Zdarza się, że wójt „naciska” na sołtysa, na co przeznaczyć fundusz sołecki

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Środki z funduszu sołeckiego są mniejsze niż potrzeby wsi, ale to bardzo ważne dla mieszkańców pieniądze. Można z nich naprawić chodnik czy zbudować plac zabaw. Obecnie wnioski czekają na włączenie ich do procedury budżetu gminy. O przeznaczeniu pieniędzy decydują mieszkańcy wsi, wójt nie powinien się wtrącać. Jednak czasem próbuje.

19.10.2019

Mandat radnego wybranego do parlamentu wygasa i nie można go odzyskać

Samorząd terytorialny

Po zakończeniu wyborów do parlamentu wygasły mandaty radnych, którzy zostali posłami lub senatorami. Zgodnie z prawem nie muszą oni składać żadnych oświadczeń. Nie są już radnymi z mocy prawa i nie mogą się z tego wycofać. Teraz obowiązują inne zasady, niż przy poprzednich wyborach.

18.10.2019

Marian Banaś zakończył urlop i wrócił do kierowania NIK

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś powrócił do wykonywania obowiązków, zakończył urlop bezpłatny - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa NIK Ksenia Maćczak. Dzień wcześniej CBA podało, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę jego oświadczeń majątkowych i poinformowało o zastrzeżeniach, ale bez szczegółów.

17.10.2019

Konsultacje społeczne można prowadzić metodą Design Thinking

Samorząd terytorialny

Design Thinking to metoda wytwarzania innowacyjnych produktów i usług, wykorzystywana przede wszystkim w biznesie, zwłaszcza w branży nowych technologii. Można ją jednak skutecznie wprowadzać do działań i konsultacji społecznych. Podczas webinarium ekspert podpowie, w jaki sposób to zrobić.

17.10.2019

Samorządy tworzą budżety i szacują milionowe ubytki

Finanse samorządów

Trwają prace nad planami finansowymi samorządów na 2020 rok. Muszą zacisnąć pasa, bo po zmianach w prawie bezlitosne są szacunki ubytków w ich dochodach - Szczecin straci 90 milionów złotych, Częstochowa – 63, a Kraków ponad 200. Za wcześnie jeszcze, by potwierdzić, że dziury zostaną w drodze, a dzieci – z powodu braku przedszkola - w domu, ale budżety są realnie zagrożone.

17.10.2019

Prezydent wybrany do parlamentu - bezkrólewie w miastach

Samorząd terytorialny Wybory

W samorządach, gdzie wójt, burmistrz czy prezydent zostali parlamentarzystami, nie ma obecnie osoby zastępującej. Prawo mówi o „niezwłocznym” wyznaczeniu komisarza rządowego, który będzie zarządzał jednostką do przedterminowych wyborów. Jednak mandaty samorządowe wygasły w dniu wyborów, a komisarzy na razie nie ma.

16.10.2019

Włodarz wybrany do parlamentu traci mandat samorządowy

Wybory

Przepisy zakazują łączenia funkcji w samorządzie i w parlamencie. W przypadku wyboru na posła lub senatora mandat wójta, burmistrza czy prezydenta wygasa. Wśród nowo wybranych parlamentarzystów są także samorządowcy.

15.10.2019

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji najpóźniej 12 listopada

Administracja publiczna

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów, czyli od 13 października. Dokładna data inauguracyjnych posiedzeń jeszcze nie jest znana, ale muszą się one odbyć najpóźniej 12 listopada. Tymczasem 15 października kontynuowane będzie przerwane przed wyborami ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji.

15.10.2019

Nie można dowolnie usprawiedliwiać nieobecności radnego na sesji

Samorząd terytorialny

W przypadku nieobecności radnego na sesji, dieta nie powinna mu przysługiwać, bo nie wykonuje w tym czasie mandatu - uważają eksperci. W praktyce samorządy albo potrącają część diety, albo nie płacą jej wcale, bo to rekompensata, a nie sposób dodatkowego zarobku. I nie powinno mieć znaczenia, czy nieobecność jest usprawiedliwiona, czy nie.

15.10.2019

Wyniki wyborów: Sejm dla PiS, Senat dla opozycji

Administracja publiczna

Ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych dają wyraźne zwycięstwo w Sejmie Prawu i Sprawiedliwości - 235 mandatów. Natomiast w Senacie większość uzyskała opozycja. Rozkład mandatów będzie 51 - 49 na korzyść bloków opozycyjnych i grupy kandydatów niezależnych.

14.10.2019

Można już zgłaszać udział w III Forum Pracowników Socjalnych

Pomoc społeczna

W tym roku organizatorzy zapraszają nie tylko pracowników socjalnych, ale wszystkich, którym bliska jest tematyka współpracy w obszarze pomocy społecznej. Wśród tematów wiodących będzie współpraca różnych zawodów pomocowych i dbanie o prawa pracownicze. Trwa rejestracja na Forum.

14.10.2019

Komisje wyborcze liczą głosy - będzie 7 dni na protesty

Wybory

Oficjalne wyniki niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu będą znane prawdopodobnie we wtorek. Dopiero po ich ogłoszeniu przyjdzie czas na ewentualne protesty wyborcze. Zgłaszający muszą dowieść, że doszło do naruszeń prawa wyborczego mogących mieć wpływ na wynik wyborów. Zazwyczaj go nie mają.

14.10.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski