Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek rano

Administracja publiczna

Prezydent odwoła we wtorek ministrów, którzy zostali europosłami i powoła nowych członków rządu premiera Mateusza Morawieckiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego mandat otrzymało kilku ministrów.

03.06.2019

Trwa plebiscyt internetowy Nagrody Super Samorząd

Samorząd terytorialny

Można głosować na wybraną nominację - samorząd i grupę mieszkańców w ramach tegorocznej nagrody Super Samorząd akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Oprócz tego, że jak co roku zwycięzców wyłoni jury, w tym roku każdy może wybrać swojego laureata.

03.06.2019

Małe domy kultury mogą walczyć z wykluczeniem cyfrowym

Nowe technologie

Pieniądze na szkolenia z obsługi komputera dla wykluczonych cyfrowo czy sprzęt komputerowy to główne potrzeby gminnych ośrodków kultury w małych gminach. Starsi mieszkańcy domagają się nauki komputera, bo nie chcą być wykluczeni. Problem tkwi w braku środków i sprzętu.

03.06.2019

Odpis aktu stanu cywilnego do pobrania przez internet

Administracja publiczna

Resort cyfryzacji chce ułatwić uzyskanie odpisów aktu stanu cywilnego. Planuje, że pobierzemy je elektronicznie, bezpośrednio z rejestru. Jednak konieczne będzie posiadanie profilu zaufanego lub innego środka identyfikacji elektronicznej, które wciąż ma niewiele osób.

01.06.2019

Opublikowano oświadczenie majątkowe premiera

Administracja publiczna

Dwa domy, mieszkanie, udział we własności szeregówki, działka rolna i ponad 5 mln złotych - to niektóre ze składników majątku premiera Mateusza Morawieckiego. Jego oświadczenie majątkowe według stanu na 31 grudnia 2018 roku zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

31.05.2019

Prostego języka powinno się używać także na stronach internetowych instytucji

Administracja publiczna

Instytucje i urzędy dołączają do porozumienia na rzecz prostej komunikacji z obywatelami. Do deklaracji "Prosto i kropka" przystąpiły Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Urząd Miasta Kalisza i skupiająca 24 samorządy Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Używanie zrozumiałego języka ma też wpływ na dostępność stron internetowych.

31.05.2019

MF: Wzrastają dochody samorządów z tytułu podatków PIT i CIT

Finanse samorządów

Dochody samorządów w ubiegłym roku z podatku PIT wyniosły 50,9 mld zł, a z podatku CIT – 9,7 mld zł – podało Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że przepisy uszczelniające miały wpływ na znaczny wzrost dochodów samorządów w ostatnich latach.

31.05.2019

Nie ma szczegółów rekompensat za prąd, jest wiele wątpliwości

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Samorządy czekają na projekt zmian w tzw. ustawy prądowej i szczegóły rozwiązań. Wiadomo już, że w drugim półroczu będą musiały składać wnioski o objęcie stabilizacją ceny. Tymczasem już pojawiają się pytania, jak technicznie będzie wyglądać kwestia zwrotów nadpłaconych kwot i co z podatkiem VAT.

30.05.2019

Będą rekompensaty za wyższe ceny prądu dla samorządów i spółek komunalnych

Samorząd terytorialny

Na czerwcowym posiedzeniu Sejmu będzie rozpatrywana zmiana ustawy prądowej, rozporządzenie ministra energii podpisane zostanie na początku lipca. Uzgodnienia Ministerstwa Energii z Komisją Europejską zakończyły się korzystnie dla samorządów i ich spółek - podwyżki cen prądu zostaną im zrekompensowane.

29.05.2019

Nowi europosłowie do lipca powinni ogłosić, czy zrzekają się mandatu

Wybory

Pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego nowej kadencji odbędzie się 2 lipca. Do tego czasu wybrani 26 maja europosłowie, którzy nie zdecydują się na objęcie nowej funkcji, powinni zrzec się mandatu eurodeputowanego. Jeśli chcą pojechać do Brukseli, muszą zrezygnować ze stanowisk w kraju

29.05.2019

Będzie wsparcie finansowe samorządów na remont bloków komunalnych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Resort rozwoju przekazał do konsultacji projekt zmian ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowelizacja zapewni pomoc dla właścicieli budynków wybudowanych w systemie wielkopłytowym i wsparcie dla samorządów na remonty mieszkalnych budynków komunalnych.

28.05.2019

NIK: Inicjatywa lokalna mało znana i mylona z budżetem obywatelskim

Samorząd terytorialny

Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, samorządy i mieszkańcy słabo znają instytucję inicjatywy lokalnej. Wiele gmin nie ma uchwał określających tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków składanych przez obywateli. A to gminy powinny dbać o promocję inicjatywy lokalnej wśród mieszkańców i wspierać ich w formie spotkań czy warsztatów.

28.05.2019

Miasta mają dość drogiego prądu, stolica chce wystąpić do rządu o rekompensatę

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rachunki za energię wyższe o 50, a nawet 70 procent to od stycznia zmora samorządów i spółek miejskich. Przez opóźnienie zmian w prawie nie mogą jednak liczyć na zapowiedziane obniżki cen. Tymczasem Warszawa chce wystąpić do rządu o rekompensatę za zwiększenie kosztów. Łódź zamierza płacić tyle, co w zeszłym roku. Resort energii twierdzi, że pracuje nad rozwiązaniami i jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską.

28.05.2019

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe w Dniu Samorządu Terytorialnego

Samorząd terytorialny

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie i radni są wśród odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. W przemówieniu podkreślił, że samorząd terytorialny sprawdził się. - To samorząd lokalny i regionalny dba o bieżące sprawy. To on patrzy na przysłowiowe chodniki - dodał.

27.05.2019

W niedzielę wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego

Wybory

Przeliczenie i ostemplowanie kart oraz wyznaczenie strażnika urny są wśród czynności, które członkowie komisji wyborczej są obowiązani wykonać przed głosowaniem. Lokale będą otwarte w niedzielę od godziny 7.00. Wyborcy powinni pamiętać, że niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości oraz wiedzieć, jak oddać ważny głos.

25.05.2019

Gminy zainwestują w ekologiczny transport

Samorząd terytorialny Środowisko

Elektromobilność zyskuje na popularności. Samorządy stawiające na elektryczne pojazdy czy stacje ładowania pokazują swoją postępowość i dbałość o mieszkańców. Samorządowcy są zdania, że stacje ładowania będą spotykane nie tylko w dużych miastach, ale i małych miejscowościach.

25.05.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski