19 września rusza nabór wniosków na gminne hot-spoty

Samorząd terytorialny Nowe technologie

W czwartek o godzinie 13 rusza nabór o dofinansowanie w ramach programu WiFi4EU. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że nabór wniosków odbywa się na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”, więc aplikację należy złożyć jak najszybciej. Wnioski z poprzedniej edycji rozeszły się w pierwszych 2 sekundach naboru.

18.09.2019

Gminy wiejskie chcą więcej pieniędzy na niwelowanie zapóźnień cywilizacyjnych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Konieczna jest nowelizacja ustawy o dochodach samorządów, żeby faktycznie równoważyć rozwój najmniejszych jednostek, które mają najbardziej wrażliwe budżety - uważają przedstawiciele gmin wiejskich. Pieniędzy potrzeba między innymi na drogi lokalne gospodarkę odpadami, ochronę powietrza i energię.

18.09.2019

Rozpoczął się XIX Kongres Gmin Wiejskich

Samorząd terytorialny

Ochrona środowiska jest głównym tematem pierwszego dnia kongresu. Realizacja gminnych zadań w tym zakresie jest coraz bardziej złożona i kosztowna. Zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi przy wzroście kosztów, susza i jej konsekwencje, nierozwiązane problemy z gospodarką ściekową, wzrost cen energii - to niektóre z problemów gmin wiejskich.

18.09.2019

Krajowa strategia wskaże, jak powinny rozwijać się regiony

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Bardziej konkurencyjne regiony i większe wsparcie dla gmin wiejskich oraz małych i średnich miast – to założenia Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030, którą przyjął rząd. W dokumencie zaznaczono odejście od wspierania gospodarczego dużych miast. Większa ma być też rola i odpowiedzialność samorządów decydujących o rozwoju w skali lokalnej.

17.09.2019

Wolters Kluwer Polska rozpoczyna współpracę ze Związkiem Powiatów Polskich

Samorząd terytorialny

Załamanie systemu ochrony zdrowia, skutki reformy sześciolatków, białe plamy transportowe i dysfunkcje w systemie dochodów samorządów to obecnie najważniejsze problemy, z jakimi borykają się powiaty. Aby sobie z nimi poradzić, niezbędna jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz edukacja. Będzie to celem współpracy Związku Powiatów Polskich i Wolters Kluwer Polska.

17.09.2019

Bez surowszych i... egzekwowanych kar nie zniknie problem nielegalnych reklam

Samorząd terytorialny Budownictwo

Kary finansowe za umieszczenie reklamy wielkopowierzchniowej niezgodnie z przepisami są potrzebne, żeby walczyć z degradacją przestrzeni i chaosem reklamowym – uważają eksperci. Ich zdaniem kary dyscyplinują, a ważna jest nie tyle ich wysokość, co nieuchronność. Jednak obecnie samorządy rzadko je stosują

16.09.2019

WSA: Gmina nie uwolni się od odpowiedzialności za szkody na grobach

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna

Przyjęty przez radę gminy regulamin zakładał, że administrator cmentarza nie będzie odpowiadał za szkody na grobach oraz kradzieże rzeczy, które zostały pozostawione bez nadzoru. WSA w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że zasady odpowiedzialności odszkodowawczej są uregulowane w kodeksie cywilnym i gmina nie mogła ich zmodyfikować.

16.09.2019

Złotówka to za mało na nową linię PKS

Samorząd terytorialny

Samorządy zawnioskowały o zaledwie 18 z 300 milionów złotych zaplanowanych w tym roku na przywrócenie lokalnych przewozów autobusowych. Wielu nie stać na wkład własny, bo złotówka dopłaty nie wystarcza, żeby utworzyć nowe połączenie. Zamkniętą drogę mają te gminy, w których PKS-y zniknęły niedługo przed wejściem w życie ustawy.

16.09.2019

Samorządy nie wykorzystują potencjału 60+

Samorząd terytorialny

W starzejącym się społeczeństwie rady seniorów mogą być ważnym źródłem informacji dla władz lokalnych w zakresie polityki senioralnej. Dlaczego więc tworzone są zaledwie w co ósmej gminie w Polsce? - pyta Iwona Nowak, wiceprezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

14.09.2019

Mieszkańcy zdecydują, na co wydać pieniądze z budżetów obywatelskich

Samorząd terytorialny

Miejskie poidełka dla spragnionych, fotopułapki na podrzucających śmieci czy kampania, by sprzątać po psach, to - obok remontów chodników, dróg i boisk - przykłady projektów, jakie zgłaszają mieszkańcy do realizacji z budżetów obywatelskich. Mają one swoich zwolenników i przeciwników, ale eksperci uważają, że ważna jest już sama aktywizacja mieszkańców.

14.09.2019

Pracownik samorządowy może być przewodnikiem górskim w swoim urzędzie

Samorząd terytorialny

Świadczenie przez pracownika samorządowego usług przewodnictwa górskiego nie jest sprzeczne z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę ani z ustawy. Nie ma więc przeszkód, aby świadczył usługi z tego zakresu na rzecz swojego urzędu gminy – odpowiada ekspert na pytanie czytelnika.

13.09.2019

Gmina ma płacić za oświetlenie, ale nie za słup

Samorząd terytorialny

Firmy energetyczne każą gminom płacić za dzierżawę słupów oświetleniowych. To niezgodne z prawem, bo nie mieści się w zadaniach gminy. Włodarze nie podpisują umów, ale boją się, że będą musieli zapłacić, i to z odsetkami. A kwoty są wysokie – przy kilkuset lampach nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Minister energii analizuje problem

12.09.2019

SN: Wychowawcy domów dziecka nie dostaną wynagrodzenia za godziny nadliczbowe

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Wychowawcy placówek opiekuńczo - wychowawczych typu socjalizacyjnego zatrudnieni przed dniem 1 stycznia 2004 r. nie zachowali prawa do wynagrodzenia za godziny zastępstwa i ponadwymiarowe - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

12.09.2019

Sejm przedłużył działanie mechanizmu korygującego dochody województw

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Sejm znowelizował w środę ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego przedłużający na lata 2020 i 2021 obecne przepisy dotyczące zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu ich podziału.

11.09.2019

Będzie program przeciwdziałania niedoborowi wody

Samorząd terytorialny Środowisko

Łagodzenie skutków suszy, zmniejszenie ryzyka powodziowego i zwiększenie udziału lokalnych i regionalnych przedsięwzięć dotyczących tworzenia retencji wodnej - to cele programu rozwoju retencji, który ma powstać do końca 2020 roku. Będzie przewidywał połączenie wszystkich możliwych metod retencjonowania wody.

11.09.2019

Władze Mazowsza: Wydzielenie Warszawy zatrzyma rozwój regionu

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Proponowany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości podział Mazowsza i wyłączenie Warszawy z jego granic spowoduje, że region straci 70 procent działających na jego terenie firm, a podatek CIT spadnie o prawie 90 procent – kalkulują władze województwa. I alarmują, że nie będzie z czego go utrzymać.

10.09.2019

Rząd za przywracaniem i ochroną linii kolejowych

Samorząd terytorialny

Rozwiązania przyjęte przez rząd mają wspierać realizację Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, tzw. „Programu Kolej+” oraz umożliwić eliminowanie wykluczeń komunikacyjnych. Projekt przewiduje przekazywanie linii kolejowych do nieodpłatnego korzystania przez samorządy.

10.09.2019

Specjalny fundusz poprawi stan budynków z "wielkiej płyty”; będą pieniądze dla gmin

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Środki z Funduszu Termomodernizacji i Remontów wesprą więcej zadań, dotrą też do szerszego grona odbiorców – zdecydował rząd. Dzięki dofinansowaniu będzie można wzmocnić ściany w budynkach z „wielkiej płyty”, zamontować w nich mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii czy przeprowadzić remonty budynków komunalnych.

10.09.2019

Nie będzie boomu na centra usług społecznych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Eksperci wskazują, że centra usług społecznych, które miały odciążyć gminy, nie zawsze się sprawdzą. Pojawiają się już wątpliwości związane ze stosowaniem tych regulacji - dotyczące np. dostępności nowych urzędów dla osób potrzebujących. A obecni pracownicy pomocy społecznej boją się, że stracą pracę.

10.09.2019

MPiT: Wzrosła międzynarodowa aktywność samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

„Współpraca Międzynarodowa Lokalnych Społeczności” to hasło Szczytu Dyplomacji Samorządowej i Ekonomicznej, który trwa w Warszawie. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które zorganizowało spotkanie, podkreśla rolę regionów w dyplomacji gospodarczej.

09.09.2019