Politycy coraz bliżej porozumienia w sprawie terminu wyborów

Wybory

Podczas spotkania w Senacie politycy obozu rządzącego i opozycji doszli we wtorek do porozumienia w sprawie terminu wyborów prezydenckich, który pozwoli na zaprzysiężenie nowego prezydenta przed 6 sierpnia, kiedy kończy się kadencja Andrzeja Dudy - wynika z nieoficjalnych informacji. Jednak daty wyborów nie ustalono.

19.05.2020

Nie każde przestępstwo w interesie społecznym w czasie epidemii będzie bezkarne

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus

W ustawie antykoronawirusowej znalazł się przepis umożliwiający uniknięcie odpowiedzialności karnej w związku z dokonywaniem zakupów i usług mających służyć walce z epidemią. Jednak jak piszą Agnieszka Najda-Krocz i Agnieszka Smagacz, nie jest on workiem bez dna i nie każde nadużycie lub przekroczenie uprawnień w tym zakresie nie będzie mogło pozostać bezkarne.

19.05.2020

Rządowy pełnomocnik pracuje z samorządami nad kodeksem cyfrowym

Samorząd terytorialny Nowe technologie

„Dekalog wyzwań cyfrowych” to dziesięć obszarów problemowych, którymi zajmie się grupa ekspertów rządowo-samorządowych. Wśród celów jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa, efektywności działania oraz optymalizacji kosztów samorządowych systemów IT. Według ekspertów, paradoksalnie epidemia może pomóc samorządom przejść na wyższy poziom technologiczny.

19.05.2020

Urzędnicy: Państwo też powinno chronić miejsca pracy

Finanse publiczne Administracja publiczna HR Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 2 (zawieszona)

Redukcja etatów i zmniejszenie wynagrodzeń w administracji mają być fakultatywne, zależne od stanu budżetu. Mimo że nie ma nadal rozporządzenia w tej sprawie, groźba zwolnień i obniżek nadal budzi duże obawy urzędników. Tym bardziej, że w wielu miejscach nadal brakuje kadr, a w związku z pandemią - przybyło pracy. W tym roku na pewno nie będzie nowych mianowań.

19.05.2020

Wybory tylko korespondencyjne w gminie lub regionie możliwe, ale trudne i ryzykowne

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Jeśli w jakiejś gminie sytuacja epidemiczna będzie szczególnie zła, minister zdrowia będzie mógł tam zarządzić w wyborach prezydenckich wyłącznie głosowanie korespondencyjne. Samorządowcy obawiają się, że skala organizacji takiej operacji może przerosnąć możliwości urzędu. Zwłaszcza gdy decyzja zapadnie w ostatniej chwili.

18.05.2020

Prezydent Warszawy kandydatem na prezydenta państwa, ale na razie dymisja niekonieczna

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy to nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP. Zgodnie z prawem podczas kampanii może nadal zajmować fotel włodarza miasta. Problem pojawi się, jeśli będzie prowadził ją bardzo aktywnie – wtedy wskazany jest urlop i przekazanie obowiązków zastępcy. Wbrew medialnym zapowiedziom, nie może być mowy o wyznaczeniu komisarza.

15.05.2020

Gminy wiejskie proponują bon inwestycyjny - milion złotych dla najsłabszych samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Propozycję wprowadzenia finansowego narzędzia wsparcia dla obszarów wiejskich w postaci Gminnego Bonu Inwestycyjnego przedstawił Związek Gmin Wiejskich RP. Korporacja chce, ze wsparciem rządu, wprowadzić bon w wysokości 1 miliona złotych na każdą gminę. Pieniądze miałyby być przeznaczone na inwestycje i wkład własny do projektów i przeciwdziałać kryzysowi i stagnacji gospodarczej.

15.05.2020

Wybory: Nie ma jeszcze terminu, ale będzie kłopot, jeśli druga tura wypadnie po zakończeniu kadencji

Wybory Koronawirus

Możliwe, że ewentualna druga tura wyborów odbyłaby się już po zakończeniu kadencji prezydenta, a nie można jej przedłużyć nawet o kilka dni. Tymczasem urząd nie może być nieobsadzony. Prawo nie przewiduje sytuacji, że wybory nie odbyły się, ale można wyinterpretować, że prezydenta zastąpiłby marszałek Sejmu. Kalendarz wyborczy nie jest z gumy, ale trzeba będzie go skrócić maksymalnie.

15.05.2020

Zarządcom dróg grożą kary za nieprzekazanie informacji o głównych drogach

Samorząd terytorialny Transport

Związek Powiatów Polskich alarmuje, że zarządcom dróg, którzy do 30 stycznia nie przekazali informacji o podległych im głównych drogach, naliczane są wysokie kary. Tysiąc złotych kary za dzień opóźnienia to niewspółmierna do skali przewinienia kara – uważa Związek Powiatów Polskich.

14.05.2020

Raport o stanie samorządu to nie laurka, ma wskazać na zagrożenia

Samorząd terytorialny Koronawirus

Raport o stanie gminy, powiatu i województwa będzie miał drugie podejście. Po doświadczeniach z zeszłego roku wiadomo, że powinien ujawnić też słabe strony i zagrożenia, bo wskażą, co trzeba poprawić. A włodarze często chwalili się sukcesami, zapominając o problemach. Zabrakło też promocji wśród mieszkańców, choć miała to być forma ich partycypacji. Mimo epidemii termin przekazania raportu jest ten sam – 31 maja.

14.05.2020

Śląskie samorządy: Otwarcie placówek opiekuńczych najwcześniej w końcu maja

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus

Prezydenci miast z województwa śląskiego, na terenie których funkcjonują kopalnie, zapowiadają jeszcze większą skalę współpracy w walce z koronawirusem. Pierwsze wyzwanie to ponowne otwarcie żłobków, przedszkoli oraz innych placówek opiekuńczo-wychowawczych i oświatowych. Ich zdaniem nie będzie to ani szybkie, ani proste.

13.05.2020

Senat trochę popracuje nad nową ustawą wyborczą

Wybory

Wyrażam rozczarowanie, że ustawa w sprawie tegorocznych wyborów prezydenckich "przemknęła" przez Sejm - stwierdził w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki. I zapowiedział, że niezwłocznie skieruje ustawę do komisji. - Będziemy pracować intensywnie, ale nie mogę teraz powiedzieć, czy zajmie to pełne 30 dni - stwierdził.

13.05.2020

Teraz głosowanie hybrydowe - Sejm uchwalił przepisy na nowe wybory

RODO Wybory

Głosowanie hybrydowe, czyli w lokalu albo korespondencyjne na życzenie, przywrócenie uprawnień i zadań Państwowej Komisji Wyborczej i uznanie zebranych przez kandydatów podpisów poparcia - to najważniejsze nowości w ustawie, według której zorganizowane mają być tegoroczne wybory prezydenckie. Z poprzedniej ustawy zostaje jednak wrzucanie pakietów wyborczych do skrzynek pocztowych.

13.05.2020

Terminy zmian w spisach wyborców i dostarczania pakietów nie mogą kolidować

Wybory Koronawirus

Im szybciej poznamy datę wyborów prezydenckich, tym szybciej będziemy mogli podjąć decyzję o formie głosowania. Wiąże się to też z miejscem, w którym będziemy przebywać w dniu głosowania, czyli oddamy gdzie swój głos. Według ekspertów przepisy gwarantują możliwość dopisania się do spisu wyborców. Jednak praktyka pokazuje, że pojawiały się problemy i wiele osób było pozbawionych prawa do głosowania.

13.05.2020

PiS "poprawia" głosowanie korespondencyjne - pakiet jednak do skrzynki

Wybory

Głosowanie korespondencyjne w wyborach korespondencyjnych będzie możliwe także dla wyborców, na których nałożono obowiązek kwarantanny na kilka dni przed wyborami. To poprawka PiS do projektu ustawy o tzw. hybrydowym głosowaniu, czyli w lokalach i korespondencyjnie na wniosek. Proponuje ona też, że pakiety będą dostarczane do skrzynek pocztowych.

12.05.2020

Webinarium pomoże, jak lepiej raportować o stanie gminy

Samorząd terytorialny

Do końca maja wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast muszą przygotować coroczny bilans – raport o stanie gminy. Czasu pozostało niewiele, a od tego dokumentu zależy wotum zaufania dla władzy wykonawczej, udzielane przez radę gminy. Akcja Masz Głos Fundacji Batorego zaprasza na webinarium 14 maja.

12.05.2020

Gowin: Wybory prawdopodobnie 28 czerwca albo 5 lipca

Wybory

Nowy projekt dotyczący wyborów prezydenckich ma poparcie całej Zjednoczonej Prawicy - zapewnia Jarosław Gowin i ocenia, że wybory odbędą się w ostatnią niedzielę czerwca lub pierwszą lipca. Wybór terminu należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

12.05.2020

Głosowanie korespondencyjne i w lokalach - Sejm we wtorek zajmie się nową ustawą

Wybory PPK

Głosowanie w formule hybrydowej, czyli w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie na wniosek wyborcy - takie zmiany zamierzają wprowadzić PiS i Porozumienie. Nie będzie jednak poprawiania dopiero co uchwalonej ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, tylko nowa ustawa. We wtorek w południe projektem ma zająć się Sejm.

12.05.2020

Wybory hybrydowe to znowu problemy logistyczne i więcej pracy dla komisji

Wybory Koronawirus

Proponowane głosowanie hybrydowe to więcej pracy dla komisji wyborczych, a jeśli duża liczba wyborców zdecyduje się głosować korespondencyjnie – powrót do problemów logistycznych. Jeśli skrzynki na pakiety będą rozmieszczone w wielu miejscach, jest wątpliwe, czy tego samego dnia koperty trafią do liczenia. Kluczowe będzie jednak doręczenie kart do rąk własnych

12.05.2020