Dochody podatkowe na mieszkańca niezmiennie najwyższe w Kleszczowie

Finanse publiczne Finanse samorządów

Najbogatszą gminą jest Kleszczów, gdzie wskaźnik dochodów podatkowych na mieszkańca jest najwyższy w kraju. Wśród powiatów najwięcej dochodów na mieszkańca ma Warszawa, z województw – Mazowsze. Z corocznie prezentowanych zestawień Ministerstwa Finansów wynika, że Kleszczów od lat jest na czele.

08.12.2019

Zmiany w prawie umożliwią dopłaty do ulgowych przejazdów PKS

Samorząd terytorialny

Projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym ma umożliwić dalsze dopłaty do ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Zachowanie obecnie obowiązujących przepisów mogłoby oznaczać znaczący wzrost wydatków dla dużej grupy pasażerów lub nawet likwidację kolejnych linii autobusowych.

07.12.2019

Sobota to nie dzień roboczy, co nie wyklucza płatnego parkowania

Samorząd terytorialny

Wciąż są wątpliwości wokół płatnego parkowania w soboty. Wojewoda świętokrzyski uznał, że starachowiccy radni nie mieli kompetencji do ustalenia opłaty za parkowanie w sobotę, bo nie jest ona dniem roboczym. Według ekspertów samorząd może jednak ustalić opłaty za sobotę czy nawet niedzielę, jeśli nie użyje sformułowania, że to dni robocze.

06.12.2019

Potrzebne jasne zasady zakazujące emisji uciążliwego hałasu

Samorząd terytorialny

Minister klimatu uważa, że wskazanie w ustawie, jakich poziomów hałasu nie powinno się przekraczać, jest niebezpieczne, bo trudno byłoby ustalać, czy doszło do przekroczenia norm. Należy stworzyć generalną i jednocześnie stosunkowo łatwą do wyegzekwowania regułę zakazującą emisji uciążliwego hałasu.

05.12.2019

Marian Banaś jednak nie poda się do dymisji

Administracja publiczna

Byłem gotów złożyć rezygnację, ale tego nie zrobię, ponieważ stałem się przedmiotem brutalnej gry politycznej – oświadczył w środę szef NIK Marian Banaś. Stwierdził, że będzie kontynuował misję "w poczuciu odpowiedzialności", ale jest gotów odpowiedzieć na każde pytanie śledczych, a jeśli zajdzie potrzeba zrzec się immunitetu.

04.12.2019

Rząd na razie nie dzieli Mazowsza

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Na dzisiejszym etapie nie ma tematu wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego, w tej sprawie nie jest obecnie przygotowywana żadna ustawa - twierdzi nowy wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Nie zadeklarował jednak rezygnacji partii rządzącej z tej idei. - To jest w fazie pomysłu - stwierdził.

04.12.2019

Prokuratura: Jest śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych prezesa NIK

Prawo karne Administracja publiczna

Wszczęte zostało śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia - poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń. Jak podkreślił, jest to postępowanie przygotowawcze w sprawie, czyli nikomu dotąd nie postawiono zarzutów.

03.12.2019

Transkrypcja aktu urodzenia dziecka pary jednopłciowej niemożliwa, ale paszport i PESEL wydać trzeba

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Polskie prawo nie pozwala na transkrypcję aktu urodzenia dziecka pary jednopłciowej, ale nie oznacza to, że prawa dzieci mogą być pomijane - wynika z podjętej 2 grudnia br. uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem NSA nie może to ograniczać praw takiego dziecka np. w zakresie obywatelstwa, wydania paszportu czy nadania numeru PESEL.

03.12.2019

MSWiA: Wiceminister Szefernaker zajmie się administracją

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Sekretarz stanu Paweł Szefernaker będzie, w imieniu szefa MSWiA, sprawował nadzór nad wojewodami, a także odpowiadał za współpracę z samorządem terytorialnym. Tak zdecydował w poniedziałek minister Mariusz Kamiński, który podpisał nową decyzję kompetencyjną określającą zakres obowiązków poszczególnych członków kierownictwa tego resortu.

02.12.2019

Warszawa: Od 2020 roku żłobki tylko dla szczepionych dzieci

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń

Od stycznia 2020 roku rodzic uzyska miejsce w żłobku dopiero po okazaniu wpisu w książęce zdrowia dziecka o dokonanych szczepieniach. Tak zadecydowali warszawscy radni na ostatniej listopadowej sesji Rady Miasta. Zmian w żłobkach będzie więcej - wzrośnie dzienna stawka żywieniowa i zmienią się regulacje dotyczące obecności dzieci.

02.12.2019

Prokurator Ziobro teraz powinien złożyć wniosek o ukaranie prezesa NIK

Prawo karne Prawnicy Administracja publiczna

Nie trzeba zmieniać Konstytucji, wystarczy uchylić immunitet prezesowi Najwyższej izby Kontroli w razie podejrzenia naruszenia przez niego prawa. Do tego potrzebny jest wniosek Prokuratora Generalnego o ukaranie złożony marszałek Sejmu - sugerują prawnicy. Pozwala na to art. 206 Konstytucji i ustawa o NIK.

01.12.2019

Sprawa Banasia trafiła do prokuratury, ale dymisji nie ma

Prawo karne PIT Administracja publiczna

Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało w piątek do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli. - Zawiadomienie jest wynikiem kontroli jego oświadczeń majątkowych prowadzonej przez Biuro - napisano w komunikacie. Jednak wbrew oczekiwaniom prezesa PiS, Banaś nie podał się do dymisji.

29.11.2019

SN oceni, czy prawo do życia w czystym środowisku jest dobrem osobistym

Środowisko Administracja publiczna

Na czym polega prawo do czystego środowiska? O rozstrzygnięcie takiego zagadnienia prawnego Sąd Okręgowy w Gliwicach zwróci się do Sądu Najwyższego. Problem powstał w czasie badania w II instancji sprawy mieszkańca Rybnika, który wystąpił przeciw Skarbowi Państwa do sądu, ponieważ w jego mieście smog praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie i życie.

29.11.2019

Prezes PiS oczekuje dymisji szefa NIK 

Administracja publiczna

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała, że podczas czwartkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezesa partii Mariusza Kamińskiego z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem, zostało wyrażone oczekiwanie, aby szef NIK podał się do dymisji.

28.11.2019

Minister edukacji deklaruje rozmowy z samorządami o problemach oświaty

Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Potrzebna jest debata na temat całościowego systemu wynagradzania nauczycieli, poprawy jakości oświaty, skorelowana z dyskusją dotyczącą awansu zawodowego nauczycieli. Dzisiaj już sama dyskusja o płacach nauczycielskich nie wystarczy - uważa minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Podjęcie prac w tym zakresie zapowiedział w środę

27.11.2019

Nowelizacja ustawy o działach administracji zmieni ponad 100 ustaw

Administracja publiczna

Trwają prace nad zmianami w ustawie o działach administracji rządowej - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jak dodał, powinna ona powstać w ciągu kilku tygodni, ale wymaga to wysiłku, ponieważ zmiany dotyczą stu kilkudziesięciu innych ustaw.

27.11.2019

Będzie pełnomocnik rządu do spraw polityki demograficznej

Administracja publiczna

W środę Rada Ministrów przyjmie rozporządzenie, które ustanowi pełnomocnika rządu do spraw polityki demograficznej - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. O tym, kto obejmie to stanowisko, mamy dowiedzieć się w ciągu najbliższych dni, kandydat jest już wybrany.

27.11.2019

Interpretacja przepisów słabym punktem w pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Brakuje źródeł wiedzy z zakresu pomocy społecznej – nie ma interpretacji przepisów prawnych, wytyczne ministerstwa są tylko sugestiami, jak można postąpić i nie są dostosowane do orzecznictwa sądów. Pracownicy czują się pozostawieni sami sobie, ale ponoszą odpowiedzialność za swoje decyzje, również finansową.

27.11.2019

Nowi wojewodowie zastąpią wybranych do Sejmu 

Administracja publiczna

Były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł będzie wojewodą mazowieckim, były senator Łukasz Mikołajczyk wielkopolskim, Tobiasz Bocheński łódzkim, a były poseł Lech Sprawka lubelskim. Ich poprzednicy zostali odwołani ze stanowisk, ponieważ zostali wybrani do Sejmu.

25.11.2019

Forum Pracowników Socjalnych: Problemów społecznych nie rozwiąże się świadczeniami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Pracownicy socjalni pracują w złych warunkach, ich wynagrodzenia są niskie, co obok braku możliwości awansu i częstych zmian prawa demotywuje, powodując braki kadrowe. Tymczasem według ekspertów problemów społecznych nie rozwiąże się przy pomocy świadczeń, wiele rodzin wychodzi z ubóstwa, ale te statystyki będą rosły.

25.11.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski