PKW rekomenduje odrzucenie głównych protestów wyborczych

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała w poniedziałek, że nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania i wynik wyborów. Także w poniedziałek PKW wydała negatywne opinie nt. 36 protestów wyborczych. Cztery z nich pochodziło od PiS, jeden od Koalicji Obywatelskiej i jeden PSL.

28.10.2019

Już 235 protestów wyborczych trafiło do Sądu Najwyższego

Wybory

Do poniedziałkowego popołudnia do Sądu Najwyższego wpłynęło 235 protestów wyborczych. Dotychczas SN rozpoznał siedem protestów i w przypadku wszystkich nie wydał merytorycznych rozstrzygnięć - pozostawił je "bez dalszego biegu", wskazując, że zostały złożone przed ustawowym terminem.

28.10.2019

NIK: Brakuje środowiskowych domów samopomocy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Mimo że od kilku lat rośnie liczba ośrodków dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz nakłady finansowe państwa na ten rodzaj wsparcia, wciąż są „białe plamy”. Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że na koniec 2018 roku w prawie 8,5 proc. powiatów nie było żadnej takiej placówki, a niemal 20 proc. wszystkich ośrodków nie spełniało standardów.

28.10.2019

Prawie połowa wojewodów przenosi się do Sejmu

Administracja publiczna

Siedmioro wojewodów oraz dwoje wicewojewodów zostało wybranych w wyborach parlamentarnych do Sejmu RP IX kadencji. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wszyscy oni złożyli już rezygnacje ze stanowisk. Ich następcy zostaną powołani po zaprzysiężeniu nowego rządu.

26.10.2019

Wydawcy i samorządy będą razem promować czytelnictwo

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Bez wzrostu liczby osób czytających stale Polacy nie będą innowacyjni i konkurencyjni ani w biznesie, ani w nauce, ani w działalności społecznej i politycznej - uznali uczestnicy zorganizowanej w czwartek w Krakowie debaty "Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce".

25.10.2019

Wójt startujący do parlamentu powinien zapobiec paraliżowi gminy

Samorząd terytorialny Wybory

Odpowiedzialność wobec gminy i mieszkańców powinna skłonić wójta, burmistrza lub prezydenta miasta kandydującego do Sejmu czy Senatu do zabezpieczenia pełnomocnictw w urzędzie. Bo po wyborze do parlamentu, kiedy mandat samorządowy wygasa, przez nieokreślony prawem czas gmina czeka na powołanie przez premiera osoby pełniącej funkcję wójta.

25.10.2019

PKW: Protest w sprawie okręgu Tychy - Mysłowice nie zasługuje na rozpatrzenie

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Zarzuty podnoszone w sprawie wyborów do Senatu w okręgu nr 75 nie dają podstaw do ponownego przeliczenia głosów w tym okręgu - stwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza. PKW wnioskuje o pozostawienie tego protestu bez dalszego biegu. Do do czwartkowego popołudnia do SN wpłynęło 112 protestów wyborczych.

24.10.2019

Wnioski o dotacje za straty w uprawach w wyniku suszy można składać do 15 listopada

Samorząd terytorialny

O dwa tygodnie przedłużony został termin składania wniosków o pomoc przez rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Pomoc suszowa jest udzielana na każdy hektar upraw dotkniętych klęską żywiołową, gdy szkody wynoszą co najmniej 30 proc. danej uprawy.

24.10.2019

MIiR: Będą szkolenia z bezpieczeństwa dla pracowników kolei

Administracja publiczna

W ramach projektu „Akademia Bezpieczeństwa Kolejowego”, który uzyskał unijne dofinansowanie, od czerwca 2022 roku przeprowadzone zostaną bezpłatne ogólnopolskie szkolenia dla minimum 3 tysięcy przedstawicieli rynku kolejowego oraz pracowników Urzędu Transportu Kolejowego odpowiedzialnych za badania infrastruktury kolejowej.

24.10.2019

Rzecznik SN: Protesty wyborcze PiS są mało konkretne

Wybory

W protestach wyborczych musi istnieć jakiś punkt zaczepienia. Trzeba przedstawić jakiś zarzut, poparty jakimiś okolicznościami - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski. Dodał, że podstawą do złożenia protestu nie powinna być ani ciekawość, ani chęć bycia pewnym.

23.10.2019

Ponowne liczenie głosów do Senatu potrwa i będzie kosztowne

Wymiar sprawiedliwości Wybory

Zarówno PiS jak i opozycja chcą ponownego przeliczenia głosów w części okręgów wyborczych do Senatu. Sąd Najwyższy może to zlecić - w postępowaniu dowodowym - sądom rejonowym w miejscach poszczególnych komisji obwodowych. Takich czynności - według rozmówców Prawo.pl - będą jednak... tysiące.

23.10.2019

Kolejne protesty wyborcze trafiają do SN

Administracja publiczna

Zarówno PiS jak i opozycja kierują do Sądu Najwyższego protesty wyborcze. Na rozpoznanie wszystkich protestów wyborczych Sąd Najwyższy ma 90 dni. Ważność wyborów stwierdza nowa izba Sądu Najwyższego. Tymczasem wyniki wyborów parlamentarnych na dzisiaj są ważne - podkreśla rzecznik SN Michał Laskowski.

22.10.2019

NIK: Słabe wyniki programu aktywizacji seniorów

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Realizowany od 2012 r. przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych nie osiągnął zakładanego celu, czyli poprawy jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli.

22.10.2019

PiS chce sprawdzić wyniki głosowania do Senatu

Administracja publiczna Wybory

Prawo i Sprawiedliwość chce oględzin kart i ponownego przeliczenia głosów w sześciu okręgach wyborczych do Senatu. Wnioski złożone już zostały do Sądu Najwyższego w ramach protestów wyborczych. Do poniedziałku do SN wpłynęły 34 protesty wyborcze.

21.10.2019

GUS: Przybywa osób korzystających z e-administracji publicznej

Administracja publiczna Nowe technologie

Już około 40,4 proc. osób w przedziale wieku 16-74 lata korzysta z usług e-administracji publicznej - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.. I dodał, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy odsetek ten wzrósł o 4,9 proc.

21.10.2019

Zamówienia in-house nie zawsze zgodne z prawem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Wyłączenie dla zamówień in-house po orzeczeniu TSUE w sprawie litewskiej powinno być trudniejsze do zastosowania. Wyrok przynajmniej w teorii powinien spowodować przesunięcie części zamówień dotychczas udzielanych bez przetargu do procedur wynikających z prawa zamówień publicznych - pisze Jacek Liput

20.10.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski