Spalarnie odpadów – przeżytek czy jedyne wyjście? Jest luka w prawie

Samorząd terytorialny Środowisko

Prawo nie reguluje, co robić z odpadami energetycznymi, ale nie można ich składować ani magazynować. Alternatywą jest spalanie. Zdaniem przeciwników spalarnie to efekt działań lobby i nieudacznictwa samorządów. A samorządy widzą w nich źródło ciepła i energii elektrycznej, które mogłyby powstać przy spalaniu. Tym bardziej że miliony ton takich śmieci zalegają na składowiskach.

25.01.2020

Będzie łatwiej termomodernizować i remontować budynki

Samorząd terytorialny Środowisko

Fundusz Termomodernizacji i Remontów, który wprowadza uchwalona przez Sejm ustawa, przewiduje premie remontowe dla gmin. Na pieniądze na remonty mogą też liczyć osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie. Dodatkowe wsparcie przewidziano dla budynków z wielkiej płyty. Będą też korzyści w przypadku instalacji OZE.

24.01.2020

Samorządowcy domagają się usunięcia zapisu o nagradzaniu nauczycieli przez kuratorów

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Do tej pory z wnioskiem o nagrodę dla nauczycieli występowali dyrektorzy szkół, a dla dyrektorów – organ prowadzący, czyli gmina lub powiat. Teraz będzie można ich pominąć. Samorządowcy uważają, że to dowód braku zaufania i uznania ich za niekompetentnych. Obawiają się też, że kurator oświaty będzie prowadził politykę kadrową szkoły.

24.01.2020

Sejm za nowelą ustawy o Bazie Danych Odpadowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Parlament skończył prace nad zmianami w ustawach dotyczącymi Bazy Danych o Odpadach. Teraz czekają tylko na podpis prezydenta. Firmy zyskają prawo prowadzenia papierowej ewidencji odpadów do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO. Ponadto terminy sprawozdawczości za 2019 rok zostały co do zasady wydłużone do połowy 2020 roku.

23.01.2020

MF: Samorządy, które straciły środki w banku, są zasilane subwencjami

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Ministerstwo Finansów podkreśla, że dzięki przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku udało się uratować większą część środków samorządów, które miały tam konta. I zapewnia, że są na bieżąco zasilane subwencjami i innymi środkami, zgodnie z terminami i przepisami prawa.

23.01.2020

Wiceminister rozwoju: Rusza reforma planowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Planujemy, że do połowy roku przedstawimy główne założenia prac nad projektem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Robert Krzysztof Nowicki, wiceminister rozwoju. I zapowiada, że główne cele prac to zintegrowanie planowania w skali strategii rozwoju kraju, województw, powiatów i gminy.

22.01.2020

Upadł bank w Sanoku - miliony samorządów nie do odzyskania

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Prawo nie pozwala obecnie na refundację strat samorządów przy niewypłacalności banku, w którym miały rachunki i oszczędności. Podkarpackie samorządy, które straciły miliony po przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku, proszą wojewodę, ministra finansów i premiera o pomoc.

21.01.2020

Ogłoszono ranking samorządów, które najlepiej się rozwijają

Samorząd terytorialny

Kleszczów, Polkowice, Krynica Morska i Warszawa to samorządy, które zwyciężyły w tegorocznym Rankingu Zrównoważonego Rozwoju. Za jednostki najdynamiczniej rozwijające przedsiębiorczość w latach 2003–2018 uznano Lesznowolę, Dziwnów, Karpacz i Warszawę.

21.01.2020

Rejestr ryzyka – typowe błędy i ich wpływ na zarządzanie jednostką

Samorząd terytorialny Zarządzanie Kontrola zarządcza

Przeglądając standardy kontroli zarządczej, nie znajdziemy wskazanego wprost obowiązku prowadzenia rejestru ryzyka. Ustawodawca zostawił organizację procesu identyfikacji, oceny i analizy oraz reakcji na ryzyko zarządzającemu jednostką - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

21.01.2020

Uchwały krajobrazowe mają usunąć chaos reklam, bo męczy, zasłania i zagraża

Samorząd terytorialny Środowisko

Coraz więcej miast decyduje się na porządkowanie na ich terenie reklam, które zasłaniają zabytki, wpływają negatywnie na mieszkańców i turystów, a także stwarzają zagrożenie na drogach. Procedury prac nad uchwałami krajobrazowymi trwają lata, najtrudniejsze jest pogodzenie oczekiwań mieszkańców i przedsiębiorców co do ładu przestrzennego.

20.01.2020

Samorządowcy boją się, że będą finansować walkę z ASF

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy i powiaty będą musiały za własne pieniądze stawiać ogrodzenia blokujące możliwość migracji zwierząt, by chronić swój teren przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Samorządowcy obawiają się braku możliwości dochodzenia zwrotu poniesionych kosztów.

20.01.2020

WSA: Rada miasta nie może zobowiązać prezydenta do konkretnego działania

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Uchwała kierunkowa rady gminy powinna mieć wyłącznie charakter programowy, intencyjny. Nie może nakładać na organ wykonawczy konkretnego sposobu działania, w jaki sposób osiągnąć cel – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Można jedynie wskazać priorytety, którymi organ wykonawczy powinien się kierować

20.01.2020

Kolejne miasta rezygnują z plastikowych naczyń

Samorząd terytorialny Środowisko

Władze samorządowe coraz powszechniej wydają zarządzenia wprowadzające zakazy wykorzystywania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie tylko we własnych urzędach, ale też w podległych jednostkach organizacyjnych, takich jak szkoły, biblioteki czy spółki.

18.01.2020

Trudno się pozbyć zużytych strzykawek

Samorząd terytorialny Farmacja

Po zmianie prawa o gospodarce odpadami osoba, która chce się pozbyć zużytych strzykawek lub penów po insulinie, często skazana jest na żmudną pielgrzymkę po mieście. Przyjmowania tego rodzaju odpadów odmawiają zarówno apteki, jak i gminne punkty selektywnej zbiórki odpadów. Te ostatnie niesłusznie.

18.01.2020

Do samorządów trafił apel o uchylenie uchwał anty-LGBT

Samorząd terytorialny

Kampania Przeciw Homofobii wysłała do samorządów, które uchwaliły przepisy anty-LGBT, apel o ich uchylenie. Wszystkie samorządy dostały również grudniową rezolucję Parlamentu Europejskiego, która wezwała do uchylenia uchwał anty-LGBT.

17.01.2020

Będzie pełnomocnik do spraw lokalnych inicjatyw społecznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Powstanie nowy organ - pełnomocnik rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, którym ma być sekretarz albo podsekretarz stanu w ministerstwie polityki regionalnej. Będzie współpracować z administracją rządową i samorządową w celu aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych.

16.01.2020

Hałas, a nie odległość, powinien decydować o lokalizacji wiatraka

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Obecne sztywne kryterium odległości farm wiatrowych od budynków, tak zwana 10H, blokuje inwestycje w wiatraki oraz planowanie przestrzenne w gminach. Branża oczekuje na jej usunięcie i wprowadzenie badania oddziaływania akustycznego wiatraków. Tymczasem resort rozwoju właśnie zapowiedział projekt nowelizacji ustawy jeszcze w tej połowie roku.

16.01.2020