Unia odrzuca, minister gminom dorzuca - ale wątpliwości są

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna

Kryterium podziału środków funduszu celowego nie może dyskryminować. Rząd może przeznaczyć pieniądze na dowolny cel, ale nie może to zachęcać do działań niezgodnych z prawem UE. Eksperci nie kryją wątpliwości wobec rządowego wsparcia dla gmin „odrzuconych ideologicznie”. Minister sprawiedliwości znajduje dwa źródła finansowania i uzasadnia pomoc dla samorządów, które nie dostały dofinansowania z UE.

20.08.2020

Resort klimatu chce zaostrzenia kar za porzucanie śmieci

Samorząd terytorialny Środowisko

Kary za odpady porzucane na terenach publicznych, drogach, placach czy terenach zielonych mają wynieść nawet 5 tys. zł, a metody identyfikowania sprawców będą udoskonalone. Ministerstwo Klimatu wraz z samorządowcami wypracowało zmiany w prawie dla uelastycznienia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi i obniżenia kosztów jego funkcjonowania.

19.08.2020

Do końca września mają być koordynatorzy do spraw dostępności w urzędach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Koordynacja spraw związanych z dostępnością urzędów dla osób o szczególnych potrzebach ma być zadaniem specjalnie wskazanych do tego urzędników. Każdy urząd administracji publicznej powinien wyznaczyć co najmniej jedną osobę pełniącą funkcję koordynatora do spraw dostępności.

19.08.2020

Będą wyższe koszty działania szkół, pieniędzy nie starczy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Szkoła i uczeń Koronawirus

Nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja w szkołach we wrześniu, ale samorządy już szykują się na dodatkowe koszty. Gorzej, że będą je musiały pokryć z własnych środków, podobnie jak podwyżki dla nauczycieli. Szef MEN twierdzi, że zabiega o zwiększenie subwencji i zachęca do tego samorządy. Ale minister finansów nie musi zareagować na te apele.

19.08.2020

Akcja Masz głos rozpoczyna spotkania o prawach i wolnościach obywatelskich

Samorząd terytorialny

Spotkania dla mieszkańców i organizacji społecznych zainteresowanych sprawami obywatelskimi, ich przestrzeganiem i egzekwowaniem będą organizowane przez akcję Masz głos jako „kawiarenki obywatelskie”. Prawnik specjalista w zakresie jawności i wolności obywatelskich odpowie na pytania i doradzi.

18.08.2020

Gminy odrzucone przez UE z powodów ideologicznych otrzymają wsparcie rządu

Samorząd terytorialny Prawo unijne

Gminy, których wnioski o dofinansowanie zostały odrzucone przez Komisję Europejską z powodu podjęcia przez lokalne władze rezolucje o "strefach wolnych od LGBT", będą mogły liczyć na wsparcie rządu. Na razie takiej pomocy udziela minister sprawiedliwości, ale być może powstanie stały mechanizm w celu pomocy takim samorządom.

18.08.2020

Nowe województwa to większy prestiż dla niektórych i gorsze usługi dla wszystkich

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne

Gdyby doszło do wydzielenia nowych województw - mówi się o mazowieckim, środkowopomorskim, częstochowskim - to miasta będące ich stolicami zyskałyby na prestiżu, ale same regiony zubożałyby, usługi społeczne byłyby na niższym poziomie, trudniej byłoby im sięgać po pieniądze z UE, do tego wzrosłaby ich zależność od rządu i finansów centralnych. W próbach zmian na mapie niektórzy widzą też dążenie do recentralizacji.

18.08.2020

Senat przeciwko podwyżkom wynagrodzeń dla najwyższych władz

Senat opowiedział się w poniedziałek przeciwko ustawie podwyższającej wynagrodzenia dla prezydenta, premiera, posłów i senatorów, ministrów i wiceministrów, wojewodów i samorządowców. Za wnioskiem o odrzucenie ustawy głosowało 48 senatorów, przeciw było 45. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Według sygnałów z kierownictwa PiS, Sejm raczej nie uchwali ustawy ponownie.

17.08.2020

Rząd proponuje zmiany w regulaminach DPS dla lepszej ochrony przed koronawirusem

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Wdrożenie i stosowanie w domach pomocy społecznej procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami chorobami zakaźnymi - to cele zmian w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 sierpnia 2012 roku, które skierowane zostały właśnie do konsultacji publicznych.

17.08.2020

Sejm przywrócił przepis o rekompensatach za wybory korespondencyjne

Finanse publiczne Wybory

Sejm odrzucił w piątek poprawkę Senatu do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

14.08.2020

Twórcy także mogą liczyć na pomoc państwa w czasie pandemii

Finanse publiczne Administracja publiczna

Twórcy, samorządowe instytucje artystyczne, organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność artystyczną w dziedzinie teatru, muzyki lub tańca będą mogły liczyć na wsparcie finansowe od państwa. Ustawa w tej sprawie została w piątek uchwalona przez Sejm.

14.08.2020

Specjalna ustawa ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji

Finanse samorządów Administracja publiczna

Uchwalona w piątek prze Sejm ustawa ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazać reprywatyzacji budynków z lokatorami. Projekt przygotował klub PiS, ale zyskał on poparcie większości opozycji. Za przyjęciem ustawy głosowało 416 posłów, ośmiu głosowało przeciwko, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

14.08.2020

Przepisy o spisach już dostosowane do stanu epidemii

Administracja publiczna

Sejm uchwalił w piątek zmiany w ustawach o statystyce publicznej i spisach: rolnym i powszechnym, które dostosowują przepisy dotyczące prowadzenia spisów do warunków epidemii. Nowe prawo przewiduje m.in. możliwość zbierania danych spisowych telefonicznie.

14.08.2020

Posłowie podwyższyli wynagrodzenia dla siebie i najważniejszych osób w państwie

Administracja publiczna

Sejm w ciągu niespełna doby uchwalił ustawę, według której wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województw będą powiązane z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego. Ustawa przewiduje też wynagrodzenie dla małżonki prezydenta.

14.08.2020

Dokument w telefonie, ale nie wszędzie dzwoni

Administracja publiczna Nowe technologie

Wiadomo, że usługa mTożsamość, czyli tzw. dowód osobisty w telefonie, nie zastąpi dokumentu w każdej sytuacji, ale powinna w tych, do których jest przewidziana. Okazuje się jednak, że brakuje urządzeń weryfikujących prawdziwość jej danych. A to wymaga zmian w prawie.

14.08.2020

W tym roku aplikowanie w programie Maluch plus wcześniej niż zwykle

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W tegorocznej edycji programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” wnioski będzie można składać od 7 września. Dofinansowanie przeznaczone może być na utworzenie lub rozwój placówek opieki. W tym roku o 5 tys. zł zwiększona została kwota dofinansowania jednego miejsca opieki.

13.08.2020

NIK: Wiele błędów przy centralizacji podatku VAT w samorządach

Samorząd terytorialny VAT

Przez wiele lat gminy oraz samorządowe jednostki budżetowe rejestrowały się i rozliczały jako odrębni podatnicy VAT. Po tym, jak zakwestionował to TSUE, wprowadzono obowiązek scentralizowania rozliczeń VAT w samorządach, ale przepisy nie określiły sposobu przeprowadzenia tego procesu. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że samorządy wprowadziły zmiany, popełniły przy tym jednak wiele błędów.

13.08.2020

Procedury w DPS będą ujednolicone dla ochrony przed zakażeniami

Pomoc społeczna Koronawirus

Regulaminy domów pomocy społecznej mają być uzupełnione o procedury dotyczące postępowania w okresie stanu epidemii. Dyrektorzy będą musieli utrzymywać bezpośredni kontakt z właściwymi służbami i organami dla informacji o sytuacji epidemiologicznej w domu oraz na obszarze, na którym się znajduje. Obecnie każdy DPS opracowuje swoje własne procedury, co może stwarzać problemy.

13.08.2020