Terminy cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami wymagają doprecyzowania

Samorząd terytorialny Transport

Cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami w przypadku orzeczenia zakazu w wyroku sądu karnego wymaga doprecyzowania – uważa Związek Powiatów Polskich. Starosta ma zgodnie z kodeksem cofnąć uprawnienia na wskazany w wyroku czas, przy czym sądy określają zwykle na przykład "okres dwóch lat". Tymczasem z rozporządzenia ministra infrastruktury wynika, że musi podać termin rozpoczęcia i zakończenia biegu okresu zakazu kierowania pojazdami.

07.05.2020

Apel o zwiększenie dopuszczalnej liczby pasażerów w komunikacji miejskiej

Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Organizacje zajmujące się komunikacją miejską i miasta chcą zmiany dopuszczalnej liczby pasażerów w pojazdach oraz udzielenia wsparcia finansowego dla branży transportu publicznego, która ucierpiała podczas pandemii COVID-19. Ich zdaniem o ile w sytuacji głębokiej epidemii miało to sens, to w tzw. „powrocie do normalności” możliwości i rezerwy operatorów wyczerpują się.

07.05.2020

Nowy termin wyborów to wszystkie czynności od nowa

Wybory Koronawirus

W przypadku wyznaczenia terminu wyborów niezbędne będzie ustalenie na nowo kalendarza wyborczego, bo wszystkie czynności wyborcze muszą być przeprowadzone od nowa. Konieczne będzie między innymi ponowne zebranie podpisów przez kandydatów na prezydenta.

07.05.2020

Sąd Najwyższy oceni ważność wyborów dopiero po sprawozdaniu PKW

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy nie działa z urzędu w sprawie oceny ważności wyborów. Dopiero, kiedy wpłynie sprawozdanie z Państwowej Komisji Wyborczej, SN może zacząć podejmować działania zmierzające do oceny ważności wyborów i podejmie uchwałę. Ale na razie wybory nie zostały odwołane - takie jest stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie ewentualnego unieważnienia wyborów prezydenckich.

07.05.2020

Sejm: Weto Senatu obalone, ale korespondencyjne wybory będą później

Wybory

Sejm odrzucił w czwartek weto Senatu do ustawy o korespondencyjnym głosowaniu w tegorocznych wyborach prezydenckich. Jednak wybory w najbliższą niedzielę nie odbędą się, ponieważ liderzy PiS i Porozumienia zdecydowali o wyznaczeniu innego terminu głosowania korespondencyjnego, ale wcześniej zmienione zostaną przepisy zatwierdzonej właśnie ustawy.

07.05.2020

Wyborów w niedzielę nie będzie, potem SN je unieważni i będzie nowy termin

Wybory

Po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie - wynika z opublikowanego późnym wieczorem w środę wspólnego oświadczenia Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina. Wybory te mają odbyć się korespondencyjnie.

07.05.2020

Urzędy pracy zasypane aneksami do umów dla mikroprzedsiębiorców

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus

Powiatowym urzędom pracy grozi zalew tysięcy aneksów do umów z mikroprzedsiębiorcami, którym umorzono pożyczki. Związek Powiatów Polskich uważa, że po kolejnych wersjach tarczy antykryzysowej nie trzeba aneksować umów, bo zmiany zostały wprowadzone z mocy prawa. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej twierdzi, że to konieczne, ale umożliwił przesunięcie zmian w czasie. To nie do końca rozwiąże jednak problem.

07.05.2020

Sejm w czwartek zagłosuje w sprawie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym  

Wybory

Głosowanie w Sejmie nad stanowiskiem Senatu, który we wtorek odrzucił ustawę o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, odbędzie się w czwartek rano. Wcześniej głosowanie to miało odbyć się w środę, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że uchwała Senatu nie dotarła jeszcze do Sejmu.

06.05.2020

Przekazaniem przez gminy danych wyborców Poczcie Polskiej zajmie się prokuratura

Samorząd terytorialny Prokuratura Wybory

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez gminy, które przekazały Poczcie Polskiej listy wyborców, składa Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Pierwsze dotyczą dwunastu samorządów. Organizacja podkreśla, że każde działanie czy decyzja władz publicznych musi mieć oparcie w przepisach.

06.05.2020

Środki unijne będą przesunięte na pomoc dla instytucji opieki całodobowej

Pomoc społeczna Koronawirus

Domy pomocy społecznej i domy dziecka uzyskają wsparcie finansowe w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Pół miliarda złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego zostanie przeznaczonych na pomoc dla samorządów wspierających te instytucje. Umożliwia to przyjęta niedawno specustawa funduszowa.

06.05.2020

Wybory przy urnach 10 maja niemożliwe, nie ma kto zarządzić druku kart

Wybory Koronawirus

Jeśli Sejmowi nie uda się obalić senackiego weta w sprawie przepisów dotyczących głosowania korespondencyjnego, powstanie problem, bo nie jest możliwe przeprowadzenie wyborów stacjonarnych 10 maja. Wciąż niekompletne są składy niektórych komisji wyborczych. Nie ma też organu, który mógłby zarządzić legalny druk kart wyborczych.

06.05.2020

Prezydent Warszawy nie wyda dowodu synowi dwóch kobiet

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie zdecydował się skorygować decyzji ws sprawie wydania dowodu osobistego synowi dwóch kobiet. Stało się tak mimo uchwały, którą w tej sprawie wydał w grudniu NSA. Stwierdził w niej, że choć aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice figuruje para jednopłciowa nie można wpisać do rejestru, ale nie może to oznaczać pozbawienia dziecka praw.

06.05.2020

Marszałek pyta TK o możliwość przesunięcia wyborów

Wybory

W środę rano marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek z pytaniem, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie zgodne z konstytucją. To przygotowanie wariantu rezerwowego na wypadek, gdyby w Sejmie nie było większości do odrzucenia weta Senatu do ustawy o wyborach korespondencyjnych.

06.05.2020

Starostowie obarczeni odpowiedzialnością za brak koronerów, a zasad brak

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus

Mnożą się problemy ze stwierdzaniem zgonów w pandemii. Lekarze odmawiają, uznając, że nie zostali powołani przez starostę na koronerów. Niektórzy chcą podpisać umowę na wydawanie kart zgonu - w zamian za... umorzenie czynszu za lokal wynajmowany od starostwa. Zmiany w prawie są niezbędne - również ustalenie stawek przez ministra zdrowia, bo lekarze za stwierdzenie zgonu liczą sobie nawet po 700 złotych.

06.05.2020

Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich

Wybory

Po wielogodzinnej debacie Senat odrzucił we wtorek 5 maja br. ustawę umożliwiającą przeprowadzenie wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w trybie korespondencyjnym. Za wnioskowanym przez trzy senackie komisje odrzuceniem ustawy było 50 senatorów, przeciw opowiedziało się 35, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

05.05.2020

Marszałek wspólnie z TK szuka sposobu na przesunięcie wyborów

Wybory

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiada skierowanie pytania do Trybunału Konstytucyjnego, czy przesunięcie terminu wyborów prezydenckich będzie sprzeczne czy zgodne z konstytucją. Zapyta również przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o możliwość powrotu do poprzednio obowiązujących przepisów Kodeksu wyborczego.

05.05.2020

Rząd stworzył ramy prawne do działań, a nie redukuje zatrudnienia i płac w urzędach

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Rozwiązania przewidziane przez rząd są związane z wyjątkową sytuacją wywołaną przez epidemię C0V1D-19. Spowolnienie gospodarcze może pociągnąć za sobą konieczność poszukiwania oszczędności, także w zakresie funkcjonowania administracji rządowej. Wejście w życie przepisów nie pociąga za sobą automatycznego przeprowadzenia redukcji zatrudnienia oraz obniżki pensji w urzędach - odpowiada szef KRPM na pytanie RPO.

05.05.2020

Księgi wieczyste elektroniczne są dostępne, a ich przeglądanie bezpłatne

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Elektroniczna księga wieczysta to cyfrowa wersja księgi wieczystej. Akta księgi wieczystej są prowadzone przez wydział wieczystoksięgowy właściwego miejscowo dla danej nieruchomości sądu rejonowego. Można ją sprawdzić w tym sądzie lub w internecie.

05.05.2020

NIK: Dziedzictwo kulturowe mniejszości narodowych pod właściwą ochroną

Administracja publiczna

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewódzcy konserwatorzy zabytków, samorządy województw oraz miasta działają skutecznie w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego mniejszości narodowych, a o ochronie materialnego dziedzictwa kulturowego decyduje nie to, kto je wytworzył, ale przede wszystkim wartość artystyczna, historyczna i naukowa poszczególnych zabytków oraz ich znaczenie dla lokalnych społeczności - wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK.

05.05.2020