Uruchomiono samorządowy portal samorzad.gov.pl

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Każdy samorząd może już uruchomić stronę internetową urzędu gminy lub starostwa powiatowego w Serwisie Samorządów Jednostek Terytorialnych na rządowej platformie Gov.pl. Stworzony przez resorty spraw wewnętrznych i administracji oraz cyfryzacji portal ma służyć do kontaktów z mieszkańcami i prowadzić swój BIP.

23.09.2020

Senat proponuje wzmocnić pozycję seniorów

Samorząd terytorialny

Komisja Praw Człowieka Senatu skierowała na ręce marszałka izby wyższej projekt ustawy o samorządzie gminnym. Projekt ustawy ma na celu stworzenie podstaw prawnych do utworzenia powiatowych i wojewódzkich rad seniorów, umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego dofinansowanie działalności samorządowych rad seniorów.

23.09.2020

TSUE: Kraj może wprowadzić wymóg zezwolenia na najem krótkoterminowy

Samorząd terytorialny Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE w orzeczeniu prejudycjalnym uznał, że prawo krajowe wprowadzające wymóg uzyskania zezwolenia na wielokrotny, krótkoterminowy wynajem mieszkania klientom zatrzymującym się przejazdem bez zameldowania, jest zgodne z prawem UE. Zdaniem TSUE uzasadnieniem jest przeciwdziałanie problemowi niedoboru mieszkań na wynajem długoterminowy.

23.09.2020

Delikt czy zobowiązanie - trwa spór o dotacje dla niepublicznych przedszkoli

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Miasta walczą, by przez nieprecyzyjne prawo nie straciły ogromnych kwot z własnych budżetów na rzecz przedszkoli niepublicznych. Chodzi o sprawę uzupełnienia dotacji sprzed lat. Niestety, jak dotąd wykładnia jest niekorzystna dla samorządów. Z kolejną skargą kasacyjną do Sądu Najwyższego wystąpił właśnie Przasnysz.

23.09.2020

Raport: Wzrost zainteresowania cyfryzacją podczas pandemii

Nowe technologie Koronawirus

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało raport o cyfryzacji podczas pandemii. Podsumowuje w nim rosnące zainteresowanie Polaków e-administracją, nowe e-usługi i kwestie bezpieczeństwa w sieci. Tym bardziej że w pandemii duża część życia przeniosła się do internetu.

22.09.2020

NIK: Wiele błędów i zaniedbań przy realizacji Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych

Administracja publiczna

Polska jest w czołówce państw europejskich, w których w wypadkach drogowych ginie najwięcej osób. Sytuacji nie zmienił realizowany od kilku lat Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak przebiega jego realizacja. Okazuje się, że przygotowanie projektu było nierzetelne, nadzór nad jego realizacją nieskuteczny, planowanie wydatków nieefektywne, a efekty niewielkie.

22.09.2020

Nadwyżka w ciągu roku, deficyt na koniec - prawdziwy obraz finansów samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Spadek dochodów własnych i niższa w tym roku nadwyżka to oznaki pogorszenia finansów samorządów. Na oko dobre dane z resortu finansów z półrocza nijak się mają do wyniku finansowego na koniec roku, gdy zamiast nadwyżki jest deficyt. Obraz „fałszują” dochody z zadań zleconych, jak 500 plus, które wpływają do kas gmin i natychmiast z nich wypływają.

22.09.2020

Powstaną kolejne centra usług społecznych

Pomoc społeczna

Gminy Tryńcza i Adamówka podpisały z ministerstwem pracy umowy na utworzenie na ich terenie centrów usług społecznych. Na uruchomienie 30 placówek przeznaczone zostanie 100 mln złotych. Wsparcie pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.

21.09.2020

Województwa chcą przywrócenia COVID-owego finansowania szpitali

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Związek Województw chce, by środki z NFZ nadal wpływały do szpitali niezależnie od bieżącego poziomu wykonania kontraktu. Tak było od początku pandemii dla poprawy płynności finansowej wielu podmiotów, które musiały ograniczyć lub zawiesić realizację świadczeń. Możliwość ta wygasła we wrześniu, ale epidemia trwa,

21.09.2020

Najem dla turystów wciąż bolączką miast, chcą zmian w prawie i kontroli

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Miasta, nie tylko polskie, coraz głośniej domagają się kontroli nad najmem krótkoterminowym. Mieszkańcy coraz częściej alarmują o uciążliwościach jak hałas, zagrożenie dla zdrowia, a nawet powolny zanik sklepów. Zdaniem samorządowców konieczna jest też ochrona legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją.

19.09.2020

Metropolie chcą wydłużenia terminów dotyczących inwestycji w elektromobilność

Samorząd terytorialny Środowisko

Największe miasta apelują do ministra klimatu o wydłużenie przynajmniej o rok terminów na pozyskanie samochodów elektrycznych, autobusów zeroemisyjnych, zapewnienie stacji ładowania i inne zobowiązania nałożone ustawą o elektromobilności. Zmiany mają nastąpić od 2022 roku, ale miasta, przez skutki finansowe pandemii, mogą nie dać rady.

18.09.2020

NIK: Opolszczyzna się wyludnia, samorządy próbują działać, ale efektów brak

Samorząd terytorialny

Na Opolszczyźnie - najmniejszym regionie w kraju pod względem powierzchni oraz najmniej licznym - kumulują się negatywne zjawiska ludnościowe typowe dla całego kraju. Od 1983 r. systematycznie spada w Polsce liczba urodzeń i widać już, że sam program 500+ nie zmieni tego trendu. NIK sprawdziła, jak samorządy regionu przeciwdziałają depopulacji.

18.09.2020

Trzy frakcje odpadów to pozorna oszczędność i odwrót od standardów

Samorząd terytorialny Środowisko

Segregowanie odpadów w ramach trzech frakcji mogłoby być wygodniejsze dla mieszkańców, ale pogorszyłoby jakość surowca po selekcji. Na przykład makulatury, która po zmieszaniu z plastikiem nie nadaje się do recyklingu. A jest jej za mało i papiernie sprowadzają ją z zagranicy. Eksperci są zdania, że taka zmiana to pseudooszczędności i cofanie się ze zbiórką o kilka lat.

18.09.2020

Sejm za usprawnieniem walki ze smogiem

Finanse publiczne Nowe technologie Małe i średnie firmy

Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, której celem jest udoskonalenie działania programów antysmogowych "Czyste powietrze" oraz "Stop smog". Ma też powstać Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB).

17.09.2020

Ustawa o bezkarności urzędniczej wycofana z Sejmu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Projekt nowelizacji ustawy covidowej, wprowadzający tzw. bezkarność urzędniczą został wycofany spod obrad Sejmu. Stało się to po tym jak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że posłowie Solidarnej Polski nie zagłosują za regulacją, w zaproponowanym brzmieniu. Od początku budziła ona duże kontrowersje.

17.09.2020

Przekształcenie użytkowania wieczystego nie koliduje z firmą w domu, ale uwaga na de minimis

Małe i średnie firmy

Po przekształceniu użytkowania wieczystego gruntu pod mieszkaniem we własność, osoby, które chcą prowadzić w domu działalność gospodarczą, mogą to robić, nie tracąc bonifikaty. Ważne jest, czy przed wydaniem zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie oświadczyły zgodnie z prawdą o otrzymaniu pomocy de minimis. Jeśli korzystali, powinni się liczyć z możliwością kontroli

17.09.2020