Uwagi zgłoszone do Umowy Partnerstwa są konsultowane z Komisją Europejską

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie

Po konsultacjach społecznych Umowy Partnerstwa dokument jest obecnie uzgadniany z Komisją Europejską. Jednocześnie trwają negocjacje kontraktu programowego z zarządami województw. Na ich podstawie dokonany ma być podział tzw. rezerwy programowej, czyli 25 proc. środków zarezerwowanych dla programów regionalnych, dotąd niepodzielonych w Umowie Partnerstwa.

21.04.2021

Rekordowa liczba zgłoszeń uczestników akcji Masz Głos, ruszyła edycja 2021

Samorząd terytorialny

Startuje nowa edycja akcji Masz Głos Fundacji Batorego, do której przystąpiło 314 organizacji i grup z całej Polski. Uczestnicy zajmą się porządkowaniem przestrzeni publicznej, walką z dzikimi wysypiskami, integracją mieszkańców, dostępnością urzędów, organizacją wolontariatu czy troską o dziedzictwo kulturowe i zabytki.

21.04.2021

Pensja dla sołtysa, osobowość prawna dla sołectwa - kontrowersyjny projekt w Sejmie

Samorząd terytorialny

Każde wzmocnienie funkcji sołtysa i rady sołeckiej jest ważne, ale jeśli sołtys miałby dostawać pensję, to pojawiają się zdania, że jak ktoś płaci, to się jest od niego zależnym. Poza tym sołtysi jako społecznicy, nie byliby raczej z tego zadowoleni. Tymczasem do Sejmu trafił projekt, który poza wynagrodzeniem sołtysów proponuje też nadanie sołectwom osobowości prawnej.

21.04.2021

Webinarium na temat szukania funduszy na działalność organizacji

Samorząd terytorialny

Wyzwaniem dla każdej organizacji jest zdobywanie pieniędzy. Tym bardziej kiedy działa w mniejszej społeczności, w lokalnej skali lub zajmuje się tematem będącym poza zainteresowaniem najbardziej popularnych programów grantowych. Ekspertka poradzi uczestnikom, jak uzyskać pieniądze na każdą inicjatywę.

20.04.2021

Duże kłopoty z małymi depozytami w domach pomocy - prawo do zmiany

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Depozyty po zmarłych mieszkańcach domów pomocy społecznej to często drobne kwoty, które zalegają w placówkach, gdy nie ma spadkobierców lub gdy nie chcą oni ponieść kosztów sądowych wyższych niż spadek. Ale placówki muszą je płacić - nawet kilkukrotnie większe kwoty, bo to ich obowiązek. Z kłopotu – i uszczuplania funduszy – mogłaby je wybawić zmiana prawa.

20.04.2021

Miasto z Klimatem – kolejna edycja i szansa na wsparcie dla samorządów miejskich

Samorząd terytorialny Środowisko

Działania miast, które zgłoszą swój udział w programie, będą poddane analizie. Jej celem będzie zmierzenie efektów wdrażania polityki ekologicznej i klimatycznej. Wyróżnieni otrzymają tytuł Miasta z Klimatem, doradztwo strategiczne i przygotowanie do finansowania inwestycji w ramach nowej perspektywy UE, środków z KPO oraz z programów NFOŚiGW.

19.04.2021

RPO: Osoby niewidome i słabowidzące nie mogą wypełnić ankiety spisu

Administracja publiczna

Program czytający dla osób niewidomych i słabowidzących w ramach Narodowego Spisu Powszechnego nie może odczytać części pytań ankiety, jest więc ona dla nich niedostępna – zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Mniejszości narodowe i etniczne też mają problemy – formularz blokuje niepolskie znaki diakrytyczne zawarte w ich danych.

19.04.2021

NIK: Wiele nieprawidłowości w nadzorze starostów nad gospodarką leśną

Samorząd terytorialny

Zaledwie jedna trzecia skontrolowanych przez NIK starostw posiadała dokumentację urządzeniową dla nadzorowanych lasów, co utrudniało lub nawet uniemożliwiało prawidłowe sprawowanie nadzoru. Starostwa nie przywiązywały odpowiedniej wagi do ochrony przeciwpożarowej lasów, a procesowi pozyskania drewna towarzyszyły liczne nieprawidłowości

19.04.2021

Korupcja dożywotnio pozbawi publicznych stanowisk i pieniędzy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Administracja publiczna Wybory

Do gry wraca projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej. Zgodnie z nim osoby skazane za korupcję nie będą mogły być zatrudniane w instytucjach państwowych i samorządowych, a także spółkach z udziałem Skarbu Państwa i samorządu. Zostaną też pozbawione prawa startowania w wyborach. Projekt ma być wniesiony do Sejmu w tym tygodniu jako poselski, a Prawo.pl ustaliło, że PiS go poprze.

19.04.2021

Gowin: Rozwiązania Krajowego Planu Odbudowy kluczowe dla rozwoju samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Podczas spotkania przedstawicieli resortu rozwoju z samorządowcami w sprawie KPO, samorządowcy zgłosili swoje postulaty dotyczące fazy negocjacji, a także wdrażania programu. - Już dzisiaj zastanawiamy się, w jaki sposób powinniśmy je wdrażać w obszarach, za które odpowiada nasz resort – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

16.04.2021

Samorządowe punkty szczepień gotowe, ale rząd hamuje ich uruchamianie

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus

Samorządowcy, którzy w błyskawicznym tempie przygotowali dodatkowe punkty szczepień, narzekają że nie mogą ich uruchamiać. Pełnomocnik rządu do spraw szczepień przekonuje, że cały czas problemem jest zbyt mała dostępność szczepionek. Twierdzi, że jak tylko producenci zwiększą dostawy, to zostaną uruchomione dodatkowe punkty.

16.04.2021

Wywiad środowiskowy ze zmianami, jest nowe rozporządzenie

Pomoc społeczna

Usunięcie wątpliwości interpretacyjnych i barier w przeprowadzaniu rodzinnego wywiadu środowiskowego - to cele zmian w nowym rozporządzeniu ministra rodziny i polityki społecznej. Uproszczono kwestionariusz i wprowadzono ułatwienia w prowadzeniu wywiadu, ważne w czasie pandemii.

16.04.2021

NIK: Realizacja zamówień centralnych i wspólnych do poprawy

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne

NIK sprawdziła, czy zamówienia centralne i wspólne w wybranych jednostkach administracji rządowej i samorządowej realizowane są prawidłowo i efektywnie. Okazuje się, że takie zakupy nie zawsze są korzystne, bo instytucje kierują się przekonaniem o opłacalności scentralizowanych zamówień ze względu na dużą skalę prowadzonych i nie dokonują oceny ich efektywności na bieżąco.

16.04.2021

Dane prawie jak okno – należy je otwierać, ale trzeba wiedzieć jak

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI Prawo europejskie

Nieubłaganie zbliża się termin wdrożenia w Polsce przepisów dotyczących otwierania danych publicznych, tymczasem nie do końca wiadomo, na czym ma to polegać. Część urzędów podchodzi do sprawy bez przekonania - wątpliwości budzą licencje, bezpieczeństwo i prywatność osób oraz sposób udostępnienia danych. Tymczasem ta regulacja nie koliduje z zasadami ochrony danych osobowych.

16.04.2021

Ruszyły pilotaże programu Czyste Powietrze dla budynków wielolokalowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Wsparcie na wymianę nieekologicznych pieców, tzw. kopciuchów, w budynkach wielorodzinnych, na razie tylko pilotażowo, zostało wprowadzone w Pszczynie na Śląsku i w Zachodniopomorskiem. O dotacje mogą wnioskować właściciele lub współwłaściciele lokali mieszkalnych oraz wspólnoty mieszkaniowe.

15.04.2021

Zgłoszenia do konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021 tylko do 16 kwietnia

Samorząd terytorialny

Konkurs Samorząd Pro Familia 2021 jest kierowany do gmin, które realizują lokalną politykę prorodzinną. Przykładowe działania to becikowe z własnego budżetu, ulgi w opłatach dla rodzin z dziećmi lub wspieranie rozwoju mieszkalnictwa dla rodzin. Tytuł będzie przyznawany w pięciu kategoriach gmin.

15.04.2021

Profil zaufany potwierdzimy przez wideoweryfikację – zmiana przy okazji?

Samorząd terytorialny Prawo AI

Metoda sprawdzania tożsamości osoby fizycznej w trybie wideoidentyfikacji ma być stosowana jako jeszcze jeden sposób potwierdzania profilu zaufanego. Obecnie służy przy wydaniu tymczasowego profilu zaufanego, wprowadzonego w pandemii. Według ekspertów to sposób przydatny, ale wymaga specjalnych umiejętności i sprzętu. I przedyskutowania, także z samorządami.

15.04.2021

Kasacja wojewody do NSA - uchwała krajobrazowa Warszawy z przekroczeniem kompetencji

Samorząd terytorialny Środowisko

Wojewoda mazowiecki zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie stołecznej uchwały krajobrazowej. Wnosi o jego uchylenie i odrzucenie skargi miasta na rozstrzygnięcie nadzorcze. Władze stolicy podkreślają, że wstrzymuje to dalsze procedowanie uchwały i powoduje pytania o cel i motywy działań wojewody.

13.04.2021

Rząd po raz kolejny nie przyjął projektu o ratyfikacji Funduszu Odbudowy

Finanse Prawo europejskie

Wbrew zapowiedziom, rząd nie zajął się we wtorek projektem ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych Unii Europejskiej. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że projekt zostanie prawdopodobnie przyjęty jeszcze w kwietniu, ponieważ "potrzebna jest akcja informacyjna podkreślająca, że projekt odnosi się do całego budżetu UE". Dwa miesiące temu projekt już raz "spadł" z posiedzenia rządu.

13.04.2021