Wnioski złożone w programie Kolej Plus czekają na ocenę

Samorząd terytorialny Transport

Rozpoczęła się analiza 96 wniosków złożonych do Programu Kolej Plus przez zarządy województw, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin oraz stowarzyszenia. Ocena potrwa do 26 listopada, PKP Polskie Linie Kolejowe SA wybiorą propozycje, które przejdą do kolejnego etapu. Zgłoszenia obejmują remont, odtworzenie lub budowę nowych linii kolejowych, przystanków czy mijanek.

02.09.2020

Autobusy dowożące dzieci do szkół są kontrolowane przez ITD

Transport

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” ruszyła, Inspekcja Transportu Drogowego prowadzi kontrole, czy autobusy szkolne są w dobrym stanie, a kierowcy trzeźwi i wypoczęci oraz czy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Dodatkowo ze względu na czas pandemii sprawdzane jest przestrzeganie zasad sanitarnych.

02.09.2020

Urzędy otwarte, ale czasem drzwi zamknięte

Samorząd terytorialny Koronawirus

Według urzędników jest ryzyko, że po ustaniu pandemii wzrośnie liczba spraw, które mieszkańcy zostawią niezałatwione z obawy o zdrowie. Problemy z załatwieniem formalności niestety są, bo konieczność zachowania reżimu sanitarnego zamknęła swobodny dostęp do urzędów. Czasem nie działa telefon albo są trudności z umówieniem się na wizytę online. Ale są i takie, które wprowadzają nowe rozwiązania - np. samoobsługę klientów.

31.08.2020

Rząd planuje zamrożenie płac w budżetówce

Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów Administracja publiczna

Zamrożenie na poziomie z roku 2020 wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych - to jedno z założeń projektu ustawy okołobudżetowej na 2021 r., który został w piątek przekazany do konsultacji partnerom społecznym. Natomiast na poziomie z 2017 r. ma pozostać wskaźnik służący do ustalania wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, samorządowych, komunalnych itp.

28.08.2020

Powiaty chcą większej dotacji na zadania zlecone z zakresu geodezji

Administracja publiczna Budownictwo

Starostowie chcą zwiększenia finansowania ze środków budżetu państwa zadań zleconych z zakresu geodezji i kartografii. Ma to związek z nowelizacją w kwietniu br. Prawa geodezyjnego i kartograficznego, której celem było usprawnienie i przyspieszenie tempa realizacji zadań, a co za tym idzie również procesu inwestycyjnego w kraju.

28.08.2020

Samorządy: Estoński CIT może być, ale tylko z rekompensatą

Finanse samorządów CIT

Samorządowcy negatywnie opiniują projekt ustawy mającej wprowadzić tzw. estoński CIT. Powodem jest spodziewany ubytek dochodów, przede wszystkim w budżetach województw samorządowych, w wysokości blisko 4 mld złotych w ciągu najbliższych trzech lat. Opinię samorządowców mogłoby zmienić wprowadzenie rekompensaty tych ubytków.

28.08.2020

Radni Ciechanowa nie chcą dzielenia Mazowsza

Samorząd terytorialny

Radni Ciechanowa przyjęli w czwartek większością głosów uchwałę w sprawie zachowania integralności woj. mazowieckiego. Wyrazili w niej zaniepokojenie konsekwencjami ewentualnego jego podziału na dwa odrębne regiony. I podkreślili, że ewentualny plan podziału musi być poddany szerokim konsultacjom społecznym.

27.08.2020

Prezydent podpisał - spisy możliwe także w czasie pandemii

Administracja publiczna RODO

Umożliwienie efektywnego prowadzenia badań statystycznych statystyki publicznej oraz przeprowadzenie dwóch spisów powszechnych zaplanowanych na lata 2020 i 2021 w warunkach zagrożenia epidemicznego choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 - to cel podpisanej właśnie przez prezydenta ustawy.

27.08.2020

Dodatkowe pieniądze na drogi, koleje i program Maluch plus

Finanse samorządów Administracja publiczna

Jeszcze w tym roku rząd zamierza przeznaczyć ponad 5,5 mld zł na działania inwestycyjne mające przeciwdziałać gospodarczym i społecznym skutkom pandemii. Będą dodatkowe dotacje na drogi samorządowe, linie i przystanki kolejowe, a także na kontynuacja zadań realizowanych w ramach Programu Maluch+, rozpoczętych w 2020 roku.

26.08.2020

Gminy uzdrowiskowe liczą straty i oczekują wsparcia

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Trwająca od paru miesięcy pandemia koronawirusa oznacza gwałtowne załamanie ruchu turystycznego na terenie uzdrowisk oraz katastrofalne skutki finansowe dla działających tam podmiotów gospodarczych i dla samych gmin. Taka ocena wynika z analizy przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

26.08.2020

Rząd chce 4-krotnie zmniejszyć odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań 

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju zamierza zaproponować 500 metrów jako bezwzględną minimalną odległość elektrowni wiatrowych od budynków, jeśli gmina dopuści zniesienie na swym terenie tzw. zasady 10H. Obecnie obowiązuje 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka. Propozycja wychodzi na przeciw zarówno oczekiwaniom branży jak i gmin.

25.08.2020

Projekt: Informacje sektora publicznego do ponownego wykorzystania

Administracja publiczna RODO

Informacje sektora publicznego będą mogły być ponownie wykorzystane m.in jako materiał wyjściowy dla produktów i usług związanych z zasobami cyfrowymi - taką możliwość ma wprowadzić przygotowana w Ministerstwie Cyfryzacji ustawa, której projekt opublikowany został w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

25.08.2020

Skarga na bezczynność powinna być możliwa także po wydaniu decyzji

Administracja publiczna

Wniesienie skargi po wydaniu ostatecznej decyzji w sprawie stanowi przeszkodę w jej merytorycznym rozpoznaniu - głosi uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. To wykładnia contra legem i może ograniczać konstytucyjne prawo do sądu - uważa prof. Robert Suwaj z Politechniki Warszawskiej, adwokat w kancelarii Suwaj, Zachariasz Legal.

24.08.2020

Powiaty chcą szybszego „odmrażania” szpitali

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus

Starostowie apelują o pilne opracowanie planu powrotu szpitali jednoimiennych do normalnego funkcjonowania, pomimo trwającej epidemii. Obawiają się też, że wszystkie szpitale będą musiały „odpracowywać” ryczałt, na który podpisały umowy, tymczasem nie mają na to oszczędności. A sytuacja szpitali, mimo zwiększonych dotacji wciąż jest zła.

24.08.2020

Lepiej nie betonować działki, bo będzie kara za ograniczanie retencji

Środowisko

Za zmniejszenie naturalnej retencji spowodowane nadmiernym zabudowaniem terenu, betonowaniem, wykładaniem chodnikiem lub płytkami trzeba będzie płacić już na działkach większych niż 600 mkw. Obniżony ma być próg powierzchni, która powinna pozostać nieuszczelniona - zabudowanie na więcej niż połowie nieruchomości będzie już kwalifikowane jako zmniejszenie naturalnej retencji.

22.08.2020

Śląskie samorządy: Sposób wyznaczania stref zagrożenia wymaga zmian

Samorząd terytorialny Koronawirus

Specyfika aglomeracji i przemieszczanie się ludności między miastami powoduje pytania o ograniczanie swobód w strefach epidemicznych. Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje o zmiany. Zdaniem samorządowców ograniczanie działalności gospodarczej tworzy nierówne warunki konkurencji. Widzą też problemy w dojazdach do szkół. Zwracają uwagę, że nie konsultowano z nimi zmian.

21.08.2020

Zaproszenie na debatę o zarządzie komisarycznym w gminie

Samorząd terytorialny

O wpływie zarządu komisarycznego na funkcjonowanie miasta, relacje rządzących i rady, samorządu i mieszkańców porozmawiają eksperci. Fundacja im. Stefana Batorego oraz Fundacja Lepsze Niepołomice organizują debatę z cyklu „Polska samorządów”.

21.08.2020