Z przedstawionego przez Związek Miast Polskich raportu o stanie finansów JST wynika, że gwałtownie rosną koszty zadań publicznych, a jednocześnie spadają dochody samorządów. ZMP przeprowadził ankietę na temat faktycznych dochodów z PIT w styczniu tego roku i porównał z dochodami ze stycznia ubiegłego roku i okazuje się, że jest spadek o 2 proc.

Debata na temat wniosków wynikających z tego raportu zorganizowana została w poniedziałek w Senacie. 

 


Zmiany są gwałtowne

- Widać, że zmiany są gwałtowne, aby sobie z tym radzić, został przygotowany projekt ustawy rekompensującej dochody jst jako inicjatywa senacka, mam nadzieję, że będzie uchwalony – podkreślił Frankiewicz. Projekt zakłada rekompensowanie ostatnich ubytków w dochodach jst.

Według senatora, ponieważ nie da się zabezpieczyć tej sytuacji samorządów przed zmianami w przyszłości, powstał drugi projekt - o rekompensowaniu ubytków, które wprowadzane są decyzjami parlamentu. - Mamy jako komisja senacka samorządu także inne plany, chcemy podejmować najważniejsze dla samorządów decyzje, chcemy podjąć inicjatywę w związku z wyrokiem TK ws. zadań zleconych samorządom w ramach działalności leczniczej - mówi. 

Czytaj też: Szykują się zmiany w systemie finansów samorządowych

Wydatki przekraczają dochody

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina przypomniał podczas debaty, że „za nami 15 lat obowiązywania ustawy o dochodach JST i korzystania ze środków UE”. Podkreślił, że potencjał dochodowy samorządów się szybko kurczy, a wydatki obligatoryjne wynikające z przepisów prawa, ale też z oczekiwania co do standardów usług, które dwukrotnie przekraczają nadwyżki operacyjne samorządów. - W Lublinie do 5 mld zł, które wydał w minionych 10 latach trzeba by dodać kolejne 3 mld żeby zaspokoić oczekiwania mieszkańców – powiedział.

W Senacie trwa debata na temat finansów samorządów. Transmisja była dostępna jest na FB Senatu i na stronie Związku Miast Polskich. Można tam obejrzeć zapis debaty.