Mniejsze gminy jak Gielniów, Dobre, Szydłowo, Wojcieszów, Urzędów, Świerklaniec,  Świnna i większe – m.in. Kraków, Kielce czy Suwałki - zamykają urzędy lub znacznie ograniczają ich pracę. Powody to np. fakt włączenia do strefy czerwonej, zakażenia wśród urzędników, albo po prostu troska o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników.

Urząd zamknięty, ale pracuje „na bieżąco”

Urząd gminy Dobre na Mazowszu jest od 12 października zamknięty dla interesantów, jak podano na stronie internetowej gminy. Gmina leży w powiecie mińskim, który sąsiaduje z objętym strefą czerwoną powiatem otwockim. Marcin Sitnicki, sekretarz gminy Dobre mówi, że mimo iż interesanci na teren urzędu nie mogą wejść, to mogą załatwić w urzędzie wszystkie sprawy. Do obsługi przygotowane zostało specjalnie okienko, przez które następuje kontakt z urzędnikiem.

Ograniczenia spowodowane są troską o bezpieczeństwo pracowników  urzędu i mieszkańców. – Mamy sygnały, że  u coraz większej liczby osób z terenu gminy występują objawy grypo-podobne i żeby utrzymać bezpieczeństwo wprowadziliśmy ograniczenia, ale pracujemy na bieżąco – podkreśla.

Na teren urzędu gminy Kosakowo klienci nie wchodzą, poza osobami umówionymi wcześniej telefonicznie na wizyty, które mogą poruszać się jedynie na parterze budynku. Obsługa odbywa się głównie przy specjalnie zorganizowanym pulpicie, odgrodzonym osłona z pleksi. Mieszkańcy mogą tam załatwić sprawy z zakresu właściwości urzędu stanu cywilnego czy ewidencji ludności, gdzie niezbędne jest osobiste stawiennictwo. Pulpit znajduje się w przedsionku, gdzie mieszczą się trzy osoby, reszta czeka na zewnątrz przed budynkiem.

Czytaj też: W pandemii ważne jest utrzymanie ciągłości działania w urzędach >>

Władze nie zamkną urzędu całkowicie

Jak nam mówi Ewelina Paszke, sekretarz gminy Kosakowo, władze nie planują zamknięcia urzędu gminy, mimo że znajduje się ona w strefie czerwonej, bo od marca wypracowano optymalny sposób zabezpieczeń przed zarażeniami koronawirusem. Urzędnicy pracują w rygorze sanitarnym, w maseczkach i rękawiczkach, starają się nie gromadzić w małych pomieszczeniach, konieczne spotkania odbywają w dużej sali w domu kultury. Przy wejściu jest dozownik z płynem odkażającym, każdy zasłania usta i noc. Dwa razy dziennie dezynfekowane są powierzchnie typu poręcze i klamki.

- Chcemy taki sposób działania kontynuować, żeby nie zamykać urzędu, ale apelujemy do mieszkańców, żeby do minimum ograniczyli wizyty w urzędzie – zaznacza. Jak dodaje, Kosakowo jest gminą wiejską, gdzie jest spora liczba osób, które nie załatwią sprawy urzędowej przez internet, a często potrzebują pomocy urzędnika na miejscu np. w wypełnieniu dokumentów.

Również władze gminy Dobre nie przewidują całkowitego zamknięcia, przy okazji ewentualnej choroby urzędnika, są inni, którzy mogą go zastąpić. Oprócz okienka przy wejściu do budynku urzędu jest skrzynka podawcza, gdzie można dokumenty zostawić. - Ponadto sprawy załatwiane są drogą elektroniczną i pocztową – dodaje Marcin Sitnicki.

Choroby są, a terminy niewstrzymane

Ewelina Paszke obawia się obecnie dezorganizacji pracy spowodowanej tym, że prawo nie przewiduje wstrzymania terminów załatwienia spraw, jak na początku pandemii, a jest spora absencja urzędników spowodowana chorobami ich samych lub dzieci.

"Prosimy, by załatwianie spraw urzędowych odłożyć w czasie" - apelują urzędnicy krakowskiego magistratu. Jak informują na stronie internetowej miasta, wszelkie dokumenty i wnioski do Urzędu Miasta Krakowa będzie można złożyć elektronicznie, za pośrednictwem Poczty Polskiej, usług Paczkomat Urząd 24 lub wrzucając specjalną kopertę do odpowiedniego pojemnika umieszczonego w pobliżu wejścia do urzędu.

Od środy 14 października budynki Urzędu Miasta Krakowa oraz Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych nie będą dostępne dla mieszkańców. To efekt pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej w mieście.

Czytaj też: Premier na kwarantannie - apeluje o ostrożność i odpowiedzialność >>

Strefa czerwona zamyka urzędy, straż miejska na straży

Od 12 października 2020 roku Urząd Miasta Kielce pracuje w trybie wewnętrznym. Wejścia do urzędu kontroluje Straż Miejska. Załatwianie spraw odbywa się wyłącznie po uprzednim kontakcie telefonicznym z pracownikami Urzędu Miasta oraz umówieniu się na konkretną godzinę i dzień spotkania z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych. Przychodząc na spotkanie do urzędu, należy mieć zasłonięte usta i nos oraz własny długopis.

Od wtorku 13 października nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu Urzędu Miejskiego w Suwałkach. W związku z wprowadzeniem miasta do strefy czerwonej oraz występowaniem kolejnych zakażeń wśród pracowników urzędu, wprowadzono pracę zdalną urzędu tj. bez bezpośredniej obsługi interesantów lub obsługi po uprzednim telefonicznym umówieniu wizyty w wyznaczonych wydziałach urzędu.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i urzędników

W związku z sytuacją epidemiologiczną „w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy, wszystkich interesantów oraz pracowników urzędu” podjęto decyzję o wyłączeniu  obsługi bezpośredniej w Urzędzie Miejskim w Urzędowie.

Od 7 października „w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy, wszystkich interesantów oraz pracowników urzędu” podjęto decyzję o wyłączeniu  obsługi bezpośredniej w Urzędzie Miejskim w Urzędowie.

„Z uwagi na bezpieczeństwo i troskę zarówno mieszkańców jak i pracowników urzędu” Urząd Miasta w Wojcieszowie będzie nadal pracował w trybie wewnętrznym i pozostaje zamknięty dla interesantów z wyłączeniem: rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego, ewidencji ludności i dowodów osobistych, ochrony środowiska, w tym decyzji zezwalającej na usunięcie drzew lub krzewów, budownictwa oraz planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Władze miasta informują na stronie internetowej, że przed budynkiem urzędu znajduje się skrzynka na korespondencję. Jako najlepszą i najbardziej bezpieczną formę kontaktu z urzędem zaleca się kontakt drogą elektroniczną lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

Urzędy zamknięte też przez zakażenia wśród urzędników

Już 8 października wójt gminy Gielniów w województwie mazowieckim w powiecie przysuskim, poinformował, że w związku ze stwierdzeniem pozytywnego wyniku testu na COVID-19 u jednego z pracowników urząd będzie nieczynny do odwołania.

Ze względu na dodatni wynik testu na obecność koronawirusa u dwóch pracowników Urzędu Gminy Świerklaniec, wójt podjął decyzję o zamknięciu budynku urzędu dla interesantów od dnia 6 października 2020 r. do odwołania. Kilka dni później wykryto przypadek wśród pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Świerklańcu, kierownik podjął decyzję o zamknięciu budynku i pomieszczeń OPS w Nakle Śląskim dla interesantów od 13 października do odwołania.

Wójt gminy Świnna w związku z kolejnymi potwierdzonymi przypadkami zakażenia COVID-19 oraz „nałożonymi przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Żywcu kwarantannami na pracowników urzędu” informuje, że urząd będzie zamknięty dla interesantów w dniach 12 – 16 października. Urząd przypomina o możliwości załatwienia spraw w formie elektronicznej, telefonicznej, drogą pocztową lub poprzez e-puap i sekap.