Ministerstwo chce uzdrowić Centra Integracji Społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Podwyższenie wysokości świadczenia integracyjnego dla uczestników zajęć w Centrum Integracji Społecznej do 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych, uelastycznienie czasu pobytu, czy możliwość otrzymania od marszałka województwa dotacji na zakup wyposażenia infrastruktury - takie zmiany w funkcjonowaniu CIS chce wprowadzić Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

24.05.2021

Program InvestEU ma pobudzić inwestycje

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Małe i średnie firmy

Samorządy, małe i średnie firmy, spółki skarbu państwa, także instytucje rządowe będą mogły skorzystać ze wsparcia zwrotnego w ramach nowego unijnego instrumentu - Programu InvestEU. Program zastąpi Plan Junckera z lat 2015-2020. Według prognoz Komisji Europejskiej w całej UE uda się wesprzeć inwestycje o wartości ok. 400 mld euro.

21.05.2021

Jest prawo - miasta wprowadzają własne zasady korzystania z hulajnóg

Samorząd terytorialny Transport

Od 20 maja obowiązują przepisy regulujące status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Część miast, wspólnie z operatorami uzgodniła zasady korzystania z tych pojazdów, wyłączając z użytkowania niektóre tereny i ograniczając dopuszczalną prędkość. Więcej będzie też miejsc parkingowych.

20.05.2021

Wojewoda unieważnił wałbrzyską uchwałę o obowiązkowych szczepieniach na COViD-19

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rada Miejska Wałbrzycha nie miała kompetencji do podjęcia uchwały o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19 wszystkich mieszkańców Wałbrzycha powyżej 18. roku życia i osób pracujących w mieście – stwierdził wojewoda dolnośląski. I dodał, że zachorowalność na COVID-19 nie ma charakteru lokalnego, nie można tej materii regulować przepisami porządkowymi.

20.05.2021

Rząd chce kompleksowo uregulować działanie kół gospodyń wiejskich

Samorząd terytorialny

Kompleksowa regulacja kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem kół gospodyń wiejskich oraz zmiana przepisów określających przekazywanie pomocy finansowej kołom gospodyń wiejskich - to cele projektu przyjętego w środę przez Rząd. Co roku będzie to łącznie ok. 40 mln zł. Rząd rozważa zwiększenie finansowania programu w kolejnych etapach.

19.05.2021

Nowe przepisy mają usprawnić ewidencję miejscowości

Samorząd terytorialny

Uporządkowanie zasad tworzenia, aktualizacji i udostępniania ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Uproszczenie wzór wniosku o nadanie numeru porządkowego – takie m.in. nowe rozwiązania zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju Pracy i Technologii, który ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

18.05.2021

NIK bez większych zastrzeżeń do funkcjonowania systemu ratowniczo-gaśniczego

Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak działa system ratowniczo-gaśniczy w Polsce. To pierwsza tak kompleksowa kontrola tego obszaru. W ocenie NIK, obowiązujące rozwiązania prawne są spójne, a organizacja krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz wyposażenie i przygotowanie ratowników umożliwiały sprawne prowadzenie działań ratowniczych.

18.05.2021

Rząd zapowiada obniżkę PIT, samorządy podwyżki opłat i podatków

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Dochody samorządów, wskutek zmian podatkowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie, mają spaść o około 10-11 mld złotych - szacuje Ministerstwo Finansów. Zdaniem samorządów, rząd po raz kolejny kroi lokalne budżety. A obiecana specjalna subwencja nie zrekompensuje utraty wpływów z PIT. Aby dopiąć budżety, samorządy będą musiały podnieść opłaty i podatki lokalne.

18.05.2021

Nabór do programu „Moja Woda” tylko do 10 czerwca

Środowisko Domowe finanse

Tylko do 10 czerwca można składać elektroniczne wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach drugiego, kończącego się już naboru w programie „Moja Woda”. Do 7 maja do wojewódzkich funduszy wpłynęło 14,5 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 69 mln złotych.

17.05.2021

Plan odbudowy pomoże w reformie zagospodarowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Budownictwo Polski Ład

Zmiana zasad wydawania „wuzetek”, czyli decyzji o warunkach zabudowy, a także przekształcenie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w plan ogólny gminy. Ponadto nowa instytucja - zintegrowany projekt inwestycyjny. To założenia reformy planowania przestrzennego, która ma być sfinansowana przy wsparciu Krajowego Planu Odbudowy. Prawnicy dobrze oceniają kierunek zmian.

17.05.2021

Polski Ład to też propozycje dla samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów Polski Ład

W ramach "Polskiego Ładu" Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych zmieni się w trwałą subwencję rozwojową dla samorządów, dzieloną według obiektywnych kryteriów – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Plan zapowiada też premie dla gmin, które inwestują w budownictwo mieszkaniowe, powstanie Krajowego Funduszu Rewitalizacji, start programu „Żłobek w każdej gminie”.

15.05.2021

Polski Ład zapowiada kodeks rolny i preferencje dla rolników

Finanse publiczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Przyjęcie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, opracowanie Kodeksu rolnego, uproszczenie zasady funkcjonowania spółdzielni energetycznych, system zachęt dla spółdzielni rolniczych, uproszczenie procedur i biurokracji - to zaprezentowane w sobotę postulaty Polskiego Ładu dla wsi i rolnictwa.

15.05.2021

Minister sportu: Orliki powinny pozostać nieodpłatne

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rekomenduje samorządom, aby dostęp do boisk wybudowanych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” pozostał nieodpłatny. Po zakończeniu okresu tzw. trwałości projektu decyzja o wynajmowaniu tych obiektów należy do samorządu.

14.05.2021

Co wolno wojewodzie – ingerencja w autonomię samorządu blokuje wsparcie placówek medycznych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Jeśli samorząd chce kupić dla szpitala sprzęt, nie może teraz zrobić tego ot tak. Placówka musi zwrócić się do wojewody, zapłacić za wniosek i uzyskać pozytywną opinię o celowości inwestycji. Nie dość, że przepisy są niejasne, bo nie wiadomo, jakie inwestycje wymagają opinii, to jeszcze budzą wątpliwości konstytucyjne i naruszają samodzielność samorządów. I są... barierą dotowania podmiotów leczniczych.

14.05.2021

NIK: Nie było podstaw prawnych do organizacji "wyborów kopertowych"

RODO Wybory

Nie było podstaw prawnych do tego, żeby premier wydawał jakiekolwiek polecenia Poczcie Polskiej i PWPW związane z wykonaniem i realizacją wyborów prezydenckich 10 maja ubiegłego roku - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Przedstawiciele rządu utrzymują natomiast, że wszystkie decyzje podejmowali wtedy zgodnie z prawem. Sprawa ma trafić do prokuratury.

13.05.2021

Uwaga na terminy załatwienia sprawy administracyjnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Organ obowiązany jest załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki, czyli dążyć do załatwienia jej w terminie krótszym niż wyznaczony. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane organowi z urzędu.

13.05.2021

Raport o stanie samorządu pod znakiem pandemii, bez jasnych wytycznych, ale w terminie

Samorząd terytorialny Koronawirus

W tym roku mimo pandemii w terminie, do 31 maja, organy wykonawcze gmin, powiatów i województw przedstawią raport o stanie JST radom i sejmikom. Samorządowcy mają z nim dodatkową pracę, ale też sporo uwag – o brak konkretnych wytycznych co do treści, zbędne dwa głosowania i obojętny stosunek mieszkańców do zawartości tych dokumentów.

13.05.2021

Zapewnienie dostępności konieczne, za jej brak grożą kary

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W tym roku zaczną obowiązywać kolejne przepisy ustawy o zapewnianiu dostępności przez podmioty publiczne. Będzie można zgłosić brak dostępności w wymiarze architektonicznym i informacyjno–komunikacyjnym oraz wnieść skargę na brak dostępności.

12.05.2021

Po kontroli mostów przez NIK w województwie łódzkim aż 11 zawiadomień do organów ścigania i nadzoru budowlanego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Mimo że w dokumentach sytuacja obiektów mostowych i przepustowych w województwie łódzkim nie wygląda źle, to w rzeczywistości nie są one w dobrym stanie. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że samorządy nie mają pieniędzy i ograniczają się do najpilniejszych prac interwencyjnych. Na inwestycje środków nie zapewniano wcale lub prawie wcale.

11.05.2021