Śmieci w czasie epidemii trzeba odbierać, a może być z tym problem

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus

Wiele gmin ma problemy z odbiorem śmieci podczas epidemii koronawirusa. Firmy nie chcą odbierać ich z punktów selektywnej zbiórki lub grożą zaprzestaniem odbioru, jeśli gmina nie podniesie opłat. A te są już i tak wysokie. Niepewność dotyczy też zasad postępowania wobec miejsc kwarantanny czy izolacji. Pojawiły się wytyczne ministra klimatu i GIS, ale wciąż są pytania.

09.04.2020

Trwałość zatrudnienia pracowników służby cywilnej może być zagrożona

Administracja publiczna Koronawirus

Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej alarmuje, że projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia zagraża stabilności pracy pracowników służby cywilnej. Przewiduje bowiem uprawnienie dla Rady Ministrów do redukcji zatrudnienia lub zmniejszenia wynagrodzenia w administracji.

08.04.2020

Poczta też wprowadza godziny dla seniora

Koronawirus

Seniorzy będą mogli korzystać z usług pocztowych w specjalnych godzinach. Poczta Polska poinformowała, że godziny dla osób w wieku 65+ uzależnione są od pór otwarcia danej placówki. Rozwiązania chroniące seniorów wprowadziły wcześniej sklepy, drogerie i apteki.

08.04.2020

NIK: Kuleje nadzór wojewodów nad stanowieniem prawa przez samorządy

Samorząd terytorialny

Do każdego wojewody wpływa rocznie po kilka tysięcy aktów prawa miejscowego, które powinny zostać sprawdzone pod kątem ich legalności. Najwyższa Izba Kontroli zbadała, jak w rzeczywistości wygląda taki nadzór. Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że nieprawidłowości jest dużo.

08.04.2020

Koronawirus po śmierci - luki w prawie dla cmentarzy i zakładów pogrzebowych

Administracja publiczna Koronawirus

Zarządy cmentarzy i zakłady pogrzebowe nie wiedzą, jak działać w czasie koronawirusa. Narzekają, że nie trzeba ich informować, że powodem zgonu był COVID-19. Uważają, że przydałby się obowiązek kremacji zakażonych zwłok. A jeśli już zakażone zwłoki trafiają do krematorium, to zgodnie z nowym rozporządzeniem w kapsule, z której nie ma kto ich wyjąć.

08.04.2020

Prof. Cześnik: Korespondencyjne wybory ryzykowne i trudne do przeprowadzenia

RODO Wybory

Przewidziane przez uchwaloną właśnie ustawę korespondencyjne głosowanie jako jedyna forma wyboru prezydenta, będzie bardzo trudne do przeprowadzenia, za to bardzo łatwe do zaskarżenia jako naruszające obywatelskie prawo do powszechnych, równych i tajnych wyborów - twierdzi zajmujący się systemami wyborczymi prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.

08.04.2020

Głosowanie korespondencyjne czeka na Senat, gminy na szczegóły

Wybory Transport

Uchwalona przez Sejm ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich czeka teraz na decyzje senatorów. Eksperci mówią, że ustawa to zagrożenie dla rzetelności i uczciwości wyborów. Za bezprawne otwarcie lub zniszczenie pakietu wyborczego przewidziano karę. Tymczasem samorządy wciąż są niepewne, jakie czekają ich zadania.

07.04.2020

Numery ksiąg wieczystych to dane osobowe - czasowy zakaz ich publikacji w GEOPORTAL2

Administracja publiczna Budownictwo RODO Koronawirus

Prezes UODO wydał postanowienie zobowiązujące Głównego Geodetę Kraju do zaprzestania publikowania na portalu internetowym GEOPORTAL2 numerów ksiąg wieczystych. O terminie rozstrzygnie decyzja administracyjna kończąca postępowanie w tej sprawie. Powodem jest uprawdopodobnienie naruszenia przepisów o ochronie danych.

07.04.2020

Regiony chcą gwarancji ich roli w planowaniu i wdrażaniu środków unijnych

Samorząd terytorialny Prawo unijne Koronawirus

Regiony europejskie chcą odgrywać kluczową rolę w planowaniu i wdrażaniu środków unijnych przeprogramowanych na walkę z koronawirusem. O wykorzystanie doświadczeń regionów przy zmianach w inwestycjach zaplanowanych przed kryzysem apeluje do Komisji Europejskiej przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas.

07.04.2020

Majowe wybory prezydenckie korespondencyjnie dla wszystkich

Wybory Koronawirus

W poniedziałek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę autorstwa Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą wprowadzenia głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich. Będzie to jedyna dostępna forma głosowania. Nowe przepisy dadzą także możliwość zmiany terminu wyborów. Ustawą zajmie się teraz Senat.

06.04.2020

Sejm nie będzie pracował nad prawem o korespondencyjnym głosowaniu

Wybory

Sejm postanowił w poniedziałek odrzucić wniosek o rozpoczęcie prac na nowelizacją kodeksu wyborczego, na podstawie której wyznaczone na 10 maja wybory prezydenckie przeprowadzone miały być tylko w formie korespondencyjnej. Wbrew wcześniejszym deklaracjom, przeciwko zajęciu się tym projektem zagłosowała część ugrupowania Jarosława Gowina Porozumienie.

06.04.2020

Gowin podaje się do dymisji, ale zostaje w koalicji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Podaję się do dymisji, ale Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy - poinformował w poniedziałek Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zapowiedział też, że część jego ugrupowania poprze projekt o korespondencyjnym głosowaniu, co nie ziściło się, a na wicepremiera zarekomenduje Jadwigę Emilewicz.

06.04.2020

Sasin: Poczta jest w stanie obsłużyć głosowanie korespondencyjne

Wybory Koronawirus

Sejm zagłosuje dziś nad proponowanym przez PiS głosowaniem korespondencyjnym. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przekonywał w poniedziałek, że rząd szuka sposobu, aby głosowanie odbyło się w sposób jak najbardziej bezpieczny. PiS upiera się, że nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i przesunięcia wyborów.

06.04.2020

Kryzys w ośrodkach egzaminowania kierowców - marszałkowie wołają o ratunek

Administracja publiczna Koronawirus

Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, mimo że w czasie koronawirusa nie ma egzaminów na prawo jazdy, kursów ani szkoleń, ponoszą koszty. Płacą za najem pojazdów, podatki i wypłacają pensje, chociaż egzaminatorzy są na postojowym. Marszałkowie województw, którym ośrodki podlegają, apelują o wsparcie WORD-ów pomocą rządową.

06.04.2020

Zakaz wstępu do lasu fikcyjny? Nie ma podstaw prawnych

Administracja publiczna

Żadna z przywoływanych podstaw prawnych zakazu wstępu do lasu nie upoważnia dyrektora Lasów Państwowych do jego wydania. Polecenie takie nie może powodować ograniczenia praw obywatelskich, w tym ustawowej wolności wstępu do lasów państwowych.

05.04.2020

Powierzchnia, a nie liczba siedzeń, powinna decydować, ile osób w autobusie

Transport

Eksperci proponują zmianę kryterium przewożenia w tym samym czasie osób. Według nich należy zmienić przepisy o zapełnieniu pojazdów komunikacji publicznej i zlikwidować sprawdzanie zapełnienia wozu przez kierowców. O liczbie osób miałaby decydować powierzchnia autobusu czy tramwaju.

04.04.2020

Prawo do zrzeczenia się odwołania od decyzji powinno być wskazane wyraźnie

Administracja publiczna

Do decyzji administracyjnych powinna być dołączana szablonowa krótka informacja dla adresatów, że mają prawo do zrzeczenia się odwołania od decyzji. Z uwagi na specustawę koronawirusową zasadne jest skorzystanie przez stronę z takiego zrzeczenia się, bo to pozwoli na uprawomocnienie się decyzji. Jest to szczególnie istotne w sprawach rozstrzyganych na korzyść strony.

04.04.2020

PiS wraca do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich

Wybory

PiS złożyło w piątek w Sejmie autopoprawkę do projektu ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z nią, wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Według tej koncepcji, poczta wrzuci pakiet do głosowania do skrzynki pocztowej każdego wyborcy.

03.04.2020

MRPiPS wspiera domy pomocy społecznej z rezerwy celowej

Pomoc społeczna Koronawirus

W kwietniu do wojewodów trafi 20 milionów złotych na wsparcie powiatów w prowadzeniu domów pomocy społecznej. W czerwcu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje dokonanie ponownej weryfikacji potrzeb tych placówek.

03.04.2020

Nie będzie większości dla nowelizacji o korespondencyjnych wyborach

Wybory

Sejm nie uchwali na tym posiedzeniu zmian w kodeksie wyborczym, na podstawie których 10 maja nie byłoby lokali wyborczych, a wszyscy uprawnieni głosowaliby korespondencyjnie. Poparcia dla takich rozwiązań odmówił koalicjant Prawa i Sprawiedliwości - Porozumienie Jarosława Gowina. Lider tego ugrupowania proponuje przesunięcie wyborów i wydłużenie o dwa lata kadencji Andrzeja Dudy.

03.04.2020