędzy. Tym bardziej kiedy działa w mniejszej społeczności, w lokalnej skali lub zajmuje się tematem będącym poza zainteresowaniem najbardziej popularnych programów grantowych. Ekspertka poradzi uczestnikom, jak uzyskać pieniądze na każdą inicjatywę.

20.04.2021

Duże kłopoty z małymi depozytami w domach pomocy - prawo do zmiany

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Depozyty po zmarłych mieszkańcach domów pomocy społecznej to często drobne kwoty, które zalegają w placówkach, gdy nie ma spadkobierców lub gdy nie chcą oni ponieść kosztów sądowych wyższych niż spadek. Ale placówki muszą je płacić - nawet kilkukrotnie większe kwoty, bo to ich obowiązek. Z kłopotu – i uszczuplania funduszy – mogłaby je wybawić zmiana prawa.

20.04.2021