Inicjatywa lokalna mało popularna, choć może być sposobem na oszczędności

Samorząd terytorialny

Tylko nieliczne samorządy wywiązują się z obowiązku uchwalania zasad realizacji zadań publicznych w formie inicjatywy lokalnej. Powody to niewiedza samorządowców i brak zaufania do mieszkańców, którzy z kolei nie zawsze chcą brać sprawy w swoje ręce. Tymczasem to narzędzie pozwala na oszczędności w budżetach gmin.

28.02.2020

Samorządy chcą przywrócenia gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska

Samorząd terytorialny Środowisko

Procedowanie zmian w programie Czyste Powietrze to dobry moment na dyskusję o przywróceniu funduszy ochrony środowiska w gminach i powiatach – uważają samorządowcy. Ich zdaniem mogłyby one wesprzeć rządowe programy i dostosować je do potrzeb konkretnych grup mieszkańców.

27.02.2020

Gminy mają problem z białą listą podatników VAT

Samorząd terytorialny Finanse samorządów VAT

Jednostki samorządu terytorialnego muszą zgłaszać skarbówce numery swoich rachunków bankowych. Problem polega jednak na tym, że nie do końca wiadomo, o które konta chodzi. Dla potrzeb VAT podatnikiem jest gmina, dla innych podatków jej jednostka organizacyjna. Chaos w przepisach powoduje, że samorządy nie aktualizują swoich danych w bazie.

27.02.2020

Samorządy oszczędzają na ochronie danych osobowych i... ryzykują

Samorząd terytorialny RODO

Powołanie inspektora ochrony danych w wielu samorządach traktuje się jak zło konieczne, szefom jednostek brak świadomości, że ma to być fachowiec. A także, że bezpieczeństwo danych kosztuje, więc o angażu decyduje często tylko kryterium ceny. IOD nie powinno się obciążać dodatkową pracą, a często dostają oni zadania będące w konflikcie z ich funkcją. Zdarzają się też… inspektorzy-widma.

26.02.2020

Ustawa podpisana - sanepid wchodzi w struktury rządu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Włączenie inspekcji sanitarnej do zespolonej administracji rządowej, nadanie głównemu inspektorowi uprawnienia do wydawania lokalnym inspekcjom wytycznych i poleceń, a także powoływania i odwoływania ich szefów - to najważniejsze zmiany w nowelizacji ustawy, którą właśnie podpisał prezydent.

24.02.2020

Samorząd może przekazać dotację na zadanie publiczne kołu gospodyń wiejskich

Samorząd terytorialny

Koło gospodyń wiejskich jest organizacją pozarządową, a dodatkowo może posiadać status organizacji pożytku publicznego. Spełnia więc kryteria ustawowe do realizacji zadań zlecanych przez samorząd, a dofinansowywanych dotacjami udzielanymi w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

24.02.2020

Płacimy za śmieci coraz więcej - przez zmiany prawa i rosnące koszty energii

Samorząd terytorialny Środowisko

Zmiany prawa i brak jasnych interpretacji, konieczność tworzenia nowych regulaminów odbioru odpadów, narzucone przez ustawodawcę obowiązki skutkują lawinowo wzrastającymi kosztami gospodarowania odpadami komunalnymi. A tym samym coraz to wyższe opłaty wnoszone przez mieszkańców.

24.02.2020

Strefy wolne od plastiku mogą być tworzone, ale trzeba znaleźć podstawę prawną

Samorząd terytorialny Środowisko

Miasto Wałbrzych ustanowiło zakaz używania plastikowych opakowań naczyń i sztućców. Inicjatywa wprowadzenia strefy wolnej od plastiku jest chwalona, ale eksperci mają jednak wątpliwości, czy podstawą prawną może być w tym wypadku instytucja przepisów porządkowych przewidziana w ustawie o samorządzie gminnym.

22.02.2020

Trwa spór o definicję przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego

Samorząd terytorialny Środowisko

Różne interpretacje ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków prowadzą do rozbieżności w rozumieniu definicji przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Dla ustalenia tej definicji znaczenie ma pojęcie zbiorowości - pisze Agata Jaczyńska z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

21.02.2020

Wody Polskie nałożyły na MPWiK 10,5 mln zł opłaty za nielegalny zrzut ścieków

Samorząd terytorialny Środowisko

MPWiK ma zapłacić ponad 10,5 mln złotych opłaty podwyższonej, którą Wody Polskie nałożyły na nie za nielegalny zrzut ścieków do Wisły po awarii układu przesyłowego oczyszczalni „Czajka”. Koszty ma ponieść MPWiK, bez możliwości przerzucenia ich na mieszkańców - podkreślają Wody Polskie.

20.02.2020

Związek Miast Polskich podsumowuje działania przed Zgromadzeniem Ogólnym

Samorząd terytorialny

W marcu odbędzie się zgromadzenie ogólne Związku Miast Polskich. Związek podsumował działania przeprowadzone w ubiegłym roku, wśród priorytetów znalazły się projekty legislacyjne korporacji związane z oświatą, energią i stanem finansów samorządowych.

19.02.2020

Akcja Masz głos zaprasza na webinarium o aktywistach w organizacjach społecznych

Samorząd terytorialny

Jak angażować się społecznie, aby działać efektywnie przez długi czas, czy w ramach wspólnej pracy można wspólnie odpoczywać to pytania, na które odpowiedzi będzie można znaleźć podczas webinarium o kulturze regeneracji w organizacjach społecznych. Spotkanie organizowane jest w ramach Akcji Masz Głos Fundacji im. Stefana Batorego.

19.02.2020

Przenoszenie administracji do chmury to niższe koszty i większe cyberbezpieczeństwo

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Analizując zalety i wady korzystania z infrastruktury informatycznej chmury pamiętać trzeba, że płaci się tylko wtedy, kiedy się jej używa i tylko tyle, ile naprawdę się wykorzystało. To wielka różnica w stosunku do kupowania przez instytucję całości systemu na zapas - mówi Michał Jaworski z Microsoft.

17.02.2020

Banki pomogą w realizacji programu Czyste powietrze

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Włączenie banków do programu to przede wszystkim rozszerzenie punktów obsługi klienta. To także zwiększenie możliwości wprowadzenia procedowania z wykorzystaniem internetu i bankowych platform elektronicznych, a więc powinno pozwolić to na znaczne skrócenie czasu otrzymania decyzji o dotacji – mówi Arkadiusz Lewicki ze Związku Banków Polskich.

15.02.2020

Sejm: Premia termomodernizacyjna uchwalona, ale nie dla TBS-ów

Samorząd terytorialny Budownictwo

Lokale znajdujące się w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego nie będą mogły korzystać z premii termomodernizacyjnej. Sejm odrzucił 13 lutego br. dotyczącego tego poprawkę do ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

14.02.2020

Sejm dokonał zmian w działach administracji - nowi ministrowie mają podstawy do pracy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sejm uchwalił w czwartek 13 lutego, odrzucając weto Senatu, zmiany w ustawie o działach administracji. Dzięki nim oczekujący na przydział kompetencji minister środowiska otrzyma swój resort, a utworzone po wyborach Ministerstwo Aktywów Państwowych uzyska podstawę do nadzoru nad większością spółek z udziałem Skarbu Państwa.

14.02.2020